Reklama

Dożynki działkowców

Dary dla Sierpniowej Pani

M. Potocka
Edycja kielecka 36/2003

Prosimy Cię, pobłogosław przyniesione do Ciebie pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty. Zachowaj je od suszy, gradu, powodzi i wszelkiej szkody, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt. A gdy będziemy schodzić z tego świata, niech nas, niosących pełne naręcza dobrych czynów, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc tej ziemi.

Od IX w. w Kościele w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny błogosławi się kłosy zbóż, owoce, kwiaty i zioła. W Kielcach od kilkunastu lat obchodzi się w tym dniu uroczyste dożynki działkowców. W tym roku rozpoczęła je Msza św. sprawowana w kościele Ojców Kapucynów przez proboszcza o. Grzegorza Marszałkowskiego OFMCap.
Matka Boża Zielna to protektorka i orędowniczka wszystkich działkowców, którzy w tym dniu przynoszą do kościoła swoje doroczne plony. Czego tam nie było! Kosze, pomarańczowo-fioletowe od dyni, bakłażanów, winogron, jeżyn i pomidorów; bukiety różowo-fioletowych astrów i bajecznie barwnych georginii; okazy sierpniowych mieczyków, rudbekii, floksów; wiązanki z płomiennych słoneczników; gałązki z rajskimi jabłuszkami, śliwkami, aronią. A wszystko misternie ubrane dekoracją z ziół, zbóż, traw - czyli tym, co ziemia tego roku wydała i opatrzone emblematami poszczególnych ogrodów działkowych.
- Cieszymy się dniem, w którym nasza Pani i Królowa została z duszą i ciałem wzięta do nieba - powiedział o. Marszałkowski. - Całe to piękno wokół to wyraz naszej wdzięczności za urodzaj, za dary ziemi, pogodę. Św. Franciszek, który tak umiłował przyrodę, cieszy się na pewno wraz z nami, że w kaplicy zrobiła się jakby mała działka.
Sierpniowa Pani, jesteś pełna blasku w pełni lata… - słowami wiersza modlili się działkowcy.
Ich przedstawiciel, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Zygmunt Wójcik, prosił o błogosławieństwo dla tych, którzy potrafią dzielić się plonami oraz o siły do pracy i zachowanie środowiska naturalnego.
W Kielcach jest 26 pracowniczych ogrodów działkowych, a na terenie miasta znajduje się 9,5 tys. działek. Ogrody są różnej wielkości, do największych należy ten pod Wolą Kopcową, liczący 3800 pojedynczych działek. Obecnie w województwie świętokrzyskim działki posiada ponad 19 tys. rodzin, co w skali kraju nie przedstawia się zbyt imponująco. Nasze ogrody nie należą do zamożnych i mają spore braki w zakresie infrastruktury. Okręgowy Zarząd PZD ma dbać o zabezpieczenie terenów pod ogrody i nadzór nad nimi, co sprowadza się do niekończących się remontów, na które brakuje funduszy. Sami działkowcy - społecznie i w dużym zakresie - angażują się w różne prace związane z działkami, organizowanie imprez promocyjnych, szkoleń itp. Nie narzekają - bo działki to ich sposób na życie, na spędzanie wolnego czasu i niewielkie podreperowanie budżetu domowego czy wzbogacenie jadłospisu w naprawdę zdrową żywność.

Nowy rektor krakowskiego seminarium

2019-02-20 14:20

archidiecezja krakowska

Decyzją Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, po biskupie Januszu Mastalskim, obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie od 1 marca br. obejmie ks. Andrzej Tarasiuk, dotychczasowy ojciec duchowny Seminarium.

cwr-skawina.pl
Ks. Andrzej Tarasiuk był gościem warsztatów psychoedukacyjnych dla kobiet, organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwiści podziękowali paulinom za wkład w ocalenie narodowego dziedzictwa

2019-02-20 21:01

mir/Radio Jasna Góra / Jasna Góra (KAI)

- To wielkie zadanie chronić przeszłość, niektórzy czynili to z narażeniem życia - mówił dziś na Jasnej Górze o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła. Przedstawiciele Archiwum Akt Nowych podziękowali Zakonowi Paulinów za pomoc w ocaleniu dużej części zbiorów w czasie II wojny światowej. W tym roku przypada 100-lecie podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Henryk Tomasik. Ordynariusz diecezji radomskiej podziękował troszczącym się o naszą kulturę i dokumentację dotyczącą „wielkich polskich spraw”. W modlitwie uczestniczyła ponad 20-osobowa delegacja archiwistów, w tym trzech dyrektorów archiwów państwowych.

Tadeusz Krawczak dyrektor Archiwum Akt Nowych zwrócił uwagę na wielką rolę jasnogórskich paulinów, którzy w czasie wojny przechowali część narodowego zasobu archiwalnego. Sporej części nie dało się uratować od wojennej pożogi. Jak podaje Krawczak, 37 kilometrów dokumentów z Archiwum Akt Nowych Niemcy spalili już po Powstaniu Warszawskim, 3 listopada 1944 r. Zbiory innych archiwów warszawskich zostały zniszczone przez hitlerowców w czasie Powstania Warszawskiego.

W listopadzie 1944 r. zwieziono na Jasną Górę najcenniejsze materiały przeznaczone do wywozu do Niemiec. Jak wyjaśnia o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła i Zakonu Paulinów, Jasna Góra na trasie między Warszawą a Katowicami była punktem zbornym wypatrzonym przez historyka, zasłużonego archiwistę, profesora Uniwersytetu Poznańskiego, Kazimierza Kaczmarczyka, który od grudnia 1939 do lipca 1940 roku porządkował jasnogórskie archiwum.

Dokumenty – jak podaje prof. Zbudniewek - w ponad 480 wielkich kartonach i ok. 800 workach materiałów w teczkach zwieziono na Jasna Górę. To były najcenniejsze materiały, sięgające dwunastego stulecia po rok 1944, które udało się przewieźć pracownikom polskim, za zgodą życzliwych Niemców. Kazimierz Kaczmarczyk uczestniczył w gromadzeniu i zabezpieczaniu archiwaliów wywiezionych z Warszawy nad którymi sprawował nadzór do marca 1945 roku.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak złożył na Jasnej Górze ryngraf jako wotum dziękczynne.

Z kolei o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry przekazał w darze kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, aby mogła zawisnąć w Archiwum Akt Nowych na pamiątkę dzisiejszej modlitwy. Paulin wyraził radość, że Jasna Góra, wpisując się w duchowe życie Polaków, w duchowe życie ludzi Kościoła, ludzi wierzących, mogła też stać się ważnym miejscem, które posłużyło przechowaniu pamięci narodu, w postaci archiwaliów. „Bardzo dziękuję za to, że razem z państwem możemy dziś, w ramach tej Mszy św., dziękować Bogu za to, że możemy też naszą pracą wpisywać się w wielkie dziedzictwo historii naszej Ojczyzny”- mówił przeor Jasnej Góry.

W 2019 r. trwają obchody stulecia istnienia sieci archiwów państwowych. 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał "Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”. Obecnie sieć archiwów państwowych tworzy 75 instytucji, w tym 30 regionalnych, do których należy 39 wydziałów zamiejscowych i 3 ekspozytury, a także 3 archiwa centralne z siedzibami w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem