Reklama

Odpust parafialny w Dąbrówce Wielkiej k. Zgierza

Ks. Andrzej Świątczak
Edycja łódzka 36/2003

Parafia Przemienienia Pańskiego w Dąbrówce Wielkiej istnieje prawie 13 lat. Od 1992 r. proboszczem tej niewielkiej parafii jest ks. Konrad Woźniak, który stara się, aby zarówno kościół, jak i jego otoczenie z roku na rok przybierały coraz piękniejszy wygląd. Od ostatniej wizyty kanonicznej, która miała miejsce w kwietniu 2002 r., wykonano wiele prac, m.in.: otynkowano kościół i założono odgromienie, od strony ulicy założono metalowe ogrodzenie, wymieniono drzwi od zakrystii na antywłamaniowe, pomalowano dach kościoła, założono nową papę na dachu nad plebanią, otynkowano budynki gospodarcze, pomalowano plebanię. To tylko część inwestycji, które można zaliczyć do większych. Obecnie od lipca prowadzone są prace wewnątrz kościoła. Tyle dzisiaj można by rzec o sprawach materialnych, ale oczywiście nie można pominąć spraw duchowych. Sierpień to szczególny miesiąc dla parafii, co roku 6 sierpnia, w uroczystości Przemienienia Pańskiego, obchodzony jest odpust. W tym roku uroczystą Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. Wojciech Wołowiec, w której nawiązał do konieczności przemiany naszego życia. Zwrócił uwagę na to, że dzisiejsi chrześcijanie chcą żyć bez Chrystusa, a przecież tylko On nadaje sens naszemu życiu. Z tego powinien zdawać sobie sprawę każdy chrześcijanin. Ksiądz Wojciech zachęcał do czytania i wnikania w treść Pisma Świętego, ponieważ jego znajomość prowadzi nas do Jezusa. W uroczystości odpustowej uczestniczyli również: ks. Tadeusz Jędrzejak - proboszcz parafii Chrystusa Króla w Zgierzu, ks. Stanisław Ochotnicki - proboszcz parafii w Białej, ks. Andrzej Świątczak, ks. Tomasz Promiński i ks. Marcin Kołacz.
Choć Dąbrówka to młoda i niewielka parafia, wyszedł z niej już pierwszy kapłan - ks. Marcin Kołacz. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca, a 15 odprawił Mszę prymicyjną w miejscowym kościele. Ksiądz Marcin wiele lat był ministrantem w tutejszej parafii, toteż zarówno grono ministrantów, jak i cała społeczność ogromnie się cieszy z tego wydarzenia.

Trzech księży zabitych w ciągu kilku dni na świecie

2019-02-19 15:08

pb (KAI/Il Sismografo) / Rzym

W ciągu kilku dni zamordowano na świecie trzech księży katolickich: jednego na Madagaskarze, jednego w Burkina Faso i jednego w Kolumbii.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Malgaski duchowny, ks. Nicolas Ratodisoa zmarł 14 lutego w wyniku ran zadanych mu podczas napadu rabunkowego, do którego doszło pięć dni wcześniej. Zaatakowali go uzbrojeni mężczyźni, którzy zatrzymali go na drodze, gdy jechał na motorze w miejscowości Mahitsy, 30 km od stolicy kraju Tananarywy. Sprawcy zażądali od niego pieniędzy, których jednak nie miał przy sobie, więc zaczęli do niego strzelać.

Dzień później w Burkina Faso w zamachu terrorystycznym zginął hiszpański misjonarz, o. Antonio César Fernández. 72-letni salezjanin został zabity, gdy dosięgły go co najmniej trzy strzały z pistoletu. Wraz z duchownym zginęło czterech celników z mobilnego punktu kontroli na granicy między Burkina Faso i Togo. Zbrodnia przypisywana jest miejscowym dżihadystom.

Trzeci duchowny, 65-letni ks. Carlos Ernesto Jaramillo został zamordowany ciosami noża 18 lutego w Kolumbii. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Bogoty. Mordercą był nastolatek pochodzący z Wenezueli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

20 lutego br. po audiencji generalnej w Rzymie w auli Pawła VI posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko i Marek Lisiński podchodząc do papieża Franciszka wręczyli mu przygotowany przez Fundację "Nie Lękajcie się" raport o wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce.

Jak poinformowała na twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, "Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem".

Na zdjęciach opublikowanych przez prezesa Fundacji "Nie Lękajcie się", Marka Lisińskiego, który sam jest ofiarą księdza pedofila, widać, że podczas spotkania papież Franciszek ucałował jego dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem