Reklama

Wdzięczni za pasterską troskę

† Marian Florczyk - Wikariusz Generalny
Edycja kielecka 36/2003

11 września mija 10 lat od przyjęcia święceń biskupich
przez ordynariusza diecezji kieleckiej,
bp. Kazimierza Ryczana.
W imieniu redakcji i czytelników
łączymy się z wszystkimi,
którzy w tym dniu otaczają swego Pasterza
wdzięcznością i modlitwą,

życząc Dostojnemu Jubilatowi obfitości łask Bożych
w trudzie biskupiej posługi.

W dniu 11 września br. przypada dziesiąta rocznica święceń biskupich i uroczystego ingresu Księdza Biskupa Ordynariusza do katedry kieleckiej.
W czasie świętowania tego Jubileuszu z miłością wspominamy wydarzenia sprzed dziesięciu lat. Sięgamy przede wszystkim do wypowiedzianych wówczas przez Księdza Biskupa słów, które stanowią program Jego pasterskiej posługi w diecezji kieleckiej: „Chcę Was zaprosić na ewangeliczne ścieżki, po których chodzi Jezus. Zaprośmy Jezusa i weźmy Go na obchód naszej diecezji, cudownej Ziemi Kieleckiej, pełnej pagórków, uroczych lasów i pól, na których rozsiane są wioseczki, wioski, miasteczka i miasto Kielce”. I dalej mówił: „Chcę tworzyć więzy wspólnoty (…). Stąd też wszystkich, którzy mogą mnie wesprzeć, prosiłbym bardzo o pomoc. A dom swój czynię otwartym dla każdego, ktokolwiek zechce przyjść, abyśmy mogli tworzyć z całą diecezją, z wszystkimi moimi przyjaciółmi więzy wspólnoty. Wspólnota bowiem - mam nadzieję w Bogu - może przetrwać wszystko, co najtrudniejsze. Nie będzie się obawiała trudnej teraźniejszości i przyszłości”.
Dzisiaj, po dziesięciu latach posługi pasterskiej Kościołowi w naszej diecezji, pragniemy Księdza Biskupa Ordynariusza otoczyć pełną miłości wdzięcznością za dar modlitwy, posługi słowa i sakramentów, a przede wszystkim ojcowskiego serca, wrażliwych oczu i dobrych rąk, na co dzień posługujących nam wszystkim - wiernym Kościoła kieleckiego.
Drodzy Siostry i Bracia!
Dołóżmy starań, aby wspomnienie dziesięcioletniej posługi Księdza Biskupa Ordynariusza było czasem modlitwy i wzajemnej życzliwości. W sposób szczególny dziękujmy za pasterską troskę i liczne inicjatywy Pasterza Kościoła naszej diecezji, a także za Jego działania na rzecz ludzi biednych, samotnych, chorych i potrzebujących. Dziękujmy Bogu za nowo powstałe w tym czasie wspólnoty parafialne, które dla wielu przybliżyły Jezusa Chrystusa i Jego Orędzie zbawienia. Postawą wdzięczności obejmujmy troskę pasterską o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego, a przede wszystkim o dobre wykształcenie duchowieństwa naszej diecezji.
Główne uroczystości dziękczynienia za dziesięć lat posługi pasterskiej Księdza Biskupa Ordynariusza odbędą się 11 września br. w kieleckiej bazylice katedralnej, gdzie o godz. 18.00 będzie sprawowana Eucharystia w intencji Dostojnego Jubilata. Do udziału w liturgii Mszy św. zapraszam wszystkich kapłanów, siostry zakonne, alumnów Seminarium Duchownego, katechetów, a przede wszystkim Was, drodzy Siostry i Bracia.
Proszę także, aby we wszystkich parafiach diecezji, w niedzielę 7 września br. po Komunii św. w czasie każdej Mszy św. dziękować Bogu i modlić się w intencji Jubilata, śpiewając hymn uwielbienia „Ciebie, Boga wysławiamy”. Ponadto w czasie katechezy szkolnej z udziałem dzieci i młodzieży należy zrealizować temat: „Kościół lokalny wspólnotą zbawienia”.

Reklama

Zaufała Jezusowi. I zaczęły się dziać dziwne rzeczy

2019-02-18 14:21

- Chodzi o to, żeby się nie martwić, żeby się nie zamartwiać, żeby nie myśleć negatywnie, żeby nie myśleć, że się nie uda. Jak zaufaliśmy, to wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Naprawdę wierzymy, że Pan Bóg działa, że się troszczy, że to należy do Niego - mówiła s. Glapka

- Jeśli oddajemy obawy, lęki, ufamy Mu całkowicie, to Pan Bóg przemienia nas całkowicie - dodawała

- Bóg działa w ten sposób, że po prostu stawia ludzi, organizuje pewne wydarzenia i trzeba z odwagą za tym pójść - podkreśliła s. Jolanta Glapka RSCJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł bp Alojzy Orszulik

2019-02-21 13:07

lk / Łowicz (KAI)

Zmarł bp senior Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Miał 90 lat, odszedł w 62 roku kapłaństwa i 30 roku biskupstwa. "Informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych zostaną podane do wiadomości w najbliższym czasie" - poinformował wikariusz generalny diecezji łowickiej bp Wojciech Osial.

Archiwum KEP
Bp Alojzy Orszulik

Urodził się 21 czerwca 1928 roku w Baranowicach, pochodził z rodziny rolniczej.

W latach okupacji i zaraz po wojnie pracował jako stolarz. W 1948 roku podjął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Chełmie. Odbył nowicjat pallotyński w Ząbkowicach Śląskich i studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie w latach 1952-57, zakończone święceniami kapłańskimi z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kontynuując studia na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, uzyskał kolejno magisterium i licencjat prawa. W latach 1961-89 wykładał prawo kanoniczne w Seminarium w Ołtarzewie.

W 1962 roku został skierowany do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 roku kierownik Biura Prasowego Episkopatu Polski. Konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Członek i sekretarz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL. Brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski. W Konferencji Episkopatu Polski wiceprzewodniczący Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i członek Komisji ds. Wydawnictw Kościelnych.

W latach 1989-94 był zastępcą Sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Orszulik wraz z bp Bronisławem Dembowskim (obecnym biskupem-seniorem diecezji włocławskiej) był z ramienia Kościoła obserwatorem rozmów Okrągłego Stołu, toczonych w warszawskim Pałacu namiestnikowskim. Pełnił wówczas obowiązki sekretarza Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL, zaś jako jako szef Biura Prasowego KEP brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski, począwszy od pierwszej w 1979 r.

Kiedy w 1988 r. opozycja rozpoczęła rozmowy z przedstawicielami KC PZPR w związku z konfliktami społecznymi w Nowej Hucie i w Gdańsku – wspominał w rozmowie z KAI emerytowany biskup łowicki – wydawało się, że PRL stoi na trzech betonowych słupach, którymi były: PZPR, Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powiązane ze służbami KGB w Związku Radzieckim i KC KPZR. „Okazało się jednak w ciągu roku, że były to słupy zmurszałe. Wiedzieli o tym niektórzy z prominentów partyjnych i dlatego stopniowo miękli w rozmowach z opozycją, pragnąc mieć za świadków przedstawicieli Kościoła” – mówił bp Orszulik.

Z perspektywy lat bp Orszulik oceniał, że obrady „Okrągłego Stołu” przyczyniły się do spokojnych przemian ustrojowych. Przedstawiciele „silnych” resortów i PZPR-u jeszcze udawali mocnych. „Z perspektywy tych lat widać także, że nie był potrzebny sejm kontraktowy, który hamował tempo przemian i przejęcie przez opozycję całej władzy” – mówił w rozmowie z KAI.

8 września 1989 roku mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią otrzymał 8 grudnia 1989 roku w Siedlcach, z rąk Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, Arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego i Biskupa siedleckiego Jana Mazura.

Wniósł wielki wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski, zwłaszcza w proces unormowania stosunków Państwo-Kościół, którego uwieńczeniem było podpisanie w 1993 Konkordatu między rządem RP a Stolicą Apostolską.

25 marca 1992 roku, po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany pierwszym biskupem łowickim. Ingres do Katedry w Łowiczu odbył 12 kwietnia 1992 roku. W czasie swoich rządów w diecezji erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetycznego w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapituły archi kolegiacką i powołał diecezjalną Caritas. 22 maja 2004 roku przeszedł na emeryturę.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Miast Łowicza i Łęczycy. Honorowy członek Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 roku odznaczony przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Orderem Orła Białego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem