Reklama

Z Zielonej Góry na Jasną Górę

Refleksje z Góry Przemienienia

Krzysztof Jeleń
Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2003

Piszę te słowa u kresu upalnego, sierpniowego dnia, dziesiątego etapu niezwykłej przygody, jakiej dane jest mi doświadczyć po raz pierwszy. Ponad stuosobowa grupa nauczycieli i wychowawców z całej Polski pokonuje kolejne kilometry pielgrzymkowego szlaku, czerpiąc z bogatego programu formacyjno-warsztatowego przygotowanego przez organizatorów jedynej w swoim rodzaju „wędrownej rady pedagogicznej”. Już za dwa dni dwutygodniowy trud zostanie uwieńczony spotkaniem z Jasnogórską Panią, a XI Nauczycielskie Warsztaty w Drodze przejdą do historii, dopisując kolejną kartę do przebogatej spuścizny intelektualnej i duchowej wypracowanej charyzmą ich organizatorów i uczestników. Za rok znów się spotkamy w takim lub innym gronie, aby pogłębiać nauczycielską wrażliwość, doskonalić swój warsztat pracy, uczyć się odpowiedzialności za powierzone naszej wychowawczej trosce młode pokolenie, które tak bardzo potrzebuje autentycznych wzorców wychowawczych. A gdzie ich szukać, jeżeli nie pośród nauczycieli, którzy opierają swoją tożsamość tu i teraz na trwałym fundamencie wiary i świadomi etosu swojego zawodu, pragną stawić czoła nowym wyzwaniom, jakie niesie uczestnictwo w strukturach jednoczącej się Europy. To właśnie klarowny system wartości, ufność pokładana w Bogu sprawiają, że nie boimy się tych wyzwań i czujemy się uzdolnieni a nawet moralnie przynaglani do kształtowania takich postaw, które potwierdzą jedno z pielgrzymkowych haseł „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy”.
Tegorocznej „ogólnopolskiej radzie pedagogicznej” towarzyszy przemożny patronat św. Urszuli Ledóchowskiej i nauczycielki bł. Natalii Tułasiewicz. Z ich bezgranicznego, heroicznego poświęcenia dla idei wychowania w duchu ewangelicznym czerpiemy mądrość i duchowe siły do bycia świadkiem miłości, bo przecież wychowanie bez miłości jest samo w sobie anachronizmem, bo tylko ten, kto kocha może w pełni dawać a nie udawać.
Jestem tutaj po raz pierwszy, ale dzięki niezwykłej atmosferze życzliwości czuję się jak w wielkiej rodzinie, w której każdy dokłada cegiełkę do budowania wspólnego dobra i czuje się odpowiedzialny za współpielgrzymującego brata. Od siebie nawzajem uczymy się pokonywania egoizmu, bycia lepszymi, by z nastaniem kolejnego roku szkolnego, przenieść to doświadczenie do naszych środowisk i zaszczepiać je w sercach młodych ludzi.
Każdy dzień Warsztatów to szczególna lekcja rozpisana na wykłady, konwersatoria, rozważania, śpiew i modlitwę. Angażujemy serce i umysł w odbiór bogatych treści obejmujących wiele dziedzin wiedzy: pedagogiki, literatury, psychologii, historii, teologii, lecz najważniejszym elementem formacyjnym, najważniejszą lekcją miłości jest sprawowana każdego dnia Eucharystia, w której uobecnia się ofiara Najlepszego Nauczyciela, niedościgłego wzoru wychowawcy.
Słońce chyli się już ku zachodowi. Wkrótce rozlegnie się radosny śpiew utrudzonych długą wędrówką pielgrzymów. Będzie radość wspólnej wieczerzy, a potem modlitewne wieczorne wyciszenie. Znów poczujemy się jak zdobywcy szczytów, którzy wracają na zasłużony odpoczynek. Warsztaty w Drodze są takim wspinaniem się na Górę Przemienienia, przemienienia serca, umysłu i duszy. Nauczycielu Dobry - nie pozwól nam zejść z tego szczytu, upaść w przeciętność i bylejakość!
Za trzy tygodnie rozpoczniemy nowy rok szkolny. Skumulują się wymagania, nawarstwią problemy. Zaczniemy funkcjonować w rzeczywistości nie zawsze sprzyjającej szerzeniu naszego ideału wychowawczego. Ale ziarno zasiane podczas Warsztatów już w nas nie obumrze. Pozwólmy mu zakorzenić się głęboko w nas podczas kolejnego, wspólnego wędrowania. Już za rok!

Krzysztof Jeleń jest nauczycielem języka francuskiego w Kolegium Języków Obcych w Legnicy.

Projekt konstytucji o Kurii Rzymskiej do konsultacji episkopatów

2019-02-20 14:13

st (KAI) / Watykan

Rada Kardynałów przeanalizowała projekt konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” o Kurii Rzymskiej i postanowiła, że zostanie on przesłany do konsultacji konferencjom episkopatów, synodom katolickich Kościołów wschodnich, dykasteriom Kurii Rzymskiej, konferencjom wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich i niektórym uniwersytetom papieskim – poinformował tymczasowy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Podczas briefingu z dziennikarzami podał on, że właśnie analiza projektu konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” była głównym przedmiotem 28 zgromadzenia Rady Kardynałów. Obok Ojca Świętego w pracach tego gremium wzięli udział: kardynałowie Pietro Parolin, Oscar Rodriguez Maradiaga SDB, Reinhard Marx, Seán O'Malley, OFM Cap., Giuseppe Bertello i Oswald Gracias. Obecni byli także sekretarz Rady, bp Marcello Semeraro i jego zastępca bp Marco Mellino.

We wtorek 19 lutego członkowie Rady Kardynałów wysłuchali opinii księdza Federico Lombardiego SJ, moderatora spotkania na temat ochrony małoletnich w Kościele, które odbędzie się w Watykanie od 21 do 24 lutego. W tym kontekście Rada omówiła sprawę wydalenia ze stanu duchownego emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodore’a McCarricka. Podkreślono, że watykańskim spotkaniu wezmą udział także członkowie Rady, nawet jeśli nie są przewodniczącymi episkopatów a także sekretarz Rady i jego zastępca. Kolejne, 29 spotkanie Rady Kardynałów odbędzie się w dniach 8, 9 i 10 kwietnia 2019 r. – podał Alessandro Gisotti.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwiści podziękowali paulinom za wkład w ocalenie narodowego dziedzictwa

2019-02-20 21:01

mir/Radio Jasna Góra / Jasna Góra (KAI)

- To wielkie zadanie chronić przeszłość, niektórzy czynili to z narażeniem życia - mówił dziś na Jasnej Górze o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła. Przedstawiciele Archiwum Akt Nowych podziękowali Zakonowi Paulinów za pomoc w ocaleniu dużej części zbiorów w czasie II wojny światowej. W tym roku przypada 100-lecie podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Henryk Tomasik. Ordynariusz diecezji radomskiej podziękował troszczącym się o naszą kulturę i dokumentację dotyczącą „wielkich polskich spraw”. W modlitwie uczestniczyła ponad 20-osobowa delegacja archiwistów, w tym trzech dyrektorów archiwów państwowych.

Tadeusz Krawczak dyrektor Archiwum Akt Nowych zwrócił uwagę na wielką rolę jasnogórskich paulinów, którzy w czasie wojny przechowali część narodowego zasobu archiwalnego. Sporej części nie dało się uratować od wojennej pożogi. Jak podaje Krawczak, 37 kilometrów dokumentów z Archiwum Akt Nowych Niemcy spalili już po Powstaniu Warszawskim, 3 listopada 1944 r. Zbiory innych archiwów warszawskich zostały zniszczone przez hitlerowców w czasie Powstania Warszawskiego.

W listopadzie 1944 r. zwieziono na Jasną Górę najcenniejsze materiały przeznaczone do wywozu do Niemiec. Jak wyjaśnia o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła i Zakonu Paulinów, Jasna Góra na trasie między Warszawą a Katowicami była punktem zbornym wypatrzonym przez historyka, zasłużonego archiwistę, profesora Uniwersytetu Poznańskiego, Kazimierza Kaczmarczyka, który od grudnia 1939 do lipca 1940 roku porządkował jasnogórskie archiwum.

Dokumenty – jak podaje prof. Zbudniewek - w ponad 480 wielkich kartonach i ok. 800 workach materiałów w teczkach zwieziono na Jasna Górę. To były najcenniejsze materiały, sięgające dwunastego stulecia po rok 1944, które udało się przewieźć pracownikom polskim, za zgodą życzliwych Niemców. Kazimierz Kaczmarczyk uczestniczył w gromadzeniu i zabezpieczaniu archiwaliów wywiezionych z Warszawy nad którymi sprawował nadzór do marca 1945 roku.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak złożył na Jasnej Górze ryngraf jako wotum dziękczynne.

Z kolei o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry przekazał w darze kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, aby mogła zawisnąć w Archiwum Akt Nowych na pamiątkę dzisiejszej modlitwy. Paulin wyraził radość, że Jasna Góra, wpisując się w duchowe życie Polaków, w duchowe życie ludzi Kościoła, ludzi wierzących, mogła też stać się ważnym miejscem, które posłużyło przechowaniu pamięci narodu, w postaci archiwaliów. „Bardzo dziękuję za to, że razem z państwem możemy dziś, w ramach tej Mszy św., dziękować Bogu za to, że możemy też naszą pracą wpisywać się w wielkie dziedzictwo historii naszej Ojczyzny”- mówił przeor Jasnej Góry.

W 2019 r. trwają obchody stulecia istnienia sieci archiwów państwowych. 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał "Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”. Obecnie sieć archiwów państwowych tworzy 75 instytucji, w tym 30 regionalnych, do których należy 39 wydziałów zamiejscowych i 3 ekspozytury, a także 3 archiwa centralne z siedzibami w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem