Reklama

Łomżyńska fotografika

Tomasz Czyżewski
Edycja łomżyńska 41/2003

Jeszcze do 19 października będzie czynna wystawa fotograficzna w muzealnej „Galerii Piwnicznej”. Gdyby ktoś nie wiedział, gdzie taka instytucja się znajduje, nie musi czuć się zażenowany. Nazwa galerii dopiero co została wymyślona przez autora niniejszej wystawy. Pomysł jest niezły i wart „kupienia” - w końcu jakoś trzeba nazwać to miejsce - mianowicie piwnice Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, gdzie często, zwykle co miesiąc, dwa, organizowane są ekspozycje.

Obecna wystawa zorganizowana przez Bolesława Deptułę upamiętnia 30-letnią rocznicę istnienia ŁTF - Łomżyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Autor scenariusza towarzyszy przedsięwzięciu od początku, kilkanaście lat był jego prezesem, wie zatem o wszystkich istotnych działaniach Towarzystwa.
A 30 lat to szmat czasu i zdarzyło się wiele...
Trudno zliczyć wszystkie wystawy fotograficzne, które ŁTF organizował, już nie mówiąc o indywidualnych wystawach poszczególnych członków. W archiwum Towarzystwa zachowało się wiele dokumentów na ten temat, zwykle siermiężnych - bo wydanych w stylu PRL-owskim - katalogów wystaw. Część zostało pokazanych, będąc świadectwem dużej aktywności łomżyńskich fotografików, także poza granicami kraju. Łomżanie ze swoimi pracami jeździli do Włoch, Belgii, Francji, na Węgry, na Litwę... a także sami gościli fotografików z różnych krajów, z analogicznych stowarzyszeń. Działalność ŁTF nie zamykała się na tworzeniu wystaw, ale także polegała na organizacji plenerów - wspólnych wyjazdów z aparatami.
Inny wątek ekspozycji w „Galerii Piwnicznej” to działalność oświatowa, a mówiąc inaczej - złoty okres działalności ŁTF, kiedy w latach 80. Towarzystwo miało swój lokal na ul. Moniuszki 6. W klubie odbywały się spotkania autorskie, na które byli zapraszani znani mistrzowie obiektywu, m. in. nestor polskiej fotografii, żyjący do dzisiaj (92 lata!) Edward Hartwig, założyciel Polskiego Towarzystwa Artystów Fotografików, lub Paweł Pierściński, twórca słynnej Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. W lokalu ŁTF była galeria, oczywiście ciemnia, a także biblioteka.
Był również Gabinet Dawnej Fotografii, w którym gromadzono zdjęcia ze zbiorów prywatnych - są to właściwie zdjęcia zdjęć. W ten sposób zgromadzono ok. 1000 fotografii, które w dużej mierze należy uważać za odzyskane. Większość, według oceny B. Deptuły, ulegnie zniszczeniu, gdyż ludzie nie dbają o stare zdjęcia, uważając je za śmieci, spalą je. Dzięki jednak Gabinetowi Dawnej Fotografii wiele z nich ocaleje. A jak bardzo są to wartościowe eksponaty, warto zobaczyć na wystawie, bo niewielki ich wybór możemy obejrzeć: panie w przedziwnie rozłożystych sukniach z początku wieku lub wąsaci panowie w carskich mundurach z licznymi orderami albo kurpiowskie wesele czy też pogrzeb.
Osobny kącik wystawy został poświęcony założycielowi ŁTF Bolesławowi Czyżewskiemu, doktorowi medycyny ze szpitala powiatowego w Łomży. Prace innych członków Towarzystwa oczywiście również możemy na wystawie podziwiać, m. in. Bolesława Deptuły, Stanisława Zeszuta, Zbigniewa Ciborowskiego, Cezarego Koconia.
W „Galerii Piwnicznej” jest co oglądać. Pomijając historyczne dokumenty nie wszystkich interesujące, to na pewno warto przyjść i obejrzeć po prostu dobrą fotografię, czy tę dawną, „odzyskaną”, czy współczesną, ale robioną przez prawdziwych pasjonatów gatunku.

Abp Dzięga: Szatan nie da nam odpocząć

2019-04-22 14:20

pk / Szczecin (KAI)

Wojna ideologiczna zaczęła się w raju, a szatan ma jeden cel. Chce walczyć z człowiekiem - mówił abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński był gościem audycji katolickiej "Religia na fali" w Radiu Szczecin.

M. Paszun

Hierarcha odpowiedziała na pytanie o to, czy Europa i Polska staje dziś na skraju wojny ideologicznej i czy mamy do czynienia z frontalnym atakiem na Kościół. - Szatan nie chce walczyć z Bogiem, bo wie, że nie jest w stanie z nim walczyć. Jest zainteresowany pozyskaniem każdej ludzkiej duszy - dodał arcybiskup.

Metropolita szczecińsko-kamieński przyznał, że "doświadczamy kolejnego etapu zmagania duchowego w dziejach świata".

- Jest to zmaganie o każdą ludzką duszę. Szatan nie ustanie w tym zmaganiu. On nam nie da odpocząć. Co najwyżej będzie szukał innych metod. Zmieni metody i nam się będzie wydawało, że mamy więcej odpoczynku, a to już jest atak prowadzony z innej strony, subtelnie, ale często skutecznie. I żebyśmy wiedzieli, że nie jesteśmy w stanie z nim po ludzku wygrać i dlatego modlimy się przez przyczynę Michała Archanioła, żeby pomógł nam, byśmy mocą Bożą w tej walce mogli być zwycięzcami - mówi abp Dzięga.

Metropolita dodaje, że "zawołanie Michała Archanioła „Któż jak Bóg” w dzisiejszych kontekstach językowych znaczyłoby tylko Bóg, tylko po Bożemu, tylko z Bogiem".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gniezno uczciło 1022. rocznicę śmierci swojego patrona św. Wojciecha

2019-04-23 14:50

bgk / Gniezno (KAI)

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka celebrowana była 23 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej Msza św. z okazji 1022. rocznicy śmierci św. Wojciecha. W czasie liturgii przedstawiciele ośmiu parafii oraz seminarium duchownego „Redemptoris Mater” otrzymali cząstki relikwii męczennika.

TD
Obraz męczeństwa św. Wojciecha w Janinie

Witając przybyłych do katedry pielgrzymów, duchownych, osoby życia konsekrowanego oraz przedstawicieli lokalnych władz biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski przytoczył słowa św. Jana Pawła II, które papież wypowiedział na Wzgórzu Lecha przed 40 laty, przypominając, że: „męczeńskie zwłoki apostoła, biskupa Wojciecha, legły u fundamentów chrześcijaństwa na całej polskiej ziemi”.

„Tak więc świadectwo św. Wojciecha wciąż jest z nami, a jego orędzie aż dotąd nie straciło na swej aktualności. Ziarno jego męczeńskiej śmierci wciąż rodzi nowe owoce” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Aktualność przesłania głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej podkreślił też w homilii ks. kan. Andrzej Grzelak, dziekan dekanatu gnieźnieńskiego I. Jak mówił, ten, który przed wiekami umacniał naszych przodków, umacnia w wierze również nas.

Kapłan wspomniał także o dwóch wyjątkowych pielgrzymach, którzy przez lata wspólnie przewodzili dorocznym uroczystościom świętowojciechowym, a którzy podczas tegorocznych obchodów, ze względu na przypadające rocznice, będą szczególnie wspominani. To kard. Stefan Wyszyński, który przed 70 laty odbył ingres do katedry gnieźnieńskiej i kard. Karol Wojtyła, później papież Jan Paweł II, który 40 lat temu przybył z pierwszą pielgrzymką do Ojczyzny, w tym do Gniezna. Obaj – jak mówił ks. Grzelak – wskazywali na św. Wojciecha jako niezłomnego świadka Ewangelii i patrona ładu hierarchicznego.

„Kard. Wyszyński mówił, że św. Wojciech nieustannie wskazuje na podstawowe prawa nadane przez Stwórcę każdemu człowiekowi. Prawa fizyczne i duchowe. Człowiek te prawa powinien poznać i zachować, aby mógł być prawdziwie tym, kim chce mieć go Bóg. Wielki Prymas uczył też, że każdy naród otrzymał te prawa i powinien w nich wzrastać, wówczas dopiero może spełnić zadania, które sam Pan mu wyznacza. Nikt i nic nie może ani człowieka ani narodu tych praw pozbawiać” – stwierdził dziekan gnieźnieński.

Pod koniec liturgii Prymas Polski wręczył nominacje papieskie dwóm kapłanom archidiecezji gnieźnieńskiej. Godność Kapelana Jego świątobliwości otrzymali: ks. Roman Szulga, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Inowrocławiu oraz ks. Andrzej Budzyński pełniący posługę duszpasterską w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

Prymas przekazał również cząstki relikwii św. Wojciecha przedstawicielom wspólnot, które wcześniej o ich ofiarowanie poprosiły. Relikwie otrzymały: parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Białogórze (diec. pelplińska), parafia pw. św. Wojciecha w Bobowie (diec. pelplińska), Polska Parafia Personalna w Budapeszcie (Węgry), parafia pw. NMP Królowej Polski w Dąbrowie (arch. gnieźnieńska), parafia pw. św. Bonawentury w Pakości (arch. gnieźnieńska), parafia pw. św. Marcina w Sierakowicach (diec. pelplińska), parafia pw. św. Wojciecha w Suwałkach (diec. Ełcka), Archidiecezjalne Seminarium Misyjne „Redemptoris Mater” w Warszawie oraz parafia pw. św. Michała Archanioła w Zblewie (diec. pelplińska).

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali: biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk, bp senior Bogdan Wojtuś oraz przybyły do Gniezna bp Antoni Długosz, biskup senior archidiecezji częstochowskiej, a także Kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz gnieźnieńscy kapłani.

W Eucharystii wspólnie z mieszkańcami Gniezna i pielgrzymami uczestniczyły władze miasta, delegacje szkół oraz organizacji i stowarzyszeń m.in. Towarzystwa św. Wojciecha.

Dziękując na koniec za wspólną modlitwę abp Wojciech Polak polecił szczególnej modlitewnej pamięci obchodzącego dziś imieniny papieża Franciszka. Zaprosił również wszystkich do uczestnictwa w centralnych obchodach świętowojciechowych, które odbędą się w Gnieźnie w najbliższą sobotę i niedzielę z udziałem biskupów i pielgrzymów z całego kraju.

Należy dodać, że obchodzona 23 kwietnia uroczystość św. Wojciecha, ze względu na trwającą oktawę Wielkanocy, przeniesiona została w tym roku na dzień 30 kwietnia.

Transmisję z Mszy św. z katedry gnieźnieńskiej obejrzeć można na stronie www.archidiecezja.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem