Reklama

Kościół sosnowiecki żyje!

Niedziela sosnowiecka 14/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela, 25 marca br. złotymi zgłoskami zapisze się w dziejach Kościoła sosnowieckiego. Tego dnia w bazylice katedralnej o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia sprawowana przez metropolię częstochowskiego, abp. Stanisława Nowaka, który przybył do sosnowieckiej Matki

Kościołów, aby wziąć udział w obchodach 9. rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej oraz w otwarciu I Synodu Kościoła sosnowieckiego. Wraz z nim Najświętszą Ofiarę sprawował pasterz diecezji - bp Adam Śmigielski SDB. Obecny był także kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. Czesław Tomczyk, a w stallach katedralnych miejsca zajęli przedstawiciele kapituły katedralnej, prepozyci poszczególnych kapituł, alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Bazylika katedralna wypełniła się po brzegi wiernymi diecezjanami.

Diecezjalna rodzina

"Dzisiejszy dzień jest dniem zupełnie wyjątkowym dla naszej diecezji. Dokładnie 9 lat temu Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus ogłosił historyczną decyzję o utworzeniu w Polsce nowych diecezji, w tym także diecezji sosnowieckiej. Niewątpliwie dla mieszkańców Zagłębia, ziemi jaworznickiej, olkuskiej, pilickiej, sławkowskiej i wolbromskiej wydarzenie to jest bez precedensu" - mówił bp Adam Śmigielski rozpoczynając uroczystość.

Diecezja sosnowiecka utworzona zastała z wydzielonego terytorium diecezji częstochowskiej, kieleckiej i archidiecezji krakowskiej. Przydzielona zaś została jako diecezja sufragalna do nowo utworzonej metropolii częstochowskiej, a jej administratorem został ojciec archidiecezji, abp Stanisław Nowak. Na jej stolicę wyznaczony został Sosnowiec, a na katedrę - kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w tymże mieście. Ojciec Święty mianował biskupem ordynariuszem ks. Adama Śmigielskiego SDB, inspektora Prowincji Wrocławskiej Salezjanów, zaś biskupami pomocniczymi: bp. Piotra Skuchę, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej oraz ks. prał. Tadeusza Pieronka, profesora Prawa Kanonicznego PAT w Krakowie. Jan Paweł II postanowił, że patronami diecezji będą: św. Brat Albert Chmielowski i św. Rafał Kalinowski.

W skład nowo utworzonej diecezji weszło 97 parafii z diecezji częstochowskiej, 44 parafie z diecezji kieleckiej i 11 parafii z archidiecezji krakowskiej. Do diecezji sosnowieckiej na mocy bulli papieskiej zostało przypisanych 301 kapłanów, którzy spełniają posługę duszpasterską na powierzchni 2000 km2, w 12 miastach i 15 gminach wiejskich.

"Z perspektywy 9 lat istnienia diecezji sosnowieckiej możemy ze spokojem dokonać oceny tego wydarzenia i przeprowadzić głęboką refleksję nad jego znaczeniem dla całego ludu Bożego. I tak dziś stojąc przed Wami jako Wasz Biskup z pełną odpowiedzialnością mogę oświadczyć, że nowy Kościół sosnowiecki żyje, a wraz z jego narodzeniem i istnieniem nikt nie poniósł żadnej straty. Przeciwnie - zyskał bardzo dużo! Organizacja tego Kościoła jest dziełem Boga, który posłużył się ludźmi dającymi początek rodzinie Bożej w strukturze Kościoła partykularnego" - powiedział Ordynariusz sosnowiecki.

Ksiądz Biskup po kanonicznym objęciu diecezji, przejmując sprawowanie rządów, przystąpił do powołania koniecznych instytucji. W pierwszych dniach swojej posługi erygował także Wyższe Sosnowieckie Seminarium Duchowne w Krakowie. Ustanowił Sąd Biskupi. Mając na uwadze usprawnienie pracy duszpasterskiej i administracyjnej utworzył cztery nowe dekanaty, a w trosce o pogłębienie formacji katolików zatwierdził Studium Życia Rodzinnego, Diecezjalne Studium Katechetyczne oraz Kolegium Teologiczne.

Synod - wspólna droga

Dziesiąty rok istnienia diecezji sosnowieckiej Ksiądz Biskup rozpoczął historycznym przedsięwzięciem - zwołaniem I Synodu Diecezjalnego. Decyzję tę podjął w trosce o dobro duchowe wiernych. Cele, jakie stawia przed sobą Synod, to przede wszystkim: pogłębienie wiary i więzi z Bogiem oraz przynależność do Kościoła Chrystusowego, formacja, która zapewni kapłanom właściwe apostolstwo, zintensyfikowanie pracy z młodzieżą, zwrócenie szczególnej uwagi na rodziny i podkreślenie życia ludzkiego, uwrażliwienie każdego z nas na palące problemy społeczne, zwrócenie się w kierunku ludzi świeckich, którzy powołani są do budowania Kościoła powszechnego oraz wczytanie się w dokumenty Soboru Watykańskiego II.

Dekret Biskupa sosnowieckiego o zwołaniu I Synodu Diecezji Sosnowieckiej został odczytany podczas uroczystej Eucharystii w bazylice katedralnej przez wikariusza generalnego, kanclerza Kurii, ks. dr. Czesława Tomczyka. "Synod diecezjalny jest zebraniem kapłanów oraz wiernych Kościoła partykularnego, którzy dla dobra całej wspólnoty diecezjalnej świadczą pomoc biskupowi diecezjalnemu. Jest zgromadzeniem, na którym Pasterz Kościoła wypełnia swój urząd i posługę duszpasterską w powierzonej mu owczarni. Członkami Synodu zostają mianowani przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i katolików świeckich diecezji. Powołane zostaną komisja główna i komisje synodalne, których zadaniem będzie opracowanie projektów przeznaczonych do statutów synodalnych i przedstawienie ich na sesjach plenarnych Synodu" - czytamy m.in. w Dekrecie Ordynariusza sosnowieckiego.

Słowo Boże wygłoszone podczas Eucharystii przez Metropolitę częstochowskiego w dużej części poświęcone było istocie Synodu. Ksiądz Arcybiskup nie ukrywał radości z faktu ogłoszenia tego epokowego wydarzenia w dziejach młodego Kościoła sosnowieckiego. Wyraził wdzięczność Biskupowi Ordynariuszowi za tę szybką, świętą decyzję. "Kościół sosnowiecki poprzez Synod rozpoczyna wielkie działanie zmierzające ku temu, aby lepiej działo się na ziemi zagłębiowskiej. Synod ma powiedzieć o tym, co istotne, co najważniejsze. Diecezja sosnowiecka powstała z trzech różnych diecezji Każda z nich ma bogate zwyczaje lokalne. Istnieje więc konieczność, by się spotkać i ustanowić podstawy do nowej tradycji. Nowa wspólnota powinna mieć własne prawodawstwo, swoją tradycję, dlatego Synod na tej ziemi jest tak bardzo wskazany. Trzeba pogratulować Księdzu Biskupowi, że podjął tę decyzję tak szybko. Bo przecież dzisiejsze czasy wymagają świętego pośpiechu. Rozpoczęło się nowe millennium, które wymaga nowych sposobów ewangelizacji. Synod ma rozeznać Kościół, życie, ma rozeznać co mówi lud, jakie nękają go problemy, co mówi ziemia zagłębiowska, jaworznicka, pilicka, wolbromska, olkuska. (...) Na współczesnych synodach nie tylko się mówi i rozważa, ale przede wszystkim działa. Synod to praca, czyn. Również poprzez ten I Synod Diecezjalny rozpoczynamy nowy czyn zbawczy, ewangelizacyjny" - mówił Ksiądz Arcybiskup. "Zbierzcie się wszyscy z sercem i kochajcie Kościół sosnowiecki, który stanowi cząstkę Kościoła powszechnego" - nawoływał Metropolita częstochowski.

Synod to wspólna droga, w której ludzie idą razem - kapłani, zakony, laikat, parafie, ośrodki, ruchy i stowarzyszenia. Wszyscy w ten sposób tworzą żywy, Chrystusowy Kościół. Ojciec Święty zwraca się do wiernych z prośbą o nowy zapał, o nowy ogień, o nowe serce. Ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski na wołanie Papieża Polaka odpowiedział epokowym wydarzeniem - zwołaniem I Synodu Diecezji Sosnowieckiej, który zapewne przyniesie owoc stokrotny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II spotkajmy się przy Franciszkańskiej 3

2024-03-27 11:37

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II — jak co roku — Archidiecezja Krakowska zaprasza do udziału w wydarzeniach, które organizowane są przy Franciszkańskiej 3. Towarzyszy im hasło „Wdzięczni”.

Wieczorne spotkania 2 kwietnia pod najsłynniejszym oknem w Krakowie na stałe wpisały się już w kalendarz Kościoła krakowskiego. Co roku wierni wraz ze swoimi duszpasterzami gromadzą się przy Franciszkańskiej 3, aby dziękować Bogu za dar życia Karola Wojtyły i pokazać, że — mimo upływu lat — pamiętają.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

2024-03-27 19:12

[ TEMATY ]

pogrzeb

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja, a także często poezja śpiewana - stwierdził abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. pogrzebowej w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Zwrócił uwagę na zbiór wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”. - Ten zbiór mówi wiele o miłości pana Leszka Długosza do życia; do tego, by tym życiem umieć się także upajać - dodawał metropolita krakowski cytując fragmenty poezji, wśród których był wiersz „Końcowa kropka”. - Odejście pana Leszka Długosza jest jakąś kropką, ale tylko kropką w jego wędrówce ziemskiej - mówił abp Marek Jędraszewski. - Głęboko wierzymy, że dopiero teraz zaczyna się pełne i prawdziwe życie; że z Chrystusem zmartwychwstałym będziemy mieć udział w uczcie cudownego życia bez końca. Tym życiem będziemy mogli się upajać i za nie Bogu dziękować i wielbić - dodawał metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję