Reklama

Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków

O godny byt Sybiraka w wolnej Polsce

Tadeusz Gołacki
Edycja legnicka 36/2003

11 i 12 czerwca br. odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków do Lichenia. Na prośbę organizatorów Pielgrzymki przewodniczył jej bp Stefan Regmunt wraz z kustoszem sanktuarium - ks. Eugeniuszem Makulskim i księżmi kapelanami Sybiraków z poszczególnych oddziałów w Polsce. We Mszy św., którą odprawił Ksiądz Biskup, wzięło udział 49 pocztów sztandarowych i ok. 2 tys. Sybiraków. Gospodarzami Pielgrzymki odpowiedzialnymi za jej organizację programową tym razem byli członkowie Oddziału Legnickiego.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup najpierw przypomniał: „Sybir nie jest tylko pojęciem geograficznym, ale symbolem represji wobec Polski i Polaków. Stąd więzienia, obozy, zsyłki na całym terytorium dawnego Związku Radzieckiego nazywamy Sybirem, a ofiary tego systemu - Sybirakami”. Odnosząc się zaś do uroczystości w licheńskim sanktuarium, mówił: „Przybywają dziś Sybiracy do tego miejsca, aby umacniać swoją wiarę w Boga u naszej Matki, a także wypraszać niebo dla tych, którzy z tamtej nieludzkiej ziemi nie wrócili, albo odeszli do Boga już tu, w Polsce, bo byli schorowani”. Nawiązał także do papieskiego wezwania „wypłyń na głębię”, wypowiedzianego w liście apostolskim Novo millennio ineunte do wszystkich wierzących u progu nowego Tysiąclecia. „Co znaczą te słowa dla ludzi, którzy przeszli przez łagry, zsyłkę za to, że byli Polakami, że sprzątali kościół, należeli do Rady Parafialnej, albo mieli u siebie w domu modlitewnik, krzyż lub inne przedmioty kultu? Co znaczą te słowa dla Sybiraków, wśród których byli urzędnicy państwowi, przedstawiciele sądownictwa, policjanci, nauczyciele, naukowcy, ludzie z miast i wsi, członkowie rodzin, mężczyźni, kobiety i dzieci, których jedynym przestępstwem było to, że byli Polakami i służyli wiernie Bogu i Ojczyźnie? Otóż dziś wypełniać misję Sybiraka, to troszczyć się o tych Polaków, którzy na tamtej nieludzkiej ziemi pozostali, którzy z różnych powodów tam musieli ułożyć sobie życie!”
„Wypłynąć na głębię - to znaczy nie uważać swojej misji za zakończoną. Zabiegaj o godny byt Sybiraka w wolnej Polsce! Bądź aktywnym członkiem Związku Sybiraków! Pomóż wyrównywać cywilizacyjne opóźnienie wszystkim, dla których słowa: Bóg, honor, Ojczyzna są drogie!” - apelował biskup Stefan Regmunt.
Ksiądz Biskup podziękował za te wszystkie oznaki troski okazywanej wobec Sybiraków, za ofiary zarówno duchowe, jak i materialne. Przypomniał zarazem, że w II niedzielę Adwentu były zbierane datki na potrzeby ludzi mieszkających na Wschodzie po to, aby i oni poprzez działalność Kościoła mogli pogłębić swoją wiarę, poznawać i pogłębiać więź z Ojczyzną.
W pielgrzymce uczestniczyła także młodzież ze szkół w: Kątach Wrocławskich, Jelczu i Żernikach Wrocławskich, która pod kierownictwem p. Jadwigi Rębowskiej-Zając przedstawiła program religijno-patriotyczny przy Monumencie Sybiraków Ziemi Dolnośląskiej i Opolszczyzny.
Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Zawierzyć Maryi los rodziny sybirackiej, los Ojczyzny i Kościoła”. W okolicznościowych wystąpieniach przedstawicieli Związku Sybiraków podkreślano konieczność zachowania pamięci o Sybirze i przekazywania tej bolesnej prawdy następnym pokoleniom.

Tadeusz Gołacki - Prezes Legnickiego Oddziału Światowego Związku Sybiraków

Frombork: 546. urodziny kanonika Mikołaja Kopernika

2019-02-19 19:48

aw / Olsztyn (KAI)

We Fromborku odbyły się 546. urodziny Mikołaja Kopernika, wybitnego astronoma i kanonika Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. we fromborskiej katedrze pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego.

Julia A. Lewandowska

– Chcemy przypominać o związku Mikołaja Kopernika z Fromborkiem. Przywoływanie tej postaci w kontekście Warmii, gdzie żył i pracował, jest dla nas bardzo ważne – podkreślił metropolita warmiński.

Wśród zaproszonych gości obecni byli między innymi wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, a także starosta powiatu braniewskiego Karol Motyka.

Okolicznościowe słowo na ręce metropolity warmińskiego i marszałka województwa warmińsko-mazurskiego przesłał także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Mikołaj Kopernik jest nie tylko wzorem dążącego do prawdy i przejętego swoją misją naukowca, ale także może służyć za przykład człowieka, które swe liczne talenty poświęca również pracy dla swej małej i wielkiej Ojczyzny, na rzecz dobra wspólnego - napisał Kaczyński.

Homilie podczas liturgii wygłosił Ks. dr kan. Tomasz Garwoliński – dyrektor Biblioteki WSD Hosianum w Olsztynie. - Są na szczęście w dziejach ludzkości takie postacie, które pokazują, że można wiele osiągnąć, że można żyć wyższymi wartościami, że można sięgać aż do gwiazd. Mikołaj Kopernik, którego rocznicę urodzin dziś wspominamy, jest jedną z takich osób – mówił ks. Garwoliński.

- Osiągnął w swoim życiu wiele, bardzo wiele, bo nie zakopał w ziemi talentów, które dał mu Stwórca. Jest najbardziej znanym mieszkańcem Fromborka i Warmii, rozpoznawanym na całym świecie – dodał kaznodzieja. Zacytował także słowa astronoma, który stwierdził: „Jeżeli zaszczyty lub bogactwa albo jakieś inne zewnętrzne dobro lub pomyślność na tym świecie wzięliśmy, bać się mamy, by nam nagrodę za dobre nasze czyny Pan dał, a od dobra wewnętrznego nie odegnał”.

- Karmił się więc Słowem Bożym nie tylko dlatego, że próbował z nim pogodzić swoją naukę, ale i po to, by ono umacniało i przemieniało jego życie - podkreślał ks. Garwoliński.

Po Eucharystii złożono kwiaty przy grobie wybitnego astronoma, a w pałacu biskupim o czasach Kopernika opowiedział jeden z najbardziej oddanych mu badaczy – dr Jerzy Sikorski, a na zakończenie – dzięki Fundacji Nicolaus Copernicus – zebrani goście obejrzeli film „Tajemnica grobu Kopernika”, o poszukiwaniu szczątków astronoma i ich powtórnym pochówku w reżyserii Michała Juszczakiewicza.

Mikołaj Kopernik spędził we Fromborku 30 lat swojego życia. We fromborskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła został również pochowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek do Polaków: jesteście ukochanymi dziećmi Boga

2019-02-20 13:07

st (KAI) / Watykan

„Nie zapominajcie nigdy, że jesteśmy ukochanymi dziećmi Boga i że nie ma nic takiego, co mogłoby ugasić Jego namiętną miłość do nas” - powiedział Ojciec Święty pozdrawiając pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Grzegorz Gałązka

Oto słowa papieża skierowane do Polaków:

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, nie zapominajcie nigdy, że jesteśmy ukochanymi dziećmi Boga i że nie ma nic takiego, co mogłoby ugasić Jego namiętną miłość do nas. Modlitwa do naszego Ojca, który jest w niebie, niech wypełni wszelkie poczucie braku miłości w życiu każdego i każdej z was. Niech Bóg wam błogosławi!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Kontynuujemy katechezy na temat „Ojcze nasz”. Pierwszym krokiem każdej modlitwy chrześcijańskiej jest wejście w tajemnicę ojcostwa Boga. Mówiąc, że Bóg jest naszym ojcem, myślimy o postaciach naszych rodziców, ale zawsze musimy to odniesienie „udoskonalić”, oczyścić. Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego: „Oczyszczenie serca dotyczy powstałych w naszej historii osobistej i kulturowej wyobrażeń ojca lub matki, które wpływają na naszą relację do Boga” (nr 2779). Dlatego też, gdy mówimy o Bogu jako o „ojcu”, myśląc o obrazie naszych rodziców, którzy nas kochają, jednocześnie musimy iść dalej. Miłość Boga Ojca „który jest w niebie”, to miłość całkowita, jakiej my w tym życiu zasmakowujemy jedynie niedoskonale.

Istnieje wyrażenie proroka Ozeasza, które bezlitośnie ukazuje wrodzoną słabość naszej miłości: „Wasza miłość jest jak poranny obłok, jak rosa, która wcześnie znika” (6, 4). Oto, czym jest często nasza miłość: obietnicą, której trudno dotrzymać, usiłowaniem, które wkrótce wysycha i wyparowuje, jak rosa o poranku. Inna jest miłość Ojca „który jest w niebie”. Nawet jeśliby nasz ojciec i matka nie kochali nas, to jest Bóg w niebie, który nas kocha tak, jak nikt inny. Prorok Izajasz mówi: „Czy może kobieta zapomnieć o swym niemowlęciu? Czy może nie miłować dziecka swego łona? Lecz gdyby nawet ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie! Oto wyryłem cię na moich dłoniach” (49, 15-16). Miłość Boga Ojca jest wierna i pełna.

W dzisiejszej audiencji udział wzięły między innymi: Podopieczni i asystenci z Fundacji Osób Niepełnosprawnych "Wyjdź z domu" z Moszczenicy Małopolskiej oraz pielgrzymi ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Lidzbarku Warmińskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem