Reklama

Zaproszenie uczniów szkół gimnazjalnych na spotkanie z Biskupem Ordynariuszem w Niedzielę Palmową 8 kwietnia A.D. 2001

+ Alojzy Orszulik
Edycja łowicka 13/2001

Drodzy Uczniowie

Dziewczęta i Chłopcy!

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Ostatni tydzień przed Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się niedzielą, którą nazywamy Niedzielą Palmową. W tym dniu wspominamy bowiem uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Witając Jezusa jako Króla i Mesjasza, mieszkańcy Jerozolimy kładli na drodze gałązki drzew palmowych, oddając Mu w ten sposób hołd i wyznając swą wiarę. W atmosferze ogólnego uniesienia mogło się wydawać, że wszyscy gotowi są przyjąć naukę Ewangelii, którą głosił Jezus i na trwałe złączyć swe życie ze Zbawicielem. Zdziwieniem więc może napawać fakt, że ci sami ludzie, którzy tak gorąco pozdrawiali wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa, kilka dni później stojąc na dziedzińcu pałacu Piłata krzyczeli "Precz! Precz! Ukrzyżuj Go!" (J 19, 15). Czyż nie jest to gorszący przykład niegodziwej przewrotności serca i niewierności?

Łatwo jest osądzać innych. Łatwo zrzucić winę za śmierć Jezusa na mieszkających ówcześnie w Jerozolimie Izraelitów. Powinniśmy jednak pamiętać, że Pan Jezus poniósł mękę i śmierć krzyżową za grzechy nas wszystkich. Przykład przewrotnej niewierności Izraelitów jest obrazem także naszej niewierności. Czy w swoim środowisku nie spotykacie się z zachowaniem podobnym do postawy owych Izraelitów? Niektórzy dzisiejsi uczniowie Pana Jezusa chlubią się swoją pobożnością, gdy są w kościele lub na lekcji religii w szkole. Szybko zapominają o wierności, gdy przyznanie się do Wiary staje się trudne i wymaga choć odrobiny wysiłku. Jeśli gorszy nas niewierność mieszkańców Jerozolimy sami powinniśmy ugruntować i umocnić naszą wiarę, aby nie zaciągnąć winy za śmierć Jezusa i nie być przyczyną zgorszenia dla innych.

Dojrzała postawa wierności jest nie tylko wynikiem ludzkich wysiłków w walce z pokusą do grzechu, ale przede wszystkim jest skutkiem działania w ludzkiej duszy Ducha Świętego i Jego darów. Dlatego właśnie Kościół pragnie, aby wszyscy wzrastający w wierze przed przekroczeniem progu dojrzałości przyjęli sakrament bierzmowania i zostali umocnieni mocą Ducha Świętego. Do tego sakramentu przygotowujecie się poprzez trzyletnią katechizację w szkołach gimnazjalnych. Mam nadzieję, że coraz wyraźniej dostrzegacie potrzebę przyjęcia tego sakramentu i ze swej strony uczciwie przykładacie się do godnego przyjęcia tego ważnego i wielkiego daru.

Ważnym wydarzeniem w przygotowaniu do bierzmowania są nasze doroczne spotkania w Niedzielę Palmową w katedrze łowickiej. Podobnie jak owi dawni mieszkańcy Jerozolimy także i my dzisiaj wraz z całym Kościołem oddajemy hołd Jezusowi jako Królowi i Mesjaszowi. Świadomi jednak, że dzień ten przybliża nas do wspomnienia męki i śmierci Zbawiciela, spoglądając w nasze sumienia, zdajemy sobie pytanie, czy gotowi jesteśmy wytrwać przy Nim w godzinie próby. Znając własną słabość, zjednoczeni w modlitwie chcemy prosić, aby wobec coraz liczniejszych i coraz bardziej podstępnych zagrożeń wiary Bóg uchronił nas od zdrady i niewierności wobec Chrystusa i Jego Kościoła. Znakiem decyzji wytrwania w wierze i wierności będzie nasza wspólna Eucharystia, w czasie której na wezwanie Biskupa wypowiecie głośno wyznanie naszej katolickiej wiary.

Dlatego serdecznie Was proszę: Przybądźcie jak najliczniej wraz z waszymi katechetami w Niedzielę Palmową do łowickiej katedry! Przywieźcie ze sobą palmy przygotowane przez wasze wspólnoty klasowe i parafialne. Ich wielkość i piękno powinny być wyrazem waszej dumy z przynależności do Chrystusa Króla i Zbawiciela oraz do Jego Kościoła. Wasza obecność w tym dniu w katedrze niech będzie wyraźnym zewnętrznym znakiem waszego zaangażowania w przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania - sakramentu umocnienia wiary.

Oczekując spotkania w Niedzielę Palmową pozdrawiam Was i błogosławię.

Wasz Biskup

Kenijski franciszkanin najlepszym nauczycielem na świecie

2019-03-26 07:25

Vaticannews.va

O. Peter Tabichi, nauczyciel matematyki w jednej ze szkół w Kenii otrzymał nagrodę dla najlepszego nauczyciela na świecie. Na działalność edukacyjną w swoim regionie będzie mógł przeznaczyć milion dolarów.

36-letni franciszkanin poza nauczaniem matematyki przyczynił się także do wyciszenia napięcia pomiędzy grupami etnicznymi w swojej wiosce poprzez utworzenie tzw. „Klubu Pokoju”. 80 proc. swojej pensji przeznacza dla najbiedniejszych, ucząc jednocześnie metod uprawy pozwalających na to, by plony przetrwały suszę. To niektóre z powodów, dla których jury wybrało o. Tabichi z grona ponad 10 tys. kandydatów z całego świata.

Była to już piąta edycja konkursu organizowanego przez fundację Varkey’a.

Na ceremonii w Dubaju franciszkanin mówił, że ta nagroda otworzy przed młodzieżą nowe możliwości oraz będzie znakiem, że nie ma rzeczy niemożliwych. Uczniowie nie będą więcej powstrzymywani przez brak oczekiwań i ambicji. Afryka wykształci naukowców, inżynierów, przedsiębiorców, których nazwiska będą znane w każdym zakątku świata – przekonywał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katedra polowa: uczczono pamięć uczestników akcji pod Arsenałem

2019-03-26 20:43

kos / Warszawa (KAI)

W Warszawie odbyły się dziś obchody 76 rocznicy akcji pod Arsenałem, jednej z najbardziej brawurowych operacji wojskowych przeprowadzonych w stolicy przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów w okresie II wojny światowej. Dzięki niej z rąk Niemców udało się odbić 21 zakładników, m.in. Jana Bytnara ps. „Rudy”. W intencji uczestników akcji odprawiona została w katedrze polowej Wojska Polskiego Msza św., której przewodniczył ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego. Po zakończonej Eucharystii u zbiegu ul. Bielańskiej i Długiej w historycznym miejscu przeprowadzenia akcji odbył się apel pamięci.

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

Homilię wygłosił ks. ppłk Robert Krzysztofiak, kapelan Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, dziedziczącej tradycje jednostek AK, który przypomniał okoliczności i przebieg akcji pod Aresnałem. Podkreślił, że jej uczestnicy powinni być dla współczesnych wzorem do naśladowania. – Jesteśmy w katedrze polowej nie tylko po to, aby się modlić za uczestników akcji, ale również po to, by oddać im hołd i czerpać od nich wzorce do naśladowania, do życia zgodnie z wartościami, które przyświecały ich harcerskiemu życiu, zgodnie z dewizą Bóg-Honor-Ojczyzna – powiedział.

Wyraził wdzięczność obecnym na Mszy św. kombatantom i uczestnikom II wojny światowej za świadectwo ich życia, które przekazują kolejnym pokoleniom. – Oni nadal pokazują, że warto dla wolności Ojczyzny poświęcić wszystko. Niech przesłanie „Rudego”, „Alka” i „Zośki” będzie dla nas przykładem jak postępować w życiu codziennym i świadczyć o wielkiej miłości do Boga, człowieka i Ojczyzny – zachęcał.

Eucharystię z ks. Dohnalikiem i ks. Krzysztofiakiem koncelebrował ks. Jerzego Błaszczaka, kapelan Szarych Szeregów. Uczestniczyli w niej kombatanci Armii Krajowej z prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK prof. Leszkiem Żukowskim, generałowie WP gen. dyw. Wiesław Kukuła, gen. bryg. Ryszard Pietras, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, poczty sztandarowe wojskowe oraz szkolne, harcerze, a także członkowie grup rekonstrukcyjnych.

W trakcie Mszy św. poświęcona została tablica kpt. hm. Eugeniusza Stasieckiego, ps. „Piotr Pomian”, oficera 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu, zastępcy naczelnika „Szarych Szeregów”, zastępcy dowódcy Batalionu „Zośka”, poległego w Powstaniu Warszawskim, która zawiśnie w kościele garnizonowym w Lublińcu.

Po Mszy św. zebrani udali się pod budynek Arsenału, gdzie odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów przy głazie upamiętniającym akcję.

***

W nocy z 18 na 19 marca 1943 r. Gestapo zaaresztowało Henryka Ostrowskiego ps. „Heniek”, komendanta hufca-plutonu Praga Grup Szturmowych Szarych Szeregów. „Heniek” został poddany brutalnemu śledztwu w celu pozyskania informacji o siatce, do której należał. Kilka dni później ta sama grupa Gestapo dokonała aresztowania Jana Bytnara, komendanta hufca-plutonu „Południe”.

W znanej książce Aleksandra Kamińskiego „Kamieniach na szaniec” Ostrowski został przedstawiony jako ten, który załamał się w śledztwie i zdradził Jana Bytnara „Rudego”. Aleksander Kamiński nie dysponował jednak informacjami, że „Heniek” niczego nie zdradził Niemcom, w rzeczywistości wszystkie materiały gestapowcy wydobyli ze znalezionych w jego mieszkaniu notatek. Wmawianie „Rudemu”, że Ostrowski załamał się w śledztwie, było celowe dla wydobycia zeznań od Bytnara.

Akcją odbicia „Rudego” dowodzili Stanisław Broniewski „Orsza”, a bezpośrednio Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Wcześniej musiało się na nią zgodzić kierownictwo Szarych Szeregów.

Do ataku na więźniarkę doszło u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie w pobliżu budynku Arsenału. Samochód wiozący „Rudego” został obrzucony butelkami z benzyną i zatrzymany. W wyniku ostrzału dwóch żołnierzy podziemia zostało śmiertelnie rannych, a jeden schwytany i później rozstrzelany. Niemcy stracili 4 zabitych (załoga spalonej więźniarki Gestapo i policjant). Rannych zostało też 9 żołnierzy. „Rudego” przeniesiono do oczekującego nieopodal samochodu i wywieziono z miejsca akcji.

W akcji pod Arsenałem uwolniono 21 więźniów, wśród nich obok „Rudego” także Henryka Ostrowskiego „Heńka”. W sumie wzięło w niej udział 28 członków Szarych Szeregów. Następnego dnia w odwecie Niemcy rozstrzelali na dziedzińcu Pawiaka 140 Polaków i Żydów.

Tylko jedenastu uczestników akcji dożyło końca wojny. Dowódca grupy Tadeusz Zawadzki ps. „Zośka”, zginął 20 sierpnia 1943 r. w czasie rozbicia strażnicy granicznej w miejscowości Sieczychy. Odbity „Rudy” zmarł 30 marca 1943 r. na skutek obrażeń zadanych przez gestapowców w czasie przesłuchania. Tego samego dnia zmarł także Aleksy Dawidowski „Alek”, ranny podczas ewakuacji spod Arsenału.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem