Reklama

Jezus - Mistrz Apostołów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela 25 marca br. dla Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego w Gnieźnie była dniem szczególnym.

Abp Henryk Muszyński poświęcił kaplicę znajdującą się w Domu Sióstr Pallotynek, pełniącym rolę Nowicjatu Zgromadzenia. Mszę św. wraz z Metropolitą Gnieźnieńskim koncelebrował bp Bogdan Wojtuś i przybyli księża. Obecne na poświęceniu były także: przełożona generalna Zgromadzenia - s. M. Stella Holisz SAC, przybyła z Rzymu radna generalna - s. Maria Knaus SAC, przedstawicielki ze Wspólnot Sióstr Pallotynek, Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny, Siostry Elżbietanki, dobroczyńcy oraz pracownicy, którzy przyczynili się do powstania i ukończenia budowy kaplicy. S. M. Goretta Sobocińska - przełożona wspólnoty Domu przywitała Księdza Arcybiskupa i poprosiła o dokonanie aktu poświęcenia. "Ta kaplica jest miejscem uświęcenia, utwierdzenia powołania apostolskiego. Wszystko, co się tutaj dokonuje, jest Boże. Boże przebaczenie, nauczanie Jezusa Chrystusa, życie apostolskie, spotkanie z Odwiecznym. Naszą odpowiedzią na to wszystko są modlitwy" - powiedział abp Henryk Muszyński.

W swojej homilii Metropolita Gnieźnieński zwrócił uwagę na wymowę tytułu kaplicy: Jezus - Mistrz Apostołów. "Mistrz to ktoś więcej niż przewodnik. Jest on zarówno nauczycielem i przewodnikiem na drodze do zbawienia. Dla sióstr Mistrz to ten, który ucieleśnia ideały w życiu apostolskim. Mistrz to ten, kto w sposób doskonały, pełny urzeczywistnia wzorzec. Mistrz Apostołów to ten, który przygotowywał Apostołów do podjęcia misji posłannictwa. Chrystus jest Mistrzem, jedynym, niepowtarzalnym".

Każda kaplica to miejsce spotkania z Bogiem, to dom Boga. Tutaj Bóg pochyla się nad każdym człowiekiem, daje nadzieje, umacnia w powołaniu. "Kiedy przekraczamy jej próg - mówił abp H. Muszyński - drogi grzesznika stają się drogami świętości, wszyscy stają się jednością".

Podczas uroczystości miało miejsce także poświęcenie stacji drogi krzyżowej. Miejsce modlitwy dla Sióstr Pallotynek jest szczególnie ważne ze względu na charyzmat Zgromadzenia. Wzorem ich modlitwy jest modlitwa Maryi, która w Wieczerniku wraz z Apostołami i uczniami prosiła o Ducha Świętego.

* * *

Warto przy okazji poświęcenia kaplicy w Domu Nowicjatu w Gnieźnie przyjrzeć się bliżej jego historii, a także historii Zgromadzenia.

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego zostało powołane do życia w Rzymie w 1838 r. przez Wincentego Pallotiego. Źródłem i mocą działalności apostolskiej dla niego było osobiste przeżywanie Boga jako Miłości i Miłosierdzia. Życie apostolskie każdego chrześcijanina wyraża się w życiu miłością do Boga i do bliźniego. Stąd też słowa św. Pawła Apostoła: "Miłość Chrystusa przynagla nas" ( 2 Kor 5, 14) stały się mottem Wincentego Pallotiego. Siostry Misjonarki do Polski zostały sprowadzone w 1934 r. przez ks. A. Majewskiego. Pierwszy polski dom powstał w Rajcy k. Nowogródka, na terenie dzisiejszej Białorusi. Domy zakonne znajdują się w Afryce, Azji, Europie, obu Amerykach. Swoje powołanie do świętości Pallotynki realizują na drodze praktykowania rad ewangelicznych. Naśladowanie Jezusa jest podstawą Zgromadzenia, a Ewangelia regułą. Duchowość pallotyńska cechuje się miłością, pokorą, prostotą, cierpliwością oraz miłosierdziem i radością serca.

Celem Zgromadzenia jest uświęcenie tych, którzy do niego należą, oraz rozszerzanie wiary na całym świecie. Realizując te zadania, prowadzona jest działalność ekumeniczna, charytatywna, ewangelizacja w krajach misyjnych, formacja dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez katechizację, a także tworzenie wspólnot wewnątrzkościelnych. Wspólnoty Zgromadzenia tworzą jedną rodzinę, kierują się zasadami wspólnego stylu życia i starają się odpowiadać na współczesne wyzwania powszechnego apostolstwa.

Jednym z domów Zgromadzenia w Polsce jest Dom Nowicjatu Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego w Gnieźnie, który znajduje się na terenie parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana. Starania o budowę Domu rozpoczęto 8 października 1985 r. 31 maja 1989 r. został wmurowany przez kard. Józefa Glempa - ówczesnego metropolitę gnieźnieńskiego i warszawskiego, Prymasa Polski, kamień węgielny. Otwarcie Domu Nowicjatu odbyło się 1 sierpnia 1999 r. Obecnie wspólnota liczy 22 siostry profeski i 7 sióstr nowicjuszek.

Podstawowym celem Domu Zgromadzenia w Gnieźnie jest formacja sióstr nowicjuszek przed założeniem pierwszej profesji zakonnej.

Oprócz charyzmatu pallotyńskiego siostry są zaangażowane w posługę katechetyczną, parafialną i pracują w Kurii Metropolitalnej. Realizując swoje posłanie do ludzi świeckich, pallotynki umożliwiają odprawianie w Domu Nowicjatu rekolekcji, dni skupienia oraz sesji formacyjnych zorganizowanym wspólnotom, a także pojedynczym świeckim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej. Hasło, hymn i logo

2024-04-24 10:53

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Już w sobotę 18 maja w katedrze świdnickiej zostanie zainaugurowana uroczysta sesja Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym czasem świdnicka kuria zaprezentowała logotyp wydarzenia.

Ważnymi znakami, które będą towarzyszyć wiernym w czasie tego ważnego wydarzenia, są specjalnie wybrane hasło, hymn oraz logo, odzwierciedlające duchową misję i cel Synodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję