Reklama

Z życia diecezji


Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2003

Paradyż

W dniach 27-28 sierpnia w Paradyżu odbył się Kurs duszpasterski dla księży pracujących w naszej diecezji. Część ascetyczno-formacyjną poprowadził bp Stefan Cichy. Mówił on m.in. o modlitwie Liturgią Godzin oraz zastanawiał się, dlaczego tak duży procent młodych opuszcza Msze św. w niedzielę i święta, choć uczęszcza na lekcje katechezy. W części informacyjnej bp Adam Dyczkowski zastanawiał się nad priorytetami pracy duszpasterskiej we współczesnym świecie, natomiast bp Paweł Socha przedstawił cały program duszpasterski na rok 2003/2004, który przebiegać będzie pod hasłem: „Świadectwo obecności Chrystusa w świecie dzisiaj”. Bp Edward Dajczak podsumował kilkuletnie doświadczenia nowego programu przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania w naszej diecezji.

BD

Obozy

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej serdecznie zaprasza studentów rozpoczynających I rok studiów na Uniwersytecie Zielonogórskim, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wlkp., Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie, Wyższej Informatycznej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wlkp. oraz Instytucie Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. na obozy integracyjne. Obozy odbędą się w Sławie nad Jeziorem Sławskim. Studenci na obozie dowiedzą się m.in. jak przygotować się do pierwszej sesji, gdzie uzyskać ważne dla siebie informacje o stypendiach, akademikach, organizacjach działających na uczelni. Ponadto czekają ich spotkania z wykładowcami, wspólne ogniska, przejażdżki konno, wyprawy kajakowe, pod żaglami, zajęcia integracyjne, pieczony boczek: po prostu - świetna zabawa!
Bliższe informacje i zgłoszenia: Biuro KSM ul. Aliny 7, 65-329 Zielona Góra, tel. (0-68) 320-72-96 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. http://www.oboz.slawa.prv.pl/

Reklama

BD

Studium

Instytut Edukacji Narodowej w Lublinie organizuje dwusemestralne Studium Edukacji Narodowej w Zielonej Górze w roku akademickim 2003/2004. Program studiów obejmuje: wprowadzenie do filozofii, elementy historii filozofii, naukę o cywilizacjach z elementami historii Polski, filozofię prawa, filozofię polityki, elementy historii Kościoła, wprowadzenie do historii religii, elementy katolickiej nauki społecznej, filozofię człowieka i kultury, etykę klasyczną, współczesne nurty w edukacji, elementy teorii wychowania, retorykę klasyczną, teorię mediów.
Zajęcia odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu. Zapisy i informacje w Biurze Radia Maryja przy parafii konkatedralnej pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, tel. (0-68) 324-46-94.

BD

Konkurs

Młodzieżowy Klub „Arka” przy pl. Matejki 2 w Zielonej Górze ogłasza konkurs plastyczny dla młodzieży. Temat konkursu: Architektura Zielonej Góry. Technika dowolna: minimalna ilość prac - 3 sztuki, minimalny format prac A3, organizatorzy zastrzegają sobie prawo zatrzymania prac nagrodzonych i wyróżnionych. Termin składania prac - do 30 września. Główną nagrodą jest wyjazd do Austrii. Do pracy należy dołączyć: imię i nazwisko, adres zamieszkania wraz z telefonem oraz wiek autora.

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

20 lutego br. po audiencji generalnej w Rzymie w auli Pawła VI posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko i Marek Lisiński podchodząc do papieża Franciszka wręczyli mu przygotowany przez Fundację "Nie Lękajcie się" raport o wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce.

Jak poinformowała na twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, "Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem".

Na zdjęciach opublikowanych przez prezesa Fundacji "Nie Lękajcie się", Marka Lisińskiego, który sam jest ofiarą księdza pedofila, widać, że podczas spotkania papież Franciszek ucałował jego dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkoły dla niepełnosprawnych

2019-02-21 19:16

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Od godz. 10.00 rodzice uczniów niepełnosprawnych protestowali przed wejściem do wrocławskiego ratusza. Przyszli z transparentami, na których wypisali hasła, których – co podkreślali – nie chcieli wysłuchać urzędnicy. Zdecydowali się przysłuchiwać obradom Rady Miasta korzystając z miejsc dla publiczności.

Dopiero po godz. 15.00 rozpoczęła się dyskusja nad zaproponowanym przez prezydenta Jacka Sutryka 31 stycznia projektem uchwały o zamiarze zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6. Po 16.00 w głosowaniu radni uchwałę przyjęli. Za likwidacją głosowało 23 radnych, 12 (radni PiS) było przeciw.

W uzasadnieniu procedowanej uchwały Jarosław Delewski dyrektor Departamentu Edukacji UM podkreślał, że miasto gwarantuje miejsce dla dzieci w szkołach przy ul. Kamiennej i Parkowej pozostawiając wybór placówki rodzicom dzieci.

W uzasadnieniu w sprawie zamiaru zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6 we Wrocławiu skierowanym do Rady Miasta napisano, że „Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 będą mogli od 1 września 2019 r. kontynuować naukę w Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. ks. M. Lutra 2-8, zgodnie z wolą (deklaracją) rodziców. Podobnie wychowankowie Ośrodka będą mogli kontynuować pobyt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej 27 lub w Niepublicznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Specjalnym przy ul. ks. M. Lutra 2-8”.

Uzasadnienie nie zawiera informacji o gwarancji miejsca dla dzieci w szkole przy ul. Kamiennej, wymienia tylko szkołę przy Parkowej i obecną placówkę, podległą od września ewangelickiej fundacji. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rodzice opuścili salę zaraz po głosowaniu, byli zdruzgotani, wiele mam miało łzy w oczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem