Reklama

Z życia diecezji

Kronikę oprac. Helena Maniakowska
Edycja toruńska 36/2003

Dekanaty grudziądzkie

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powitała obraz Jezusa Miłosiernego

Uroczystości peregrynacji Obrazu zostały poprzedzone nowenną do Miłosierdzia Bożego oraz trzydniowym skupieniem na słuchaniu Słowa Bożego, modlitwie i adoracji. 9 sierpnia parafianie zebrali się wraz z duchowieństwem na placu przykościelnym przed godz. 18.00. Przy biciu dzwonów i śpiewie bracia kolejarze wnieśli Obraz do kościoła i ustawili go na przygotowanym tronie. Obraz Jezusa Miłosiernego powitały dzieci, młodzież, rodziny, przedstawiciele grup duszpasterskich, siostry sercanki i proboszcz parafii ks. kan. Zenon Grządka. Następnie uroczystą Mszę św. koncelebrowaną odprawił i wygłosił homilię o miłosierdziu Bożym ks. inf. Tadeusz Nowicki, dziekan i prepozyt Kapituły Grudziądzkiej. Po Mszy św. rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem grup duszpasterskich i modlitewnych. O północy parafianie uczestniczyli we Mszy św. do Miłosierdzia Bożego, którą odprawił Ksiądz Proboszcz. Na Mszę św. niedzielną połączoną z nabożeństwem i błogosławieństwem lourdzkim zaproszono również chorych i cierpiących.
Na pożegnanie Obrazu Jezusa Miłosiernego przybył do parafii bp Józef Szamocki. Przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, wygłosił Słowo Boże, dokonał Aktu Zawierzenia Parafii, poświęcił dewocjonalia i dwa obrazy Jezusa Miłosiernego, które wędrować będą po rodzinach parafii. Przedstawiciele parafii wraz z Księdzem Proboszczem dziękowali Jezusowi Miłosiernemu za niezapomniane przeżycia, łaski, za dar nawiedzenia i wraz z duchowymi czynami złożonymi przed Obrazem, pożegnali Pana Jezusa Miłosiernego. Dla naszej parafii były to chwile umocnienia i zjednoczenia oraz pogłębienia życia eucharystycznego i miłości.

Henryk Turski

Obraz Jezusa Miłosiernego w kolegiacie grudziądzkiej

Od dłuższego czasu w parafii św. Mikołaja w Grudziądzu trwały przygotowania pod kierunkiem proboszcza ks. inf. Tadeusza Nowickiego do nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego. Uczestniczyło w nich wiele grup modlitewnych, wydano specjalny numer biuletynu parafialnego, wydrukowano małe śpiewniki z pieśniami o Bożym Miłosierdziu, odprawiono też Nowennę do Miłosierdzia Bożego. Przygotowania te rozpoczęły się 6 sierpnia Mszą św. i Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas każdej Mszy św. ks. Marcin Staniszewski głosił w kolejnych dniach nauki.
11 sierpnia w imieniu parafian Obraz powitał Prezes Akcji Katolickiej wraz z matką jednego z kapłanów pochodzących z Grudziądza. Po koncelebrowanej Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu przez wiernych z poszczególnych ulic z parafii. O północy rozpoczęła się uroczysta Pasterka, której przewodniczył ks. Leszek Stefański. Następnego dnia odprawiona została Msza św. dla chorych, którzy otrzymali specjalne błogosławieństwo. O godz. 16.00 Mszę św. pożegnalną odprawił bp Józef Szamocki, który w homilii podkreślił szczególne znaczenie Bożego Miłosierdzia w dzisiejszych czasach. Na zakończenie pobłogosławił wiernych i poświęcił przyniesione przez nich obrazy Chrystusa Miłosiernego.

Zenon Zaremba

Obóz ministrancki w górach

Grupa 55 ministrantów i dzieci ze szkolnego Koła Caritas z parafii św. Andrzeja Boboli w Grudziądzu - Mniszku uczestniczyła podczas tegorocznych wakacji od 7 do 12 lipca br. w tygodniowym obozie rekolekcyjno-wypoczynkowym w Szczyrku. Czas wypoczynku dzieci spędziły aktywnie pod opieką ks. Bogdana Tułodzieckiego i wychowawczyń. Zwiedziły sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie i uczestniczyły we Mszy św. przed Obrazem Jasnogórskiej Pani. Wiele czasu spędziły na wędrówce po górskich szlakach Beskidów, m.in. weszły na Szyndzielnię i Klimczok, zdobyły szczyt Skrzycznego, zobaczyły wielką Pętlę Beskidzką, zwiedziły Żywiec i Wisłę, gdzie spotkały trenera A. Małysza - Apoloniusza Tajnera, który rozdał im wiele autografów. Dzieci codziennie rano brały udział we Mszy św. z naukami rekolekcyjnymi, a wieczorem spotykały się na wspólnych modlitwach. Nie zabrakło też zabawy i śpiewów przy ognisku. Wielką atrakcją był przejazd kolejką krzesełkową po WPK w Chorzowie. Duże wrażenie wywarł też słynny stadion śląski, który dzieci zwiedziły w ostatnim dniu wakacyjnego wypoczynku.

Reklama

Bożena

Dekanat Lidzbark Welski

Tradycji stało się zadość

Wierni z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tradycyjnie w miesiącach letnich pielgrzymują do sanktuariów naszego kraju. W tym roku 21 i 22 lipca szlak wiódł do Częstochowy i Łagiewnik. Pielgrzymce przewodniczył wikariusz ks. Karol Schmidt. Druga grupa wiernych tą samą trasą wyruszyła 4 i 5 sierpnia. Opiekę duchową sprawował ks. kan. Marian Wiśniewski - proboszcz parafii. Pielgrzymi złożyli przed tronem Maryi na Jasnej Górze swoje modlitwy, prośby i błagania, ale też dziękczynienia, szczególnie za nawiedzenie parafii przez Obraz Jezusa Miłosiernego i nawiedzenie kopii Obrazu w domach wielu wiernych. Dziękczynną Eucharystię w nowej bazylice w Łagiewnikach sprawował ks. kan. Marian Wiśniewski, a uświetnił ją śpiew pielgrzymujących w grupie członków chóru parafialnego „Cecylia”. Następnie podziwialiśmy klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i kościół, w którym cześć odbiera Jezus Miłosierny, a także relikwie św. Faustyny. Piękna, słoneczna pogoda zachęciła nas do kilkugodzinnego zatrzymania się w drodze powrotnej w Krakowie. Niektórzy z nas byli tam po raz pierwszy, a dla wielu ożyły wspomnienia poprzednich pobytów w tym mieście. Uduchowieni i pełni radosnych przeżyć, z pieśnią na ustach, wróciliśmy do Lidzbarka.

Ewa Rogozińska

Dekanat Wąbrzeźno

Z Jezusem Miłosiernym

„Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła Miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Przez obraz ten udzielać będę wiele łask dla dusz”. Parafie dekanatu wąbrzeskiego w dniach 12-21 lipca przeżywały nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego. Peregrynacja rozpoczęła się w parafii św. Katarzyny w Osieczku, a zakończyła w parafii św. Michała Archanioła w Błędowie. Do tego ważnego wydarzenia poszczególne wspólnoty parafialne przygotowywały się poprzez rekolekcje. Mszy św. powitania oraz pożegnania przewodniczył Ksiądz Biskup, który w homilii ukazywał Boga jako dobrego Ojca, nieustannie czekającego na człowieka. Podczas nawiedzenia rzesze ludzi przychodziły do Jezusa Miłosiernego, aby wypowiedzieć swoje bóle, prośby, podziękowania. Wszyscy wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty, oczyścić swoją duszę, zanurzając się w promieniach Bożego miłosierdzia.

xdz

Wkrótce

Audycje dla małżonków i rodziców w Radiu Maryja

We wtorki o godz. 21.30 w Radiu Maryja transmitowane są cotygodniowe audycje dla małżonków i rodziców. Organizują i prowadzą te spotkania z udziałem zaproszonych prelegentów Elżbieta i Lech Polakiewiczowie. Audycje, obejmujące swym zakresem tematycznym szeroko pojęte życie małżeńskie i rodzinne, zarówno od strony duchowej, jak i praktycznej, dają małżonkom szereg życiowych rad i wskazówek, a ich wielka wartość polega na świadectwie uczestników. Oto tematy na najbliższy miesiąc:
9 września - bp Stanisław Stefanek: Rodzina w dialogu z Bogiem.
16 września - ks. dr Andrzej Pryba: „Żony niechaj będą poddane mężom”..., a mężowie?
23 września - ks. inf. Ireneusz Skubiś: Jak korzystać z mediów?
30 września - ks. J. Jakubiec, K. i R. Sikora, T. Kominek: Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.
7 października - Małgorzata i Joachim Grzonkowie: Uczynić życie małżeńskie Eucharystią.

mm

Zaproszenie na „Koncert pod gwiazdami”

7 września o godz. 18.00 odbędzie się już ostatni w tym sezonie „Koncert pod gwiazdami” w Sali Wielkiej Dworu Artusa. W koncercie pt.: „W świecie operetki i musicalu” wystąpią: orkiestra im. Johanna Straussa i soliści - Agnieszka Olszewska (sopran), Orlin Bebenow (tenor); prowadzenie Marek Czekała.

mw

Abp Jędraszewski na spotkaniu nt. ochrony małoletnich w Kościele

2019-02-19 12:28

mp, bpkep / Warszawa (KAI)

Od kilku dni abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP jest hospitalizowany z powodu ostrego zapalenia płuc, dlatego Konferencję Episkopatu Polski na spotkaniu nt. ochrony małoletnich w Kościele reprezentował będzie Zastępca Przewodniczącego KEP abp Jędraszewski.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Komunikat o delegacji Konferencji Episkopatu Polski na spotkanie w Watykanie nt. ochrony małoletnich w Kościele

Od kilku dni abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP jest hospitalizowany z powodu ostrego zapalenia płuc, dlatego Konferencję Episkopatu Polski na spotkaniu przewodniczących episkopatów z Papieżem Franciszkiem w Watykanie nt. ochrony małoletnich w Kościele reprezentował będzie abp Marek Jędraszewski, Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W skład polskiej delegacji wchodzą również: bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP oraz o. Adam Żak, Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież spotka się z rzecznikiem ofiar pedofilii księży

2019-02-19 19:53

ts / Rzym (KAI)

Przed rozpoczęciem w Watykanie szczytu na temat ochrony małoletnich papież Franciszek spotka się z rzecznikiem włoskiej sieci ofiar pedofilii „Rete L’Abuso”, Francesco Zanardim. Prywatne spotkanie z papieżem po środowej audiencji generalnej 48-letni Włoch potwierdził w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Rzymie.

Grzegorz Gałązka

Zanardi jest jednym z założycieli międzynarodowej sieci „Ending Clergy Abuse” (ECA - Stop wykorzystywaniu przez duchownych). Będzie to pierwsze spotkanie z papieżem tego mężczyzny, który jako nastolatek był molestowany seksualnie przez księdza.

W rozmowie z włoskim dziennikiem „ Il Fatto quotidiano” Zanardi zapewnił, że otacza wielkim szacunkiem papieża Franciszka. „Jednak papież napotyka też na duże opory”, zauważył. Jego zdaniem, w walce z pedofilią niewiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich 20 lat, a „w tym czasie wykorzystano seksualnie znaczną liczbę ofiar”.

Rzecznik „Rete L’Abuso” pragnie przedstawić papieżowi żądania ofiar. Jest wśród nich obowiązek zgłaszania przez biskupów przypadków wykorzystywania seksualnego. Poza procesami kościelnymi muszą też być prowadzone procesy w sądach państwowych. Zapowiedział też, że w czasie trwania szczytu w Watykanie ECA zorganizuje w Rzymie spotkania informacyjne oraz demonstracje.

Zanardi przyznał, że zdaje sobie sprawę, z jakim oporem wewnątrz Kościoła musi się spotykać papież Franciszek. Jak zauważył, w czasie tego pontyfikatu sakrę biskupią otrzymało kilku księży, wobec których istnieje podejrzenie, że przemilczeli czyny pedofilii. Nie wymienił przy tym ani nazwisk, ani liczby tych duchownych. „Ten, kto nas zranił, nie jest w niebie, ale na ziemi. Winni są ludzie: księża, którzy nas wykorzystali i wszyscy ci, którzy to tuszowali”, stwierdził Zanardi.

Na 21-24 lutego papież Franciszek zwołał do Watykanu na międzynarodowe spotkanie w sprawie ochrony małoletnich w Kościele katolickim. W konferencji będą uczestniczyć przewodniczący Konferencji Biskupów katolickich oraz Kościołów obrządku wschodniego, a także przełożeni 22 zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, szefowie 14 dykasterii watykańskich oraz ofiary wykorzystywania seksualnego z różnych części świata. Wśród 190 uczestników spotkania będzie też wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem