Reklama

Rozumieć swoją wiarę

Z ks. dr. Markiem Skierkowskim rozmawiał ks. Paweł Bejger
Edycja łomżyńska 36/2003

Niewątpliwie obowiązkiem chrześcijanina jest pogłębiać nieustannie swoją wiarę... W związku z tym studiowanie teologii to coraz głębsze i bardziej świadome życie wiarą na co dzień.

Z ks. dr. Markiem Skierkowskim - dyrektorem Instytutu Teologicznego w Łomży - rozmawia ks. Paweł Bejger

Ks. Paweł Bejger: - Od jak dawna istnieje Instytut Teologiczny w Łomży?

Ks. dr Marek Skierkowski: - W 1990 r. poprzedni Biskup diecezji łomżyńskiej powołał do istnienia Studium Katechetyczne, które cztery lata później - jako Kolegium Teologiczne - zostało objęte opieką naukową Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w roku 2000 dekretem bp. Stanisława Stefanka przekształcone w Instytut Teologiczny w Łomży, związany ściśle z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW).

- Jak ścisły jest związek łomżyńskiej Uczelni z Uniwersytetem?

- Patrząc od strony studentów, każdy studiujący posiada indeks UKSW, a także w Warszawie zdaje egzamin ex universa („matura” z teologii) na roku VI i następnie broni pracę magisterską.

- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie to jeden z najmłodszych polskich uniwersytetów...

- Tak, chociaż ma on swoją „prehistorię”. Jego korzenie bowiem sięgają roku 1816, kiedy car Aleksander I powołał Wydział Teologiczny - jako jeden z pięciu - w Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. W 1954 r. powstała Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie, czyli wydział teologiczny wyodrębniony z Uniwersytetu. Wreszcie we wrześniu 1999 r. ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej powołano do życia Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

- Jaki jest cel studiów teologicznych w Instytucie Teologicznym w Łomży?

- Początkowo chodziło prawie wyłącznie o przygotowanie katechetów do pracy w szkole. Dzisiaj sytuacja nieco się zmieniła. Diecezja łomżyńska dysponuje wystarczającą liczbą katechetów zarówno duchownych, jak i świeckich. Jednakże z rokiem 2006 nastanie nowa sytuacja, kiedy każdy nauczyciel będzie musiał posiadać stopień zawodowy magistra - już nie wystarczy sam licencjat - i wówczas z pewnością część uczących przejdzie na wcześniejszą emeryturę. Ale - chciałbym to podkreślić - perspektywa pracy katechetycznej nie jest jedynym wyznacznikiem studiów teologicznych. Od lat już mówi się o konieczności promocji laikatu, o zaproszeniu wiernych świeckich do wzięcia odpowiedzialności - w ramach oczywiście swoich teologicznych możliwości - za Kościół. Papież Pius XII, cytowany często przez Jana Pawła II, twierdził, że świeccy zajmują miejsce w pierwszych szeregach Kościoła, oni naprawdę są Kościołem. Studiować teologię trzeba więc także dlatego, aby podjąć pracę w parafii, czy to w formie zawodowej (praca w poradniach, organista, sekretarka w kancelarii), czy w ramach pomocy doraźnej (animator grup, stowarzyszeń, rada duszpasterska, ekonomiczna, synod diecezjalny).

- W starożytności ideałem uczonego był ten, kto zdobywa wiedzę nie dla celów zawodowych, ale dla rozwoju samego siebie, swej osobowości. Czy także dzisiaj nauka, a konkretnie teologia, stawia sobie taki cel?

- Niewątpliwie, obowiązkiem chrześcijanina jest pogłębiać nieustannie swoją wiarę. Wiara ma także wymiar intelektualny. W związku z tym studiowanie teologii to coraz głębsze i bardziej świadome życie wiarą na co dzień. Teologia ma zbliżać do Boga i ludzi, a więc przekształcać ludzką osobowość.

- Czy tylko?

- Oczywiście, że nie. Dzisiaj mówi się głośno o tzw. katechezie rodzinnej. Rodzice mają „katechizować” w swoim domu. Odbyte studia teologiczne niewątpliwie czynią to przedsięwzięcie bardziej skutecznym. Nie muszę chyba także dodawać, że podjęcie studiów przez tych, którzy już pracują w innych zawodach, stanowi pewną formę „odmłodzenia” nie tylko swojej wiary, ale i życia. Powrót do sali wykładowej to odejście od zawodowej rutyny, to aktywny odpoczynek zamiast beztrosko przeżywanego weekendu, to spotkanie innych ludzi, którzy także chcą patrzeć na życie i jego problemy oczami wiary żywej.

- Mówimy w naszej rozmowie dużo o teologii. Czy mógłby Ksiądz Dyrektor powiedzieć, co to jest teologia?

- Sama nazwa, pochodzenia greckiego, oznacza „naukę o Bogu” (theos - Bóg;logos - słowo, nauka). Określenie to nie występuje w Nowym Testamencie, chociaż jest od niego starsze, używane już przez Platona (zm. 347 przed Chr.). Jest to nazwa adekwatna i nieadekwatna zarazem. Adekwatna - bo faktycznie mówimy o Bogu, nieadekwatna - bo nie tylko o Bogu, także o człowieku i świecie - ale oczywiście w relacji do Boga. Św. Anzelm, jak się wydaje, podał najkrótszą i najlepszą definicję teologii: wiara poszukująca zrozumienia. Teologia to metodyczny wysiłek rozumienia tego, co sam Bóg o sobie powiedział i co zostało przekazane nam w Biblii i żywej Tradycji Kościoła.

- Księże Dyrektorze, aby zostać studentem teologii należy...

- Posiadać świadectwo dojrzałości. Następnie zgłosić się do sekretariatu uczelni (ul. Sadowa 3) i do 15 września br. złożyć odpowiednie dokumenty (szczegóły w sekretariacie). 19-20 września odbędzie się egzamin wstępny pod przewodnictwem Księdza Dziekana UKSW, niezbyt trudny, według dostępnych tez, z języka polskiego i podstawowych wiadomości religijnych. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, pierwsza sobota i niedziela października to początek zajęć.

Sejm ustanowił Święto Chrztu Polski

2019-02-22 07:03

Biuro Prasowe Prawicy Rzeczypospolitej

22 lutego przed godziną 1 w nocy Sejm przyjął projekt ustawy ustanawiającej Święto Chrztu Polski. Będzie się ono odbywać co roku 14 kwietnia.

pl.wikipedia.org
Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość. Mimo że w roku 2016 obchodziliśmy jego 1050. rocznicę, niestety praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa. Z tych przesłanek wyszła inicjatywa ustawodawcza Prawicy Rzeczypospolitej na rzecz ustanowienia Święta Chrztu Polski. Pod projektem, oprócz przedstawiciela Prawicy Rzeczypospolitej - posła Jana Klawitera - podpisało się także kilkudziesięciu innych posłów z różnych środowisk.

Projekt został złożony do Marszałka Sejmu 29 marca 2017 roku. Jego pierwsze czytanie odbyło się 18 lipca 2018 roku, a drugie czytanie 12 września 2018 roku.

W dzisiejszym głosowaniu projekt poparło 279 posłów - 224 z PiS, 11 z PO-KO, 9 z PSL-UED, 3 z WiS, jak również nie zrzeszeni w klubach posłowie: Adam Andruszkiewicz, Piotr Łukasz Babiarz, Magdalena Błeńska (Porozumienie Jarosława Gowina), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Jan Klawiter (Prawica Rzeczypospolitej), Robert Majka, Stanisław Pięta, Janusz Sanocki, Robert Winnicki (Ruch Narodowy).

Przeciw było 125 posłów, a wstrzymało się 14.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

NA SŁOWO - młodzi mówią Bogu TAK

2019-02-23 10:20

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Młodzi rozpoczynają spotkanie NA SŁOWO w Hali Orbita

Przygotowywane od wielu miesięcy spotkanie młodzieży rozpoczęło się we wrocławskiej Hali Orbita. Przez cały dzień młodzi będą pochylać się nad Słowem Bożym i oddawać hołd Jezusowi. - Czekamy na dwa tysiące młodych ludzi - mówił tuz przed spotkaniem ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, organizator spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem