Reklama

Rozpoczęcie Procesu Beatyfikacyjnego

+ Władysław Ziółek - Arcybiskup Łódzki
Edycja łódzka 36/2003

Drodzy Archidiecezjanie,

z wielką radością pragnę podać do publicznej wiadomości, że po uprzednim otrzymaniu zgody Konferencji Episkopatu Polski i Stolicy Apostolskiej 17 września br. rozpocznie się proces beatyfikacyjny nowej grupy męczenników okresu drugiej wojny światowej.
Wśród kandydatów na ołtarze znajdują się dwaj kapłani archidiecezji łódzkiej: ks. Dominik Kaczyński (1886 - 1942) - budowniczy kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, inicjator Pieszej Łódzkiej Pielgrzymki na Jasną Górę, zamordowany w sposób wyjątkowo brutalny w obozie koncentracyjnym w Dachau, i ks. Tadeusz Burzyński (1914-44), który wypełniając posługę kapłańską wobec rannych powstańców, zginął z rąk okupanta w pierwszych godzinach Powstania Warszawskiego.
Zaprzysiężony trybunał beatyfikacyjny rozpocznie prace związane ze zbieraniem dokumentów pisanych i świadectw ustnych odnoszących się do życia i męczeńskiej śmierci Sług Bożych - kandydatów na ołtarze. W związku z powyższym zwracam się z serdeczną prośbą do wszystkich kapłanów, osób zakonnych i wiernych świeckich o uprzejme udostępnienie wszelkich dokumentów o ks. Dominiku Kaczyńskim i ks. Tadeuszu Burzyńskim oraz o zgłaszanie się świadków ich życia i męczeńskiej śmierci. Proces beatyfikacyjny wymaga dogłębnych badań, dlatego cenna jest każda uzyskana informacja.
Pisma i wszelkie informacje należy kierować pod adresem:

Kuria Archidiecezji Łódzkiej
ul. ks. I. Skorupki 1
90-458 Łódź
tel. (0-42) 636-19-17 lub (0-42) 637-58-44

Sprawę procesu beatyfikacyjnego sług Bożych - ks. Dominika Kaczyńskiego i ks. Tadeusza Burzyńskiego polecam modlitwie wszystkich wiernych. Ufam, że wyniesienie ich na ołtarze przyczyni się do pomnożenia duchowego dobra Kościoła łódzkiego.

Reklama

Z pasterskim błogosławieństwem

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portret Sarmaty. Zajęcia plastyczne w Muzeum wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW

2019-02-21 17:32

Część zajęć feryjnych zaproponowanych przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Siedzibą placówki jest stary siedemnastowieczny dwór Bartochowskich, który jak najbardziej predysponowany jest do przeprowadzenia warsztatów pt. „Portret sarmaty”. Uczestnicy warsztatów poznali strój szlachecki, który zyskał miano narodowego i nosili go przede wszystkim szlachcice. Ten strój to: żupan, kontusz i dopełniający go ozdobny pas kontuszowy. Strój był modny w XVII i XVIII wieku, także w czasie zaborów, kiedy pełnił rolę symbolu narodowego.

Zofia Białas

W czasie ferii zimowych Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowywało zajęcia plastyczne, na których można było poznać ten pełen przepychu strój szlachecki i spróbować samodzielnie go namalować.

Na zdjęciach zajęcia z uczestnikami Spółdzielczego Domu Kultury Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Źródło: Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem