Reklama

Z życia diecezji


Edycja kielecka 41/2003

25 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II

Program obchodów Dnia Papieskiego w diecezji kieleckiej

12 października 2003

1. W kościele Trójcy Świętej o godz. 18.00 odbędzie się koncert Chóru Politechniki Świętokrzyskiej. Występ dedykowany Ojcu Świętemu nosi tytuł Tu es Petrus. Chór poprowadzi Małgorzata Banasińska Barszcz.
2. Czuwanie modlitewne w kaplicy studenckiej. (Duszpasterstwo akademickie).
3. Homilie i kazania głoszone w tym dniu przez księży będą poświęcone promocji nauczania papieskiego. Stosowne pomoce zostały zamieszczone na stronie internetowej diecezji kieleckiej.
4. Przed kościołami i na ulicach naszych miast odbędzie się kwesta na rzecz Fundacji Nowego Tysiąclecia, która zajmuje się promowaniem nauczania papieskiego, a także pomaga najbiedniejszym, uzdolnionym dzieciom w rozwijaniu ich talentów.
5. We wszystkich szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich zostaną przeprowadzone katechezy o tematyce papieskiej (propozycje katechez zostały zamieszczone na stronie internetowej diecezji kieleckiej).
6. Referat katechetyczny przygotował propozycje akademii poświęconych tematyce papieskiej. Druk: Wydawnictwo „Jedność”. Uroczyste akademie i apele zostaną przeprowadzone we wszystkich szkołach diecezji.
7. Redakcja Obecnych planuje w auli seminaryjnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach przeprowadzenie konferencji poświęconej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Tematem kolejnego numeru pisma kleryckiego Obecni będzie promocja nauczania papieskiego.

Pamiętają o Papieżu

Ks. Andrzej Biernacki - proboszcz parafii Gorzków gościł na audiencji prywatnej u Papieża Jana Pawła II z parafialną pielgrzymką, liczącą 45 osób - m.in. z Gorzkowa i okolic, z Kielc, Kazimierzy Wielkiej i Proszowic. Pielgrzymka była zorganizowana z okazji 25-lecia Papieskiego Pontyfikatu. Ks. Biernacki wyjazdy do Rzymu organizuje praktycznie co roku. Ma na swoim koncie 15 pielgrzymek, które udało mu się osobiście doprowadzić do Ojca Świętego - na audiencję prywatną.
Uczestnicy tegorocznej pielgrzymki - wśród nich para nowożeńców w ślubnych strojach, spotkali się z Janem Pawłem II w przeddzień Jego wyjazdu na Słowację, przy imponującym akompaniamencie ok. 20 orkiestr dętych. Pielgrzymka odbyła się pod patronatem Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II Kazimiersko-Kieleckiej Ziemi w Gorzkowie.
Ks. Biernacki od lat z energią i zapałem kieruje powołanym przez siebie Zespołem Pieśni i Tańca „Gorzkowianie”. Na jubileusz Pontyfikatu Zespół przygotowuje wielką, świetnie zapowiadającą się inscenizację słowno-muzyczną, w której weźmie udział blisko 60 osób. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie - ks. Biernacki, wytrwale przegląda wszelkie publikacje na temat Papieża, poszukuje oryginalnych pieśni, projektuje stroje do kolejnych przedstawień. Nie udało się wypożyczyć z Watykanu kostiumów szwajcarskiej gwardii papieskiej - więc trzeba je szybko uszyć. W inscenizacji została wykorzystana osobista kaseta ks. Andrzeja z głosem Ojca Świętego, nagranym podczas Mszy św. inauguracyjnej i jego Pontyfikat przed 25 laty.
Prapremiera widowiska została zaplanowana na 12 października br. w kościele św. Małgorzaty w Gorzkowie.
16 października „Gorzkowanienie” wystąpią w Busku Zdroju, 19 października - w Kazimierzy Wielkiej (skąd inscenizację będzie transmitować Telewizja Kraków i Polonia), 27 października - w Proszowicach, 14 listopada - w Kielcach.

A. D.

Jan Paweł II Honorowym Obywatelem Kielc

Owacjami na stojąco kieleccy radni przyjęli projekt uchwały nadającej honorowe obywatelstwo Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Uroczysta sesja odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury. Wzięli w niej udział m.in. zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło bp. Mariana Florczyka, przedstawicieli parlamentu oraz samorządu wojewódzkiego, oraz licznej rzeszy kielczan.
O szczególnych związkach Ojca Świętego z Kielcami mówił rektor Akademii świętokrzyskiej prof. Adam Massalski. Przypomniał on kolejne wizyty Karola Wojtyły w diecezji kieleckiej, m.in. Jego uczestnictwo w pogrzebie bp. Czesława Kaczmarka. Wspomniał również o pamiętnej wizycie Ojca Świętego podczas pielgrzymki w 1991r., kiedy to na lotnisku w podkieleckim Masłowie Papież odprawił Mszę św. dla przeszło 400 tys. wiernych.
Z kolei bp Marian Florczyk, zwracając się do uczestników uroczystości, mówił jak wielką atencją Ojciec święty darzy Kielce. „Gdy w ostatnich latach miałem zaszczyt być bliżej Ojca Świętego, zawsze pytał: „A co tam w Kielcach” i każdą rozmowę kończył „Kielce wyzwoliły Strzelce. Ksądz Biskup podziękował kieleckiej Radzie Miasta za podjęcie tej uchwały. Wyraził przekonanie, że każdy, kto ma choć delikatne wyczucie historii, zaliczy ten dzień do wielkich dla naszego miasta.

Reklama

Władysław Burzawa

Nowe Centrum

W jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przy ul. Sandomierskiej zostało oddane do użytku jedno z najnowocześniejszych Centrów Powiadamiania Ratowniczego. Uroczystość inauguracji rozpoczęła Msza św. odprawiona na terenie jednostki przez bp. Mariana Florczyka, który poświęcił Centrum.
Dzięki najnowszej technologii i stałym łączom komputerowym straż pożarna i pogotowie ratunkowe odbierają jednocześnie to samo zgłoszenie. W znakomity sposób skróci to czas interwencji poszczególnych ekip ratunkowych. Dystrybutor może natychmiast wysłać ratowników do akcji.
Budowa Centrum Powiadomienia Ratowniczego kosztowała 650 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu gminy Kielce, Ministerstwa Zdrowia oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Władysław Burzawa

Reklama

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

List otwarty do Prezydenta Rzeszowa w sprawie Marszu Równości

2019-04-23 13:58

ADAM RAK

Szanowny Panie Prezydencie,
Kolejny już raz wyraził Pan zgodę na odbycie w naszym mieście Marszu Równości, który organizują środowiska lewicowe. W ubiegłym roku doszło do zamieszek podczas tej demonstracji , a zarazem afirmacji odmienności seksualnej, co daje podstawę prawną do nieudzielenia zgody na tę imprezę w tym roku. Zgody takiej nie udzielił między innymi prezydent Gniezna, w obawie o bezpieczeństwo i mienie mieszkańców.

Wiemy już z doświadczenia że nie ma u nas takich środowisk. Dlatego też planowany jest zjazd przedstawicieli LGBT z całego kraju i świata. Stanowczo przeciwstawiamy się organizacji w Rzeszowie tego rodzaju manifestacji, które godzą w podstawowe wartości chrześcijańskie i promują zachowania niezgodne z nauką Kościoła. Każdemu człowiekowi należy się szacunek. Nie zamierzamy nikogo potępiać, jednak ich czyny można i należy napiętnować. Pan Prezydent wyrażając swoją zgodę na to wydarzenie zdecydowanie je promuje.

W Dzienniczku Siostry Faustyny znajdziemy słowa, które usłyszała podczas modlitwy z ust Pan Jezusa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. (Dz. 1732). Chcemy być wierni i do tego wzywamy również Pana Prezydenta.

Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości. Czyny homoseksualne są sprzeczne z naturą. Co więcej, już w Księdze Rodzaju czytamy o wydarzeniach w Sodomie i Gomorze. Pośród „bardzo ciężkich występków” tamtejszych mieszkańców to właśnie ich czyny homoseksualne były dla Boga najbardziej odrażające (por. Rdz 18, 20). Stąd nazywamy je „grzechem sodomskim”. W Księdze Kapłańskiej czyny homoseksualne także są surowo zakazane: „Nie będziesz obcował z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!” (18, 22). Ich potępienie jest powtórzone również na kartach Nowego Testamentu. Św. Paweł wprost stwierdza, iż homoseksualiści czynni, podobnie jak inni grzesznicy, którzy nie chcą się nawrócić, ryzykują wieczne potępienie: „Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwiąźli, ani mężczyźni współżyjący ze sobą (...) nie odziedziczą królestwa Bożego” (1 Kor 6, 9-10). Jako Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej zdecydowanie przeciwstawiamy się zorganizowaniu Marszu Równości w Rzeszowie i wzywamy Pana Prezydenta do wycofania zgody na tę manifestację i promocję zła.

Rzeszów, dnia 1.04.2019r.

Ks. Daniel Drozd, Asystent Kościelny
Halina Szydełko, Przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem