Reklama

Lato z Caritas

Magdalena Kamińska
Edycja łódzka 36/2003

Już po raz czternasty Caritas Archidiecezji Łódzkiej zorganizowała letni wypoczynek dla dzieci. Jak powiedział ks. Jacek Ambroszczyk, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej, w tym roku w ośrodkach kolonijnych w Drzewocinach, Rochnie i Kolumnie wakacje spędzało ponad 1200 dzieci. Na koloniach przebywały dzieci nie tylko z Łodzi i okolic, ale także dzieci zza wschodniej granicy: Białorusi, Ukrainy i Litwy.

W ośrodku kolonijnym w Kolumnie zorganizowano pięć turnusów. Na każdym z nich wypoczywało ponad 90 dzieci. Odwiedziliśmy czwarty turnus, gdzie kierownikiem była Elżbieta Marcinkiewicz. Pod opieką 9 wychowawców realizowano tam program integracyjny „Ja i Ty”. „Chcemy, aby dzieci odkryły bogactwo swojego własnego wnętrza, swoje talenty. Pomagają im w tym wychowawcy. Każdego dnia jest inny temat, który staramy się realizować” - powiedziała Elżbieta Marcinkiewicz. Na koloniach ważny był nie tylko wypoczynek fizyczny, ale także duchowy. Koloniści dzień rozpoczynali modlitwą, która była połączona ze śpiewem. Codziennie brali udział w wielu grach i zabawach przygotowanych przez wychowawców. Organizowane były również ogniska i dyskoteki, ponieważ celem kolonii był wypoczynek dzieci w radosnej i przyjemnej atmosferze.
Karolinie z grupy „Papużki” najbardziej podobały się podchody, zajęcia korekcyjne i dyskoteki. Monika z grupy „Śmiechotki Chichotki” najchętniej brała udział w zabawach organizowanych na boisku. Adamowi z najstarszej grupy chłopców najbardziej podobała się olimpiada, w której jego grupa zajęła I miejsce i pobiła kilka rekordów.
Niedziela to dzień, w którym rodzice najliczniej odwiedzają swoje pociechy. Dlatego właśnie tego dnia kadra kolonijna postanowiła zorganizować festyn „Mamo, Tato - baw się ze mną!”. Warunkiem udziału w nim była obecność mamy, taty lub osoby dorosłej. Tatusiowie rozegrali mecz piłki nożnej z chłopcami, a mamy zagrały w dwa ognie z dziewczynkami. Niestety, ku rozpaczy dzieci, dorośli zbyt poważnie potraktowali swój udział w rozgrywkach, rozgramiając kolonistów w meczach. Tego dnia odbyły się również zawody rodzinne na przygotowanych 9 stanowiskach, na których rodzice i dzieci wykonywali różnego rodzaju zadania, np.: gra w kręgle, karmienie rodzica jogurtem z zawiązanymi oczami, skok z miejsca. Na ostatnim punkcie - „mecie” było stanowisko z losami, gdzie każdy los wygrywał.
Na czwartym turnusie kolonistów odwiedzili niespodziewani goście - nowożeńcy Małgorzata i Patryk Krygierowie. Przywieźli oni cukierki, batoniki, czekolady, lizaki, bombonierki. Słodycze te otrzymali na ślubie, który odbył się w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu. Tradycyjnie, składając życzenia nowożeńcom, wręczamy kwiaty. Małgorzata i Patryk zaproponowali swoim gościom, aby zamiast kwiatów obdarowali ich słodyczami. Słodkie podarunki przekazali uczestnikom kolonii.

Reklama

Chór "Con Spirito" w Krakowie-Łagiewnikach

2019-03-18 23:45

ks. Mateusz Szerwiński

Marzena Jachimowicz
Oprócz samego śpiewania w sanktuarium, modlitwy i spacerów po krakowskim rynku, chór zwiedził także kopalnię soli w Wieliczce i wykonał 3 utwory w kaplicy św. Kingi

W dniach 16-17 marca br. chór „Con Spirito” z parafii pod wezwaniem Ducha Świętego uczestniczył w wyjeździe do Krakowa, którego głównym punktem było śpiewanie na niedzielnej Eucharystii o godz. 7.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Była to Msza święta transmitowana przez TVP 1.

Oprócz samego śpiewania w sanktuarium, modlitwy i spacerów po krakowskim rynku, chór zwiedził także kopalnię soli w Wieliczce i wykonał 3 utwory w kaplicy św. Kingi (na zdjęciu). Chórem od początku jego powstania - czyli od 5 lat - dyryguje pani Małgorzata Szumska. Fakt, iż działający stosunkowo krótko chór ma w swoim repertuarze już ponad 100 poważnych utworów sakralnych, świadczy o wielkiej pasji muzycznej jego członków i dobrej atmosferze, która zachęca do systematycznej pracy wokalnej. W najbliższym czasie chór „Con Spirito” będzie można usłyszeć jeszcze podczas Festiwalu Muzyki Pasyjnej (31 marca, kościół św. Jana Bosko w Lubinie), a także na zakończenie Roku Jubileuszowego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie, 18 czerwca br. Chętnych, by śpiewać w chórze i uczestniczyć w niezapomnianych muzycznych przygodach zapraszamy na próby w każdą środę o godz. 19.00 do Auli Jasnogórskiej przy ul. Bułgarskiej 30 w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież po raz pierwszy złoży wizytę władzom miejskim Rzymu

2019-03-19 13:48

ts (KAI) / Rzym

Papież Franciszek po raz pierwszy złoży wizytę władzom miejskim Rzymu. W czasie dwugodzinnej wizyty 26 marca na Kwirynale planowane jest też przemówienie papieża do władz Wiecznego Miasta, poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Ponadto papież zwróci się z krótkim przemówieniem do mieszkańców miasta oraz do pracowników administracji miejskiej i ich rodzin, wpisze się też do złotej księgi Rzymu.

Grzegorz Gałązka

Według ogłoszonego dziś programu papież rozpocznie swoją wizytę na Kwirynale o godz. 10.30 rozmową za zamkniętymi drzwiami z panią burmistrz Rzymu Virginią Raggi. Po jej zakończeniu przywita się z zastępcą burmistrza, przewodniczącym Rady Miejskiej oraz kierownictwem administracji miejskiej. Franciszek przekaże im książkę „Ripensare il futuro” (Przemyśleć na nowo przyszłość), zawierającą jego przemówienia na temat Europy.

Przewidziana jest także przywitanie z radnymi miejskimi i przewodniczącymi władz 15 dzielnic Rzymu, po czym papież wygłosi przemówienie do władz Wiecznego Miasta. Na zakończenie burmistrz Raggi ogłosi nowy program stypendialny i nada Sali Pamięci na Kapitolu nazwę „Laudato si’” - encykliki papieskiej z 2015 r.

W południe, z loży Pałacu Senatorów na Kapitolu, Franciszek skieruje pozdrowienia do mieszkańców Rzymu, po czym w jednej z sal przemówi do pracowników i ich rodzin. Wyjazd do Watykanu planowany jest na godz. 12.30.

Franciszek jest czwartym papieżem, który odwiedzi władze miejskie Rzymu. Jako pierwszy uczynił to w 1966 r. św. Paweł VI. Kolejnym papieżem odwiedzającym Kapitol był św. Jan Paweł II w 1998 r., a w 2009 r. – Benedykt XVI.

40-letnia Virginia Raggi jest pierwszą kobietą na stanowisku burmistrza Rzymu. Wielokrotnie już spotkała się z papieżem w Watykanie i podczas uroczystości w mieście. Jest członkiem Ruchu Pięciu Gwiazd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem