Reklama

Sosnowieckie muzeum znów zaprasza

Adam Tarnowski
Edycja sosnowiecka 36/2003

Czas wakacji muzea wykorzystują na przygotowywanie nowych wystaw i opracowanie planów, które przyciągną jeszcze większą liczbę zwiedzających. Zbigniew Studencki, dyrektor sosnowieckiego muzeum przy ul. Chemicznej, nie czekał do zakończenia wakacji. 26 sierpnia w gmachu muzeum w Sosnowcu odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej Góry w malarstwie polskim. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie i stanowi zbiór ok. 50 obrazów, będących artystycznym zapisem wrażeń, jakie na malarzach i grafikach wywarło piękno gór. Wśród nich są prace m.in. Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Kazimierza Sichulskiego, Leona Wyczółkowskiego, Pawła Stellera czy Zofii Stryjeńskiej. Oprócz czystego pejzażu na wystawie zaprezentowano obrazy z motywem rodzajowym - sceny pasterskie, targi góralskie, tańce, architekturę podhalańską czy portrety górali.
Drugą ekspozycją, którą można zwiedzać, są nowe nabytki muzealnego Działu Sztuki. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt najciekawszych i najcenniejszych obrazów, grafik i rzeźb artystów zamieszkałych bądź urodzonych w Sosnowcu. Dzieła te wzbogaciły muzealne zbiory w ciągu ostatnich lat. Teraz zostały wystawione. Są to współczesne prace Andrzeja Czarnoty, Ryszarda Grzyba, Marka Koniecznego, Janiny Kraupe, Mariana Maliny, Jacka Rykały, Jana Świderskiego i Ewy Zawadzkiej. Warto dodać, że ekspozycja została także poszerzona o prace z okresu międzywojennego Longina Adamieckiego, Władysława Araszkiewicza, Wincentego Chorembalskiego, Bogny Krasnodębskiej-Gadowskiej, Stanisława Jaxy, Władysława Siedleckiego, Feliksa Wygrzywalskiego i Stanisława Żurawskiego. Zarówno jedną, jak i drugą wystawę można zwiedzać do końca września.

Watykan: uczestnicy szczytu wysłuchali pięciu świadectw

2019-02-21 13:11

st (KAI) / Watykan

O ranach doświadczanych przez ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych mowa była w świadectwach przedstawionych w formie video podczas odbywającego się w Auli Nowej Synodu w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele.

Krzysztof Hawro

W pierwszym świadectwie mężczyzny z Chile mowa była o trudnościach w przekazaniu biskupom informacji o doznanym molestowaniu ze strony duchownego, potraktowaniu go jako kłamcy i wroga Kościoła. Zaapelowano o zaufanie do zeznań ofiar, okazanie im szacunku jako koniecznego warunku ich uzdrowienia a także położenie kresu ukrywania tych przestępstw.

Kolejne dramatyczne świadectwo złożyła po francusku – kobieta wykorzystywana seksualnie od 15 do 28 roku życia przez kapłana. Podkreśliła ona, że kapłani mogą bardzo pomóc, ale mogę też wyrządzić wiele szkód. Dlatego powinni zachowywać się odpowiedzialnie.

Trzecie świadectwo złożył po włosku 53-letni zakonnik. Wyznał, że po swoim nawróceniu był wykorzystywany seksualnie przez kapłana. Jako osoba dorosła doniósł o tym biskupowi, a po braku reakcji nuncjuszowi. O ile nuncjusz okazał zrozumienie, to biskup na niego napadł, nie usiłując go zrozumieć. Zaapelował do biskupów, by wysłuchiwali ofiary wykorzystywania.

Kolejne świadectwo – po angielsku przedstawił mężczyzna z USA, molestowany w młodości przez duchownego. Wskazał na przykład wyrazistej postawy wobec pedofilii zmarłego przed niemal czterema laty kard. Francisa Georga i zaapelował do biskupów o stanowcze przewodzenie ludowi Bożemu.

Ostatnie świadectwo – po angielsku złożył także mężczyzna z kontynentu azjatyckiego, wielokrotnie molestowany przez zakonnika. Wskazał on na zmowę milczenia, z jaką spotkał się wśród przełożonych zakonnych. Podkreślił konieczność jasnego wskazania i ukarania sprawców przestępstw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

NA SŁOWO - młodzi mówią Bogu TAK

2019-02-23 10:20

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Młodzi rozpoczynają spotkanie NA SŁOWO w Hali Orbita

Przygotowywane od wielu miesięcy spotkanie młodzieży rozpoczęło się we wrocławskiej Hali Orbita. Przez cały dzień młodzi będą pochylać się nad Słowem Bożym i oddawać hołd Jezusowi. - Czekamy na dwa tysiące młodych ludzi - mówił tuz przed spotkaniem ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, organizator spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem