Reklama

Serwis informacji ważnych i mniej ważnych

Wiele dzieje się w świecie. Tak wiele, że czasami trudno rozeznać, co jest istotnym wydarzeniem, a co jedynie incydentem. Wiele dzieje się w amerykańskim Kościele, ale o tym, z wyjątkiem skandali, raczej w telewizji i prasie głucho. Naszym zadaniem jest tę lukę wypełnić i opowiedzieć Czytelnikowi, co godnego uwagi zdarzyło się w ostatnich tygodniach w Kościele amerykańskim, w tym także amerykańsko-polskim.

Niedziela w Chicago 36/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

* * *

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o pielgrzymce Polaków z Chicago do sanktuarium w Merrillville. A agencje prasowe donoszą, że do znanego sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown przyjeżdżają 15 sierpnia setki pielgrzymów, by uczcić Dzień Wojska Polskiego. W Sanktuarium, popularnie zwanym Amerykańską Częstochową, zabrzmiały w tym dniu pieśni patriotyczne i żołnierskie, by upamiętnić zwycięstwo Polaków nad wojskami bolszewickimi w 1920 r.
Do Amerykańskiej Częstochowy przyjeżdżają pielgrzymi z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i Pensylwanii. 15 sierpnia, w samo południe, odprawiana jest uroczysta Msza św. Potem przychodzi czas na programy okolicznościowe upamiętniające chwałę oręża polskiego, koncerty polonijnych chórów prezentujących m. in. piosenki żołnierskie oraz pokazy ludowych tańców. Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Do Amerykańskiej Częstochowy zjeżdżają w każdą niedzielę niezliczone rzesze pielgrzymów. Szczególnie tłoczno jest z okazji świąt, ale ogromne parkingi przed Sanktuarium są w stanie pomieścić przyjezdnych, a zielone tereny Pensylwanii zachęcają do odpoczynku i rodzinnych przyjazdów.

* * *

Setki kilometrów dalej, w Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland, także odbyły się polonijne uroczystości ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na marginesie warto dodać, że pierwsza polonijna pielgrzymka do tego Sanktuarium odbyła się już we wrześniu 1938 r. Natomiast 7 sierpnia 1947 r. miała miejsce pierwsza polska pielgrzymka autokarowa, która wyruszyła z parafii św. Stanisława Kostki oraz Matki Bożej w Toronto. Polacy w Kanadzie mają więc własną historię pielgrzymek. Nie dziwi więc, a wręcz przeciwnie - cieszy liczba 15 tys. Polaków-pątników zgromadzonych w tym roku przy ołtarzu z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.
Oto wypowiedzi niektórych z nich:
- Przyjechaliśmy do Kanady w roku 1955 i przez te wszystkie lata tylko jednego roku nie mogliśmy pojechać. Jestem sodaliską. Zawsze przyjeżdżamy tutaj ze sztandarem.
- Mieszkam na stałe w Warszawie. Jestem tu na urlopie. Jestem bardzo zaskoczony tą uroczystością. A pieśń Czarna Madonna, którą usłyszałem w czasie, kiedy wieszano różaniec na ołtarzu, odebrała mi mowę.
- Od 1950 r. jestem w Midland. I teraz przyjechałam. Trochę źle się czuję, ale jeszcze przyszłam. Może to już ostatni raz, bo nie mogę chodzić.
Tegorocznym uroczystościom przewodniczył bp Andrzej Suski z Torunia.
W homilii nawiązał do szczególnej opieki Matki Bożej przez wieki. Polska pobożność maryjna zawsze była ogromną siłą oraz energią zmieniającą historię. Różaniec, medalik, szkaplerz, obrazek z wizerunkiem Maryi miały dla naszego narodu, dla polskich rodzin i dla wielu z nas większe znaczenie w walce o wolność i niepodległość, o zachowanie wiary i kultury narodowej niż inna broń.
Na zakończenie Ksiądz Biskup zachęcił do pomnażania kapitału dobra, który jest w rodzinach i w środowiskach. Każdy człowiek może włączyć się do wielkiego zmagania o moralne odrodzenie. Nie wolno ograniczać się do narzekania, że jest źle i patrzenia na zło z założonymi rękoma. Silni Bogiem, wspierani przez Matkę Najświętszą, mamy zmieniać siebie i otaczający nas świat na lepszy.
Każdego roku udział polskich biskupów w uroczystościach w Midland jest okazją do wyrażenia jedności Episkopatu Polski z Polonią zamieszkałą w Ontario.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

* * *

Na rynku spora sensacja... wydawnicza. Pod koniec sierpnia do księgarń amerykańskich trafiła bowiem nowa książka o Papieżu - Jan Paweł II: światło dla świata. I choć o dziele tym nic bliżej nie wiadomo, już okrzyknięto je bestsellerem. Księgarze zamówili „na pierwszy rzut” 10 tys. egzemplarzy. Taką sytuacją zdziwiony jest nawet Jeremy Langford, dyrektor wydawniczy oficyny „Sheed and Ward”, firmy, która wydała książkę, gdyż wcześniejsze zamówienia publikacji religijnych są na amerykańskim rynku rzadkością. Co dziwniejsze, zamówienia spływają nie tylko od katolików. Książka interesuje także chrześcijan innych Kościołów oraz wyznawców innych religii.
Książka w miękkiej oprawie ma 256 stron. „Już się znalazła na pierwszym miejscu publikacji nie tylko wydawnictwa „Sheed and Ward”, ale całego konsorcjum „Rowman and Littlefield”, które rocznie wydaje 330 tytułów” - powiedział Langford agencji CNS.

Reklama

* * *

Rozpoczął się rok szkolny, a tu spora część katolickich szkół w USA ma kłopoty finansowe, co spowodowało zamknięcie placówek. Czyżby powodem tego był kryzys gospodarczy, jaki dotknął gospodarkę Stanów Zjednoczonych? Niektórzy twierdzą, że w sytuacji kryzysowej „tnie” się wydatki mniej konieczne, w tym przypadku te na szkolnictwo prowadzone przez instytucje kościelne. Wiele z tych szkół jeszcze przed wakacjami informowało swoich uczniów i ich rodziców o kłopotach, które zmuszają do zamknięcia placówki. Nikt więc nie powinien zostać na przysłowiowym „lodzie”, choć jest to generalnie zjawisko niepokojące szczególnie nas, katolików, bez względu na pochodzenie. Jak potrzebne i lubiane były to szkoły - świadczą reakcje zainteresowanych. W wielu miejscach organizowano pikiety, a nawet zbiórki pieniędzy, by ocalić szkołę.
Trudno nam w tej chwili podać ilość szkół katolickich, które nie zainaugurowały we wrześniu kolejnego roku pracy. Katolicki Związek Szkół ocenia, że zamkniętych lub skonsolidowanych zostanie 140 placówek, głównie na Wschodnim Wybrzeżu, w miastach takich, jak Boston, Pittsburg, Philadelphia i Newark.

* * *

O tym, że na Kubie źle żyje się ludziom wierzącym w Boga wiedzą chyba wszyscy. Reżim Fidela Castro od początku w sposób szczególnie okrutny prześladuje chrześcijan. Dotychczas ludziom Castro udawało się skrzętnie ukryć przed światem, jaki los spotyka osoby noszące krzyż. Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II na Kubie spowodowała, iż mogliśmy zobaczyć codzienność katolików kubańskich. Jednak nie wolno nam na tym poprzestać. Podobnego zdania są przełożeni zakonów i zgromadzeń, którzy spotkali się na Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Stanach Zjednoczonych. Zaapelowali oni do amerykańskiego rządu o przywrócenie normalnych relacji z Kubą i o większą solidarność z Kubańczykami. W rezolucji wydanej na zakończenie dorocznych obrad w Louisville zakonnicy zapewnili, że Konferencja wesprze ruchy odnowy społecznej na Kubie.
Ludzie, którzy stoją na czele amerykańskich zakonów zadeklarowali gotowość do zacieśnienia współpracy z Konferencjami Wyższych Przełożonych Zakonnych na Kubie, jak i całej Ameryki Łacińskiej, oraz do nawiązania kontaktów z organizacjami kubańsko-amerykańskimi w USA. Celem tych działań jest zwrócenie uwagi na łamanie praw człowieka na Kubie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję