Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 41/2003

Spotkanie Fundatorów Ośrodka Rehabilitacji

22 września w budynku Kurii Diecezjalnej odbyło się spotkanie Fundatorów i Rady Fundacji Caritas na rzecz budowy Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: bp Kazimierz Górny, ks. Stanisław Słowik - dyrektor diecezjalnej Caritas, prof. Andrzej Kwolek - prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji oraz Marian Siwiec - prezes Fundacji. Słowa podziękowania za wniesioną pomoc i zaangażowanie na rzecz nowo powstającego ośrodka skierował do przybyłych gości Ordynariusz Rzeszowski. Z kolei prof. A. Kwolek wyjaśniał cel przedsięwzięcia, którym jest zapewnienie wszystkich potrzeb w zakresie rehabilitacji dzieci z całego Podkarpacia.

Spotkanie formacyjne księży wizytatorów

23 września odbyło się spotkanie formacyjne księży wizytatorów diecezji rzeszowskiej. Przewodniczył mu bp Edward Białogłowski.
W słowie wprowadzającym Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na ważną rolę, jaką w relacjach międzyludzkich odgrywa dialog. Podczas spotkania ks. dr Janusz Podlaszczak omówił zagadnienia dotyczące katechizmu i zeszytu ćwiczeń, natomiast ks. dr Krzysztof Budzyń przedstawił rolę katechizmu w procesie dydaktycznym, zadania ucznia i wyposażenie pracowni katechetycznej. Kolejny blok tematyczny podjął bp Edward Białogłowski. Omawiał on proces przygotowań do bierzmowania i pielgrzymkę maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasną Górę.

Inauguracja roku formacyjnego w Duszpasterstwie Nauczycieli

24 września odbyła się inauguracja roku formacyjnego dla członków diecezjalnego Duszpasterstwa Nauczycieli. Spotkanie rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. Krzyża Świętego w Rzeszowie. Następnie nauczyciele i wychowawcy z terenu Podkarpacia zebrali się w budynku Kurii Diecezjalnej na dyskusji programowo-organizacyjnej.

Reklama

5-lecie Muzeum Diecezjalnego

25 września obchodzono 5. rocznicę istnienia Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie. Tego dnia w budynku Kurii odbyło się spotkanie okolicznościowe z udziałem osób zaangażowanych w prace Muzeum. Wśród przybyłych gości byli: bp Kazimierz Górny, ks. dr Jerzy Buczek - rektor WSD, ks. Franciszek Dziedzic - dyrektor Muzeum Diecezjalnego oraz wiceprezydent miasta - Ryszard Winiarski. W czasie uroczystości można było wysłuchać koncertu w wykonaniu dr Stanisławy Mikołajczyk-Madej oraz zapoznać się z historią najcenniejszego nabytku rzeszowskiej placówki. Jest nim obraz przedstawiający św. Agnieszkę. Dzieło datuje się na początek XVII w. Jego autor jest nieznany.
Prezentacji obrazu dokonała Urszula Brzozowska-Drozdowicz - konserwator dzieł sztuki.

Obchody 64. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

26 września w Rzeszowie upamiętniono 64. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. Trójcy Świętej w Rzeszowie. Wcześniej kombatanci, przedstawiciele władz miejskich i przybyli goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Spotkanie zorganizował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego.

Dzień Skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci

27 września w kościele pw. Świętej Rodziny w Rzeszowie odbył się Dzień Skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odmówienia różańca. Następnie odprawiona została Msza św. Po niej odbyła się okolicznościowa konferencja, a następnie Koronka do Bożego Miłosierdzia i Adoracja Najświętszego Sakramentu. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo fatimskie. Uroczystość połączona została z 10-leciem istnienia Apostolstwa Dobrej Śmierci.
Podczas uroczystości poświęcono sztandar Stowarzyszenia. Z jednej strony widnieje na nim Matka Boża Bolesna, z drugiej Święta Rodzina.
Dzień Skupienia zorganizowano z inicjatywy Stowarzyszenia Matki Bożej - Patronki Dobrej Śmierci.

Walne Zebranie Rady Instytutu Akcji Katolickiej

27 września w Rzeszowie odbyło się Walne Zebranie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Podczas spotkania sprawozdawczego podsumowano miniony rok pracy Stowarzyszenia, zarówno w oddziałach parafialnych, jak i w strukturze diecezjalnej. Zastanawiano się również nad kierunkami działań na przyszłość. W zebraniu uczestniczył ordynariusz rzeszowski, bp Kazimierz Górny.

Co robił Chrystus w Wielką Sobotę?

2019-04-20 00:10

Agnieszka Bugała

Wielka Sobota ze św. Matką Teresą z Kalkuty:

pixabay

Apostołowie uciekli. Maryja przeszyta mieczem boleści trwała i rozważała wszystko w poranionym sercu. Przy grobie Jezusa postawiono straże. Było przeraźliwie cicho. Ale co się działo za wielkim kamieniem, który przysunięto do grobu? „Wielka Sobota jest dniem ukrycia Boga (...). «Dzisiaj na ziemi panuje wielka cisza, wielka cisza i samotność. Wielka cisza, bo Król śpi... Bóg umarł w ciele i zstąpił, by wstrząsnąć królestwem piekieł»”. (...) Wielka Sobota jest «ziemią niczyją», gdzieś między śmiercią a zmartwychwstaniem, ale na tę «ziemię niczyją» dotarł On, Jedyny, który ją przeszedł ze śladami męki poniesionej dla człowieka” – mówił papież Benedykt XVI w 2010 r.

Cisza i ciemność Wielkiej Soboty dotykają serc coraz większej rzeszy ludzi. Ich samotność jest często otchłanią, w której nie pali się żadne światło. Jesteśmy światem, który najpierw wepchnął Boga na krzyż, potem zamknął Go w grobie a teraz krzyczy, że Bóg nas opuścił i przestał się interesować losem człowieka. Jednak nawet w ciszy Wielkiej Soboty Bóg trudził się ratowaniem tych, za których oddał życie – zstąpił do piekieł i wstrząsnął królestwem. Ciemność i cisza Wielkiej Soboty dotykały też serc wielu świętych – Bóg ukrywał się przed nimi, mimo że kochali Go całym sercem. Jedną z nich była św. Matka Teresa z Kalkuty.

Na twarzy tej drobnej kobiety w białym sari zawsze rozkwitał uśmiech. Podobno nigdy się nie skarżyła. Pracowała od rana do nocy, chodziła do najgorszych nor biedaków i niosła tam światło. A jednak przez prawie pół wieku przeżywała niemal całkowitą ciemność i pustkę duchową! „Ojcze, od roku 49 albo 50 to straszliwe poczucie pustki. Ta niewypowiedziana ciemność, ta nieustanna tęsknota za Bogiem, która przyprawia mnie o ten ból w głębi serca. Ciemność jest taka, że naprawdę nic nie widzę – ani umysłem, ani rozumem. Miejsce Boga w mojej duszy jest puste. Nie ma we mnie Boga. Kiedy ból tęsknoty jest tak wielki – po prostu tęsknię i tęsknię za Bogiem. I wtedy jest tak, że czuję: On mnie nie chce, nie ma Go tu” – pisała w 1961 r. w liście do o. Josepha Neunera SJ. „Jeśli kiedykolwiek będę świętą – na pewno będę świętą od «ciemności». Będę ciągle nieobecna w Niebie – aby zapalić światło tym, którzy są w ciemności na ziemi” – mówiła.

Ciemność i cisza Wielkiej Soboty przerażają, ale musimy w nie wejść. Po drugiej stronie czeka Chrystus Zmartwychwstały…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: abp Jędraszewski poświęcił pokarmy na Rynku Głównym

2019-04-20 20:29

led / Kraków (KAI)

W Wielką Sobotę abp Marek Jędraszewski poświęcił pokarmy przed bazyliką mariacką na Rynku Głównym w Krakowie. Metropolita krakowski złożył licznie zgromadzonym mieszkańcom, gościom i turystom świąteczne życzenia.

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

W uroczystości uczestniczył m.in. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski – senior, ks. Dariusz Raś, proboszcz bazyliki mariackiej, o. Leon Knabit i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Podczas uroczystości abp Marek Jędraszewski mówił, że „nie może być lepszej perspektywy, gdy chodzi o przesłanie tych świat, niż ta prawda, że Chrystus zmartwychwstał, zwyciężając grzech, śmierć i tego, który spowodował śmierć i grzech czyli szatana”. - W tym tkwi cała nadzieja, ciągle odnawiana zawsze podczas tych świąt, że zwycięstwo ostateczne należy do Chrystusa i tych wszystkich, którzy wiernie idą za nim, dźwigając także swoje krzyże, bo one są niejako włączone w prawdę o naszym życiu – podkreślił hierarcha.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt. Prezydent mówił, że w święceniu pokarmów na Rynku biorą udział osoby z całego kraju, a cudzoziemcy pytają na czym ta tradycja polega.

- Krakowski Rynek jest od ponad 700 lat miejscem, gdzie odbywają się wszystkie rzeczy, które można nazwać tradycyjnymi. Te święcenia to także tradycja od wielu, wielu lat – powiedział prezydent, dodając że „Kraków był zawsze miejscem, w którym krzyżowały się kultury i narody, był miastem międzynarodowym”.

Na placu przed bazyliką mariacką stanął także stół z tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami, które trafią do podopiecznych braci albertynów.

Gospodarze uroczystości rozdali obecnym na krakowskim Rynku tradycyjne pieczywo świąteczne, nazywane kukiełkami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem