Reklama

Podążamy utartym szlakiem Bożej łaski

Ks. Jacek Zieliński
Edycja zamojsko-lubaczowska 36/2003

14 sierpnia dotarła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. W ostatnim etapie pielgrzymowania przewodził jej bp Mariusz Leszczyński, który niosąc krzyż na jej czele poprowadził pątników przed Cudowny Obraz Matki Bożej. Tam pielgrzymi u Jej stóp złożyli trud wędrowania. Naszej pielgrzymce towarzyszyły piesze pielgrzymki z Lublina i Warszawy, które wspólnie uczestniczyły w uroczystej Liturgii Mszy św. na wałach Jasnej Góry. Celebracji przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Życiński, a towarzyszyli mu bp Mariusz Leszczyński oraz wszyscy duszpasterze przewodnicy grup pielgrzymkowych.
Jak co roku, także i tym razem po wielu dniach „Bożej włóczęgi”, Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej dotarła na Jasną Górę. Kierował nią z ogromnym oddaniem i werwą ks. Tadeusz Bastrzyk, ojcem duchownym był ks. Michał Maciołek. Aby dzieło uświęcania uczestników pielgrzymki mogło się urzeczywistniać w drodze do duchowej stolicy naszego narodu, konieczna była ogromna praca organizacyjna, w którą zaangażowało się mnóstwo ludzi dobrej woli. Tego wysiłku najrozmaitszych służb nie można zobaczyć na uśmiechniętych twarzach pątników. Są one owocem zabiegów i trosk wielu bezimiennych osób, które pielgrzymce na Jasną Górę oddały serce i swój entuzjazm.
Pielgrzymka jest jedną wielką rodziną ludzi dobrej woli, którzy umieją dzielić się swymi talentami i uczą się służyć sobie wzajemnie, czerpiąc siły z najwspanialszego wzoru życia Maryi. Tegoroczne pielgrzymowanie było naznaczone szczególną więzią pielgrzymów z całą wspólnotą Kościoła diecezjalnego. Dzięki niestrudzonej pracy naszego Katolickiego Radia Zamość niewidzialna nić jedności splotła trud pielgrzymowania z cichym i pełnym najgłębszych uczuć towarzyszeniem w drodze. Każdy z nas mógł choć na chwilę znaleźć się na maryjnym szlaku. Pielgrzymka materialnie odległa od naszych domów i wspólnot parafialnych stała się nam bardzo bliska.
Dziesięć przykazań pielgrzyma, o których mówił ks. Michał Maciołek, stało się swoistym kodeksem w drodze do Boga dla uczestników pielgrzymki, ale też i dla nas, którzy byliśmy jedno z pielgrzymami. Życie człowieka jest pielgrzymowaniem. Zdąża on do swej niebieskiej Ojczyzny przez przedziwne koleje swego losu. Pielgrzym musi wiedzieć, skąd wyszedł i dokąd zdąża. Jego misja streszcza się w byciu czytelnym drogowskazem w wędrówce na szczyt doskonałej Miłości.
Wejście naszych pielgrzymów na wały okalające Jasną Górę było przepojone entuzjazmem radości płynącej z wiary, że to sam Jezus prowadzi swoich uczniów pośród świata pełnego niepewności. Niebezpieczeństwa i trudności w życiu codziennym były przedmiotem rozważań i modlitw podczas kolejnych dni wędrowania. Bezrobotni, opuszczeni i samotni, cierpiący i zagubieni w tegorocznej pielgrzymce otoczeni zostali szczególną uwagą. Są to problemy, które dotykają destrukcyjną siłą zwłaszcza ludzi młodych, a wśród Bożych wędrowców właśnie oni byli grupą dominującą. To odmłodzenie pielgrzymów napawa nadzieją, że wspaniała forma rekolekcji w drodze, jaką jest pielgrzymka, nie przemija, że Jezus jest osobą najdroższą i najbliższą młodzieży.
Tegoroczna przygoda pielgrzymowania razem z radiem jest wspaniałym zaproszeniem wszystkich niezdecydowanych na szlak pielgrzymkowy. Wiele osób, uczestnicząc w celebracjach naszych pątników dzięki radiu, odczuło żal, że nie byli w stanie oderwać się od codziennych zajęć, aby móc doświadczyć szczególnej jedności z Bogiem i z całą wspólnotą Kościoła. To pielgrzymka uczy czuć Kościół i razem z nim wędrować do Chrystusa.

Projekt konstytucji o Kurii Rzymskiej do konsultacji episkopatów

2019-02-20 14:13

st (KAI) / Watykan

Rada Kardynałów przeanalizowała projekt konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” o Kurii Rzymskiej i postanowiła, że zostanie on przesłany do konsultacji konferencjom episkopatów, synodom katolickich Kościołów wschodnich, dykasteriom Kurii Rzymskiej, konferencjom wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich i niektórym uniwersytetom papieskim – poinformował tymczasowy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Podczas briefingu z dziennikarzami podał on, że właśnie analiza projektu konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” była głównym przedmiotem 28 zgromadzenia Rady Kardynałów. Obok Ojca Świętego w pracach tego gremium wzięli udział: kardynałowie Pietro Parolin, Oscar Rodriguez Maradiaga SDB, Reinhard Marx, Seán O'Malley, OFM Cap., Giuseppe Bertello i Oswald Gracias. Obecni byli także sekretarz Rady, bp Marcello Semeraro i jego zastępca bp Marco Mellino.

We wtorek 19 lutego członkowie Rady Kardynałów wysłuchali opinii księdza Federico Lombardiego SJ, moderatora spotkania na temat ochrony małoletnich w Kościele, które odbędzie się w Watykanie od 21 do 24 lutego. W tym kontekście Rada omówiła sprawę wydalenia ze stanu duchownego emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodore’a McCarricka. Podkreślono, że watykańskim spotkaniu wezmą udział także członkowie Rady, nawet jeśli nie są przewodniczącymi episkopatów a także sekretarz Rady i jego zastępca. Kolejne, 29 spotkanie Rady Kardynałów odbędzie się w dniach 8, 9 i 10 kwietnia 2019 r. – podał Alessandro Gisotti.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów Wlkp.: powstała katedra z tysięcy klocków lego

2019-02-21 15:26

wm / Gorzów Wielkopolski (KAI)

Budowlę katedry pw. Najświętszej Maryi Panny zbudowaną z kilku tysięcy klocków lego zaprezentował twórca Cezary Siwek na wystawie w rodzinnym salonie, znajdującym się w Galerii Manhattan w Gorzowie Wielkopolskim. Wernisaż odbył się 21 lutego, a uczestniczyły w nim dzieci i dorośli. Proboszcz fary ks. dr Zbigniew Kobus ofiarował pomysłodawcy wizerunek kościoła na fotografii.

Twitter

- Do tej pory nie spotkałem takiego przedstawienia katedry – powiedział duchowny, zauważając, że na wystawach spotyka się najczęściej obrazy i fotografie. Przypomniał, że maleńka konstrukcja tego kościoła jest w muzeum „Spichlerz” na planie miasta średniowiecznego ale tak dużych rozmiarów i z takiego budulca jeszcze nie widział. Ks. Kobus pogratulował pomysłu i wręczył modelarzowi w prezencie fotografię przedwojennej katedry.

O realizacji modelu gorzowskiej świątyni, która jest symbolem Gorzowa Cezary Siwek myślał już od wielu lat. Działanie rozpoczął w 2011 r. od wykonania kilkuset zdjęć. O swoim pomyśle twórca rozmawiał już z poprzednim proboszczem ks. Zbigniewem Samociakiem, od którego dostał plan z przekrojem katedry i małą makietę.

Klocki zbierał przez dwa lata. – Są to elementy o unikalnych barwach, specjalistyczne, trudno dostępne, które trzeba było sprowadzać z wielu części świata. Udało się. Katedra powstawała przez 21 dni i nocy – powiedział Siwek, inicjator jedynej takiej katedry na świecie, bo jak twierdzi nie słyszał aby ktoś wcześniej podobny model wykonał. Jest on częścią wystawy, którą można oglądać w galerii handlowej na osiedlu Górczyn do 28 kwietnia.

Gorzowska katedra od lipca 2017 r. jest remontowana po pożarze, który wybuchł w czasie rozpoczynających się Dni Gorzowa. Ogień i dym zniszczył przede wszystkim wieżę, jednak w rezultacie ucierpiała cała budowla.

Cały czas prowadzona jest zbiórka funduszy na odbudowę kościoła, podczas ostatniej niedzielnej zebrano ponad 5 tys. zł.

Ofiary można wpłacać na konto parafii: 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 oraz diecezji: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 lub wysyłając SMS na nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) z dopiskiem „katedra”.

Ks. Kobus apeluje także do wiernych o zwracanie uwagi na otaczający katedrę teren, ponieważ w ostatnich dniach miały miejsce kradzieże sprzętu budowlanego.

Gotycka katedra Wniebowzięcia NMP, zbudowana w XIII w., jest symbolem Gorzowa Wielkopolskiego, mieści się w samym centrum. To najcenniejszy zabytek historii regionu i diecezji zielonogórsko – gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem