Reklama

List Siostry Boromeuszki

Z życia Kościoła na Syberii

Niedziela legnicka 14/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konieczność załatwienia spraw wizowych sprawiła, że znów po kilku miesiącach pobytu na Syberii dane mi jest cieszyć się pięknem ojczystej ziemi oraz łagodnością jej klimatu. Co po przeżyciach tegorocznej zimy w Irkucku nie jest bez znaczenia. Wiem, że w Polskiej Telewizji nadawano komunikaty o tragicznych skutkach wyjątkowo ostrej, nawet dla tubylców, zimy, więc chciałabym podzielić się z Czytelnikami " Niedzieli" swoimi doświadczeniami.

Sroga zima

Rzeczywiście, najstarsi mieszkańcy tych stron taką zimę przeżyli ponad 50 lat temu, gdy mróz sięgający - 50oC w mieście (poza miastem zawsze jest więcej) trzymał tak długo, a jego powroty były tak częste.

Od tych mrozów ucierpiało bardzo wielu ludzi. Najczęściej byli to bezdomni, ale nie tylko oni. Zima wielu z nich pozbawiła życia. Wielu do końca swoich dni przyjdzie nosić smutną pamiątkę tych miesięcy - kalectwo po amputacji nóg, rąk z powodu odmrożenia... I chociaż nie wszyscy zostali tak drastycznie dotknięci skutkami tej zimy, to jednak każdy, mniej lub bardziej boleśnie musiał zmagać się z jej ciężarem.

Nasz irkucki klasztor stał się dla wielu mieszkańców tego ubogiego rejonu miejscem nadziei. Jeszcze przed zimą udało się nam zaopatrzyć w ciepłe buty i kurtki wiele dzieci, które bez tej pomocy nie mogłyby wychodzić z domu (zresztą, we wrześniu niektóre z nich mogły rozpocząć naukę tylko dlatego, że dostarczyłyśmy im potrzebne przybory szkolne, książki, ubrania), także wielu dorosłych mogło otrzymać pomoc w postaci ciepłej odzieży. Przed świętami Bożego Narodzenia udało nam się przekazać najbiedniejszym rodzinom paczki żywnościowe. Każdego dnia głodni pukający do naszej furtki otrzymywali ( i otrzymują) chleb i gorącą herbatę. A dla najbiedniejszych dzieci udało nam się zorganizować na zimowe miesiące pożywne obiady. Zajęcia dla dzieci, organizowane przez nas dwa razy w tygodniu, gromadziły nawet w największe mrozy zawsze dużą grupę, dając dzieciom możliwość nauki, zabawy, pożywienia, a także ogrzania się. Niestety nasz klasztor wybudowany przede wszystkim z myślą o tym, by był domem formacyjnym zgromadzenia, coraz bardziej okazuje się ciasny i niedostosowany do działalności, jaką przyszło nam wypełniać. Z braku odpowiedniej sali, zajęcia z dziećmi prowadzimy w kaplicy, na korytarzu, a nawet w łazience i pralni.

Miniona ostra zima, która każdego dnia na nowo stawiała nas w "gotowości bojowej", gdyż trzeba było nieustannie czuwać, by nie pozamarzały kaloryfery oraz rury doprowadzające wodę, uświadomiła nam, że dom jest w stopniu bardzo niedoskonałym przygotowany na takie warunki. Modliłyśmy się, by do tych największych mrozów nie przyłączył się jeszcze wiatr, gdyż dla nas oznaczałoby to prawdziwą klęskę. Każde wyłączenie prądu, a zdarza się ono dość często, napełniało nas prawdziwym lękiem, gdyż dla nas jest to jedyne źródło ciepła. Stąd coraz bardziej odczuwamy potrzebę zakupu agregatu prądotwórczego, który byłby zabezpieczeniem na takie trudne sytuacje. Istnieje też konieczność ocieplenia domu od strony północnej, gdyż okazuje się ono niedostateczne. W niektórych pomieszczeniach temperatura podnosi się tylko niewiele powyżej zera, zwłaszcza przy silnych wiatrach.

Reklama

Nowe powołania

Nasze życie na Syberii to jednak nie tylko pasmo trudności i ciągłych zmagań. Pan nie skąpi nam chwil radosnych, jak choćby uroczystości poświęcenia katedry, które odbywały się we wrześniu 2000 r. w Irkucku. Ten widzialny znak, jakim jest świątynia zbudowana z kamienia, jest obrazem rzeczywistości odradzania się Kościoła w sercach ludzkich. Uroczystości konsekracyjne były dla nas radosnym uczestniczeniem w losach tak wielu ludzi, którzy w tym czasie odnaleźli drogę do Boga, którzy chcą utożsamiać się z Kościołem Jezusa Chrystusa. I za to Bogu jesteśmy ogromnie wdzięczne.

Radością napełniają nas także rodzące się tu powołania kapłańskie i zakonne, które przecież w niedalekiej przyszłości przejmą w swoje ręce losy Kościoła na Syberii. Modlimy się, by były nie tylko liczne, ale przede wszystkim święte, gotowe na największe szaleństwa dla Boga i Jego Miłości. Taką radością była uroczystość przyjęcia do nowicjatu jednej z naszych rosyjskich kandydatek (8 grudnia 2000 r.), a obecnie przygotowywanie się do pierwszych ślubów zakonnych jednej z nowicjuszek. Do wstąpienia w szeregi zakonne przygotowują się już kolejne dziewczęta, za które się modlimy. Wiele radości wnoszą ze sobą dzieci, garnące się do nas. Zaniedbane i często pozbawione opieki rodziców i władz szkolnych bez możliwości chodzenia do szkoły zaskakują nas swoim postępowaniem, zachowaniem i chęcią uczenia się, mimo wszystko. Także pacjenci hospicjum, w którym posługujemy, dodają nam sił do dalszej posługi. Ich pragnienie Boga, chęć uregulowania przed Nim swego, często jakże skomplikowanego życia, pokazują że " zapotrzebowanie na Boga" i Jego przebaczającą miłość jest ogromne. Raduje nas także możliwość ulżenia ich cierpieniu i uczynienia bardziej ludzkim życia w niewiarygodnych warunkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podziękowanie

Mimo licznych trudności, których wciąż nie brakuje, wdzięczne jesteśmy Bogu za nieustanną pomoc i opiekę, jaką nas otacza, posługując się przy tym sercami życzliwych ludzi. Po przyjeździe do Polski miałam okazję kolejny raz przekonać się o tym. Konto w banku, jakie otworzyłem, by korzystać z pomocy życzliwych osób, także podczas mojej nieobecności w Polsce nie pozostało puste. Wpłynęło na nie prawie 2 300 zł (to już prawie połowa agregatu prądotwórczego!) Wśród dwunastu ("tylko" lub "aż"!) ofiarodawców, którzy zechcieli dzielić się swoimi dobrami, od lipca 2000 r. do lutego 2001 r., rozpoznaję ludzi dobrze sytuowanych, ale i tych którzy "ze swego niedostatku podzielili się tym, co mieli" . Za każdy grosz nawet ten najmniejszy, który Boża miłość przemienia i czyni ogromem, składam z serca płynące "Bóg zapłać". Każdą Waszą ofiarę zna Bóg i nie pozostawi jej bez wynagrodzenia. A ja w imieniu mojej wspólnoty w Irkucku, a także tych wszystkich, którym możemy służyć, zapewniam o wdzięcznej modlitwie, zwłaszcza podczas Eucharystii oraz każdego dnia o godz. 15.00 przed obrazem Jezusa Miłosiernego.

Dziękując z głębi serca, ośmielam się jednak nadal wyciągać rękę z prośbą o pomoc. Niestety, prawdopodobnie jeszcze przez kilka najbliższych lat Kościół w Rosji nie będzie w stanie sam siebie finansować. Chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że i Wam w dzisiejszych czasach nie jest łatwo, to jednak znając ubóstwo bardzo dużej liczby syberyjskiej ludności, proszę o miłosierne wsparcie. Nie muszą to być duże sumy, ale gdyby nawet te najdrobniejsze były wpłacane regularnie, dla nas byłyby ogromną pomocą, czy może wręcz warunkiem kontynuowania naszej posługi.

Ludzie otwartych serc, jesteście prawie jedynym źródłem naszego utrzymania! To jedynie dzięki Wam możemy służyć innym! W tym miejscu pragnę zwrócić się do Was, Kochani, z jeszcze jedną prośbą: może ten list wyrażający naszą wdzięczność, ale równocześnie będący prośbą o wsparcie, dacie przeczytać swoim znajomym, krewnym. Może oni mogą i chcą dołączyć do grona trudzących się dla Ewangelii Jezusa Chrystusa. Misjonarzem można stać się nie wyjeżdżając z kraju, poprzez modlitwę za misje i misjonarzy, ofiarowanie swoich cierpień oraz poprzez pomoc materialną. Bez Waszej pomocy jesteśmy bezradne.

Niech Pan hojnie nagrodzi wszystkim Dobrodziejom swym błogosławieństwem i przemieniającą wszystko miłością.

Ofiary można kierować na konto:

S. Joanna Jędrzejak;

Bank Zachodni S.A o/Trzebnica 11201711-37368-170-4

(lub większe sumy powyżej 200 zł): Bank Zachodni o/Trzebnica 11201711-369338145

Wdzięczna i oddana w Panu

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Msza Krzyżma

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

W katedrze poznańskiej koncelebrowało Mszę św. ponad trzystu kapłanów, odnawiając przyrzeczenia złożone podczas święceń. Metropolita poznański pobłogosławił oleje święte służące do udzielania sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: niektórzy rządzący usiłują zafundować narodowi holokaust nienarodzonych

2024-03-29 10:20

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

kalwaria

Kalwaria Zebrzydowska

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski, zwracając się w Wielki Piątek do pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej, apelował o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił, że niektórzy rządzący w imię wolności kobiet usiłują "zafundować narodowi kolejny holokaust nienarodzonych".

Metropolita krakowski, mówiąc do dziesiątków tysięcy wiernych, wskazywał, że nowożytna Europa nie chce mieć niż wspólnego z Chrystusem i Ewangelią, nie chce słyszeć o Bogu, który przejmuje się losem człowieka. W imię czystego rozumu potępia wiarę, ogłaszając ją jako zabobon.

CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2024 - Stwórz z nami galerię

2024-03-29 09:19

Marzena Cyfert

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję