Reklama

Umiłować Chrystusa Sercem Maryi

Mirka Bodak
Edycja częstochowska 36/2003


W dniu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej wieczornej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak

25 sierpnia w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbyła się tradycyjna procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę. Nabożeństwu przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W procesji uczestniczyli kapłani, klerycy, siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta, grup społecznych, stanów i rzesze wiernych. Tego dnia na Jasnogórskim Szczycie biskupi metropolii: abp Stanisław Nowak, bp Zygmunt Zimowski (diecezja radomska) i bp Adam Śmigielski (diecezja sosnowiecka) wraz z kapłanami sprawowali Najświętszą Ofiarę. W dzień Patronki Metropolii i Miasta - Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnogórskim Szczycie Mszy św. wieczornej przewodniczył abp Stanisław Nowak.

Tradycyjnie Nieszpory maryjne w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej rozpoczęły świętowanie dnia Patronki Metropolii i Miasta. Nabożeństwu przewodniczył abp Stanisław Nowak. Komentarz liturgiczny - ks. prof. Kazimierza Szymonika nawiązujący do Listu Ojca Świętego o Różańcu Świętym był doskonałym przygotowaniem wiernych do udziału w uroczystościach i rozważania Tajemnic Światła. Śpiew scholi Wyższego Seminarium Duchownego pod dyrekcją Księdza Profesora ubogacił świętowanie. Ksiądz Arcybiskup w słowie skierowanym do wiernych nawiązał do Listu o Różańcu Świętym. Arcypasterz wskazywał na wagę słów Modlitwy Pańskiej, która wprowadza nas w szczególną zażyłość z Bogiem Ojcem. „Odmawiając Różaniec, tyle razy modlimy się słowami: Ojcze nasz..., wówczas towarzyszy nam uniesienie synowskie, wyznajemy, że sam Bóg jest naszym Ojcem”.
Uczestnicy Nieszporów wyruszyli w procesji maryjnej, będącej pielgrzymką wiary całej archidiecezji częstochowskiej. Było to wielkie dziękczynienie za „skarb”, jakim jest Różaniec i jego nowe Tajemnice Światła.
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej niesiony przez przedstawicieli wspólnot parafialnych był znakiem obecności Maryi - Matki pośród swoich dzieci. Przechodząc ulicami miasta, pielgrzymi rozważali Tajemnice Światła.
Przed Jasnogórskim Szczytem we Mszy św. uczestniczyli nie tylko mieszkańcy miasta, ale także licznie przybyli pielgrzymi z całej metropolii.
Liturgii z udziałem kilkudziesięciu kapłanów przewodniczył biskup radomski, Zygmunt Zimowski. Natomiast biskup sosnowiecki Adam Śmigielski w homilii wskazywał na Maryję, która jest dla nas, pokolenia pozbawionego nadziei - wzorem nadziei. Apelowe rozważania abp. Stanisława Nowaka zakończyły wigilijne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
26 sierpnia, w dzień Patronki Metropolii Częstochowskiej i Miasta Częstochowy, wierni licznie przybyli na wieczorne uroczystości. Obchody rozpoczęła procesja eucharystyczna na wałach Jasnej Góry. Eucharystii, w intencjach mieszkańców Częstochowy i Miasta, przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W wygłoszonym słowie Ksiądz Arcybiskup przybliżył zebranym teologię Jasnogórskiej Ikony, w której Maryja „w liturgicznym geście wskazuje na Boskie Dziecię Jezus”. Mówił również o współczesnych zagrożeniach uderzających w człowieka, rodzinę, „a zwłaszcza życie bez Boga, kiedy zło sprzysięga się przeciwko człowiekowi. (...) W ciemności grzechu, kiedy misterium nieprawości zatacza coraz większe kręgi, wołamy o światło. Na tej drodze najlepszą Przewodniczką jest Maryja, Matka Boża Częstochowska, to Ona nas prowadzi”.
Apel Jasnogórski zakończył obchody patronalne Metropolii i Miasta.

Ks. Andrzej Tarasiuk nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego

2019-02-20 20:12

md / Kraków (KAI)

Ks. dr Andrzej Tarasiuk został mianowany przez abp. Marka Jędraszewskiego rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku bp. Janusza Mastalskiego. Jak poinformowano w komunikacie Kurii Metropolitalnej, nowy rektor obejmie obowiązki 1 marca.

diecezja.pl

Ks. Andrzej Tarasiuk ma 42 lata i pochodzi z Białej Podlaskiej. Jego dzieciństwo i wczesna młodość związane były z rodzinnym Terespolem nad Bugiem, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Warszawy. Od 8. roku życia zaangażowany był w Służbę Liturgiczną Ołtarza, najpierw jako ministrant, później jako lektor.

Po maturze podjął naukę w Studium Medycznym im. Prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu. W 1998 r. ukończył je z tytułem technika elektroradiologii. W tym czasie podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium i został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 2004 r. w katedrze na Wawelu z rąk kard. Franciszka Macharskiego, a następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy. W 2007 r., pełniąc dalej posługę duszpasterską w parafii, podjął studia licencjacko-doktoranckie z zakresu homiletyki na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie oraz studia podyplomowe na Wydziale Polonistyki UJ z retoryki. W czerwcu 2009 r. złożył egzamin dyplomowy z pracy na temat "Ksiądz – powołanie czy zawód?".

Od 2008 r. pełnił posługę wikariusza w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie na os. Podwawelskim. W 2017 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie obronił pracę pt. "Rola i znaczenie sakramentów w dynamice życia duchowego chrześcijanina w nauczaniu Sługi Bożego biskupa Jana Pietraszki", napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka i uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych.

Ks. Andrzej Tarasiuk jest doświadczonym katechetą oraz duszpasterzem dzieci i młodzieży. Od początku posługi kapłańskiej przygotowywał dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz młodzież do sakramentu bierzmowania. Od 2008 r. był duszpasterzem parafialnej wspólnoty młodzieży studiującej i pracującej "Trzynastka". Od 2011 r. uczestniczy w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Wykłada teologię duchowości na kursie dla animatorów Grup Apostolskich Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Jest inicjatorem i współorganizatorem pierwszych dwóch tur ogólnopolskich Rekolekcji Motocyklowych. W 2016 r. uczestniczył w pielgrzymce motocyklistów "Iskra Miłosierdzia" od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach do Watykanu, zorganizowanej z racji trwającego wówczas Roku Miłosierdzia i w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Nowy rektor krakowskiego seminarium jest także absolwentem Szkoły dla spowiedników w Skomielnej Czarnej, prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Zaangażowany jest w dzieła miłosierdzia oraz posługę wobec ubogich poprzez prowadzenie rekolekcji i Triduum Sacrum dla bezdomnych w Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie oraz w Przytulisku Brata Alberta przy ul. Krakowskiej.

Jest opiekunem duchowym wspólnoty namARKA i przewodnikiem Grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę (Wspólnota II-Śródmieście).

Pod koniec sierpnia 2018 r. został skierowany do posługi ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Został powołany na rektora po tym, jak pełniący dotąd tę funkcję ks. prof. Janusz Mastalski został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portret Sarmaty. Zajęcia plastyczne w Muzeum wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW

2019-02-21 17:32

Część zajęć feryjnych zaproponowanych przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Siedzibą placówki jest stary siedemnastowieczny dwór Bartochowskich, który jak najbardziej predysponowany jest do przeprowadzenia warsztatów pt. „Portret sarmaty”. Uczestnicy warsztatów poznali strój szlachecki, który zyskał miano narodowego i nosili go przede wszystkim szlachcice. Ten strój to: żupan, kontusz i dopełniający go ozdobny pas kontuszowy. Strój był modny w XVII i XVIII wieku, także w czasie zaborów, kiedy pełnił rolę symbolu narodowego.

Zofia Białas

W czasie ferii zimowych Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowywało zajęcia plastyczne, na których można było poznać ten pełen przepychu strój szlachecki i spróbować samodzielnie go namalować.

Na zdjęciach zajęcia z uczestnikami Spółdzielczego Domu Kultury Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Źródło: Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem