Reklama

Świeradów Zdrój

Zbliżyły nas pogodne wieczory

Władysława Grabowska
Edycja legnicka 36/2003

Od 5 do 19 lipca br. 9-osobowa grupa uczniów szkół podstawowych z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Świeradowie Zdroju przebywała na koloniach zorganizowanych przez legnicką Caritas w ośrodku św. Józefa w Zagórzu Śląskim. W zorganizowanie wyjazdu włączyło się również Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające w naszej parafii. Dofinansowano go również ze środków gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w Świeradowie i Leśnej. Był to pełen przygód pobyt (przy sprzyjającej wędrówkom pogodzie) w pięknej okolicy nad rozległym Jeziorem Bystrzyckim, wzdłuż którego już pierwszego dnia zrobiliśmy sobie wycieczkę, aż do zapory. Woda w zbiorniku raczej nie nadawała się do kąpieli, ale można było popływać rowerkiem wodnym.
Poza naszą grupą w ośrodku przebywały również dzieci z Nowogrodźca, Kamiennej Góry, Legnicy i Lwówka. W sumie ok. 140 osób. Wspólnie braliśmy udział w codziennej Mszy św. oraz uczestniczyliśmy w pogodnych wieczorach, w trakcie których przy piosenkach i skeczach integrowała się cała kolonijna społeczność. Dzień kończył się Apelem Jasnogórskim. Mieszkaliśmy w bardzo wygodnym pawilonie z grupą legnicką. Zaprzyjaźniliśmy się i wspólnie odbywali wyprawy. Trudno spamiętać wszystkie ciekawe miejsca, które odwiedziliśmy w trakcie turnusu. Niewątpliwie największą atrakcją było zwiedzenie wraz z przewodnikiem zamku Grodno. Przechodzenie wiszącym mostem, kołyszącym się nad wodami Jeziora Bystrzyckiego podnosiło poziom adrenaliny nie tylko u dzieci. Ponadto byliśmy w gospodarstwie agroturystycznym, by przyjrzeć się strusiom, kozom i kucykom, jeździliśmy na koniach, byliśmy też w Bielawie w aquaparku. Chcieliśmy wejść na szczyt Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.), ale pomyliły się nam szlaki, trzeba było wracać do ośrodka. Dzieci znalazły dość sił, by przemierzyć 9 km do Walimia, gdzie przewodnik oprowadzał nas po starych sztolniach, a potem pokonać jeszcze drogę powrotną. Zadziwiała kondycja najmłodszych kolonistów. Po przemaszerowaniu blisko 20 km mieli jeszcze siłę na zabawę. W ramach zajęć w ośrodku wspomnieć warto o konkursie plastycznym „Wspomnienie z wycieczki” (Kamil Majdański zdobył wyróżnienie) oraz o wyborach miss (nasza koleżanka Natalia Wiklińska z Pobiednej zdobyła tytuł wicemiss), a misterem został wybrany również Kamil Majdański. W nagrodę otrzymali zegarki. Uczestniczyliśmy też w igrzyskach sportowych, zdobywając III miejsce. W konkursie liturgicznym nagrodzeni zostali Patryk Hałas i Bogumiła Nowak. Wróciliśmy pełni wrażeń, wypoczęci, mając w pamięci wspaniałą atmosferę, jaką stworzyli nam gospodarze ośrodka.
Serdeczne podziękowania dla Caritas Diecezji Legnickiej, dla dyrektora ks. Jarosława Święcickiego oraz pracowników domu. Dziękujemy ks. Marianowi Balcewiczowi, Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich, Urzędowi Miasta i Gminy Leśna oraz Urzędowi Miasta Świeradów Zdrój oraz wychowawcom i opiekunom: Władysławie Grabowskiej, Annie Drąg, Marzenie Lach i Joannie Gut. Dziękujemy też za wsparcie ze strony dyrekcji szkół z Pobiednej i Świeradowa.

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

20 lutego br. po audiencji generalnej w Rzymie w auli Pawła VI posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko i Marek Lisiński podchodząc do papieża Franciszka wręczyli mu przygotowany przez Fundację "Nie Lękajcie się" raport o wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce.

Jak poinformowała na twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, "Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem".

Na zdjęciach opublikowanych przez prezesa Fundacji "Nie Lękajcie się", Marka Lisińskiego, który sam jest ofiarą księdza pedofila, widać, że podczas spotkania papież Franciszek ucałował jego dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwiści podziękowali paulinom za wkład w ocalenie narodowego dziedzictwa

2019-02-20 21:01

mir/Radio Jasna Góra / Jasna Góra (KAI)

- To wielkie zadanie chronić przeszłość, niektórzy czynili to z narażeniem życia - mówił dziś na Jasnej Górze o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła. Przedstawiciele Archiwum Akt Nowych podziękowali Zakonowi Paulinów za pomoc w ocaleniu dużej części zbiorów w czasie II wojny światowej. W tym roku przypada 100-lecie podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Henryk Tomasik. Ordynariusz diecezji radomskiej podziękował troszczącym się o naszą kulturę i dokumentację dotyczącą „wielkich polskich spraw”. W modlitwie uczestniczyła ponad 20-osobowa delegacja archiwistów, w tym trzech dyrektorów archiwów państwowych.

Tadeusz Krawczak dyrektor Archiwum Akt Nowych zwrócił uwagę na wielką rolę jasnogórskich paulinów, którzy w czasie wojny przechowali część narodowego zasobu archiwalnego. Sporej części nie dało się uratować od wojennej pożogi. Jak podaje Krawczak, 37 kilometrów dokumentów z Archiwum Akt Nowych Niemcy spalili już po Powstaniu Warszawskim, 3 listopada 1944 r. Zbiory innych archiwów warszawskich zostały zniszczone przez hitlerowców w czasie Powstania Warszawskiego.

W listopadzie 1944 r. zwieziono na Jasną Górę najcenniejsze materiały przeznaczone do wywozu do Niemiec. Jak wyjaśnia o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła i Zakonu Paulinów, Jasna Góra na trasie między Warszawą a Katowicami była punktem zbornym wypatrzonym przez historyka, zasłużonego archiwistę, profesora Uniwersytetu Poznańskiego, Kazimierza Kaczmarczyka, który od grudnia 1939 do lipca 1940 roku porządkował jasnogórskie archiwum.

Dokumenty – jak podaje prof. Zbudniewek - w ponad 480 wielkich kartonach i ok. 800 workach materiałów w teczkach zwieziono na Jasna Górę. To były najcenniejsze materiały, sięgające dwunastego stulecia po rok 1944, które udało się przewieźć pracownikom polskim, za zgodą życzliwych Niemców. Kazimierz Kaczmarczyk uczestniczył w gromadzeniu i zabezpieczaniu archiwaliów wywiezionych z Warszawy nad którymi sprawował nadzór do marca 1945 roku.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak złożył na Jasnej Górze ryngraf jako wotum dziękczynne.

Z kolei o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry przekazał w darze kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, aby mogła zawisnąć w Archiwum Akt Nowych na pamiątkę dzisiejszej modlitwy. Paulin wyraził radość, że Jasna Góra, wpisując się w duchowe życie Polaków, w duchowe życie ludzi Kościoła, ludzi wierzących, mogła też stać się ważnym miejscem, które posłużyło przechowaniu pamięci narodu, w postaci archiwaliów. „Bardzo dziękuję za to, że razem z państwem możemy dziś, w ramach tej Mszy św., dziękować Bogu za to, że możemy też naszą pracą wpisywać się w wielkie dziedzictwo historii naszej Ojczyzny”- mówił przeor Jasnej Góry.

W 2019 r. trwają obchody stulecia istnienia sieci archiwów państwowych. 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał "Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”. Obecnie sieć archiwów państwowych tworzy 75 instytucji, w tym 30 regionalnych, do których należy 39 wydziałów zamiejscowych i 3 ekspozytury, a także 3 archiwa centralne z siedzibami w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem