Reklama

Dobra strona Internetu

Pomoc od strony duszpasterskiej

Luiza Podgajna
Edycja płocka 36/2003

Dziś zajrzymy na stronę przygotowaną przez kapłanów: ks. Jacka Wichorowskiego i ks. Andrzeja Wychuckiego: www.pomoce.plock.opoka.org.pl (prostsze wersje tego adresu: www.duszpasterstwo.prv.pl i www.pomoce.maxi.pl). Zamieszczono tu główny katalog, w którym duszpasterze, katecheci i animatorzy (oraz inni zainteresowani) mogą znaleźć mnóstwo linków i gotowych materiałów zebranych przez autorów serwisu i nadesłanych przez księży odwiedzających stronę. Katalog ten zawiera następujące hasła:
- „Nowości” - tu znajdziemy kilka kazań i rozważania
- „Varia” - „czyli różne różności”, wśród których jest poezja religijna, sposoby dekoracji Grobu Pańskiego, serwis dla ministrantów i lektorów, wszystko o spowiedzi, wiele o wigilii Bożego Narodzenia, przykazaniach kościelnych, naturalnym planowaniu rodziny, adopcji serca
- „Media katolickie” - linki radiowo-telewizyjne
- „Książki”
- „Czasopisma religijne”
- „Serwisy chrześcijańskie”
- „Katalogi religijne”
- „Kazania” - teksty, przykłady, komentarze oraz... próba (czy skuteczna?) zawstydzenia duchownych, którzy kazania otrzymali darmo, ale swoich darmo dawać nie chcą
- „Modlitwy” - do użytku wspólnego i indywidualnego
- „Uroczystości kościelne” - niezbędne informacje, komentarze, porady, modlitwy, artykuły itp.
- „Rozważania”
- „Katechezy”
- „Teksty liturgiczne”
- „Źródła”
- „Ciekawe strony”
Dla ułatwienia poruszania się wśród tak licznych wirtualnych szuflad i półek autorzy proponują dwie wyszukiwarki: „Google” i „Theo Seek” (ta ostatnia, niestety, była jeszcze niedawno „nieczynna”, ale może już się coś zmieniło).
Tych, którzy dodali tę stronę do „Ulubionych” ucieszy zapewne możliwość otrzymywania informacji o nowościach - wystarczy wpisać się na listę i wysłać swój adres mailowy.
Ciekawym i dobrym pomysłem jest miejsce na drobne ogłoszenia i propozycje. W zamyśle autorów chodziło o ogłoszenia duszpasterskie, ale zdarzają się różne, nawet prośba o... napisanie wypracowania szkolnego. Są tu również zaproszenia na rekolekcje, propozycja pracowni witraży, prośba o pomoc w znalezieniu stancji dla studentów itp.
Jest to zatem strona, która służy pomocą, ale także zachęca do bycia pomocnym.

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkoły dla niepełnosprawnych

2019-02-21 19:16

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Od godz. 10.00 rodzice uczniów niepełnosprawnych protestowali przed wejściem do wrocławskiego ratusza. Przyszli z transparentami, na których wypisali hasła, których – co podkreślali – nie chcieli wysłuchać urzędnicy. Zdecydowali się przysłuchiwać obradom Rady Miasta korzystając z miejsc dla publiczności.

Dopiero po godz. 15.00 rozpoczęła się dyskusja nad zaproponowanym przez prezydenta Jacka Sutryka 31 stycznia projektem uchwały o zamiarze zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6. Po 16.00 w głosowaniu radni uchwałę przyjęli. Za likwidacją głosowało 23 radnych, 12 (radni PiS) było przeciw.

W uzasadnieniu procedowanej uchwały Jarosław Delewski dyrektor Departamentu Edukacji UM podkreślał, że miasto gwarantuje miejsce dla dzieci w szkołach przy ul. Kamiennej i Parkowej pozostawiając wybór placówki rodzicom dzieci.

W uzasadnieniu w sprawie zamiaru zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6 we Wrocławiu skierowanym do Rady Miasta napisano, że „Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 będą mogli od 1 września 2019 r. kontynuować naukę w Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. ks. M. Lutra 2-8, zgodnie z wolą (deklaracją) rodziców. Podobnie wychowankowie Ośrodka będą mogli kontynuować pobyt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej 27 lub w Niepublicznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Specjalnym przy ul. ks. M. Lutra 2-8”.

Uzasadnienie nie zawiera informacji o gwarancji miejsca dla dzieci w szkole przy ul. Kamiennej, wymienia tylko szkołę przy Parkowej i obecną placówkę, podległą od września ewangelickiej fundacji. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rodzice opuścili salę zaraz po głosowaniu, byli zdruzgotani, wiele mam miało łzy w oczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portret Sarmaty. Zajęcia plastyczne w Muzeum wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW

2019-02-21 17:32

Część zajęć feryjnych zaproponowanych przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Siedzibą placówki jest stary siedemnastowieczny dwór Bartochowskich, który jak najbardziej predysponowany jest do przeprowadzenia warsztatów pt. „Portret sarmaty”. Uczestnicy warsztatów poznali strój szlachecki, który zyskał miano narodowego i nosili go przede wszystkim szlachcice. Ten strój to: żupan, kontusz i dopełniający go ozdobny pas kontuszowy. Strój był modny w XVII i XVIII wieku, także w czasie zaborów, kiedy pełnił rolę symbolu narodowego.

Zofia Białas

W czasie ferii zimowych Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowywało zajęcia plastyczne, na których można było poznać ten pełen przepychu strój szlachecki i spróbować samodzielnie go namalować.

Na zdjęciach zajęcia z uczestnikami Spółdzielczego Domu Kultury Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Źródło: Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem