Reklama

Franciszek

Kenia: Franciszek odprawił swą pierwszą Mszę św. w Afryce

Niech Bóg pobłogosławi wszystkich mieszkańców Kenii swoim pokojem - powiedział Franciszek podczas Mszy św. na kampusie uniwersyteckim w Nairobi. W homilii papież przypomniał znaczenie darów, jakie każdy katolik otrzymuje w sakramentach. - Potrzebujemy tych darów łaski! Świat potrzebuje tych darów! Kenia potrzebuje tych darów! Są to dary, którymi Bóg w swojej opatrzności czyni was zdolnymi do wnoszenia jako ludzie wiary swego wkładu w budowę waszej ojczyzny w zgodzie obywatelskiej i braterskiej solidarności - powiedział Ojciec Święty. Mimo ulewnego deszczu w Mszy św. wzięły udział setki tysięcy Kenijczyków. Była to pierwsza Eucharystia odprawiona w czasie pierwszej podróży Franciszka na Czarny Ląd.

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We Mszy uczestniczyli przedstawiciele wszystkich parafii kraju, którzy przyjechali do stolicy 4 tys. autokarów. Przybyli także katolicy z krajów ościennych, m.in. Tanzanii i Demokratycznej Republiki Konga. Przed ołtarzem w pierwszym rzędzie zasiedli prezydent Kenii Uhuru Kenyatta z małżonką oraz przedstawiciele władz państwowych i lokalnych.

Mszy św. towarzyszyły radosne pieśni i tańce. Przed liturgią papież przejechał przez sektory witany entuzjastycznie przez rzesze wiernych. Większość przybyła na miejsce celebry wczesnym rankiem, aby zająć jak najlepsze miejsca. Msza św. była odprawiana w językach angielskim i suahili. Franciszek homilię wygłosił po włosku, która była następnie tłumaczona na angielski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii Franciszek nawiązując do słów proroka Izajasza: „Nie bój się: Ja was wybrałem i obiecuję dać wam moje błogosławieństwo” przypomniał, że proroctwo to spełnia się wszędzie tam, gdzie głoszona jest Ewangelia i nowe narody stają się członkami rodziny Bożej, Kościoła. - Dzisiaj się cieszymy, gdyż dokonało się ono na tej ziemi. Poprzez głoszenie Ewangelii, również wy weszliście do wielkiej rodziny chrześcijańskiej - powiedział papież.

Zwrócił uwagę, że społeczeństwo Kenii od dawna jest obdarzone silnym życiem rodzinnym, z głębokim szacunkiem dla mądrości starszych i umiłowaniem dzieci. - Zdrowie każdego społeczeństwa zależy od zdrowia rodzin - podkreślił papież i wskazał na konieczność "wspierania rodzin w ich misji w obrębie społeczeństwa i przyjmowania dzieci jako błogosławieństwa dla naszego świata oraz obrony godności każdego mężczyzny i kobiety, ponieważ wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami w jednej rodzinie ludzkiej".

Franciszek wezwał, aby przeciwstawiać się działaniom, które sprzyjają arogancji u mężczyzn, ranią lub pogardzają kobietami i zagrażają życiu niewinnych, którzy się jeszcze nie narodzili. - Jesteśmy wezwani do poszanowania i wspierania siebie nawzajem oraz dotarcia do wszystkich potrzebujących - zaznaczył.

Reklama

Rodziny chrześcijańskie zachęcił, aby "promieniowały miłością Boga i wylewały ożywiającą wodę Jego Ducha". - Jest to szczególnie ważne dzisiaj, ponieważ jesteśmy świadkami postępu nowych pustyń, stworzonych przez kulturę materializmu i obojętności wobec innych - powiedział Ojciec Święty.

Papież przypomniał znaczenie darów, jakie każdy katolik otrzymuje w sakramentach. - W chrzcie prowadzi On nas do wód spokojnych i ożywia naszą duszę; w bierzmowaniu namaszcza nas olejkiem duchowej radości i męstwa; w Eucharystii przygotowuje nam stół, stół swego Ciała i swojej Krwi dla zbawienia świata - powiedział papież i podkreślił: "Potrzebujemy tych darów łaski! Świat potrzebuje tych darów! Kenia potrzebuje tych darów!".

- Są to dary, którymi Bóg w swojej opatrzności, czyni was zdolnymi do wnoszenia, jako ludzie wiary, swego wkładu w budowę waszej ojczyzny w zgodzie obywatelskiej i braterskiej solidarności. Są to zwłaszcza dary, którymi należy się dzielić z młodymi, którzy tutaj, podobnie jak gdzie indziej na tym wielkim kontynencie, są przyszłością społeczeństwa - wyjaśnił Franciszek.

Zwracając się do młodych Kenijczyków, Franciszek powiedział, że "wielkie wartości tradycji afrykańskiej, mądrość i prawda słowa Bożego oraz wielkoduszny idealizm waszej młodości niech was prowadzą w dziele kształtowania społeczeństwa, które byłoby coraz bardziej sprawiedliwe, integrujące i szanujące ludzką godność. Niech wam zawsze leżą na sercu potrzeby ubogich; odrzucajcie to wszystko, co prowadzi do uprzedzeń i dyskryminacji, ponieważ jak wiemy nie są to sprawy Boże".

Franciszek przypomniał, że Jezus powierza każdemu z nas "misyjny mandat", "prosi, byśmy byli uczniami-misjonarzami, mężczyznami i kobietami promieniującymi prawdą, pięknem i mocą Ewangelii przemieniającej życie". - Mężczyznami i kobietami, którzy byliby kanałami łaski Bożej, pozwalającymi, aby Jego miłosierdzie, dobroć i prawda stawały się elementami budowy domu, który trwa mocno. Domu, który byłby ogniskiem, gdzie bracia i siostry żyliby nareszcie w zgodzie i wzajemnym szacunku, w posłuszeństwie woli prawdziwego Boga, który nam ukazał w Jezusie drogę ku tej wolności i do tego pokoju, do którego dążą wszystkie serca - powiedział papież.

Reklama

Mungu awabariki! - Niech was Bóg błogosławi! Mungu abariki Kenii! - Niech Bóg błogosławi Kenię! - wezwał w języku suahili Franciszek.

W modlitwie wiernych po angielsku modlono się za święty Kościół, papieża Franciszka, biskupów, kapłanów zakonników i zakonnice by byli jednością i napełniali wiernych świeckich świętością; w języku suahili za naród kenijski aby Bóg błogosławił i chronił go przed wszelkim złem, a przywódcom politycznym i społecznym pomagał iść drogą sprawiedliwości, pojednania i pokoju, zachować wolność religijną i bezpieczeństwo, doprowadził do ustania nienawiści plemiennej, korupcji, kłótni, przemocy i aborcji; po masajsku modlono się za rodziny, aby były źródłem miłości, miłosierdzia i przebaczenia, cierpliwości i pokory, siły i inspiracji dla młodzieży; w języku oromo za dzieci i młodzież, aby Bóg prowadził ich drogą miłości, dobroci i świętości, pokory i posłuszeństwa, wzbudzał powołania kapłańskie i zakonne i pomagał im uciec przed grzechem i złem, egoizmem oraz odrzucić pokusę przemocy, nieczystości i narkomanii; a w języku turkana za wszystkich, którzy stracili nadzieję, chorych, strapionych, przygnębionych i więźniów by Bóg był siłą dla chorych i pocieszeniem dla pogrążonych w smutku, by pomagał nakarmić i ubrać biednych i głodnych, by ustały prześladowania, by uchodźcy i przesiedleńcy mogli powrócić do swych domów a tym którzy zginęli by dał życie wieczne.

Reklama

Pod koniec liturgii arcybiskup Nairobi kard. John Njue podziękował papieżowi za przyjęcie zaproszenia do odwiedzenia Kenii i za uczynienie z niej pierwszego etapu swej podróży do Afryki. Przypomniał, że Jezus Chrystus powierzył św. Piotrowi zadanie umacniania braci w wierze i pasienia Jego owiec. - Twoja wizyta jest źródłem siły i duchowego umocnienia - zapewnił hierarcha Franciszka, który przybył „jako nauczyciel wiary” i pasterz ukazujący miłość Chrystusa. Podziękował mu za to, że jest nie tylko filarem wiary, ale także punktem odniesienia w ważnych sprawach dotyczących ludzkości.

Wyraził też wdzięczność obecnemu na Mszy prezydentowi Kenii, który nie szczędził wysiłków - we współpracy z Kościołem - by papieska wizyta była sukcesem, osobiście doglądając jej szczegółów. Kilkakrotnie cytował hymn narodowy Kenii, życząc jego słowami, by mieszkańcy kraju żyli w jedności, pokoju i miłości, budując wspólnie naród przez pokojowe współżycie i tolerancję.

W prezencie od papieża arcybiskup Nairobi otrzymał kielich mszalny.

W czasie papieskiej wizyty trwa najwyższy stopień bezpieczeństwa. Pilnuje go ok. 10. tys. policjantów. Rząd zaapelował do mieszkańców, aby się nie obawiali i wychodzili na ulice witać Franciszka.

Jeszcze dzisiaj po południu papież spotka się z duchowieństwem, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami na boisku sportowym szkoły Najświętszej Maryi Panny oraz złoży wizytę w Biurze ONZ.

2015-11-26 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież otworzył pierwsze Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Franciszek w Afryce

Grzegorz Gałązka

Pierwsze na świecie Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia otworzył papież Franciszek w katedrze w Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej. Jubileusz rozpocznie się 8 grudnia i potrwa do 20 listopada przyszłego roku.

Na początku Mszy św. chór odśpiewał pieśń „Bóg zaprasza nas do swego domu”. Papież powiedział, że „dziś Bangi staje się duchową stolicą świata”. Rok Święty Miłosierdzia już zaczyna się na tej ziemi, która od lat cierpi z powodu nienawiści, wojny, braku porozumienia i pokoju. Jest ona symbolem wszystkich krajów niosących krzyż wojny. Bangi staje się też duchową stolicą modlitwy o miłosierdzie Boże. Wszyscy modlimy się o pokój, miłosierdzie, pojednanie, przebaczenie, miłość. Modlimy się za Bangi, za całą Republikę Środkowoafrykańską, za cały świat i kraje ogarnięte wojną. - Prośmy o pokój, wszyscy razem: e ye siriri (Chcemy pokoju)- powiedział papież w języku sango, czym wywołał entuzjazm zgromadzonych, którzy powtórzyli te słowa razem z Franciszkiem. - Tą modlitwą rozpoczynamy dziś Rok Święty w tej duchowej stolicy świata - zakończył Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Pędzlem pisane

2024-04-18 08:44

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

ikony

Krystyna Dolczewska

Joanna Rybińska

Joanna Rybińska

"Pędzlem pisane" - taki tytuł nadała artystka Joanna Rybińska swojej wystawie ikon. To jest już czwarta jej wystawa ikon w Zielonej Górze.

Dzieła artystki można było obejrzeć 16 kwietnia w Filii nr 1 Biblioteki im. Norwida przy ulicy Ptasiej w Zielonej Górze. Tytuł wystawy jak najbardziej odpowiada temu, co twórcy ikon mówią o swej pracy: oni ikon nie malują, tylko piszą.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję