Reklama

Temat tygodnia

Dziękować Panu Bogu

Ks. Adam Łach
Edycja płocka 36/2003

Wdzięczność to piękna cecha ludzkiego charakteru. Ludzie, którzy ją posiadają, rozumieją, że nie są samowystarczalni; dostrzegają, że to, kim są lub co posiadają, zdobyli często dzięki pomocy innych.

Szczególnym rodzajem wdzięczności jest wdzięczność wobec Pana Boga. Od najmłodszych lat dziękujemy mu za życie i zdrowie, za rodziców i dobrych ludzi wokół siebie, za dar wiary, za miłość i nadzieję. Dziękujemy za sprawy wielkie. Pamiętamy też o tym, że Opatrzność Boża kieruje naszą codziennością, tym, co nazywamy dniem powszednim. Dziękujemy więc za przywrócone zdrowie, za dobrą pogodę czy deszcz lub za to, że udało się zdać egzamin.
Szczególnie mocno objawia się wdzięczność wobec działającego w świecie Boga podczas święta dziękczynienia za plony, zwanego w polskiej tradycji dożynkami. Znakomity badacz polskich zwyczajów Zygmunt Gloger wywodzi dożynkowe tradycje jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, pisząc: „Są podania, że za ukończone pomyślnie żniwa dawni Słowianie odbywali dziękczynienia bóstwu, połączone z igrzyskami narodowemi i opiewaniem czynów bohaterskich, zamożności i dokonanych prac rolnych gospodarza, którego niwę sprzątnięto i który sąsiadom swoim biesiadę z tego powodu wyprawił. (...) Tak więc dożynki i okrężne, zwane inaczej w różnych stronach Polski «wyżynkami», «obrzynkami», «zarzynkami» lub «wieńcem», uroczyście i wszędzie po dworach ziemian polskich do ostatnich czasów obchodzone, należą do charakterystycznych i najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego i są zabytkiem obyczajowym pierwotnego rolnictwa Polan nad Wisłą i Wartą, od których obyczaj ten przejmowały plemiona pruskie i litewskie” (Zygmunt Gloger, Encyklopedia staropolska).
Jak wiele starożytnych dobrych zwyczajów, także ten został przejęty przez kulturę chrześcijańską, która widziała w nim możliwość okazania wdzięczności Panu Bogu za plony, które były nie tylko wynikiem ciężkiej pracy rolnika, ale także efektem np. sprzyjającej pogody, rozumianej jako Boży dar.
Współcześnie dożynki obok ich religijnego charakteru, zawierają także ważne treści społeczne. Obchodzone w parafiach, dekanatach i diecezjach, w gminach i powiatach, są okazją do podziękowania rolnikom za ich ciężką, choć nie zawsze docenianą pracę. Dają też możliwość głośnego wypowiedzenia obaw związanych z przyszłością rolnictwa i zwrócenia uwagi rządzących na problemy polskiej wsi.
Tegoroczne dożynki diecezjalne odbędą się 8 września w sanktuarium Matki Bożej Skępskiej. Serdecznie zapraszamy naszych Czytelników do wzięcia udziału w tym pięknym święcie, które będzie wyrazem wdzięczności Panu Bogu i ludziom za dary ziemi, dzięki którym możemy podtrzymywać nasze doczesne życie.

Reklama

Zaufała Jezusowi. I zaczęły się dziać dziwne rzeczy

2019-02-18 14:21

- Chodzi o to, żeby się nie martwić, żeby się nie zamartwiać, żeby nie myśleć negatywnie, żeby nie myśleć, że się nie uda. Jak zaufaliśmy, to wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Naprawdę wierzymy, że Pan Bóg działa, że się troszczy, że to należy do Niego - mówiła s. Glapka

- Jeśli oddajemy obawy, lęki, ufamy Mu całkowicie, to Pan Bóg przemienia nas całkowicie - dodawała

- Bóg działa w ten sposób, że po prostu stawia ludzi, organizuje pewne wydarzenia i trzeba z odwagą za tym pójść - podkreśliła s. Jolanta Glapka RSCJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ofiary pedofilii: watykańska konferencja to nasz sukces

2019-02-19 17:05

ts / Rzym (KAI)

Dla ofiar pedofilii konferencja w Watykanie na temat ochrony małoletnich jest „dniem zwycięstwa”. - Ta konferencja odbywa się tylko ze względu na cierpienia, ze względu na ofiary i świadectwa ofiar z całego świata - powiedział rzecznik inicjatywy Ending Clergy Abuse, Peter Isely, 18 lutego w Rzymie. Podkreślił, że organizacje ofiar oczekują od konferencji dwóch rezultatów: zero tolerancji oraz zero tuszowania w sprawach wykorzystywania seksualnego.

Tama66/pixabay.com

Isely zwrócił uwagę, że papież Franciszek już na początku swego pontyfikatu zapowiedział „zero tolerancji” dla pedofilii. Teraz „nadszedł czas spełnienia wreszcie tej obietnicy”. Oznacza to, że każdy duchowny na świecie, każdy członek zakonu, który wykorzysta nieletniego lub dorosłego powierzonego jego ochronie, musi zostać wydalony ze stanu duchownego lub z jego wspólnoty zakonnej, a jego czyn zgłoszony urzędom państwowym.

Karze powinni podlegać także zwierzchnicy kościelni tuszujący przypadki wykorzystywania, gdyż - zdaniem Isely’a - często jest to jeszcze większe przestępstwo. Jeśli biskup czy przełożony zakonny z tego powodu ustąpi lub zostanie wydalony, musi to zostać podane do wiadomości. Tego oczekują ofiary pedofilii w Kościele, stwierdził ich rzecznik.

Isely, z zawodu psychoterapeuta uważa, że ofiary mogłyby wypowiadać się same. Nie uważają za konieczne, aby „głosem pozbawionych głosu” byli biskupi, co potwierdził też arcybiskup Chicago, kard. Blase Cupich. Na konferencji prasowej przed rozpoczynającym się w Watykanie szczytem w sprawie ochrony małoletnich kard. Cupich powiedział, że intencją tego spotkania jest wysłuchanie ofiar. „Biskupi nie są głosem tych, którzy to przeżyli”, podkreślił Isely, dodając, że głosem ofiar są ich organizacje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem