Reklama

Obóz Stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

„Uczyńmy człowieka”

Karolina Suska
Edycja włocławska 41/2003

Zawsze marzyłam, aby zobaczyć Kraków - dawną królewską stolicę Polski. I oto podczas ostatnich wakacji marzenie się spełniło. Przez 12 dni miałam zaszczyt uczestniczyć w obozie wakacyjno-integracyjnym, zorganizowanym przez Fundację Jana Pawła II „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla jej stypendystów. 13 sierpnia Kraków przyjął stypendystów: licealistów i studentów, łącznie około tysiąca osób. Spotkanie przebiegało pod hasłem Uczyńmy człowieka. Jego program był realizowany w grupach. Wspólnie uczyliśmy się, modliliśmy i bawiliśmy.
Pierwszego dnia obozu uczestniczyliśmy w Mszy św., którą w katedrze wawelskiej odprawił kard. Franciszek Macharski. W kolejnych dniach podziwialiśmy piękno Krakowa i okolic. Uczestniczyliśmy w Mszy św. w Łagiewnikach, zwiedzaliśmy Wawel, Sukiennice i wiele innym wspaniałych zabytków. Wspólnie bawiliśmy się na Rynku. 20 sierpnia specjalnym pociągiem pojechaliśmy do Wadowic, rodzinnego miasta naszego Ojca Świętego. Tam zwiedziliśmy bazylikę i Dom Papieża, w którym obecnie znajduje się muzeum. Zostaliśmy też poczęstowani wspaniałymi kremówkami. Tego samego dnia pojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej. Szliśmy ulicami miasta do klasztoru Ojców Bernardynów. Na górze miało miejsce krótkie spotkanie z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem, który skierował do nas serdeczne słowa. Później ciepły posiłek i Msza św.
Wielkim wyróżnieniem było dla nas uczestnictwo w wykładzie prowadzonym przez prof. dr. hab. Andrzeja Borowskiego w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie zabrakło również sportu. Tereny sportowo-rekreacyjne udostępnili nam Ojcowie Salezjanie. Było wspaniale, rywalizację połączono z zabawą.
Codziennie uczestniczyliśmy w Mszy św. w pobliskim kościele Ojców Pijarów oraz w warsztatach, które miała każda grupa. Uczyliśmy się na nich lepiej poznawać siebie i swoich bliźnich. Mierzyliśmy się ze swoimi problemami. Na dwa dni przed wyjazdem zorganizowano nam lekcję języka angielskiego. W prezencie każdy z uczestników otrzymał pomocny w nauce słownik. Wieczorem odbyło się spotkanie z abp. Tadeuszem Gocłowskim. Z Księdzem Arcybiskupem spotkaliśmy się również następnego dnia, gdy przewodniczył Mszy św. w kościele Mariackim.
Ważnym wydarzeniem było spotkanie z Piotrem Gawłem, przewodniczącym zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który przybliżył nam założenia i istotę działania Fundacji.
Opiekunowie poświęcali nam wiele uwagi i troski. Panowała tak dobra atmosfera, że gdy przyszło się rozstać, zapanował smutek. Podobnie jak inni uczestnicy żałuję, że czas spędzony na obozie minął tak szybko, ale cieszę się, że mogłam uczestniczyć w pierwszym, historycznym zjeździe stypendystów.

Reklama

Sri Lanka: do 290 wzrosła liczba ofiar po niedzielnych zamachach

2019-04-22 10:25

ts, pb, mip (KAI) / Kolombo

Do 290 osób zabitych i ponad 500 rannych wzrósł bilans po niedzielnej serii eksplozji w Sri Lance – poinformowała w poniedziałek rano lankijska policja. Do wybuchów doszło podczas Mszy św. w trzech kościołach oraz w kilku hotelach, w sumie w ośmiu miejscach w kraju. Najwięcej ofiar było w kościele św. Antoniego w stołecznym Kolombo. Stan wielu rannych nadal jest krytyczny.

Twitter

Dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do przeprowadzenia ataków. Prawdopodobnie były to samobójcze zamachy islamskich fundamentalistów religijnych. Według doniesień medialnych 10 dni wcześniej lankijska policja ostrzegana była o możliwości tego typu ataków na kościoły.

Katolicy stanowią około sześciu procent w liczącej około 20 milionów mieszkańców Sri Lance. Mająca 1,2 mln wyznawców wspólnota katolicka skupia się głównie wokół stołecznej archidiecezji Kolombo oraz w 11 dalszych diecezjach na terenie tego wyspiarskiego kraju. Mniej więcej połowa z nich żyje pośród większości syngaleskiej, a druga - wśród Tamilów stanowiących mniejszość społeczeństwa. Katolicy stanowią tylko 4 procent wśród 15 mln Syngalezów i ponad 15 procent wśród niemal 4 mln Tamilów.

Kościół katolicki jest jedną z nielicznych instytucji mających trwałe miejsce w obu grupach ludności, a tym samym może się przyczyniać do pojednania po krwawej wojnie domowej lat 1982-2009. Widocznym tego znakiem jest odbywana w sierpniu każdego roku pielgrzymka do Madhu, gdzie czczona jest licząca 400 lat figura Matki Bożej. W tych pielgrzymkach uczestniczy zazwyczaj kilkaset tysięcy osób, nie tylko katolicy i inni chrześcijanie, lecz także buddyści i hinduiści.

Podczas wizyty w Madhu w styczniu 2015 r. papież Franciszek kanonizował pierwszego świętego Sri Lanki, „apostoła Cejlonu”, o. Józefa Vaza (1651-1711). Ten pochodzący z Indii misjonarz głosił Ewangelię i pełnił posługę kapłańską na ówczesnym Cejlonie od 1686 r. aż do swej śmierci.

Pierwsi misjonarze chrześcijańscy przybyli na wyspy już w V wieku z Persji. Jednak systematyczne misje rozpoczęły się dopiero wraz z przybyciem Portugalczyków w XVI wieku i były prowadzone przez franciszkanów, jezuitów, dominikanów oraz augustianów. W czasach kolonizacji holenderskiej od XVII wieku religia katolicka została zabroniona, natomiast przywileje otrzymali kaznodzieje protestanccy.

W 1796 r. Brytyjczycy przywrócili wolność religijną i umożliwili misjonarzom zakonnym z różnych krajów europejskich dostęp na ówczesny Cejlon. W 1834 r. została utworzona pierwsza diecezja katolicka. Kościół szybko spotkał się z uznaniem w społeczeństwie, a to za sprawą szkół, szpitali i obiektów socjalnych, które są dostępne nie tylko dla katolików. Wrogo natomiast nastawieni są ekstremiści buddyjscy, którzy uważają, że Sri Lanka musi być krajem w pełni buddyjskim. Chrześcijanie od lat cierpią z powodu panującego wyobrażenia, że są religią zaszczepioną przez władców kolonialnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Paryż: rektor bazyliki Notre-Dame złoży skargę w związku z pożarem

2019-04-22 20:59

st (KAI) / Paryż

Ks. prał. Patrick Chauvet, rektor-archiprezbiter bazyliki Notre-Dame w Paryżu powiedział dzisiaj w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” tej świątyni.

Corriere Della Sera/twitter

„Katedra należy do państwa, ale wewnątrz są meble, krzesła, nagłośnienie, projektory ... Konieczne jest złożenie wraz z władzami państwowymi skargi do prokuratury, aby firmy ubezpieczeniowe podjęły działania, a jednocześnie bym dokładnie wiedział, co się stało ”- stwierdził.

Rektor zapewnił, że skarga zostanie złożona w związku z „nieumyślnym zniszczeniem”, ponieważ nie sądzi, by był ktoś, kto chciałby podpalić świątynię. Jego zdaniem przyczynami pożaru mogły być „albo nieroztropność, albo zwarcie”. Jednocześnie podkreślił, że szybko docierają dary finansowe, a ich wartość osiągnęła już sumę około miliarda euro. Zapewnił, że te pieniądze zostaną wykorzystane najpierw na prace, które „będą ogromne” i zaangażują około „tysiąca osób”.

Ks. Chauvet wyznał, że nie jest sobie w stanie wyobrazić, ile będą kosztować te prace. Przypomniał, że bazylika zatrudnia także osoby, którym w obecnej sytuacji musi zapewnić środki do życia, aż do chwili, kiedy będą mogli na nowo podjąć swą pracę w paryskiej katedrze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem