Reklama

Wiadomości z diecezji


Edycja łowicka 36/2003

24 sierpnia na placu za Domem Ludowym w Zielkowicach odbyły się Gminne Dożynki. Zorganizował je Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Uroczystośc rozpoczęła się Mszą św. odprawioną o godz. 14.00.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Ferdynand B. Ruszczyc oraz Kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii Stefan Górski zapraszają na wystawę pt. „Huculskie reminiscencje”. Otwarcie wystawy nastąpiło w czwartek 28 sierpnia w Domku Ogrodnika w Nieborowie. Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

29 sierpnia zakończył się Międzynarodowy Festiwal Organowy Johann Sebastian Bach w Łowiczu. Festiwal odbywał pod patronatem Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego, a jego organizatorem było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki. Ponieważ festiwal odbywał się jednocześnie w prokatedrze warszawskiej i nazylice w Łowiczu, z organizatorem współpracowali: ks. prał. Krzysztof Pawlina - rektor WSD w Warszawie, ks. prał. Wiesław Kądziela - rektor kościoła oraz ks. prał. Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu. W Łowiczu koncert inauguracyjny festiwalu odbył się 29 lipca - wystąpili wówczas Wiktor Łyjak (Warszawa) - organy i Barbara Abramowicz - sopran. Kolejni artyści, którzy zagrali dla łowickich melomanów, to: Irena Chribkowa z Pragi (1 sierpnia), Vita Kalnciema z Rygi (5 sierpnia), Leopoldas Digrys z Wilna (8 sierpnia), Zygmunt Strzęp z Hamburga (12 sierpnia), Bruno Bergamini z Turynu (15 sierpnia), Hans-Dieter Karras Braunschweigu (19 sierpnia), Olga Yefremova z Odessa (22 sierpnia), Karol Gołębiowski z Brukseli i Aga Wińska (sopran) (26 sierpnia). Festiwal zakończył się występem Kszysztofa Maroska z Warszawy (organy) oraz Jadwigi Kotnowskiej (flet).

Starostwo Powiatowe w Łowiczu informuje, że dla mieszkańców powiatu łowickiego kontynuowane są bezpłatne badania słuchu oraz dobór aparatów słuchowych. Badania są prowadzone w każdą środę od 18 czerwca do 30 września 2003 r., w godzinach od 9.00 do 16.00 w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w Łowiczu, Stary Rynek 17 (II piętro). Zapisy telefoniczne pod numerem (0-22) 730-48-77 lub osobiście w miejscu wykonywania badania.

W drugą niedzielę września w Walewicach - parafia Bielawy odprawiana jest Msza św. przy Pomniku Poległych w Bitwie nad Bzurą w 1939 r. Tym razem Msza św. zostanie odprawiona 14 września o godz. 11.00. W pobliżu Bielaw w Bitwie nad Bzurą brały udział trzy pułki Wielkopolskiej Brygady Kawalerii pod dowództwem gen. Abrahama: 17. Pułk Ułanów Wielkopolskich, 15. Pułk Ułanów Poznańskich i 7. Pułk Strzelców Konnych. Na cmentarzu bielawskim znajduje się kwatera poległych wówczas żołnierzy, a w pobliskich Walewicach - obelisk ku ich czci. Także Szkoła Podstawowa w Bielawach nosi imię 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich.
Jak powiedział Niedzieli Łowickiej ks. proboszcz Jan Widera, kontakty kombatantów z parafią Bielawy są po dziś dzień bardzo żywe. Cztery lata temu, w 60. rocznicę Bitwy nad Bzurą przyjechali oni konno do Bielaw aż z Poznania! Msza św. dla przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół i Kombatantów, a także delegacji szkół imienia 15. Pułku Ułanów Poznańskich odprawiona zostanie w tym roku w Bielawach w piątek, 12 września, w południe. Po Mszy św. członkowie towarzystwa i kombatanci składają wieńce w Bielawach na cmentarzu oraz w Ziewanichach, pod pomnikiem dowódcy swego pułku, płk. Mikke, który tam właśnie zginął.

Wyrzucony z Norwegii za obronę polskich dzieci

2019-02-18 07:58

Artur Stelmasiak

W poniedziałek o godz. 17 odbędzie się demonstracja przed ambasadą Norwegii przeciwko antyrodzinnej polityce Oslo, gdzie odbiera się dzieci m. in. polskim rodzinom. Powodem pikiety jest wyrzucenie polskiego dyplomaty konsula dr Sławomira Kowalskiego wbrew stanowisku rządu RP.

Twitter

Norweski MSZ tłumaczy, że konsul podczas swoich interwencji w obronie dzieci nie podporządkował się policji i urzędnikom Barnevernet. Jednak z opinii świadków i nagrań udostępnionych przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jednoznacznie wynika, że to norwescy policjanci i urzędnicy złamali międzynarodowe prawo, a zwłaszcza zapisy Konwencji Wiedeńskiej o prawie konsularnym.

Na filmie ujawnionym na youtube dokładnie widać i słychać, że policjanci zmusili polskiego konsula do opuszczenia budynku, gdzie znajdowały się polskie dzieci. Co więcej, osobie posiadającej immunitet dyplomatyczny policjanci grozili użyciem siły i mówili: "Masz ostatnią szansę żeby stąd wyjść, albo cię wyniesiemy". "Masz wyjść, bo ja tak mówię!". Natomiast rzeczniczka norweskiego MSZ nadal powiela kłamstwa i oskarżenia wobec konsula, że zachowywał się gwałtownie, utrudniał wykonywanie obowiązków i odmówił stosowania się do poleceń policji. - Konsul miał pełne prawo do interwencji, a policja powinna mu w tym pomoc. Nagranie czarno na białym pokazuje, że konsul działał zgodnie z prawem, a prawo łamali norwescy policjanci. To jawne pogwałcenie prawa konsularnego z Konwencji Wiedeńskiej. Mam nadzieję, że te sprawy zostaną postawione na arenie międzynarodowej - mówi mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, który jest zaangażowany w obronę polskich rodzin w Norwegii.

Konsul Sławomir Kowalski został bardzo brutalnie potraktowany przez norweską dyplomację. W szybkiej odpowiedzi na to polski MSZ w tym samym czasie odwołał norweską panią konsul z Warszawy. W tej sprawie chodzi o ochronę Polaków w Norwegii, których jest tam ok. 200 tys. i są największą mniejszością narodową w tym kraju. - Mam tezę, że w kontekście relatywnie niskiego przyrostu naturalnego w Norwegii, możliwość asymilacji polskich dzieci jest bardzo atrakcyjna dla rządu norweskiego. I dlatego szuka się pretekstu, by polskie dzieci zabrać polskim rodzinom, odciąć je od polskiej kultury i tradycji, by zrobić z nich Norwegów, których dziś tak bardzo brakuje w Norwegii - mówił poseł Jan Dziedziczak i były wiceminister MSZ.

Pikieta rozpocznie się w poniedziałek 18 lutego 2019 roku przed ambasadą Norwegii, al. Armii Ludowej 26 o godz. 17.00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ofiary pedofilii: watykańska konferencja to nasz sukces

2019-02-19 17:05

ts / Rzym (KAI)

Dla ofiar pedofilii konferencja w Watykanie na temat ochrony małoletnich jest „dniem zwycięstwa”. - Ta konferencja odbywa się tylko ze względu na cierpienia, ze względu na ofiary i świadectwa ofiar z całego świata - powiedział rzecznik inicjatywy Ending Clergy Abuse, Peter Isely, 18 lutego w Rzymie. Podkreślił, że organizacje ofiar oczekują od konferencji dwóch rezultatów: zero tolerancji oraz zero tuszowania w sprawach wykorzystywania seksualnego.

Tama66/pixabay.com

Isely zwrócił uwagę, że papież Franciszek już na początku swego pontyfikatu zapowiedział „zero tolerancji” dla pedofilii. Teraz „nadszedł czas spełnienia wreszcie tej obietnicy”. Oznacza to, że każdy duchowny na świecie, każdy członek zakonu, który wykorzysta nieletniego lub dorosłego powierzonego jego ochronie, musi zostać wydalony ze stanu duchownego lub z jego wspólnoty zakonnej, a jego czyn zgłoszony urzędom państwowym.

Karze powinni podlegać także zwierzchnicy kościelni tuszujący przypadki wykorzystywania, gdyż - zdaniem Isely’a - często jest to jeszcze większe przestępstwo. Jeśli biskup czy przełożony zakonny z tego powodu ustąpi lub zostanie wydalony, musi to zostać podane do wiadomości. Tego oczekują ofiary pedofilii w Kościele, stwierdził ich rzecznik.

Isely, z zawodu psychoterapeuta uważa, że ofiary mogłyby wypowiadać się same. Nie uważają za konieczne, aby „głosem pozbawionych głosu” byli biskupi, co potwierdził też arcybiskup Chicago, kard. Blase Cupich. Na konferencji prasowej przed rozpoczynającym się w Watykanie szczytem w sprawie ochrony małoletnich kard. Cupich powiedział, że intencją tego spotkania jest wysłuchanie ofiar. „Biskupi nie są głosem tych, którzy to przeżyli”, podkreślił Isely, dodając, że głosem ofiar są ich organizacje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem