Reklama

Nowa książka ks. prof. Kruciny

Dwanaście cennych gwiazd

Marek Perzyński
Edycja legnicka 36/2003

„Unia wzniesiona na fundamencie moralnym wzajemnej współzależności jest dla spotęgowania dorobku kulturalnego i gospodarczego pojedynczych państw. Nie ma innej racji, niż gwarantowanie warunków pełnego i bezpiecznego rozwoju m.in. Polski - pomnażania przez wymianę i dopełnianie tego, co najcenniejsze” - czytamy w najnowszej książce ks. prof. Jana Kruciny, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM. Zatytułowana jest „Dwanaście gwiazd. Jedność Europy” i podejmuje, jak łatwo się domyślić, jakże ważny i aktualny temat - akces Polski do Unii Europejskiej.
Rozważany jest on w wielu aspektach. Część pierwsza poświęcona jest europejskiej wielości. Autor omawia tutaj m.in. historyczno-kulturalną drogę Europy do zjednoczenia, a także stara się odpowiedzieć na pytanie, co jest siłą integrującą Unię Europejską. Część druga dotyczy suwerenności państw sprzymierzonych, a trzecią możemy nazwać akademicką - autor przypomina, że Europa jest kolebką uniwersytetu. Wspólnota europejska ma bowiem nie tylko wymiar ekonomiczny (ks. Krucina przypomina zasadę tak prostą, jak i podstawową, że więcej możemy osiągnąć w zespolonym działaniu niż pojedynczo) ale i duchowy. Twórcom zjednoczonej Europy od początku przyświecały wartości chrześcijańskie. O potrzebie działania ponad podziałami mówi od dawna Jan Paweł II. Warto tutaj przypomnieć czas żelaznej kurtyny - powojennego podziału Europy na wschodnią i zachodnią, który wyrządził wiele krzywdy nie tylko narodom, ale i pojedynczym ludziom. Bo to oni płacą zawsze w konsekwencji największą cenę za ideologiczne zacietrzewienie polityków i militarystyczne zapędy wojskowych.

Reklama

Trzech księży zabitych w ciągu kilku dni na świecie

2019-02-19 15:08

pb (KAI/Il Sismografo) / Rzym

W ciągu kilku dni zamordowano na świecie trzech księży katolickich: jednego na Madagaskarze, jednego w Burkina Faso i jednego w Kolumbii.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Malgaski duchowny, ks. Nicolas Ratodisoa zmarł 14 lutego w wyniku ran zadanych mu podczas napadu rabunkowego, do którego doszło pięć dni wcześniej. Zaatakowali go uzbrojeni mężczyźni, którzy zatrzymali go na drodze, gdy jechał na motorze w miejscowości Mahitsy, 30 km od stolicy kraju Tananarywy. Sprawcy zażądali od niego pieniędzy, których jednak nie miał przy sobie, więc zaczęli do niego strzelać.

Dzień później w Burkina Faso w zamachu terrorystycznym zginął hiszpański misjonarz, o. Antonio César Fernández. 72-letni salezjanin został zabity, gdy dosięgły go co najmniej trzy strzały z pistoletu. Wraz z duchownym zginęło czterech celników z mobilnego punktu kontroli na granicy między Burkina Faso i Togo. Zbrodnia przypisywana jest miejscowym dżihadystom.

Trzeci duchowny, 65-letni ks. Carlos Ernesto Jaramillo został zamordowany ciosami noża 18 lutego w Kolumbii. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Bogoty. Mordercą był nastolatek pochodzący z Wenezueli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Projekt konstytucji o Kurii Rzymskiej do konsultacji episkopatów

2019-02-20 14:13

st (KAI) / Watykan

Rada Kardynałów przeanalizowała projekt konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” o Kurii Rzymskiej i postanowiła, że zostanie on przesłany do konsultacji konferencjom episkopatów, synodom katolickich Kościołów wschodnich, dykasteriom Kurii Rzymskiej, konferencjom wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich i niektórym uniwersytetom papieskim – poinformował tymczasowy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Podczas briefingu z dziennikarzami podał on, że właśnie analiza projektu konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” była głównym przedmiotem 28 zgromadzenia Rady Kardynałów. Obok Ojca Świętego w pracach tego gremium wzięli udział: kardynałowie Pietro Parolin, Oscar Rodriguez Maradiaga SDB, Reinhard Marx, Seán O'Malley, OFM Cap., Giuseppe Bertello i Oswald Gracias. Obecni byli także sekretarz Rady, bp Marcello Semeraro i jego zastępca bp Marco Mellino.

We wtorek 19 lutego członkowie Rady Kardynałów wysłuchali opinii księdza Federico Lombardiego SJ, moderatora spotkania na temat ochrony małoletnich w Kościele, które odbędzie się w Watykanie od 21 do 24 lutego. W tym kontekście Rada omówiła sprawę wydalenia ze stanu duchownego emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodore’a McCarricka. Podkreślono, że watykańskim spotkaniu wezmą udział także członkowie Rady, nawet jeśli nie są przewodniczącymi episkopatów a także sekretarz Rady i jego zastępca. Kolejne, 29 spotkanie Rady Kardynałów odbędzie się w dniach 8, 9 i 10 kwietnia 2019 r. – podał Alessandro Gisotti.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem