Reklama

Z wizytą w parafii

Duszpasterska współpraca

9 czerwca biskup płocki Stanisław Wielgus odwiedził parafię Pomiechowo w dekanacie zakroczymskim. W bogatym programie wizytacji znalazło się m.in. nabożeństwo czerwcowe w kościele filialnym w Orzechowie, szereg spotkań z parafianami, a także uroczysta Eucharystia w parafialnej świątyni św. Anny w Pomiechowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Anny w Pomiechowie

Patron parafii: św. Anna
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Anny
Dekanat: zakroczymski
Kościół filialny: pw. Matki Bożej Królowej Polski w Orzechowie
Miejscowości: Brody, Brody Parcele, Bronisławka, Cegielnia Psucka, Czarnowo, Goławice I, Goławice II, Kikoły, Kosewko, Miękoszyn, Miękoszynek, Orzechowo Nowe, Orzechowo Stare, Pomiechowo, Pomiechówek, Psucin, Stanisławowo, Szczypiorno, Toruń, Wólka Kikolska, Wójtostwo, Zapiecki
Proboszcz: ks. kan. Tadeusz Pepłoński
Wikariusze: ks. mgr Tomasz Ozimkowski (do 29 czerwca), ks. mgr Jarosław Kamiński, ks. mgr Paweł Sprusiński (od 29 czerwca)
Rezydent: ks. mgr Rafał Pabich - student psychologii w UKSW
W parafii działają: Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, koła Żywego Różańca, chór, asysta procesyjna, schola, ministranci, grupa lektorów, Parafialny Zespół Charytatywny, Wspólnota dla intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Ruch Światło-Życie, parafialna gazeta "Echo", młodzieżowa grupa modlitewna
Współpraca: jednostki OSP z Pomiechówka i Psucina
Msze św. w niedziele:
Kościół parafialny - 7.15, 9.00, 10.30 (dzieci), 12.00, 16.00;
Kościół filialny - 9.00

Charakterystyka parafii W trakcie wieczornej Mszy św. ingresowej wspólnotę parafialną zaprezentował jej proboszcz ks. kan. Tadeusz Pepłoński. Przypomniał, że parafia liczy ok. 6500 osób, z czego ok. 100 osób to członkowie zboru świadków Jehowy lub ludzie obojętni religijnie. Na terenie parafii mieszkają też prawosławni, którzy mają swą siedzibę w Stanisławowie. Jak zaznaczył Ksiądz Kanonik, frekwencja na Mszach św. niedzielnych wynosi ok. 30%, wyraził jednak ubolewanie z powodu zbyt łatwego rezygnowania z udziału w Eucharystii przez dzieci i młodzież. "Być może rodzice nie dają w tym względzie należytego przykładu" - stwierdził Ksiądz Proboszcz.
Jak zaznaczył duszpasterz, zadowalający jest udział w rekolekcjach, podczas których liczna grupa wiernych korzysta z sakramentu pokuty i przystępuje do Komunii św. Znaczna część parafian to ludzie bardzo ofiarni, wspierający nie tylko swoją parafię, lecz także bliźnich znajdujących się w potrzebie.
Obraz parafii to jednak nie tylko blaski. Wśród cieni duszpasterz wymienił plagę alkoholizmu oraz rosnące wśród młodzieży uzależnienie od narkotyków. "Śmiem twierdzić, że wpływ na ten stan ma bezpośrednia bliskość Warszawy" - zaznaczył Ksiądz Kanonik.

Osiągnięcia duszpasterskie

Obok codziennej pracy duszpasterskiej, polegającej na służbie wiernym w konfesjonale i przy ołtarzu, kapłani angażują się także w inne dziedziny działalności. Pierwsza z nich to praca z chorymi, prowadzona do niedawna w Domu Pomocy Społecznej istniejącym przy parafii prawosławnej, a od niedawna w prywatnej placówce o podobnym profilu, działającej w Pomiechówku. Wśród duszpasterskich zadań znalazło się też solidne przeprowadzenie misji parafialnych (poprzednie miały miejsce w 1988 r.). Jak poinformował Ksiądz Proboszcz, od października br. rozpocznie się bezpośrednie przygotowanie do tego wydarzenia.
Działalność duszpasterska to przecież nie tylko domena kapłanów, choć w wielu wypadkach głównie od nich zależy, czy osoby świeckie chcą się zaangażować w życie parafii. W parafii Pomiechowo współpraca ta kształtuje się wręcz modelowo. Mógł się o tym przekonać Ksiądz Biskup, słuchając sprawozdań przedstawicieli poszczególnych grup parafialnych. W parafii istnieje m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, a także Wspólnota dla intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, której celem jest doprowadzenie do intronizacji Serca Jezusowego w jak największej liczbie rodzin. Orężem w tej walce jest modlitwa. Co czwartek członkowie Wspólnoty spotykają się na adoracji Najświętszego Sakramentu. W parafii działa także licząca 20 członków Akcja Katolicka, która za cel postawiła sobie pogłębianie wiary i wiedzy religijnej, a także duszpasterstwo nauczycieli. Temu celowi służyło m.in. spotkanie dla pracowników oświaty, zorganizowane podczas rekolekcji wielkopostnych. Akcja Katolicka stara się też kształtować postawy patriotyczne poprzez współorganizowanie uroczystości rocznicowych. W swej pracy jej członkowie podkreślają wartość rodziny i cierpienia, np. poprzez organizowanie obchodów Dnia Ojca, Dni Dziadków czy Dnia Chorych. Akcja prowadzi też duszpasterstwo pielgrzymkowe, organizując wyjazdy do sanktuariów, a także m.in. do Płocka czy Wilna. Członkowie Akcji współpracują także z jedną z podwileńskich szkół. Owocem tej współpracy było wyposażenie szkolnej biblioteki w książki. W ramach wspólnych działań grupa uczniów odwiedziła w lipcu parafię w Pomiechowie i spędziła część czasu wolnego w Zakopanem. Warto dodać, że parafialne Koło Akcji ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska", zajmuje się też redagowaniem parafialnej gazety Echo.
Inne grupy parafialne pełnią posługę na powierzonych im odcinkach pracy. O muzyczną oprawę Liturgii dba 16-osobowy chór oraz 15-osobowa schola dziewczęca, skupiająca uczennice gimnazjum, szkół średnich i studentki. Schola wykonuje także śpiewy okolicznościowe, takie jak kolędowanie przy żłóbku czy czuwanie przy Grobie Pańskim. W parafii funkcjonują także Koła Żywego Różańca, które za cel postawiły sobie m.in. modlitwę za Kościół i jego Pasterzy. Służbę przy ołtarzu pełni 50-osobowa grupa ministrantów, wśród których znajduje się 8 lektorów. W myśl zasady "w zdrowym ciele zdrowy duch" ministranci uczestniczą też m.in. w rajdach czy halowym turnieju piłki nożnej. Ważną rolę pełni asysta procesyjna, skupiająca ludzi o dojrzałej świadomości religijnej. Warto dodać, że nabór do asysty odbywa się m.in. przy pomocy zachęt publikowanych w prasie parafialnej.
Jak niemal w każdej parafii, tak też i w Pomiechowie, aktywnie działają strażacy. Ochrona życia i mienia, a także czuwanie przy Grobie spoczywa na barkach druhów z OSP z Pomiechówka i Psucina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Ksiądz Proboszcz przedstawił też stan materialny parafii, zwracając szczególną uwagę na prace, wykonane od ostatniej wizytacji. W tym czasie położono kostkę brukową wokół kościoła, ustawiono nowy krzyż metalowy na cmentarzu, wykonano nową instalację elektryczną w kościele, pokryto blachą miedzianą dach nad kruchtą, nad kaplicą św. Anny i na domu parafialnym, dokonano renowacji i konserwacji ołtarza głównego, jak również renowacji wnętrza kościoła. Odnowiono tynki zewnętrzne na świątyni i założono nową instalację odgromową, wykonano nowe nagłośnienie oraz instalację alarmową w kościele i na plebanii. Prace gospodarcze dotyczyły także budynku plebanii, gdzie nastąpiła wymiana części okien i remont generalny parteru. Wykonano także nowy system grzewczy, instalację wodno-kanalizacyjną oraz zaadaptowano budynek gospodarczy na nowe garaże.
Ksiądz Kanonik podzielił się również swoimi planami. Prace, które trzeba wykonać, to: zagospodarowanie prezbiterium, konserwacja ołtarza w kaplicy św. Anny, renowacja starych i wykonanie nowych ławek, renowacja tynków na kościele, remont lub wymiana organów, remont parkanu przy kościele, dokończenie remontu plebanii łącznie z ogrodzeniem całej posesji, wykonanie nowej posadzki, remont wikariatu i nowa instalacja c.o., a także założenie nowego cmentarza. "Wierzę, że z Bożą i ludzką pomocą uda się nam to wszystko zrobić" - mówił ks. T. Pepłoński.

Wizytacja

Na bogaty program wizytacji złożyło się wiele spotkań z parafianami, a także liturgiczne zgromadzenie w kościele parafialnym, podczas którego Biskup Stanisław udzielił sakramentu bierzmowania. W homilii zwrócił się do młodzieży i rodziców, mówiąc m.in.: "To, że wiara trwa, jest zasługą Chrystusa i prawdziwości Jego nauki, ale także rodziców, którzy tę wiarę przekazują. Kościół wam w tym pomaga, możecie na Kościół liczyć. Dziękuję wam, że nie zdradzacie Boga, że jesteście chrześcijanami nie tylko z metryki, ale dajecie świadectwo. Wasz Ksiądz Proboszcz mówił m.in. o zagrożeniach: obojętności religijnej i alkoholizmie. To straszne nieszczęścia. Tak wielu mężów i ojców jest niewolnikami alkoholu. To naprawdę wielka słabość woli. Ludzie ci nie potrafią zwyciężyć szatana, który ich opanował. Módlmy się dla nich o pomoc Bożą. (...) Chcę podziękować Księdzu Proboszczowi i kapłanom współpracującym i wam za dobrą współpracę, za to, że rozumiecie, pomagacie i odpowiadacie na apele waszych duszpasterzy i realizujecie te zadania, które stoją przed waszym Kościołem parafialnym. Wasz proboszcz żyje dla was, ma przed oczyma tylko troskę o parafię. On was kocha swoim sercem i wy też go kochajcie. Kapłan jest tylko człowiekiem i potrzeba mu modlitwy, pomocy. Trzeba kapłanów wspierać, jeśli poczuwamy się do wspólnoty z Kościołem" - mówił Ksiądz Biskup.
Zwracając się do młodzieży, Biskup płocki powiedział m.in.: "Jesteście wiosną Kościoła i narodu. Od waszej postawy zależy nasza przyszłość. Na serio potraktujcie apel Ojca Świętego o świętość. Wasze podania do bierzmowania w większości świadczą o dojrzałym podejściu do tego sakramentu. Znacie życiorysy patronów, których imiona obieracie, chcąc ich naśladować. To bardzo ważne, bo oni naśladowali swoim życiem Chrystusa. Naśladując ich dobre cechy, będziecie blisko Jezusa, którego dziś w sposób dojrzały i świadomy wybieracie na życiowego Przewodnika" - mówił bp Stanisław Wielgus.
Przed Mszą św. Biskup płocki modlił się na cmentarzu parafialnym, wcześniej natomiast spotkał się z przedstawicielami władz oraz dyrektorami różnych instytucji działających na terenie parafii. Ksiądz Biskup odwiedził także dwoje chorych.

2003-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posty nakazane zachowywać

Niedziela warszawska 46/2003

monticellllo/pl.fotolia.com

Przykazania kościelne są zaproszeniem do współodpowiedzialności za Kościół
Zachęcają do przemyśleń, czy wiara ma wynikać z tradycji, czy z przekonania

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00

[ TEMATY ]

kalwaria

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Kalwaria - Golgota

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję