Reklama

Rokitno: Rekolekcje AA

Przyjechali po nadzieję

Barbara Dziadura
Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2003

24 sierpnia w Rokitnie na zakończenie weekendowych rekolekcji trzeźwościowych bp Paweł Socha przewodniczył Eucharystii w kaplicy rokitniańskiej. Uczestniczyło w niej ok. 200 osób: Anonimowych Alkoholików i ich rodzin. W większości przyjechali z różnych miast naszej diecezji, ale byli także z Poznania, Szczecina i Warszawy. W rekolekcjach wzięła też udział 30-osobowa grupa z Ukrainy wraz ze swoim duszpasterze o. Andrzejem.

Rekolekcje pod hasłem „Decyduję się na drogę z Jezusem. Prawo Boże i prawo wzrostu” poprowadził ks. Dariusz Kwiatkowski z Centrum w Licheniu. W sobotnim mityngu otwartym - jak szacuje ks. Henryk Grządko, diecezjalny duszpasterz trzeźwości - wzięło udział około 300 osób. Czas rekolekcji, czas niekończących się rozmów, długich spowiedzi, modlitwy, wspólnej zabawy radosnych śpiewów jest przede wszystkich umocnieniem na drodze życia świadomego, bez alkoholu i zniewolenia, które krepuje bardziej niż więzienie czy kajdany.
Swoją 12. rocznicę narodzin do nowego, trzeźwego życia podczas kończącej rekolekcje Mszy św. świętował Janek. Łzy wzruszenia w jego oczach są niezaprzeczalnym świadectwem trudnego procesu pokonywania własnych słabości i ograniczeń. Nawiązując do słów Jezusa z niedzielnej Ewangelii: „Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”, bp Paweł Socha powiedział, że tak jak ciało potrzebuje pokarmu by żyć, tak i duch potrzebuje pokarmu, by żyć i potrzebuje Ducha Świętego, by móc ten pokarm przyswoić. - Katastrofa zaczyna się, kiedy człowiek uwierzy, że sobie sam poradzi - mówił Biskup. Dalej wskazał na systematyczną modlitwę, otoczenie bliźnich i solidną pracę nad sobą jako na trzy elementy, które pomagają kształtować dobre, świadome, wolne wybory i są pomocą w trzeźwym życiu.
Na zakończenie Mszy św. podziękowano s. Wandzie ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, która od wielu lat troszczyła się o jak najlepszy pobyt grup duszpasterstwa trzeźwości w Rokitnie, a teraz wyjeżdża na misje na Białoruś.
Organizatorem rekolekcji było duszpasterstwo trzeźwości archidiecezji poznańskiej przy współpracy z duszpasterstwem zielonogórsko-gorzowskim. Dom rekolekcyjny w Rokitnie, przy którym działa punkt informacji duszpasterstwa trzeźwości, jest miejscem, gdzie systematycznie sześć-siedem razy w roku odbywają się rekolekcje trzeźwościowe. Następne - dla dzieci alkoholików - odbędą się w dniach 26-28 września. Zgłoszenia można kierować do ks. Henryka Grządki: ul. Słoneczna 63, Gorzów Wlkp. tel. (0-95) 722-71-05 lub 725-05-76.

Reklama

Trzech księży zabitych w ciągu kilku dni na świecie

2019-02-19 15:08

pb (KAI/Il Sismografo) / Rzym

W ciągu kilku dni zamordowano na świecie trzech księży katolickich: jednego na Madagaskarze, jednego w Burkina Faso i jednego w Kolumbii.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Malgaski duchowny, ks. Nicolas Ratodisoa zmarł 14 lutego w wyniku ran zadanych mu podczas napadu rabunkowego, do którego doszło pięć dni wcześniej. Zaatakowali go uzbrojeni mężczyźni, którzy zatrzymali go na drodze, gdy jechał na motorze w miejscowości Mahitsy, 30 km od stolicy kraju Tananarywy. Sprawcy zażądali od niego pieniędzy, których jednak nie miał przy sobie, więc zaczęli do niego strzelać.

Dzień później w Burkina Faso w zamachu terrorystycznym zginął hiszpański misjonarz, o. Antonio César Fernández. 72-letni salezjanin został zabity, gdy dosięgły go co najmniej trzy strzały z pistoletu. Wraz z duchownym zginęło czterech celników z mobilnego punktu kontroli na granicy między Burkina Faso i Togo. Zbrodnia przypisywana jest miejscowym dżihadystom.

Trzeci duchowny, 65-letni ks. Carlos Ernesto Jaramillo został zamordowany ciosami noża 18 lutego w Kolumbii. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Bogoty. Mordercą był nastolatek pochodzący z Wenezueli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Blisko 5,7 mln na cenne opactwa

2019-02-19 20:06

dziar / Kielce (KAI)

Zespół klasztorny cystersów w Jędrzejowie, kaplica św. Anny w Pińczowie, kaplica Firlejów w Bejscach, czy zespół kolegiacki w Wiślicy - to cenne zabytki sakralne diecezji kieleckiej, które znalazły się na liście obiektów dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ten cel ministerstwo przeznaczyło łącznie dla regionu świętokrzyskiego blisko 5,7 mln złotych.

ANDRZEJ NIEDŹWIECKI

Jak tłumaczy poseł PiS Krzysztof Lipiec, wsparcie trafi m.in. do archiopactwa cystersów w Jędrzejowie, najstarszego w Polsce, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka. Ministerialne wsparcie zostanie przeznaczone m.in. na rewitalizację dzwonnicy oraz części ogrodzenia z bramą i reliktami dawnej furty (to drugi etap prac opiewający na kwotę 580 tys. zł) oraz na konserwację techniczną i estetyczną polichromii, wystroju i wyposażenia nawy północnej wraz z kaplicą bł. Wincentego Kadłubka (410 tys. zł).

Z kolei Zespół Kościoła Kolegiackiego w Wiślicy i bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku otrzymają dofinansowanie na remont dzwonnicy, zbudowanej w latach 1460-70 oraz na prace konserwatorskie i konstrukcyjne, kwocie 550 tys. zł. Będzie także wsparcie na badania konserwatorskie w zakresie romańskiego wątku kamiennego i detalu architektoniczno-rzeźbiarskiego elewacji świątyni (230 tys. zł).

Kościół św. Mikołaja w Bejscach z unikatową renesansową kaplicą Firlejów (1594 r.) dzięki kwocie 170 tys. zł. może realizować kolejny etap prac konserwatorskich dekoracji kaplicy, polichromii oraz posadzki.

Wsparcie otrzymały też m.in. kaplica św. Anny w Pińczowie, zbudowana przez Santi Gucciego (na prace remontowo- konserwatorskie elewacji zewnętrznej 200.000 zł) oraz kościół św. Jana Chrzciciela w Tuczępach (1674 r.) - na remont dachu prezbiterium 60 tys. zł.

Jak informuje poseł Krzysztof Lipiec, pomoc wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego pozwoli na renowacje ważnych miejsc na mapie kulturowego dziedzictwa województwa świętokrzyskiego.

dziar/kielce

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem