Reklama

Wiadomości z diecezji


Edycja łowicka 36/2003

24 sierpnia na placu za Domem Ludowym w Zielkowicach odbyły się Gminne Dożynki. Zorganizował je Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Uroczystośc rozpoczęła się Mszą św. odprawioną o godz. 14.00.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Ferdynand B. Ruszczyc oraz Kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii Stefan Górski zapraszają na wystawę pt. „Huculskie reminiscencje”. Otwarcie wystawy nastąpiło w czwartek 28 sierpnia w Domku Ogrodnika w Nieborowie. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

29 sierpnia zakończył się Międzynarodowy Festiwal Organowy Johann Sebastian Bach w Łowiczu. Festiwal odbywał pod patronatem Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego, a jego organizatorem było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki. Ponieważ festiwal odbywał się jednocześnie w prokatedrze warszawskiej i nazylice w Łowiczu, z organizatorem współpracowali: ks. prał. Krzysztof Pawlina - rektor WSD w Warszawie, ks. prał. Wiesław Kądziela - rektor kościoła oraz ks. prał. Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu. W Łowiczu koncert inauguracyjny festiwalu odbył się 29 lipca - wystąpili wówczas Wiktor Łyjak (Warszawa) - organy i Barbara Abramowicz - sopran. Kolejni artyści, którzy zagrali dla łowickich melomanów, to: Irena Chribkowa z Pragi (1 sierpnia), Vita Kalnciema z Rygi (5 sierpnia), Leopoldas Digrys z Wilna (8 sierpnia), Zygmunt Strzęp z Hamburga (12 sierpnia), Bruno Bergamini z Turynu (15 sierpnia), Hans-Dieter Karras Braunschweigu (19 sierpnia), Olga Yefremova z Odessa (22 sierpnia), Karol Gołębiowski z Brukseli i Aga Wińska (sopran) (26 sierpnia). Festiwal zakończył się występem Kszysztofa Maroska z Warszawy (organy) oraz Jadwigi Kotnowskiej (flet).

Starostwo Powiatowe w Łowiczu informuje, że dla mieszkańców powiatu łowickiego kontynuowane są bezpłatne badania słuchu oraz dobór aparatów słuchowych. Badania są prowadzone w każdą środę od 18 czerwca do 30 września 2003 r., w godzinach od 9.00 do 16.00 w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w Łowiczu, Stary Rynek 17 (II piętro). Zapisy telefoniczne pod numerem (0-22) 730-48-77 lub osobiście w miejscu wykonywania badania.

W drugą niedzielę września w Walewicach - parafia Bielawy odprawiana jest Msza św. przy Pomniku Poległych w Bitwie nad Bzurą w 1939 r. Tym razem Msza św. zostanie odprawiona 14 września o godz. 11.00. W pobliżu Bielaw w Bitwie nad Bzurą brały udział trzy pułki Wielkopolskiej Brygady Kawalerii pod dowództwem gen. Abrahama: 17. Pułk Ułanów Wielkopolskich, 15. Pułk Ułanów Poznańskich i 7. Pułk Strzelców Konnych. Na cmentarzu bielawskim znajduje się kwatera poległych wówczas żołnierzy, a w pobliskich Walewicach - obelisk ku ich czci. Także Szkoła Podstawowa w Bielawach nosi imię 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Jak powiedział Niedzieli Łowickiej ks. proboszcz Jan Widera, kontakty kombatantów z parafią Bielawy są po dziś dzień bardzo żywe. Cztery lata temu, w 60. rocznicę Bitwy nad Bzurą przyjechali oni konno do Bielaw aż z Poznania! Msza św. dla przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół i Kombatantów, a także delegacji szkół imienia 15. Pułku Ułanów Poznańskich odprawiona zostanie w tym roku w Bielawach w piątek, 12 września, w południe. Po Mszy św. członkowie towarzystwa i kombatanci składają wieńce w Bielawach na cmentarzu oraz w Ziewanichach, pod pomnikiem dowódcy swego pułku, płk. Mikke, który tam właśnie zginął.

Świdnica: 15-lecie ustanowienia diecezji

2019-03-23 16:16

ako / Świdnica (KAI)

W katedrze świdnickiej, 23 marca, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przewodniczył Mszy św. z okazji XV rocznicy ustanowienia diecezji świdnickiej i święceń biskupich oraz ingresu bp. Ignacego Deca. Eucharystia była okazją do dziękczynienia za 15 lat istnienia diecezji. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu biskupów oraz kilkudziesięciu kapłanów. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Na diecezjalny świdnicki jubileusz chcemy patrzeć oczyma wiary, to znaczy oczyma oświeconymi przez Boże objawienie, wyrażone w dzisiejszej liturgii. Zatem w światłach i blaskach słowa Bożego i słowa Kościoła pragniemy uroczyście świętować dzisiaj świdnicki jubileusz, który nie jest tylko wymysłem ludzkim, lecz wolą samego Boga – mówił podczas homilii abp Pennacchio.

Nuncjusz apostolski apelował, by młodemu pokoleniu przekazywać dziedzictwo wiary. - Przeżywany świdnicki jubileusz skłania nie tylko do pogłębionej refleksji nad dziedzictwem tego Kościoła, ale do świadomości, iż bez pamięci o przeszłości nie może być mowy o przyszłości. Jest to swoiste dziedzictwo, przy którym Kościół Świdnicki winien trwać i je kontynuować. Oby kiedyś przyszłe pokolenia mogły powiedzieć o nas, nie zmarnowaliśmy dziedzictwa wiary – mówił abp Salvatore Pennacchio.

W uroczystości udział wzięli: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Józef Kupny, bp Andrzej Siemieniewski, bp Ignacy Dec, bp Adam Bałabuch, abp Marian Gołębiewski, bp Stefan Cichy, bp Paweł Socha, bp Marek Mendyk, bp Włodzimierz Juszczak, bp Waldemar Pytel, kanonicy kapituł kolegiackich archidiecezji wrocławskiej, przedstawiciele parlamentu i rządu, przedstawiciele władz samorządowych, prezydenci i burmistrzowie miast z terenu diecezji, przedstawiciele służb mundurowych oraz wierni z terenu całej diecezji.

- Cieszymy się, że tak wiele osób przybyło do naszej katedry, by włączyć się w dziękczynienie Panu Bogu i ludziom. Im więcej nas, tym dajemy Panu Bogu większą radość i uwielbienie Boga jest pełniejsze. Jesteśmy wdzięczni, że na nasze dziękczynienie przybył przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio – mówił bp Ignacy Dec.

Z okazji jubileuszu premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników uroczystości, który odczytał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Dziękuję za pracę wychowawczą, jaką pełnią duchowni wśród wiernych. Za nauczanie wartości, wszelkie działania na rzecz rodziny i osób potrzebujących. Dziękuję księdzu biskupowi za pracę duszpasterską i nieprzerwane prowadzenie diecezji od początku jej istnienia - napisał premier.

Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował chór „Exultet” i chór WSD w Świdnicy pod dyrekcją Marty Monety przy akompaniamencie Jakuba Monety.

Diecezję świdnicką powołał do istnienia Ojciec Święty Jan Paweł II, realizując założenia bulli “Totus Tuus Poloniae Populus”, dnia 24 lutego 2004 r. Dekret erygujący diecezję wszedł w życie 25 marca 2004 r. Pierwszym biskupem świdnickim jest bp Ignacy Dec, biskupem pomocniczym jest bp Adam Bałabuch. Patronem diecezji jest św. Stanisław Biskup i Męczennik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Markowa: obchody 75. rocznicy śmierci Sług Bożych Rodziny Ulmów

2019-03-24 16:18

pab / Markowa (KAI)

W Markowej na Podkarpaciu trwają obchody 75. rocznicy śmierci Sług Bożych Rodziny Ulmów, którzy patronują również tamtejszemu Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Mszy św. w kościele pw. św. Doroty przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a koncelebrowali ją m.in.: metropolita przemyski abp Adam Szal i abp senior Józef Michalik.

Mariusz Stec
Muzeum Ulmów w Markowej. Ściana pamięci przedstawia nazwiska osób ratujących Żydów

Na Eucharystii obecny był również Adam Kwiatkowski sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, parlamentarnych i samorządowych wszystkich szczebli.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał znamienny fakt, że w egzemplarzu Pisma Świętego należącego do Ulmów przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie była oznaczona na czerwono. Przytoczył także słowa papieża Franciszka, wypowiedziane w listopadzie 2018 r. podczas audiencji generalnej z okazji otwarcia wystawy o Ulmach w Rzymie: „Niech ta rodzina sług Bożych oczekujących na beatyfikację, będzie dla wszystkich przykładem wierności Bogu, Jego przykazaniom, miłości bliźniego oraz szacunku dla ludzkiej godności”.

Zdaniem metropolity częstochowskiego, „dzisiejszy świat, niektóre systemy i partie polityczne chcą zmieniać patrzenie na godność mężczyzny i kobiety, rodzinne wspólnoty życia i miłości, prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, czy wreszcie prawo rodziców do kształcenia i wychowywania swoich dzieci, w tym również do wychowywania religijnego”.

Hierarcha podkreślił, że wobec tych tendencji „postawa Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej ukazuje niezmienny i Bożo-ludzki wymiar wspólnoty osób po najwyższą miarę, jaką jest wzajemna i odpowiedzialna miłość aż do oddania i ofiary z życia”. – Oni nie przegrali życia, lecz poszli śladami Zbawiciela przez śmierć do nowego życia – zaznaczył.

Abp Adam Szal zaznaczył, że wspominając Ulmów, „myślimy także o innych rodzinach” z Markowej, które narażały swoje życie, ochraniając prześladowanych z racji przynależności narodowej. – Modlimy się za wszystkich tych, którzy potrafili wyciągnąć pomocną dłoń i okazywali pomoc swoim bliźnim. Modlimy się, dziękując za przykład ich życia, który nas wzrusza, zaskakuje i zachęca do naśladowania polegającego na ofiarnej miłości wobec Boga i drugiego człowieka – mówił metropolita przemyski.

Przed Mszą św. modlono się na miejscowym cmentarzu, gdzie znajduje się skromny grób Ulmów. Natomiast po liturgii, dalsza część uroczystości odbywa się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Tam nastąpi wręczenie odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP oraz odsłonięcie tabliczek Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu.

Dopełnieniem obchodów będzie spektakl „Sprawiedliwi. Historia Rodziny Ulmów” w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Rozpoczęcie o 17.00 w budynku OSP.

Józef i Wiktoria Ulmowie podczas II wojny światowej w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali ośmioro Żydów: pięciu mężczyzn z rodziny Goldmanów z Łańcuta oraz trzy markowianki – Leę (Laykę) Didner z córką i Genię (Gołdę) Grünfeld. Hitlerowcy dowiedzieli się o tym w wyniku donosu i 24 marca 1944 r. zamordowali przechowywanych Żydów oraz Ulmów wraz z szóstką małych dzieci. Wiktoria była wtedy w 9. miesiącu ciąży.

Józef Ulma miał wtedy 44 lata, Wiktoria – 31, a ich dzieci od 1,5 roku do 8 lat. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od 2003 r. trwa ich proces beatyfikacyjny. Obecnie dokumenty są w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem