Reklama

„Różaniec - modlitwą pokoju”

Maria Gmyz
Edycja zamojsko-lubaczowska 36/2003

Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji, Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej już po raz dziewiąty organizuje pod patronatem pasterza diecezji bp. Jana Śrutwy Konkurs Plastyczny i Poetycki.
W związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Rokiem Różańca Świętego tematyka konkursu skupia się na osobistej interpretacji hasła: „Różaniec - modlitwą pokoju”.
Celem konkursu jest:
- ożywienie i pogłębienie wiary, analiza życia Chrystusa, zwłaszcza poprzez modlitwę różańcową;
- zwrócenie szczególnej uwagi, poprzez działanie w sercach Ducha Świętego, na odwagę dawania świadectwa wiary oraz przenoszenia go z dumą i radością do rodzin i w środowisko.
- uzyskanie w Roku Różańca Świętego prac na wysokim poziomie artystycznym, ukazujących przeżycia, odczucia i przemyślenia autora samodzielnie wykonanej pracy.
Konkurs jest zachętą do odmawiania Różańca św., a przez tę modlitwę do głębokiej analizy życia naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Różaniec to skarb, który trzeba odkryć. Wiele razy mówi o tym Papież Jan Paweł II: „Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa, przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem”.
„Obcujemy z Panem Jezusem poprzez Serce jego Matki (...) W te same dziesiątki Różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny. Ojczyzny, Kościoła, ludzkości (...) W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje życiem ludzkim”.
„Trudności, jakie na początku nowego tysiąclecia pojawiają się na światowym horyzoncie, skłaniają nas do szukania nadziei wysoko, pokierować sercami wszystkich w rękach których warzą się losy narodów (...) Dziś skuteczności tej modlitwy zawierzam sprawę pokoju na świecie i sprawę rodziny”.
Warunki uczestnictwa w konkursie są następujące:
1. Konkurs ma charakter otwarty i dopuszcza prace wszystkich zainteresowanych: dzieci i młodzieży (wszystkich typów szkół średnich, placówek wychowania pozaszkolnego, świetlic, klubów), a w szczególny sposób dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, ze szkół specjalnych, domów opieki itp.
2. Konkurs dopuszcza wszystkie techniki plastyczne:
- malarstwo (olej, akryle, tempera, pastele, kredki, tusze kolorowe, collage i inne)
- rysunki (techniki dowolne)
- grafika (linoryt, drzeworyt, monotypia, techniki mieszane i inne)
- w poezji utwory i gatunki dowolne.
3. Prace będą oceniane i nagradzanie z zachowaniem podziału na wszystkie zgłoszone środowiska, wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy za uczestnictwo. Przewidziane są nagrody specjalne, m.in. Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego.
4. Format prac i technika dowolna.
5. Prace należy estetycznie podpisać na passe-partout w celu ekspozycji na wystawie pokonkursowej. Oznakowanie prac od frontu: imię i nazwisko, szkoła, wiek autora; na odwrocie dobrowolnie adres do ewentualnej korespondencji, dotyczy również poezji.
6. Oceny prac dokona komisja powołana przez organizatorów.
7. Konkurs zakończy wystawa zorganizowana z okazji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w dniu 7 października 2003 r. o godz. 12.00 w kościele ojców franciszkanów, w obecności bp. Mariusza Leszczyńskiego. Na otwarciu wystawy autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody.
8. Najciekawsze utwory poetyckie i prace plastyczne opublikujemy, jak co roku, w specjalnym pamiątkowym albumie. Będzie on też nagrodą w przyszłorocznych konkursach.
9. Prace oprawione w passe-partout należy nadsyłać lub przynosić na adres:
Architektoniczna Pracownia Projektowa
ul. Żeromskiego 12
22-400 Zamość
tel. (0-84) 639 29 71
lub:
Kuria Diecezjalna,
Redakcja Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej,
Katolickie Radio Zamość
ul. J. H. Zamoyskiego 1
22-400 Zamość
10. Termin nadsyłania prac upływa 20 września 2003 r., o godz. 16.00.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!

Reklama

Trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku

2019-02-21 08:05

wpolityce.pl

Toamsz Sekielski/Twitter.com

W nocy ze środy na czwartek przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Akt wandalizmu zrelacjonował na Twitterze dziennikarz Tomasz Sekielski. Sprawcy zostali zatrzymani przez policję, ale wcześniej wysłali swój „manifest” do Oko.press.

Trzech mężczyzn użyło liny, by przewrócić na ziemię gdański pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego. Obecny na miejscu był dziennikarz Tomasz Sekielski. Zrelacjonował akt wandalizmu na Twitterze.

Na zdjęciach widzimy, że w dłoń ks. Jankowskiego włożono… dziecięcą bieliznę, a obok położono małe buty oraz komżę - strój ministrancki.

Sprawców ujęła policja.

Wcześniej wysłali swój „manifest” do Oko.press.

Podejmujemy działanie, którego celem jest symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego— napisali.

Oskarżamy instytucję kościoła katolickiego i jej przedstawicieli, którzy z pełną świadomością zła czynionego przez Henryka Jankowskiego nie zareagowali, aby złu położyć kres, milczeli lub wręcz – jak Sławoj Leszek Głódź – tolerowali ryzyko pojawienia się kolejnych ofiar— cytuje „manifest” portal Oko.press.

Dowiadujemy się również, że trzej mężczyźni do aktywiści Obywateli RP, bądź uczestnicy protestów przeciwko reformie sądownictwa, czy ekshumacjom ofiar katastrofy smoleńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kuria diecezji opolskiej odnosi się do raportu Fundacji Nie Lękajcie Się

2019-02-21 19:10

diecezja.opole.pl, dg / Opole (KAI)

"Przedstawiona została sprawa byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K. Odnosząc się do treści tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że podano w niej wiele nieprawdziwych informacji" - pisze rzecznik kurii diecezji opolskiej, ks. Joachim Kobienia. Publikujemy treść jego oświadczenia.

Daviidos/pl.wikipedia.org
Katedra Świętego Krzyża w Opolu od strony wschodniej

W opublikowanym przez fundację „Nie lękajcie się” z datą 19 lutego 2019 r. „Raporcie nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych” na s. 22-23 przedstawiona została sprawa byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K. Odnosząc się do treści tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że podano w niej wiele nieprawdziwych informacji:

- Od momentu zgłoszenia sprawy w kurii diecezjalnej Biskup Opolski informował rodzinę pokrzywdzonego o możliwości zgłoszenia przestępstwa do prokuratury, jednakże wyraźną wolą najbliższych było zachowanie daleko idącej dyskrecji w tej sprawie ze względu na dobro pokrzywdzonego. Z tego powodu o całej sprawie nie został poinformowany proboszcz parafii, który uznał, że przyczyną nagłego odwołania wikarego z parafii były jego rzeczywiste problemy zdrowotne. Kiedy 13 lipca 2017 r. wprowadzony został prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich, na początku sierpnia 2017 r. przedstawiciele biskupa zgłosili sprawę do prokuratury.

- Wobec sprawcy przestępstwa zostały natychmiast wyciągnięte konsekwencje kanoniczne: został odsunięty od posługi duszpasterskiej w parafii, zaś na polecenie Kongregacji Nauki Wiary zostało przeprowadzone postępowanie kanoniczne w wyniku którego w 2015 r. został on wykluczony ze stanu kapłańskiego. Nieprawdą jest również, że biskup ukrywał sprawcę przenosząc go do innej parafii i starał się go w jakikolwiek sposób chronić.

ks. Joachim Kobienia rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem