Reklama

Wiadomości z Podlasia

Ks. Krzysztof Żero
Edycja podlaska 36/2003

W dniach 1-14 sierpnia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce odbywały się półkolonie dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy i będących w trudnych warunkach materialnych. Prowadził je ks. prał. Marian Świerszczyński - miejscowy proboszcz, przy współpracy z miejscowym oddziałem Caritas i Odnową w Duchu Świętym. Uczestniczyło w nich 85 dzieci (w tym 19 z parafii ks. kan. Tadeusza Olszewskiego z Brześcia na Białorusi). Program zajęć był bardzo bogaty: zwiedzanie m.in. Puszczy Białowieskiej i Drohiczyna, spotkania z policją i strażakami, kąpiel w basenie oraz różne gry i zabawy.

14 lipca bp Antoni Dydycz uczestniczył w Łomży w pogrzebie br. Fabiana Wacława Owczarczyka OFM Cap. (1925-2003).

15 lipca, w 60. rocznicę zbrodni dokonanej przez hitlerowców, bp Antoni Dydycz przewodniczył w bazylice w Bielsku Podlaskim uroczystości ku czci bł. Antoniego Beszty-Borowskiego i pomordowanych w pilickim lesie.

16 lipca, na zaproszenie proboszcza, ks. Romana Sawczuka, bp Antoni Dydycz przewodniczył w Horbowie k. Białej Podlaskiej (diecezja siedlecka) nabożeństwu ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

17 i 24 lipca bp Antoni Dydycz spotkał się w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu z klerykami - uczestnikami kursu zapoznającego z problematyką antyalkoholową.

18 lipca, na zaproszenie proboszcza, ks. Stanisława Choćko, bp Antoni Dydycz uczestniczył w Sworach k. Białej Podlaskiej (diecezja siedlecka) w obchodach 400-rocznicy istnienia parafii.

19 lipca bp Antoni Dydycz spotkał się w Bacikach Średnich z uczestnikami kolonii zorganizowanych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej dla dzieci niepełnosprawnych.

20 lipca, na zaproszenie proboszcza, ks. Zbigniewa Kanieckiego, bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości odpustowej ku czci św. Aleksego w Płocku-Trzepowie.

26 lipca bp Antoni Dydycz uczestniczył w Lubartowie w koronacji obrazu przedstawiającego św. Annę, Dzieciątko Jezus i Najświętszą Maryję Pannę, zwanego tradycyjnie obrazem Matki Bożej Samotrzeciej. Uroczystej Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Życiński - metropolita lubelski.

2 sierpnia bp Antoni Dydycz spotkał się podczas nabożeństw w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim oraz w bazylice w Węgrowie, a także w kościele w Liwie z uczestnikami Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę.

W dniach 2-3 sierpnia w Liwie odbywał się III Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny Bractwa Rycerskiego Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej. 3 sierpnia bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości Przemienienia Pańskiego w Liwie i był także gościem na zamku. W trakcie uroczystości rycerskich Ksiądz Biskup otrzymał tytuł Mistrza Honorowego Bractwa oraz przyjął ślubowanie od rycerzy.

W dniach 4-11 sierpnia bp Antoni Dydycz przebywał we Włoszech, gdzie m.in. uczestniczył w audiencji generalnej w Castel Gandolfo, udzielił sakramentu bierzmowania w Montemoro, wygłosił kazanie odpustowe w Montelparo, a także przewodniczył uroczystości odpustowej w Poggio Canoso. Opiekę duszpasterską w Montemoro i Poggio Canoso pełni ks. Adam Barański - kapłan diecezji drohiczyńskiej.

12 sierpnia bp Antoni Dydycz uczestniczył w Ostrowie Wielkopolskim w jubileuszu 50-lecia profesji zakonnej s. Marii Franciszki od Serca Jezusa (Helena Łapaj), s. Marii Róży od Jezusa (Anna Obrębska) i s. Marii Benigny od Miłości Bożej (Marianna Dubiel) z Zakonu Klarysek Kapucynek. Siostry Klaryski od stycznia 2003 r. pracują w Hajnówce.

12 sierpnia, z inicjatywy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, w Muzeum Regionalnym w Drohiczynie została otwarta wystawa UB w walce z Podziemiem Niepodległościowym i Opozycją w Województwie Podlaskim. Podczas otwarcia wystawy został wygłoszony wykład na temat Organizacja i funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim 1944-1949. Zostały również przedstawione niepublikowane jeszcze wyniki badań nad strukturami UB w powiecie bielskim. Kustosz wystawy przybliżył zebranym założenia ekspozycji oraz opowiedział o dokumentach i fotografiach prezentowanych na wystawie.

13 sierpnia dotarła na Jasną Górę XIII Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania były słowa „W Roku Różańca Maryjo prowadź do Jezusa”. W pięciu grupach przez 13 dni, pokonując 360 km, pielgrzymowało 1123 pątników, 18 księży, 15 kleryków, 8 sióstr zakonnych. Z pielgrzymami codziennie łączyło się ok. 3 tys. pielgrzymów duchowych. Na trasie w Gidlach ok. 200 osób podjęło duchową adopcję dzieci poczętych. Utrudzonych, szczególnie wielkimi upałami, ale też bardzo radosnych i szczęśliwych pielgrzymów powitał w Częstochowie bp Antoni Dydycz. Następnie pątnicy wzięli udział we Mszy św. na Wałach Jasnogórskich wraz z pielgrzymami z Pomorza i Podkarpacia. W Częstochowie pozostali oni do 15 sierpnia i wzięli udział w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

13 sierpnia bp Antoni Dydycz przewodniczył w Węgrowie nabożeństwu fatimskiemu. Bazylika w Węgrowie od 1996 r. jest diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

W dniach 13-25 sierpnia 83 stypendystów (wybitnie uzdolnionej młodzieży) z Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z naszej diecezji uczestniczyło w obozie wakacyjno-integracyjnym w Krakowie. Był on dla młodzieży okazją do wypoczynku, wzajemnego poznania się i zdobywania wszechstronnego wykształcenia. Podczas pobytu młodzież zwiedziła m.in.: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Łagiewniki, Katedrę Wawelską, Kopiec Kościuszki, Kazimierz, Rynek Starego Miasta, Kościół Mariacki, wiele muzeów i innych ważnych miejsc. Spotkała się również m.in. z kard. Józefem Glempem - Prymasem Polski, kard. Franciszkiem Macharskim - metropolitą krakowskim i abp. Józefem Kowalczykiem - nuncjuszem apostolskim w Polsce.

14 sierpnia, z inicjatywy ks. Romualda Koska - diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie, w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie odbył się Dzień Wspólnoty Oazowej dla III turnusu oaz. Uczestniczyły w nim następujące oazy: Oaza Dzieci Bożych II° z Siemiatycz Stacji z ks. Januszem Bolewskim i Oaza Nowego Życia III° z Leśnej Podlaskiej (diecezja siedlecka) z ks. Markiem Borucem - moderatorem Ruchu Światło-Życie diecezji siedleckiej. Na program uroczystości złożyły się m.in.: prezentacja oaz, godzina świadectwa, Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, podczas której w czasie procesji darów uczestnicy składali deklaracje przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i agapa.

15 sierpnia bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości odpustowej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce na Warmii. Opiekę duszpasterską w tym znanym sanktuarium maryjnym pełnią Księża Jezuici. Uroczystość zgromadziła na wspólnej modlitwie kilka tysięcy wiernych.

W uroczystościach odpustowych Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej) w sanktuarium Matki Bożej w Hodyszewie (diec. łomżyńska) uczestniczyły piesze pielgrzymki z naszej diecezji. 14 sierpnia do Hodyszewa dotarła 145-osobowa piesza pielgrzymka z parafii Strabla, zorganizowana i prowadzona przez proboszcza, ks. kan. Jana Komosę. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dotarła piesza pielgrzymka która wyruszyła z miejscowości Koce Schaby (par. Winna Poświętna), a w której uczestniczyło 167 osób z parafii Winna Poświętna, Czaje i Niemyje Nowe. Ponadto w uroczystościach wzięło udział bardzo wiele osób z różnych parafii naszej diecezji.

16 sierpnia w Drażniewie (par. Rusków) bp Antoni Dydycz odprawił Mszę św. i wygłosił homilię z okazji jubileuszu 50-lecia istnienia Wojskowego Koła Łowieckiego nr 309 „Hubertus” z Warszawy. W trakcie uroczystości została także pobłogosławiona kapliczka poświęcona św. Hubertowi, patronowi myśliwych.

W dniach 16-18 sierpnia bp Antoni Dydycz przeprowadził wizytację kanoniczną w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Jerzyskach. W trakcie wizytacji m.in. odbyły się uroczystości rocznicowe przy pomniku Armii Krajowej w lesie k. Jerzysk, poświęcone pamięci poległych, zamordowanych, zaginionych i zmarłych żołnierzy. Proboszczem parafii powstałej w 1933 r., liczącej obecnie ok. 1000 wiernych jest od 2002 r. ks. Zenon Bobel.

22 sierpnia bp Antoni Dydycz spotkał się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce z uczestnikami XII Ogólnopolskiego Złazu Seniorów ZHP „Białystok 2003”. Na spotkaniu przybyło ponad czterystu uczestników złazu. Organizatorem imprezy jest Komenda Białostockiej Chorągwi ZHP oraz Instruktorski Krąg Seniorów przy Komendzie Białostockiej Chorągwi ZHP.

Pobożna położna

2019-02-06 11:52


Edycja wrocławska 6/2019, str. IV

Jeżeli sprzedawanie gazety w kiosku i miły uśmiech sprzedawcy poprawia każdego ranka humor kilkunastu osobom, to może można dopatrywać się w tej prozaicznej czynności szczególnej misji? Powołanie. Jak je rozeznać i co daje siłę, żeby je wypełniać? Opowie o tym Anna Brzóska – położna w jednym z wrocławskich szpitali

Archiwum prywatne
Anna Brzóska

Agata Pieszko: – Pani Anno, historia Pani powołania. Czy wszystko było takie oczywiste?

Anna Brzóska: – Nigdy nie lubiłam biologii. Pewnego dnia myśl o tym, żeby zostać położną sama do mnie przyszła. Zastanawiałam się, co chcę w życiu robić. Wiedziałam jedno: chcę być z ludźmi. To było dla mnie najważniejsze. Pojechałam na rekolekcje ignacjańskie (są to rekolekcje w ciszy), i gdy zastanawiałam się, czy położnictwo jest moją drogą, przyszedł do mnie ten fragment Pisma Świętego z Księgi Wyjścia: „Żadna kobieta w twoim kraju nie będzie miała przedwczesnego porodu i żadna nie będzie bezdzietna. Liczbę dni twojego życia uczynię pełną”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Stół, siatka, piłeczka i rakietka, czyli mistrzostwa w ping-ponga w Głogowie

2019-02-16 14:43

Kamil Krasowski

Spryt, szybkość, odpowiednia technika i zagrywka, najlepiej taka, by zaskoczyć przeciwnika. Takich atutów próbowali ministranci i lektorzy podczas pierwszych Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów i Lektorów w tenisie stołowym. Turniej odbył się 16 lutego w Głogowie.

Karolina Krasowska
W sumie w zawodach wystąpiło 36 uczestników

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w parafii św. Mikołaja. Zawody rozgrywane były w Szkole Podstawowej nr 14 w Głogowie. Mistrzostwa odbyły się w czterech kategoriach wiekowych: żak, młodzik, kadet i junior. W sumie wystąpiło w nich 36 zawodników z całej naszej diecezji - począwszy od Strzelec Krajeńskich na północy, a skończywszy na południu w Głogowie.

O idei zawodów i ostatecznych wynikach w wydaniu drukowanym Aspektów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem