Reklama

Wizytówka parafii

Kalina Wielicka
Edycja łowicka 41/2003

Kościół pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą, podobnie jak i tamtejsza plebania, już od wiosny tonie zawsze w kwiatach. Na placu przykościelnym przybywa z roku na rok ciekawych ekspozycji, kompozycji kwiatowych, ale i kapliczek, a nawet zabytkowych narzędzi rolniczych itp. Dzieje się tak za staraniem nowomiejskiego proboszcza, ks. prał. Stanisława Lecha, zapalonego ogrodnika-amatora i estety.

„Zależy mi na tym, żeby pierwsze wrażenie człowieka, zbliżającego się do naszego kościoła, było sympatyczne” - przyznaje Ksiądz Proboszcz. „Stąd tyle kolorowych kwiatów wokół świątyni. Dużą wagę przywiązuję także do gablot. Uważam je za wizytówkę parafii. Chcę, żeby były ciekawe, kolorowe, przyciągały uwagę”.
Dlatego ks. dr Lech osobiście sadzi kwiaty, pieli grządki i przycina krzewy róż, a także komponuje barwne kolaże w gablotach. Ma w tym kierunku wieloletnią wprawę i bogate zbiory materiałów informacyjnych i plastycznych. „Staram się, żeby informacje w gablotach były zawsze aktualne. Mam stosy materiałów, wycinam i nic nie wyrzucam, wiem co gdzie jest” - mówi. Stąd w dużej mierze wynika konieczność samodzielnego przygotowywania przez Księdza Proboszcza ekspozycji w gablotach, bo komu innemu trudno byłoby już ogarnąć zawartość tej kolekcji...
Ks. Lech przygotowuje osobiście także wiele dekoracji we wnętrzu świątyni parafialnej, choćby z okazji ślubu. W Nowym Mieście wiadomo, że każda młoda para będzie sobie ślubować w odmiennej - często mocno „ogrodowej” - scenerii. Zawsze bardzo ciekawe są dekoracje kościoła na uroczystość I Komunii św. czy z okazji świąt kościelnych. W tym już wspomagają Księdza Proboszcza oddani parafianie. I zdarza się, że pod sklepieniem nowomiejskiego kościoła kołyszą się dziesiątki czy setki gołąbków...
Parafia w Nowym Mieście stała się od co najmniej roku polem wielu prac remontowych i upiększających. Od ubiegłego roku trwa nadbudowa plebanii i adaptacja strychu na mieszkanie dla wikariusza. Nowy dach został pokryty blachą. Na więcej nie starczyło pieniędzy, bo ks. Lech zdecydował się odświeżyć w tym roku elewacje zewnętrzne kościoła parafialnego, odnowić okna i wymalować - po siedmiu latach od ostatniego malowania - wnętrze kościoła. Remont przeprowadziła ekipa Stanisława Wrzeszcza ze Strużna koło Opoczna, co podkreśla Ksiądz Proboszcz, zadowolony ze swoich pracowników.
W świątyni pojawiły się w tym roku piękne witraże, wykonane przez Jarosława Żero. Dwa witraże zamontowano w lutym, a resztę w maju. Każdy jest inny. Witraże w prezbiterium upamiętniają 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II (witraż ten zostanie poświęcony 16 października, w rocznicę wyboru Ojca Świętego na Stolicę Piotrową) lub nawiązują do Miłosierdzia Bożego. Ten drugi witraż został ufundowany przez Caritas Parafialną i został poświęcony w Tygodniu Miłosierdzia.
Kolejne dwa witraże przedstawiają diecezję i Nowe Miasto. Witraż z widokiem bazyliki katedralnej ufundował były wikariusz parafii, ks. Mirosław Targaszewski. Witraż został poświęcony podczas tegorocznego Wielkiego Postu. Witraż nowomiejski został ufundowany przez Urząd Miasta i Gminy. Poświęcono go 3 maja, podczas Mszy św. za Ojczyznę.
Cztery dalsze witraże wyobrażają cztery pory roku. Witraż wiosenny ufundowali dla kościoła państwo Rybarczykowie, dla upamiętnienia 15-lecia swego małżeństwa.
Lato jest darem pochodzącego z Nowego Miasta tegorocznego neoprezbitera, ks. Konrada Świastaka. Witraż - wyraz wdzięczności za święcenia kapłańskie został poświęcony na Mszy św. prymicyjnej ks. Świstaka.
Witraż jesienny ufundowały Koła Żywego Różańca i Franciszkański Zakon Świecki. Będzie on oddany uroczyście i poświęcony 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej, jako dar na Rok Różańca Świętego.
Zimę ufundowali mieszkańcy wsi Pobiedna, poświęcono go w dniu odejścia z parafii powszechnie tu lubianego wikariusza, ks. Zbigniewa Kalińskiego.
Wszystkie te prace, remonty, dary i nawet rabatki kwiatowe, od opisu których zaczęliśmy nasz tekst, są znakomitą „wizytówką duszpasterską” parafii Nowe Miasto, ale może przede wszystkim - wyrazem trwania w Bożej radości życia i umiejętności cieszenia się pięknem Jego stworzenia.

Reklama

Mężczyzna z kanistrami benzyny zatrzymany w katedrze

2019-04-18 11:24

PAP

Mężczyzna z dwoma kanistrami benzyny został zatrzymany w środę wieczorem po wejściu do nowojorskiej katedy św. Patryka na Manhattanie - poinformowała policja.

Ks. Cezary Chwilczyński

37-letni mężczyzna, mieszkaniec stanu New Jersey, został zatrzymany przez ochronę po wejściu do katedry, jednej z najbardziej charakterystycznych budowli w Nowym Jorku.

Pracownicy ochrony zawiadomili policję, która - po wstępnym przesłuchaniu - przewiozła mężczyznę do aresztu.

Według policji, mężczyzna miał przy sobie ponad 4 galony (ponad 15 litrów) benzyny, dwie butelki innego palnego płynu oraz dwie zapalniczki. Nie wiadomo jakie były jego zamiary.

Mężczyzna tłumaczył, że skończyło mu się paliwo w samochodzie. Nie wiadomo jednak, po co wszedł z kanistrami do katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mary Wagner znów w areszcie

2019-04-19 11:28

azr (KAI) / Vancouver

Jak informuje portal pro-life lifenews.com, obrończyni życia Mary Wagner została aresztowana w Wielki Czwartek na terenie kliniki aborcyjnej Everywoman’s Health Center w Vancouver.

Artur Stelmasiak

Mary Wagner, wraz z towarzyszącą jej osobą przedstawiającą się jako Baby Jane Doe, rozdawała na terenie placówki róże, z kopią cudownego medalika oraz krótką wiadomością dla matek. Próbowały też rozmawiać z kobietami oczekującymi w klinice i proponować im alternatywę dla aborcji.

Jeszcze przed przyjazdem policji, ochrona kliniki siłą próbowała usunąć obie kobiety z centrum aborcyjnego i groziła aresztem, jednak Mary Wagner miała powiedzieć, że zostanie razem z nienarodzonymi dziećmi i uklęknąć. 43-letnia obrończyni życia została zatrzymana ostatecznie przez policję, siłą wyniesiona i przewieziona do aresztu zaledwie godzinę po tym, jak weszła na teren klinik aborcyjnej Everywoman’s Health Center w Vanvouver. Oskarżono ją o utrudnianie korzystania z mienia zgodnie z jego przeznaczeniem i pozostawiona w areszcie.

Wagner odmówiła wyjścia za kaucją i deklaracji, że nie będzie się zbliżać do klinik aborcyjnych. Pozostanie w areszcie co najmniej do czasu rozprawy zaplanowanej na 1 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem