Reklama

Konkurs „25 lat na Stolicy Piotrowej”

Tekst i fot. ks. Paweł Maciaszek
Edycja częstochowska 41/2003


Finaliści konkursu

14 września br. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Papieżu Janie Pawle II. Jego przeprowadzenia podjął się Zarząd Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej. Patronat nad regionalnym etapem konkursu przyjęli abp Stanisław Nowak i prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Obaj skierowali do uczestników i gospodarzy słowa uznania, które odczytali ks. Marek Szumilas - asystent kościelny Stowarzyszenia oraz Bogumił Sobuś - wiceprezydent miasta. Tegoroczna edycja nosiła tytuł 25 lat na Stolicy Piotrowej i jej celem było pogłębienie wiedzy o życiu i nauczaniu Ojca Świętego.
Zadaniem uczestników konkursu było podać łaciński tytuł encykliki, jego polski odpowiednik i rok ogłoszenia, np. fragment papieskiego dokumentu brzmiał następująco: „Człowiek dociera do miłosiernej miłości Boga, do jego miłosierdzia, o tyle, o ile sam przemienia się wewnętrznie w duchu podobnej miłości w stosunku do bliźnich”. Prawidłowa odpowiedź brzmiała: Dives in misericordia - Bóg bogaty w miłosierdzie, 1980.
Poprawność odpowiedzi sprawdzało jury w składzie: ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk (przewodniczący), ks. prał. dr Jan Wilk, Barbara Głąb - radna miasta, ks. Marek Szumilas - asystent kościelny Stowarzyszenia, ks. dr Paweł Maciaszek, Marian Dziewoński - prezes Stowarzyszenia. Przebieg konkursu uświetnił występ chóru parafii św. Maksymiliana Kolbego w Częstochowie „Dwie Korony” pod dyrekcją mgr Marii Kloś. W częstochowskim finale udział wzięło 5 osób, które dzień wcześniej wywalczyły sobie to prawo wśród 18 uczestników. W pełnej emocji rywalizacji, przy bardzo wysokim poziomie, jaki reprezentowali pretendujący do miana zwycięzcy i reprezentanta na lubelski finał ogólnopolski, kolejne miejsca zajęli: Ryszard Wójcik (par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi, diecezja legnicka) - zdobył 40 pkt. na 42 możliwych, Jan Gustalik (par. św. Lamberta w Radomsku), Józef Parzybut (par. w Czarnożyłach), Krystyna Zapała (par. św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie), Zygfryd Zygoń (par. św. Marii Magdaleny w Działoszynie).
Zwycięzca finału w nagrodę pojedzie na pielgrzymkę do Rzymu. Jej sponsorem jest Prezydent Częstochowy. Wśród pozostałych fundatorów nagród znaleźli się: Tygodnik Katolicki Niedziela, NSZZ „Solidarność”, Zakład Zegarmistrzowski Rybiccy, Urząd Miasta Częstochowy, Unia Laikatu Katolickiego.

Reklama

Życzenia Wielkanocne

Ks. inf. Ireneusz Skubiś - Redaktor Naczelny
z Zespołem „Niedzieli”
Niedziela Ogólnopolska 13/2005


Perugino, „Zmartwychwstanie”
(fragment)
Alleluja!
Chrystus zmartwychwstał i zajaśniał przed swoim ludem,
który wybawił krwią swoją.
Alleluja!

Na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego -
zwycięstwa Chrystusa Pana nad śmiercią,
piekłem i szatanem - składamy serdeczne życzenia.
Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca,
napełniając je światłem Zmartwychwstania,
pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim
dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać
i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu.
Wyśpiewujmy radosne ALLELUJA!

Częstochowa, Wielkanoc A.D. 2005

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wielka Sobota w Jerozolimie

2019-04-20 17:41

vaticannews / Jerozolima (KAI)

W Jerozolimie radosne Alleluja zabrzmiało już o świcie. Główne uroczystości Wigilii Paschalnej odbyły się w godzinach porannych w Bazylice Bożego Grobu. Liturgii przewodniczył abp Fouad Twal, do 2016 r. łaciński patriarcha tego miasta.

Fotolia.com

Celebracja rozpoczęła się w pobliżu Golgoty poświęceniem ognia, po czym arcybiskup zapalił wielkanocny paschał od ognia wiecznej lampki płonącej w pustym grobie Zbawiciela. Radosny śpiew orędzia paschalnego wypełnił swym echem całą bazylikę. Liturgia Słowa przypominała wiernym historię zbawienia i zakończyła się Ewangelią o zmartwychwstaniu, którą według wielowiekowej tradycji uroczyście odśpiewał abp Pierbatista Pizzaballa stojąc u wejścia do kaplicy Bożego Grobu.

W homilii administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy podkreślił, że „Wigilia Paschalna zwraca naszą uwagę na całą historię zbawienia. Rozważamy więc Boga, który nas kocha i stwarza nas w miłości. Boga, który wybiera, uwalnia i prowadzi przez pustynię. Następnie kontemplujemy Boga, który przemawia do nas przez proroków i nigdy nie przestaje oczekiwać naszego powrotu do Niego”. Liturgia Wigilii paschalnej to nie tylko pamiątka, kontynuował abp Pizzaballa, także dziś Bóg przemawia do nas, kocha nas, prowadzi i przebacza.

W godzinach popołudniowych wewnątrz bazyliki Bożego Grobu odbyła się procesja do 14 stacji, która jest medytacją tajemnicy misterium paschalnego. Procesja rozpoczyna się przy kolumnie biczowania, następnie zatrzymuje się na Golgocie i trzykrotnie okrążyła kaplicę Bożego Grobu. Rozważanie kończy się wspomnieniem ukazania się Zmartwychwstałego Jezusa Marii Magdalenie. W Jerozolimie liturgię Wigilii Paschalnej zakończy Godzina Czytań przy pustym Grobie Zmartwychwstałego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem