Reklama

Krzepicka Wspólnota otwarta na pielgrzymów

Anna Cichobłazińska
Edycja częstochowska 36/2003


Pielgrzymka z Wieruszowa 2003 r. - tuż przed wyruszeniem do Częstochowy na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

„Krzepice są doświadczane łaską pielgrzymowania” - mówi gospodarz krzepickiej parafii pw. św. Jakuba Apostoła i dziekan regionu wieluńskiego ks. kan. Marian Gąsiorowski. Rzeczywiście, rokrocznie krzepiczanie goszczą u siebie kilka tysięcy pielgrzymów zmierzających do Matki Bożej na Jasną Górę na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Matki Bożej Częstochowskiej. Mieszkańcy nie szczędzą im zupy i noclegów. Także w budynkach parafialnych, zaadaptowanych staraniem Księdza Proboszcza na pokoje gościnne, jest 80 miejsc noclegowych z bardzo dobrze wyposażonymi pomieszczeniami do higieny osobistej (w tym celu Ksiądz Proboszcz dawne obory zamienił na pokoje, w następnej kolejności planuje zamienić na mały hotelik pomieszczenie po stodole, obecnie trwają prace przy budowie toalet na niedawno oddanym parkingu).
„Sama Pielgrzymka Poznańska - ok. 2,5 tys. osób korzysta z posiłków przygotowywanych na krzepickiej plebanii” - mówi ks. Gąsiorowski. Ksiądz Proboszcz świetnie zorganizował przyjmowanie pielgrzymów. Zaangażował do pomocy przy obsłudze ruchu pielgrzymkowego w Krzepicach wszystkie instytucje i punkty usługowe miasta, a także stowarzyszenia katolickie. Na rzecz pielgrzymów pracują rzeźnie, masarnie, szkoły (podstawowe, gimnazjum, liceum), przedszkole, Caritas, Akcja Katolicka. Na plebanii jednorazowo wydawanych jest 400 obiadów przygotowywanych przez parafianki-wolontariuszki z zespołu charytatywnego (młodzież z KSM pomaga przy podawaniu posiłków).
„Na przyjmowanie pielgrzymów trzeba mieć warunki - mówi Ksiądz Proboszcz - w przeciwnym razie każdy kapłan stanie bezradny wobec takich rzesz pielgrzymich. Do Krzepic w samej Pielgrzymce Kaliskiej przybywa ok. 1300 pielgrzymów, a przecież gościmy również Włocławek, Wieruszów, Wieluń, Łubnice. Gdy w jednym czasie zejdą się dwie pielgrzymki zmierzające na Jasną Górę na uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, nie mogę przejść korytarzem - dodaje z uśmiechem - ale są to niezwykłe doświadczenia i dla mnie, i dla moich parafian. Wiele pielgrzymek ma swoje tradycje pielgrzymowania. Mimo przynależności do innej diecezji, wędrują na Jasną Górę zgodnie z tradycją, samodzielnie, na Matki Bożej Częstochowskiej. U nas mają Mszę św. rokrocznie odprawianą dla nich przez abp. Stanisława Nowaka (w tym roku bp Jan Wątroba). Pielgrzymki te przez swoją unikalną specyfikę pielgrzymowania wzbogacają moich parafian. Pielgrzymują członkowie bractw w swoich charakterystycznych strojach i orkiestry, które swoją grą na powitanie i pożegnanie dziękują krzepiczanom za gościnność.
Krzepice dzięki pielgrzymom wzbogacają się duchowo - kontynuuje Ksiądz Proboszcz - ale trzeba pamiętać, że i materialny wizerunek naszego miasteczka się zmienia”.
Krzepice pięknieją, przed wjazdem do miejscowości powstaje motel i stacja benzynowa, to właśnie z tej strony jest piękny widok na Liswartę. Zburzony przez Szwedów królewski zamek otaczany jest opieką nowego właściciela. Dalej widać kościół i nowy obszerny parking, w którym projektanci zachowali tak rzadkie elementy tradycji, jak „kocie łby” (czy ktoś jeszcze pamięta, co to jest?). W zachwyt wprowadza piękny kompleks poklasztorny i świątynia. Królująca w niej Matka Boża Krzepicka w sierpniowe dni spogląda na utrudzonych pielgrzymów, którzy zajmują tu każdy skrawek przestrzeni, by wsłuchać się w głos Boga.

Dokąd zmierza Kościół?

2019-02-20 06:49

st (KAI) / Watykan

Do podjęcia przez uczestników rozpoczynającego się 21 lutego w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów istotnych wyzwań moralnych, przed jakimi stoi Kościół, wezwali w opublikowanym 19 lutego liście otwartym kardynałowie Walter Brandmüller i Raymond Leo Burke. Wraz z nieżyjącymi już kardynałami Carlo Caffarrą i Joachimem Meisnerem wystosowali oni we wrzeniu 2016 r. list z prośbą o wyjaśnienie spornych – ich zdaniem – fragmentów adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”.

Margita Kotas

Oto tekst listu otwartego w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia, przewodniczący Konferencji Episkopatów, Zwracamy się do was z głębokim niepokojem! Świat katolicki jest zagubiony i z bólem zadawane jest pytanie: dokąd zmierza Kościół? W obliczu mającego miejsce zagubienia zdaje się, że trudność jest sprowadzana do kwestii wykorzystywania małoletnich, będącego straszliwym przestępstwem, zwłaszcza gdy jest ono popełniane przez księdza, co jest jednak tylko częścią znacznie poważniejszego kryzysu. W Kościele ma miejsce plaga rozpowszechnienia programu homoseksualnego, krzewionego przez zorganizowane sieci i chronionego przez klimat współudziału i spisek milczenia. Korzenie tego zjawiska wyraźnie widać w atmosferze materializmu, relatywizmu i hedonizmu, w którym otwarcie kwestionowane jest istnienie bezwzględnego, nie uznającego żadnych wyjątków prawa moralnego.

Winę za wykorzystywanie seksualne zrzuca się na klerykalizm. Ale pierwsza i główna wina duchowieństwa nie polega na nadużywaniu władzy, lecz na oddaleniu się od prawdy Ewangelii. Źródłem zła, które deprawuje pewne kręgi w Kościele jest nawet publiczne zaprzeczanie, słowami i czynami, prawa Bożego i naturalnego. W obliczu tej sytuacji kardynałowie i biskupi milczą. Czy będziecie również milczeli przy okazji spotkania zwołanego w Watykanie na 21 lutego?

Należymy do tych, którzy w 2016 r. przedstawili Ojcu Świętemu pewne pytania, wątpliwości (dubia), które podzieliły Kościół w obliczu wniosków Synodu o Rodzinie. Dziś na te wątpliwości nie tylko nie pojawiła się jakakolwiek odpowiedź, ale stanowią one część bardziej ogólnego kryzysu wiary. Dlatego zachęcamy was, abyście podnosili głos, by chronić i głosić pełną naukę Kościoła.

Modlimy się do Ducha Świętego, aby wspierał Kościół i obdarzał światłem pasterzy, którzy nim kierują. Pilne i konieczne jest teraz stanowcze działanie. Ufamy Panu, który obiecał: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).

Walter Kardynał Brandmüller, Raymond Leo Kardynał Burke

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy rektor krakowskiego seminarium

2019-02-20 14:20

archidiecezja krakowska

Decyzją Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, po biskupie Januszu Mastalskim, obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie od 1 marca br. obejmie ks. Andrzej Tarasiuk, dotychczasowy ojciec duchowny Seminarium.

cwr-skawina.pl
Ks. Andrzej Tarasiuk był gościem warsztatów psychoedukacyjnych dla kobiet, organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem