Reklama

Parafiada 2003

Ks. Krzysztof Dobrogowski
Edycja podlaska 36/2003

Piętnaście lat pracy nad integrowaniem środowisk młodzieży z różnych części świata to wielki dorobek Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Jest to bowiem program wychowawczy i profilaktyczny realizowany w szkolnych i parafialnych klubach sportowych, świetlicach środowiskowych w całej Polsce. Założenia te są także od wielu lat realizowane m.in. na Ukrainie, Białorusi, na Litwie, Łotwie i Estonii, w Rosji, Mołdawii, Czechach, Słowacji, a także w USA i Kenii. Program przekształcił się już w swoisty, całoroczny ruch parafiadowy, który spaja wiele środowisk dzieci i młodzieży. Okazało się, bowiem, że przy współczesnych zagrożeniach Parafiada stała się znakomitym antidotum na samozniszczenie młodych. Realizacja tego programu stała się wyzwaniem dla rodziców, wychowawców, sióstr zakonnych, księży, katechetów i wszystkich tych, którym dobro młodych ludzi leży głęboko na sercu. „Wdzięczność Młodych Serc” to statuetka przyznana w tym roku po raz pierwszy - w XV-lecie Parafiady, osobom i instytucjom, które w szczególny sposób zaangażowane są w realizację tego wielkiego przedsięwzięcia.
Podczas inauguracji jubileuszowej Międzynarodowej Parafiady, która odbyła się na warszawskiej Agrykoli w poniedziałek (23 czerwca 2003 r.), statuetki wręczono Krzysztofowi Miklasowi - dziennikarzowi z TV Polonia, o. Józefowi Młynarczykowi - pijarowi, s. Mirosławie Kozioł z Litwy, ks. Krzysztofowi Panasowcowi z Ukrainy, Lucynie Juszewicz - nauczycielce z Białorusi oraz Średniej Szkole Polskiej w Daugavpilsk na Łotwie. Statuetkę otrzymała również TV Polonia, która od wielu lat prowadząc codzienne relacje otwiera w ten sposób okno na świat dla Parafiady.
Całą uroczystość zapoczątkował występ orkiestry strażackiej oraz młodych bębniarzy. Gdy uczestnicy Parafiady wraz z opiekunami zajęli miejsca w sektorach, o godz. 18.00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie.
Po ceremonii wręczenia podziękowań i statuetek na ręce osób szczególnie zasłużonych Parafiadzie, rozpoczęła się część muzyczna. Jako pierwszy wystąpił zespół „New Life Music”, następnie chór „Trzecia Godzina Dnia”, a występy zamknął występ grupy najbardziej oczekiwanej przez młodzież - „2 Tm 2, 3”. Warto wspomnieć o gościnnym występie Natalii Niemen. Na szczególną uwagę zasługują dziewczęta, uczestniczki Parafiady, które zachwyciły popisem akrobacji. Całe widowisko zakończyło się późnym wieczorem, kiedy to młodzież wracając autokarami na teren AWF u mogła podziwiać Warszawę nocą.
Ponad 1500 parafiadowiczów mieszkało w miasteczku namiotowym rozłożonym na zielonych terenach AWF. 150 ocieplanych namiotów wojskowych rozbili żołnierze Brygady Obrony Terytorialnej z Mińska Mazowieckiego, natomiast cały teren miasteczka parafiadowego chroniony był przez Żandarmerię Wojskową.
W parafiadowym miasteczku młodzież przyjmowała licznych gości. Wizytę złożyli m.in. przedstawiciele parlamentu, mistrzowie olimpijscy, znani sportowcy, a wieczorem 25 czerwca z parafiadowiczami spotkali się przedstawiciele zarządu Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. „Zapraszam Stowarzyszenie Parafiada do współorganizowania tegorocznego Dnia Papieskiego, który przypadnie w niedzielę poprzedzającą 16 października” - powiedział Piotr Gaweł - przewodniczący zarządu Fundacji. „Mam nadzieję, że współpraca obu siostrzanych organizacji wesprze młodzież, by ta stała się budowniczymi nowej ludzkości” - dodał o. Józef Joniec, prezes Stowarzyszenia. Uczestnicy gorąco przyjęli także bp. Piotra Jareckiego, który przewodniczył wieczornej modlitwie zakończonej wspólnym śpiewem znanej piosenki pt. Taki duży, taki mały może świętym być. Na koniec spotkania bp Jarecki powiedział: „Dziękuję XV Parafiadzie za to, że przerodziła się w szkołę świętości”.
Na naszej Parafiadzie gościł zespół teatralny „Teatr trochę inny” z przedstawieniem Mały Książę. „Teatr trochę inny” to grupa uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych umysłowo z Krakowa. Na swoim koncie mają już kilka prezentacji teatralnych i nawet... kilka sukcesów. Parafiada jest dla nich szansą na spotkanie wielu nowych ludzi i zdobycia ciekawych doświadczeń. Spektakl Mały Książę w reżyserii Jana Molickiego to okazja na prezentację naszych umiejętności aktorskich i pokazanie wszystkim, że nie dzieli nas wiele, choć każdy z nas jest inny (może właśnie dlatego świat jest taki ciekawy). Twórcy teatru chcą żeby ludzie oglądali ten spektakl dla przesłania, które niesie, a nie dla niepełnosprawnych aktorów. „Teatr jest miejscem, które każdemu daje równe szansę, a język sztuki jest uniwersalny” - jak powiedział ich Reżyser.
To był wielki, sportowy tydzień (od 22 czerwca do 29 czerwca) dla ponad tysiąca pięciuset uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, którzy brali udział w Finałach XV Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Przyjechali z parafialnych i uczniowskich klubów sportowych z całej Polski, a także z wielu środowisk z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. Warszawska AWF udostępniła młodzieży boiska piłkarskie, stadion do lekkiej atletyki, pływalnię, trasy do biegów przełajowych itd. Oddała również swoje tereny zielone, na których rozbito miasteczko namiotowe.
To wielkie, coroczne przedsięwzięcie jest dziełem Zakonu Pijarów, ale oczywiście może zrealizować tylko dzięki sponsorom i finansowemu wsparciu wielu instytucji.
Przez sześć dni młodzież zmagała się w 13. dyscyplinach i kilkudziesięciu konkurencjach sportowych walcząc o puchary, medale i dyplomy. Zwycięzcom rozdano ich około 800. Ogromnym powodzeniem cieszyły się rozgrywki piłki nożnej, siatkowej, tenisa stołowego i badmintona. Konkurencje sportowe rozgrywano codziennie po kilka godzin, a oceniało je ponad 60 sędziów.
Parafiada - to zmagania sportowe, ale również interesujące spotkania młodzieży z różnych środowisk i krajów. Dzieci z Litwy, Białorusi, Ukrainy przywożą co roku znakomicie przygotowane programy artystyczne. Opowiadają w nich o swoich małych ojczyznach, o pielęgnowaniu tam polskości, dzielą się z innymi bogactwem kultury regionalnej: piosenką, językiem, tańcem. Ciekawie prezentują się w strojach regionalnych, zwłaszcza wtedy, gdy wraz z młodzieżą polską składają wizyty gospodarzom stolicy. W tym roku czterdziestoosobową grupę przyjął prezydent Warszawy, Lech Kaczyński, który witając wszystkich serdecznie powiedział: „Cieszę się z waszej obecności w Warszawie, a także z dzieła, jakim jest Parafiada. Dopóki będę prezydentem Warszawy będziemy spotykać się co roku”. Parafiadowicze przyjęci byli również przez burmistrzów: Mokotowa, Śródmieścia, Bielan i podwarszawskich Marek.
Z inicjatywy prefekta, ks. Krzysztofa Dobrogowskiego i przy wsparciu finansowym Urzędu Gminy w Grodzisku w dniach 22-29 czerwca 2003 r., po raz drugi młodzież z Grodziska uczestniczyła w Finałach XV Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
Naszą parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grodzisku k. Siemiatycz reprezentowała 16-osobowa grupa uczniów ze z Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Grodzisku: Anna Mirończuk, Dominika Romaniuk, Mariusz Timoszuk, Piotr Pelinko, Marcin Sak, Marek Sidorczuk, Karol Żero, Piotr Żero, Szymon Poletyło, Daniel Moczulski, Mateusz Kobus, Cezary Kowalczuk, Mateusz Czarnogórski, Jakub Dmitruk, Damian Rutkowski, Tomasz Czmut i opiekun, ks. Krzysztof Dobrogowski.
Udział w Parafiadzie uwieńczyliśmy 5 medalami: Złoty: Dominika Romaniuk - badminton, Tomasz Czmut - tenis stołowy; Srebrny: Anna Mirończuk - badminton; Brązowy: Mateusz Kobus - badminton, Tomasz Czmut - rzut piłeczką palantową.
Do domu wróciliśmy pełni wspaniałych wrażeń i z nadzieją, że w następnym roku także weźmiemy udział w tej wspaniałej imprezie. Z tego miejsca chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu.

Reklama

Trzech księży zabitych w ciągu kilku dni na świecie

2019-02-19 15:08

pb (KAI/Il Sismografo) / Rzym

W ciągu kilku dni zamordowano na świecie trzech księży katolickich: jednego na Madagaskarze, jednego w Burkina Faso i jednego w Kolumbii.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Malgaski duchowny, ks. Nicolas Ratodisoa zmarł 14 lutego w wyniku ran zadanych mu podczas napadu rabunkowego, do którego doszło pięć dni wcześniej. Zaatakowali go uzbrojeni mężczyźni, którzy zatrzymali go na drodze, gdy jechał na motorze w miejscowości Mahitsy, 30 km od stolicy kraju Tananarywy. Sprawcy zażądali od niego pieniędzy, których jednak nie miał przy sobie, więc zaczęli do niego strzelać.

Dzień później w Burkina Faso w zamachu terrorystycznym zginął hiszpański misjonarz, o. Antonio César Fernández. 72-letni salezjanin został zabity, gdy dosięgły go co najmniej trzy strzały z pistoletu. Wraz z duchownym zginęło czterech celników z mobilnego punktu kontroli na granicy między Burkina Faso i Togo. Zbrodnia przypisywana jest miejscowym dżihadystom.

Trzeci duchowny, 65-letni ks. Carlos Ernesto Jaramillo został zamordowany ciosami noża 18 lutego w Kolumbii. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Bogoty. Mordercą był nastolatek pochodzący z Wenezueli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowscy teologowie o duszpasterskiej odpowiedzialności proboszcza za katechizację

2019-02-19 20:57

Ks. Mariusz Frukacz

Zagadnienie obecności katechezy w szkole i konieczność katechezy parafialnej były przedmiotem naukowej refleksji członków Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Teologowie spotkali się 19 lutego w siedzibie PTT przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W spotkaniu wzięli udział członkowie Częstochowskiego Oddziału PTT na czele z Ks. dr hab. Pawłem Maciaszkiem, kierownikiem PTT Oddziału w Częstochowie. Punktem wyjścia do dyskusji był referat ks. mgr. lic. Bartłomieja Bardelskiego na temat: „Duszpasterska odpowiedzialność proboszcza za katechizację w świetle obowiązujących dokumentów Kościoła”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Prelegent mówiąc o duszpasterskiej odpowiedzialności proboszcza za katechizację przypomniał, że katecheza należy do posłannictwa i misji Kościoła – Zadaniem katechezy jest wprowadzenie człowieka w znajomość prawd wiary i w rzeczywistość Kościoła – mówił prelegent i dodał: „Proboszcz odpowiada za katechezę szkolną i parafialną”.

Ks. Bardelski dużo miejsca poświęcił katechezie młodzieży i podkreślił znaczenie „wspierania inicjatyw młodzieżowych”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

- Ważne miejsce w misji Kościoła zajmuje również katecheza parafialna. Nauczanie wiary w parafii jest ściśle związane ze sprawowaniem sakramentów. Parafia jest właściwym i pierwszoplanową przestrzenią katechizacji. Szczególne znaczenie ma prowadzenie katechezy dorosłych – kontynuował ks. Bardelski.

- Bardzo ważna jest katecheza chrzcielna, katecheza przed pierwszą spowiedzią i komunią świętą. Ogromne znaczenie ma właściwie przeprowadzona katecheza przed bierzmowaniem i katecheza przedślubna. Tutaj również ważna jest troska o nowopowstające rodziny, a zwłaszcza doprowadzenie młodych ludzi do przekonania, że łaska sakramentalna nie jest chwilowa – podkreślił prelegent.

- Istotna w misji Kościoła i w dziele katechizacji jest jedność środowiska szkolnego, parafialnego i rodzinnego – zaznaczył ks. Bardelski.

W trakcie dyskusji członkowie PTT zwrócili uwagę m. in. na konkretne problemy w katechezie szkolnej, jak usytuowanie katechezy na ostatnich godzinach lekcyjnych, wypisywanie się młodzieży z katechezy, jak również wpływ kultury masowej i mody na to, że niewielki procent młodych ludzi podziela nauczanie moralne Kościoła, zwłaszcza w zakresie nierozerwalności małżeństwa.

Na zakończenie spotkania omówiono kwestie związane z przygotowaniem i przebiegiem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. „Aktualne wyzwania teologii”, która odbędzie się 9 maja 2019 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Polskie Towarzystwo Teologiczne zostało założone przez profesorów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, w 1924 r. Ogromną rolę u jego początków odegrał ks. prof. Aleksy Klawek. Zadaniem PTT było ożywienie obumarłego w czasie zaborów ruchu naukowo-teologicznego i zainteresowanie nim najszerszych kręgów duchowieństwa.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Oddział PTT w Częstochowie istnieje od 1997 roku. Skupia duchownych i świeckich, wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Instytutu Teologicznego w Częstochowie, pracowników Kurii Metropolitalnej, duszpasterzy parafialnych, katechetów oraz inne osoby świeckie. W ramach swej działalności oddział organizuje okolicznościowe odczyty, sympozja i sesje naukowe. Specyficzną formą działalności częstochowskiego oddziału są organizowane co pewien czas Zaduszki Teologiczne poświęcone pamięci zmarłych członków PTT w Częstochowie.

Pierwszym kierownikiem Oddziału PTT w Częstochowie był ks. dr Teofil Siudy. Następnie funkcję tę pełnił ks. dr Jerzy Bielecki, a obecnie jest nim ks. dr hab. Paweł Maciaszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem