Reklama

Wystawa w Muzeum Lubelskim

W ogrodach Edenu

Oprac. Urszula Buglewicz
Edycja lubelska 36/2003

Jesienią po raz pierwszy w Lublinie będzie można obejrzeć prace jednego z najwybitniejszych artystów XX w. - Marka Chagalla. Muzeum Lubelskie zaprezentuje pochodzący z powstałego kilka lat temu Muzeum Marka Chagalla w Witebsku zbiór 72 prac graficznych o tematyce religijnej, wykonanych w latach 1931-79 w technice litografii, akwatincie i akwaforcie. Wystawie, przygotowywanej pod kierunkiem Renaty Bartnik, towarzyszy katalog opracowany wspólnie z Wydawnictwem UMCS.

Marc Chagall urodził się w 1887 r. pod Witebskiem na Białorusi w niezbyt zamożnej rodzinie chasydzkich Żydów, jako najstarsze z dziewięciorga dzieci. Pierwsze lekcje malarstwa pobiera w rodzinnym mieście u miejscowego nauczyciela Jehudy Pena, a następnie rozpoczyna studia w szkole Cesarskiego Towarzystwa Wspierania Sztuk w Sankt Petersburgu. W 1910 r. za uzyskane stypendium udaje się na 4 lata do Paryża. To właśnie tu, w czasie pobytu w artystycznej metropolii świata ukształtował się, a w zasadzie narodził, indywidualny, oryginalny styl artysty. Tu doskonali swój warsztat artystyczny, rozjaśnia paletę. W Paryżu wiąże się ze środowiskiem „La Ruche”, nawiązuje przyjaźń z Delaunayem, Soutinem, Legerem, poetami awangardy Apollinairem, Cendrarsem, Jacobem. Wojnę i pierwsze lata rewolucji spędza w Rosji, przez pewien czas pełni funkcję komisarza do spraw sztuki w rodzinnym Witebsku, organizując tam życie artystyczne. W 1922 r. wraca do Francji, gdzie spędza resztę swego długiego i niezwykle twórczego życia - aż do śmierci w 1985 r. W latach 1941-1948 przebywa w Stanach Zjednoczonych, chroniąc się w czasie wojny przed nazistami.
Chagall był artystą wszechstronnym. Tworzył w różnych technikach - malował, był świetnym grafikiem, ilustrował książki, projektował witraże, mozaiki, gobeliny. Pełne poetyckich wizji dzieło Marka Chagalla pokazuje przesiąknięty kulturą żydowską świat wyobraźni, zmysłowej afirmacji życia, miłości i radości. Atmosfera zamieszkałego w połowie przez Żydów Witebska, w którym artysta przeżył dzieciństwo i młodość, głęboko zapadła w jego pamięć. Rodzinny Witebsk z jego małomiasteczkową zabudową i wiejskimi przedmieściami, ze świętującymi na ulicach ludźmi, parami kochanków, zwierzętami, instrumentami muzycznymi, zegarami, „przechadzającymi się” po niebie ptakami i mknącymi uskrzydlonymi postaciami staje się jednym z najczęstszych tematów obrazów Artysty.
Wypracowany przez Chagalla własny, niepowtarzalny styl oparty o swobodną grę wyobraźni, irracjonalny klimat, deformację oraz indywidualny, symboliczny język kolorów obecny jest również w prezentowanych na wystawie pracach przedstawiających sceny biblijne. Stanowią one ważny i bogaty nurt w twórczości Chagalla, szczególnie mu bliski i jeden z podstawowych wątków w całym dorobku. Biblia staje się przejawem mistycznego spotkania artysty z Bogiem, jego relacja z osobami Starego Testamentu, aniołami i prorokami jest bezpośrednia, odczuwalna niemalże w sposób fizyczny. Ilustracje Biblii mają charakter uniwersalny. Chagall koncentruje się na istocie problemu, ale tworzy własne, mistyczne przesłanie - wypływający z głębi duszy akt wiary. Mimo, że prezentowane prace stanowią niewielki fragment dzieła Chagalla, pozwalają wejść w świat sztuki tego wielkiego Artysty.

W ogrodach Edenu. Marc Chagall - sceny biblijne.
6 września - 2 listopada 2003 r.
Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9
Wystawa towarzyszy festiwalowi „Chagall w Lublinie”

Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Olszewskiego

2019-02-15 11:56

wpolityce.pl

W piątek rano do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przywieziono trumnę z ciałem b. premiera Jana Olszewskiego. Hołd zmarłemu oddali m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Twitter

Żałoba narodowa po śmierci Jan Olszewskiego rozpoczęła się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę.

W porannej uroczystości w KPRM poza przedstawicielami rządu, prezydenta oraz parlamentu udział wzięła też rodzina zmarłego.

Trumnę z ciałem Jan Olszewskiego do budynku kancelarii premiera wnieśli m.in. Antonii Macierewicz i Piotr Naimski. Następnie została ona przejęta przez żołnierzy i ustawiona w hallu KPRM.

Hołd zmarłemu oddali m.in.: premier Mateusz Morawiecki, szefowa kancelarii prezydenta Halina Szymańska, lider PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, a także ministrowie.

Następnie do księgi kondolencyjnej wpisali się m.in. prezes PiS, wicepremier Gliński, szef KSRM Jacek Sasin, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

Jak wynika z harmonogramu uroczystości pogrzebowych trumna Jana Olszewskiego będzie wystawiona w hallu KPRM w piątek i hołd zmarłemu będzie można oddać między godz. 10 a 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Stół, siatka, piłeczka i rakietka, czyli mistrzostwa w ping-ponga w Głogowie

2019-02-16 14:43

Kamil Krasowski

Spryt, szybkość, odpowiednia technika i zagrywka, najlepiej taka, by zaskoczyć przeciwnika. Takich atutów próbowali ministranci i lektorzy podczas pierwszych Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów i Lektorów w tenisie stołowym. Turniej odbył się 16 lutego w Głogowie.

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w parafii św. Mikołaja. Zawody rozgrywane były w Szkole Podstawowej nr 14 w Głogowie. Mistrzostwa odbyły się w czterech kategoriach wiekowych: żak, młodzik, kadet i junior. W sumie wystąpiło w nich 36 zawodników z całej naszej diecezji - począwszy od Strzelec Krajeńskich na północy, a skończywszy na południu w Głogowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem