Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (14)

Dekanat praski

Na terenie tego dekanatu znajduje się katedra i Kuria Biskupia Diecezji Warszawsko-Praskiej, mieszka Biskup Ordynariusz i Biskup Pomocniczy. Tu ma tymczasową siedzibę redakcja „Niedzieli”, w której sąsiedztwie jest... warszawskie ZOO. Dekanat praski, założony w 1800 r. należy do najstarszych nie tylko w diecezji warszawsko-praskiej.

Niedziela warszawska 36/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy powstawał w 1800 r., a więc w dwa lata po erygowaniu diecezji warszawskiej, utworzony został z sześciu parafii (Chotomów, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Praga [dawniej Skaryszew], Tarchomin i Wieliszew), które wydzielono z rozległej wówczas diecezji płockiej. Wkrótce do dekanatu praskiego przyłączono parafię Zerzeń. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i rozbudowie sieci parafialnej, w skład dekanatu wchodziło 10 parafii. Po reorganizacji dokonanej w 1947 r. przez kard. Augusta Hlonda dekanat liczył 17 parafii. W 1952 r. kard. Stefan Wyszyński utworzył z niego dekanaty: Warszawa Praga Południe i Warszawa Praga Północ. Obydwa liczyły po 9 parafii. W 1987 r. kard. Józef Glemp utworzył nowe dekanaty: aniński, bródnowski i grochowski, a z dwóch praskich powstał jeden liczący wówczas 8 parafii.

Parafie i kościoły

Aktualnie dekanat praski liczy dziesięć parafii:
1. św. Floriana (katedralna)
2. Matki Bożej Loretańskiej na ul. Ratuszowej
3. Matki Bożej z Lourdes na ul. Wileńskiej
4. Najświętszego Serca Pana Jezusa na ul. Kawęczyńskiej
5. Chrystusa Króla na ul. Tykocińskiej
6. św. Marka Ewangelisty na Targówku
7. św. Wincentego à Paulo przy ul. św. Wincentego
8. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Księcia Ziemowita
9. Świętej Rodziny przy ul. Rozwadowskiej
10. św. Barnaby Apostoła przy ul. Łodygowej
Choć najstarsze w dekanacie parafie (Najświętszego Serca Pana Jezusa i Zmartwychwstania Pańskiego) erygowane były przez kard. Aleksandra Kakowskiego w 1919 r., to najstarszym kościołem jest XVII-wieczna świątynia Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej ze słynnym Domkiem Loretańskim. Wprawdzie parafia istnieje tam od 1941 r. ale murowana świątynia Ojców Bernardynów istniała już w 1642 r. Najmłodsza w dekanacie parafia św. Barnaby Apostoła na Zaciszu powstała w 1997 r. Jest to też jedyna w dekanacie parafia, która nie ma jeszcze kościoła parafialnego, choć rozpoczęła już jego budowę. Najliczniejsze pod względem liczby wiernych parafie to: Matki Bożej z Lourdes, Najświętszego Serca Pana Jezusa (po 18 tys. wiernych) i katedralna św. Floriana (17 tys.). Najmniejsza pod tym względem jest parafia Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku (1200 mieszkańców).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duchowieństwo dekanalne

Dziekanem dekanatu praskiego jest ks. prał. dr Marcin Wójtowicz, proboszcz parafii Chrystusa Króla na Targówku. Funkcję wicedziekana pełni ks. prał. Adam Krukowski, proboszcz parafii katedralnej.
W duszpasterstwie pracuje 10 księży proboszczów, których wspomaga 16 wikariuszy oraz - w miarę możliwości - kilku rezydentów. Z proboszczów najdłużej w dekanacie (od 1989 r.) pracuje ks. prał. Stanisław Markowski, z parafii św. Wincentego à Paulo, dyrektor Cmentarza Bródzieńskiego. Najkrócej proboszczem (od 2003 r.) jest ks. Tomasz Gill z parafii Zmartwychwstania Pańskiego na Targówku. Średnia wieku księży proboszczów wynosi 51 lat, a księży wikariuszy 38 lat.
Najstarszym kapłanem zamieszkałym na terenie dekanatu (ur. 1912 r.) jest ks. dr Antoni Gościmski, rezydent w parafii Chrystusa Króla, długoletni wykładowca w seminarium duchownym i doradca ds. prawnych Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Zasłużonym kapłanem jest też obchodzący niedawno 50-lecie kapłaństwa ks. kan. Henryk Stasiak, również rezydent w parafii dziekańskiej.

Życie religijne

W dekanacie praskim znajdują się ważne ośrodki życia religijnego o zasięgu diecezjalnym. Katedra św. Floriana jest od lat sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa krzewiony jest kult Serca Bożego. Księża salezjanie, duchowi synowie św. Jana Bosko, którzy są duszpasterzami bazyliki znani są też z owocnej pracy z młodzieżą. Przy ich parafii istnieje ważny ośrodek naukowy - Instytut Pedagogiki im. św. Jana Bosko. Z kolei piękny kościół Matki Bożej z Lourdes, w którym pracę duszpasterską prowadzą Księża Marianie jest ośrodkiem kultu Patronki kościoła i parafii i diecezjalnym sanktuarium chorych.
Parafia Chrystusa Króla na Targówku, przy której rezyduje obecnie dziekan praski, posiada obraz Matki Bożej Częstochowskiej, koronowany w 2001 r. na prawie diecezjalnym przez bp. Kazimierza Romaniuka. Od ponad 70 lat w czasach dobrych i złych towarzyszy on miejscowym wiernym. Maryja Częstochowska z Targówka cieszy się wśród wiernych wielką czcią i nabożeństwem. - Tutejsza tradycyjna pobożność związana jest z tym obrazem - podkreśla ks. prał. Marcin Wójtowicz. Wierni pielęgnowali go przez wszystkie lata, otaczali troską, a w najtrudniejszych latach przechowywali w swoich domach. Gdy wybudowany został nowy kościół, przeznaczono dla obrazu specjalną kaplicę.
Kiedy ks. prał. Wójtowicz zdecydował się na remont i rekonstrukcję kaplicy Matki Bożej, myślał o nowej sukni dla obrazu. Ponieważ wierni przynieśli bardzo wiele wotów, szybko można było zamysł zrealizować. Dzięki jednak życzliwości bp. Kazimierza Romaniuka, wkrótce mogło dojść do koronacji obrazu.
Kult maryjny - zwłaszcza w trwającym Roku Różańca Świętego - jest widoczny we wszystkich parafiach dekanatu. Np. w parafii dziekańskiej w sierpniu, w dniach kiedy na Jasną Górę szła pielgrzymka warszawska, codziennie po Mszy św. wieczornej gromadziło się na Różańcu i Apelu Jasnogórskim kilkaset osób i modliło się w intencji pielgrzymów. Przed Mszami wieczornymi odmawiany jest cały Różaniec.
We wszystkich parafiach istnieje kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a cośrodowe nowenny gromadzą więcej niż zwykle wiernych. Zewnętrzną pamiątką Roku Różańca będzie w kościele dziekańskim wstawienie w 20 oknach witraży ilustrujących wszystkie tajemnice Różańca.
Dekanat praski jest otwarty na sprawy ekumeniczne. Na jego terenie odbywają się nabożeństwa podczas tygodni ekumenicznych oraz z okazji majowych Dni Biblijnych. Przy różnych okazjach staramy się wiernym uświadamiać tę tematykę, jej rolę i znaczenie - podkreśla Ksiądz Dziekan. Ks. prał. Wójtowicz od lat zaangażowany jest na rzecz pojednania, a na temat jedności chrześcijan pisał swoje prace magisterską i doktorską.
Warto wspomnieć, że na terenie dekanatu znajduje się Centrum Misyjne, które nastawione jest bardzo ekumenicznie.
Jedną z kluczowych form współczesnego duszpasterstwa są pielgrzymki. Wierni w dekanacie praskim chętnie pielgrzymują. Np. w parafii dziekańskiej w tym roku w maju pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie, byli na Jasnej Górze, w Licheniu, Oborach, Gietrzwałdzie.
We wszystkich parafiach działają stowarzyszenia i ruchy kościelne. Np. w parafii Zmartwychwstania Pańskiego jest diecezjalne centrum Rodzin Nazaretańskich. W parafii św. Marka bardzo aktywna jest Akcja Katolicka (ks. Krzysztof Waligóra, miejscowy proboszcz jest diecezjalnym asystentem Akcji Katolickiej). Widoczna jest w parafiach Kościelna Służba Porządkowa „Totus Tuus”; nigdzie nie brakuje ministrantów i bielanek.

Reklama

Dużo biednych

Na terenie dekanatu mieszka bardzo dużo ludzi biednych i bezrobotnych. Bardzo wielu (nawet 70%) było niegdyś zatrudnionych w FSO. Dziś sytuacja tej fabryki odbija na jakości życia ludzi. Ratują się jak mogą, ale ubóstwo daje się we znaki. Dlatego wszystkie parafie prowadzą działalność charytatywną - podkreśla ks. dziekan Wójtowicz. Kiedy jakaś rodzina przeżywa kataklizm (pożar, choroba) przekazywane są jej pieniądze. Wspólnie z Caritas organizowane są wakacyjne wyjazdy dzieci (z parafii dziekańskiej wyjechało w tym roku ponad 100). Parafia dziekańska przejęła pod swój dach Hospicjum Księży Marianów.

Zaradzać potrzebom wiernych

Spotkania wszystkich księży pracujących w dekanacie odbywają się kilka razy w roku - podkreśla ks. dziekan Wójtowicz. Staramy się podejmować różne inicjatywy duszpasterskie i rozwiązywać aktualne problemy. Realizujemy wytyczne Konferencji Episkopatu. Najważniejsze jest zaradzenie potrzebom wiernych. Omawiamy typowo kancelaryjne problemy związane np. z udzielaniem sakramentów, przystępowaniem dzieci do I Komunii św. Chcemy mieć ujednolicony front działania, tak, aby służba Boża i sprawowane posługi duszpasterskie były przejrzyste, zgodne z duchem Bożym i wytycznymi I Synodu Diecezji Warszawsko-Praskiej - mówi Ksiądz Dziekan.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

- Ks. Michał O. działając wspólnie w porozumieniu z tymi urzędnikami, doprowadził do wypłaty tych środków. Tutaj istotną kwestią jest to, że działali wspólnie i w porozumieniu - poinformował dziś podczas konferencji rzecznik prasowy prok. Przemysław Nowak. Zapowiedział, że będą kierowane wnioski o tymczasowy areszt wobec trzech osób, a zebrany materiał dowodowy będzie analizowany pod kątem uchylenia immunitetu politykom. Powstające na warszawskim Wilanowie centrum terapeutyczne ma na celu pomoc ofiarom przemocy.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 19:24

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Jan Paweł II w Łodzi

Jan Paweł II w Łodzi

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Nowy kierunek studiów przeznaczony jest zwłaszcza dla formatorów w różnych zakonach, nauczycieli szkół katolickich i innych specjalistów. Do poznawania życia i dorobku Ojca Świętego zachęca kard. Daniel DiNardo - metropolita Galvestonu-Houstonu, archidiecezji, na której terenie znajduje się uniwersytet. Podkreślił on, że „program ten stwarza wspaniałą okazję do badania spuścizny po świętym Janie Pawle II, głoszonej przezeń obrony godności człowieka i wartości tego, czym jest wolność religijna”. Swoje poparcie dla nowego programu studiów wyrazili też m.in emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput i George Weigel - znany na całym świecie autor książek o papieżu Wojtyle.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję