Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 36/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powitała obraz Jezusa Miłosiernego

Uroczystości peregrynacji Obrazu zostały poprzedzone nowenną do Miłosierdzia Bożego oraz trzydniowym skupieniem na słuchaniu Słowa Bożego, modlitwie i adoracji. 9 sierpnia parafianie zebrali się wraz z duchowieństwem na placu przykościelnym przed godz. 18.00. Przy biciu dzwonów i śpiewie bracia kolejarze wnieśli Obraz do kościoła i ustawili go na przygotowanym tronie. Obraz Jezusa Miłosiernego powitały dzieci, młodzież, rodziny, przedstawiciele grup duszpasterskich, siostry sercanki i proboszcz parafii ks. kan. Zenon Grządka. Następnie uroczystą Mszę św. koncelebrowaną odprawił i wygłosił homilię o miłosierdziu Bożym ks. inf. Tadeusz Nowicki, dziekan i prepozyt Kapituły Grudziądzkiej. Po Mszy św. rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem grup duszpasterskich i modlitewnych. O północy parafianie uczestniczyli we Mszy św. do Miłosierdzia Bożego, którą odprawił Ksiądz Proboszcz. Na Mszę św. niedzielną połączoną z nabożeństwem i błogosławieństwem lourdzkim zaproszono również chorych i cierpiących.
Na pożegnanie Obrazu Jezusa Miłosiernego przybył do parafii bp Józef Szamocki. Przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, wygłosił Słowo Boże, dokonał Aktu Zawierzenia Parafii, poświęcił dewocjonalia i dwa obrazy Jezusa Miłosiernego, które wędrować będą po rodzinach parafii. Przedstawiciele parafii wraz z Księdzem Proboszczem dziękowali Jezusowi Miłosiernemu za niezapomniane przeżycia, łaski, za dar nawiedzenia i wraz z duchowymi czynami złożonymi przed Obrazem, pożegnali Pana Jezusa Miłosiernego. Dla naszej parafii były to chwile umocnienia i zjednoczenia oraz pogłębienia życia eucharystycznego i miłości.

Henryk Turski

Obraz Jezusa Miłosiernego w kolegiacie grudziądzkiej

Od dłuższego czasu w parafii św. Mikołaja w Grudziądzu trwały przygotowania pod kierunkiem proboszcza ks. inf. Tadeusza Nowickiego do nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego. Uczestniczyło w nich wiele grup modlitewnych, wydano specjalny numer biuletynu parafialnego, wydrukowano małe śpiewniki z pieśniami o Bożym Miłosierdziu, odprawiono też Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Przygotowania te rozpoczęły się 6 sierpnia Mszą św. i Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas każdej Mszy św. ks. Marcin Staniszewski głosił w kolejnych dniach nauki.
11 sierpnia w imieniu parafian Obraz powitał Prezes Akcji Katolickiej wraz z matką jednego z kapłanów pochodzących z Grudziądza. Po koncelebrowanej Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu przez wiernych z poszczególnych ulic z parafii. O północy rozpoczęła się uroczysta Pasterka, której przewodniczył ks. Leszek Stefański. Następnego dnia odprawiona została Msza św. dla chorych, którzy otrzymali specjalne błogosławieństwo. O godz. 16.00 Mszę św. pożegnalną odprawił bp Józef Szamocki, który w homilii podkreślił szczególne znaczenie Bożego Miłosierdzia w dzisiejszych czasach. Na zakończenie pobłogosławił wiernych i poświęcił przyniesione przez nich obrazy Chrystusa Miłosiernego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Obóz ministrancki w górach

Grupa 55 ministrantów i dzieci ze szkolnego Koła Caritas z parafii św. Andrzeja Boboli w Grudziądzu - Mniszku uczestniczyła podczas tegorocznych wakacji od 7 do 12 lipca br. w tygodniowym obozie rekolekcyjno-wypoczynkowym w Szczyrku. Czas wypoczynku dzieci spędziły aktywnie pod opieką ks. Bogdana Tułodzieckiego i wychowawczyń. Zwiedziły sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie i uczestniczyły we Mszy św. przed Obrazem Jasnogórskiej Pani. Wiele czasu spędziły na wędrówce po górskich szlakach Beskidów, m.in. weszły na Szyndzielnię i Klimczok, zdobyły szczyt Skrzycznego, zobaczyły wielką Pętlę Beskidzką, zwiedziły Żywiec i Wisłę, gdzie spotkały trenera A. Małysza - Apoloniusza Tajnera, który rozdał im wiele autografów. Dzieci codziennie rano brały udział we Mszy św. z naukami rekolekcyjnymi, a wieczorem spotykały się na wspólnych modlitwach. Nie zabrakło też zabawy i śpiewów przy ognisku. Wielką atrakcją był przejazd kolejką krzesełkową po WPK w Chorzowie. Duże wrażenie wywarł też słynny stadion śląski, który dzieci zwiedziły w ostatnim dniu wakacyjnego wypoczynku.

Reklama

Bożena

Dekanat Lidzbark Welski

Tradycji stało się zadość

Wierni z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tradycyjnie w miesiącach letnich pielgrzymują do sanktuariów naszego kraju. W tym roku 21 i 22 lipca szlak wiódł do Częstochowy i Łagiewnik. Pielgrzymce przewodniczył wikariusz ks. Karol Schmidt. Druga grupa wiernych tą samą trasą wyruszyła 4 i 5 sierpnia. Opiekę duchową sprawował ks. kan. Marian Wiśniewski - proboszcz parafii. Pielgrzymi złożyli przed tronem Maryi na Jasnej Górze swoje modlitwy, prośby i błagania, ale też dziękczynienia, szczególnie za nawiedzenie parafii przez Obraz Jezusa Miłosiernego i nawiedzenie kopii Obrazu w domach wielu wiernych. Dziękczynną Eucharystię w nowej bazylice w Łagiewnikach sprawował ks. kan. Marian Wiśniewski, a uświetnił ją śpiew pielgrzymujących w grupie członków chóru parafialnego „Cecylia”. Następnie podziwialiśmy klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i kościół, w którym cześć odbiera Jezus Miłosierny, a także relikwie św. Faustyny. Piękna, słoneczna pogoda zachęciła nas do kilkugodzinnego zatrzymania się w drodze powrotnej w Krakowie. Niektórzy z nas byli tam po raz pierwszy, a dla wielu ożyły wspomnienia poprzednich pobytów w tym mieście. Uduchowieni i pełni radosnych przeżyć, z pieśnią na ustach, wróciliśmy do Lidzbarka.

Ewa Rogozińska

Dekanat Wąbrzeźno

Z Jezusem Miłosiernym

„Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła Miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Przez obraz ten udzielać będę wiele łask dla dusz”. Parafie dekanatu wąbrzeskiego w dniach 12-21 lipca przeżywały nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego. Peregrynacja rozpoczęła się w parafii św. Katarzyny w Osieczku, a zakończyła w parafii św. Michała Archanioła w Błędowie. Do tego ważnego wydarzenia poszczególne wspólnoty parafialne przygotowywały się poprzez rekolekcje. Mszy św. powitania oraz pożegnania przewodniczył Ksiądz Biskup, który w homilii ukazywał Boga jako dobrego Ojca, nieustannie czekającego na człowieka. Podczas nawiedzenia rzesze ludzi przychodziły do Jezusa Miłosiernego, aby wypowiedzieć swoje bóle, prośby, podziękowania. Wszyscy wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty, oczyścić swoją duszę, zanurzając się w promieniach Bożego miłosierdzia.

Reklama

xdz

Wkrótce

Audycje dla małżonków i rodziców w Radiu Maryja

We wtorki o godz. 21.30 w Radiu Maryja transmitowane są cotygodniowe audycje dla małżonków i rodziców. Organizują i prowadzą te spotkania z udziałem zaproszonych prelegentów Elżbieta i Lech Polakiewiczowie. Audycje, obejmujące swym zakresem tematycznym szeroko pojęte życie małżeńskie i rodzinne, zarówno od strony duchowej, jak i praktycznej, dają małżonkom szereg życiowych rad i wskazówek, a ich wielka wartość polega na świadectwie uczestników. Oto tematy na najbliższy miesiąc:
9 września - bp Stanisław Stefanek: Rodzina w dialogu z Bogiem.
16 września - ks. dr Andrzej Pryba: „Żony niechaj będą poddane mężom”..., a mężowie?
23 września - ks. inf. Ireneusz Skubiś: Jak korzystać z mediów?
30 września - ks. J. Jakubiec, K. i R. Sikora, T. Kominek: Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.
7 października - Małgorzata i Joachim Grzonkowie: Uczynić życie małżeńskie Eucharystią.

mm

Zaproszenie na „Koncert pod gwiazdami”

7 września o godz. 18.00 odbędzie się już ostatni w tym sezonie „Koncert pod gwiazdami” w Sali Wielkiej Dworu Artusa. W koncercie pt.: „W świecie operetki i musicalu” wystąpią: orkiestra im. Johanna Straussa i soliści - Agnieszka Olszewska (sopran), Orlin Bebenow (tenor); prowadzenie Marek Czekała.

mw

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję