Reklama

Kompendium wiedzy o Janie Pawle II


Edycja warszawska (st.) 41/2003

Na niespełna miesiąc przed 25. rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową ukazał się pierwszy tom „Wielkiej Encyklopedii Jana Pawła II”. Całość ma obejmować 20 tomów i ok. 4 tys. haseł. Będą w niej uwzględnione najważniejsze fakty, wydarzenia oraz postacie, które pojawiły się w życiu Karola Wojtyły.

Będą więc biogramy osób bliskich Papieżowi i tych, którzy mieli na niego wpływ albo biorą udział w istotnych wydarzeniach tego pontyfikatu. W encyklopedii omówione zostaną kraje i miasta, które odwiedził, sylwetki wyniesionych przez niego na ołtarze świętych i błogosławionych, a także najważniejsze punkty nauczania Jana Pawła II i napisane przez niego dokumenty. Większość haseł opatrzona jest cytatami z wypowiedzi Ojca Świętego.
Promocja bogato ilustrowanego pierwszego tomu, obejmującego hasła na literę A, odbyła się 23 września w siedzibie Wydawnictwa Edipresse Polska, które jest wydawcą encyklopedii. - Chociaż o pontyfikacie i nauczaniu Jana Pawła II powstały liczne tomy, które mogłyby się złożyć na zawartość wielu bibliotek na świecie, nikt jeszcze nie wpadł na pomysł wydania encyklopedii - podkreślił na początku spotkania red. Marcin Przeciszewski, szef KAI.
- Jeszcze niedawno wydawało mi się, że coś wiem na temat pontyfikatu Jana Pawła II, ale musiałem to odczucie zweryfikować, kiedy przystąpiliśmy z niewielkim gronem kolegów do pracy nad tym dziełem. Pracując nad encyklopedią, natrafiamy na bardzo dużo mało znanych faktów, nie zawsze opisanych, natykamy się na ludzi, którzy z Papieżem się spotykali. Dla mnie praca nad encyklopedią jest wielką, wspaniałą przygodą - podkreślił redaktor naczelny Wielkiej Encyklopedii Jana Pawła II Grzegorz Polak.
Podczas spotkania swoimi wspomnieniami o Ojcu Świętym podzielili się ks. Adam Boniecki MIC oraz Eugeniusz Mróz, jeden z najbliższych przyjaciół Ojca Świętego z okresu wadowickiego. Dyskusję prowadziła red. Katarzyna Kolenda-Zalewska.

Reklama

Dziś Poniedziałek Wielkanocny i Śmigus-Dyngus

2019-04-22 10:00

maj / Warszawa (KAI)

Z Poniedziałkiem Wielkanocnym - drugim dniem Świąt Zmartwychwstania Pańskiego - wiąże się tradycja Śmigusa-Dyngusa. Śmigus i Dyngus to dwa odrębne obyczaje, które praktykowane były jednego dnia. Dlatego z czasem ich nazwy się połączyły.

Ryan McGuire/Pixabay

Dyngusem nazywano datek dawany przez gospodynie mężczyznom chodzącym w Poniedziałek Wielkanocny po domach, składającym życzenia świąteczne i wygłaszającym oracje i wiersze o męce Pańskiej, czy też komiczne parodie. W zamian za to otrzymywali jajka, wędliny i pieczywo.

Śmigus z kolei to obyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Stąd też nazwa "lany poniedziałek". Zwyczaj prawdopodobnie ma korzenie pogańskie i wiąże się z radością po odejściu zimy oraz z obrzędami mającymi zapewnić urodzaj i płodność.

Chrześcijaństwo dodało do tego oczyszczającą symbolikę wody, a także tradycję, zgodnie z którą oblewanie wodą jest pamiątką rozpędzania tłumów, które gromadziły się w poniedziałek, rozmawiając o Zmartwychwstaniu Chrystusa.

W Poniedziałek Wielkanocny gospodarze o świcie wychodzili w pola i kropili je wodą święconą, żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową, co miało zapewnić urodzaj i uchronić plony przed gradobiciem. Pola objeżdżano w procesji konnej.

Wodą oblewano jednak przede wszystkim młode dziewczęta. Nieoblana panna była zdenerwowana i zaniepokojona, gdyż oznaczało to brak zainteresowania ze strony miejscowych kawalerów.

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie obchodzi się przez dwa dni, aby móc głębiej rozważać te tajemnice wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów: Wigilia Paschalna - fotogaleria

2019-04-22 20:42

Agata Zawadzka

Bp Paweł Socha przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Agata Zawadzka

Przytaczamy wybrane myśli z homilii Księdza Biskupa:

„Dzisiejsza liturgia zaczęła się od światła. (…) Światłem jest Bóg ze swoim boskim prawem”.

„Chrystus jest Źródłem życia. Zmartwychwstanie to przyjęcie śmierci, aby ją zwyciężyć. I przez to zwycięstwo nad śmiercią zasiadać po prawicy Ojca w człowieczeństwie. Życie wieczne przywraca nam Jezus Chrystus”.

„Jezus uobecnia swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie w Eucharystii. Dzieło zbawienia aktualizuje się w każdej Mszy świętej”.

„Życie wieczne w Bogu. To jest istota dzisiejszego święta. I dlatego taka wielka radość, że w Chrystusie mamy dar życia wiecznego”.

Zobacz zdjęcia: Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem