Reklama

Apostolat Maryjny

Musimy być żyzną glebą

Anna Bensz-Idziak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 41/2003

W sobotę 20 września w Starym Kisielinie spotkali się przewodniczący parafialnych grup Apostolatu Maryjnego z terenu całej diecezji. Tegoroczne spotkanie miało szczególny charakter, bowiem odbywało się w niespełna tydzień po ceremonii pogrzebowej ks. prof. Teofila Herrmanna - wielkiego krzewiciela kultu Niepokalanej w całej Polsce i za granicą.

Choć, z racji śmierci dyrektora krajowego Apostolatu Maryjnego (AM), spotkanie miało charakter refleksyjny i wspomnieniowy, było kolejnym z całorocznego cyklu formacyjnego. Uczestnicy zastanawiali się nad programem działania i zadaniami, jakie realizować będą w zbliżającym się nowym roku duszpasterskim przeżywanym pod hasłem „Naśladować Chrystusa”.
Podczas wrześniowego spotkania nie zabrakło elementu formacyjnego dla przewodniczących. Podczas Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym ks. Zygmunt Zimnawoda - opiekun Apostolatu Maryjnego w naszej diecezji - nawiązał do przypowieści o siewcy. Podkreślał, iż w codziennym życiu „musimy być żyzną glebą, czyli tymi, którzy będą nie tylko słuchali Pana Boga i Matki Bożej, nie będą słuchaczami oszukującymi samych siebie, ale będą wprowadzali słowo w czyn. Słowo Boże ma być słowem życia dla formowania samych apostołów i dla ich apostołowania na zewnątrz”. Przedstawiciele Apostolatu rozważali w oparciu o „10 rad dla AM”, jak dalej kształtować i rozwijać swoją duchowość maryjną oraz jak skutecznie apostołować Cudownym Medalikiem.
Apostolat Maryjny naszej diecezji jest fundatorem jednej z kaplic Kalwarii Rokitniańskiej. Podczas tegorocznej pielgrzymki AM do Rokitna (21 czerwca) nastąpiło symboliczne poświęcenie „kamienienia węgielnego” budowanej kaplicy, natomiast podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Róż Żywego Różańca (5 października) kaplica „Martwe Ciało” została poświęcona przez bp. Pawła Sochę. Ukończenie budowy tejże kaplicy - zdaniem ks. Zygmunta Zimnawoda - jest wielką dumą i radością diecezjalnego AM. „Jej koszt przekroczył 50 tys. zł, jest to dla nas wielkie wyzwanie, ale podołamy” - powiedział ks. Z. Zimnawoda.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dzieło Apostolatu Maryjnego liczy ok. 3 tys. członków. Funkcję moderatora diecezjalnego pełni Renata Wrycza ze Strzelec Kraj. W diecezji wyodrębnione są trzy okręgi Apostolatu Maryjnego: gorzowski, zielonogórski i głogowski, na czele których stoją moderatorzy okręgowi: Tadeusz Szadkowski, Antoni Kaliszuk i Janina Barska. W ramach okręgów działają parafialne grupy AM. Wszyscy członkowie, zobowiązani są do uczestnictwa w comiesięcznych spotkaniach grup parafialnych (27. każdego miesiąca), dekanalnych zjazdach, diecezjalnych pielgrzymkach i dniach skupienia oraz Ogólnopolskiej Pielgrzymce AM na Jasną Górę.

Katedra Notre Dame: wielkie organy cudem uniknęły zniszczenia

2019-04-17 21:16

azr (KAI/LeFigaro/FranceMusique) / Paryż

Zabytkowe tzw. wielkie organy cudem ocalały podczas poniedziałkowego pożaru w katedrze Notre Dame w Paryżu. Monumentalny instrument, którego część piszczałek pamięta czasy średniowieczne, nie został zalany w czasie gaszenia pożaru, nie spłonął, ani też nie stopił się pod wpływem wysokich temperatur.

wikipedia.org

Zabytkowy instrument, składający się z 5 klawiatur, 109 tonów i ok. 8000 piszczałek ocalał podczas poniedziałkowego pożaru. Teraz muzycy z całego świata mobilizują się na wypadek, gdyby organy należało zdemontować z uszkodzonej świątyni i poddać kosztownej renowacji. Jak opisuje jeden z organistów paryskiej katedry, Vincent Dubois, który uczestniczył w wizji lokalnej po ugaszeniu pożaru, „cała struktura, nastawa organowa, piszczałki i konsole zostały dotknięte pożarem w bardzo niewielkim stopniu”. Znajdujący się pod zachodnią rozetą instument, choć był zagrożony w razie zawalenia się wież, został uratowany, m.in. dzięki temu, że ogromne wysiłki straży pożarnej zostały włożone w ostudzenie temperatury północnej wieży, której zawalenie się mogłoby mieć tragiczne skutki dla całej budowli. „To prawdziwy cud, że woda nie dostała się do środka” - mówi drugi z organistów, Olivier Latry. Wielkim szczęściem jest też fakt, że ołowiane piszczałki, których konstrukcja może wytrzymać do 350 stopni Celsjusza nie stopiła się.

Pytany o przyszłość instrumentu, Dubois nakreśla dwa możliwe scenariusze. Jeśli konstrukcja katedry okaże się na tyle stabilna, że rozpocznie się jej odbudowa, organy należy zabezpiczyć na czas prac i przewidzieć sesje muzyczne, ponieważ instrument ten nie może zbyt długo pozostawać nieużywany. Jeśli natomiast budowla okaże się zbyt niestabilna, wówczas monumentalny instrument trzeba będzie zdemontować.

W katedrze Notre Dame w Paryżu organy były obecne od początku jej istnienia, choć początkowo były niewielkim instrumentem. Słynne „wielkie organy” zostały skonstruowane w XIII w. i rozbudowane w kolejnm stuleciu. Obecny instrument do dziś posiada kilka piszczałek z czasów średniowiecznych. To świadczy o najwyższej trosce, jaką przez wieki otaczano instrument, jego konserwację i modernizację. Ocalały podczas Rewolucji Francuskiej, a kolejny etap swojej rozbudowy zawdzięczają m.in. architektowi Viollet-le-Duc, który polecił ich unowocześnienie. Po raz ostatni poddano je kompletnej renowacji w latach 2011-2014.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ten pokarm upodabnia nas do Jezusa

2019-04-19 13:03

rk / Bielsko-Biała (KAI)

Do gorliwego uczestnictwa w ustanowionej przez Jezusa Wieczerzy i poddania się przemianie na podobieństwo do Niego zachęcił w Wielki Czwartek bp Roman Pindel, który przewodniczył liturgii Wieczerzy Pańskiej w katedrze w Bielsku-Białej. Ordynariusz bielsko-żywiecki zauważył, że eucharystyczny pokarm szczególnie umacnia, uzdrawia, jednoczy z Jezusem i innymi, wezwał też do wdzięczności Jezusowi za pozostawiony dar.

Ks. Rytel-Andrianik

W homilii biskup odwołał się do historii o tym, jak pewien artysta malował „Ostatnią Wieczerzę” i najpierw wybrał osobę, która pozowała mu jako Chrystus, potem zaś rozpoczął wieloletnie poszukiwania kogoś z „odpowiednią twarzą” Judasza. Gdy znalazł takiego mężczyznę, okazało się, że była to ta sama osoba, która przed laty pozowała do postaci Jezusa.

„Dotąd wydawało mi się, że przyjmowanie Komunii świętej zmienia życie człowieka tak, że staje się szlachetny i upodabnia się do Jezusa. Dziś zobaczyłem, że człowiek mający na twarzy wypisane dobro i szlachetność może zmienić się w Judasza” – napisał w swym pamiętniku artysta.

Jak zauważył bp Pindel, pamiątka ustanowienia Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego uświadamia, jak bardzo ludzie potrzebują „Pokarmu z nieba”. „Wspominamy, jak bardzo nas ten pokarm umocnił, uzdrowił, zjednoczył z Jezusem i innymi. Nie potrafimy nigdy dostatecznie wyrazić wdzięczności Temu, który zapłacił życiem, przez okrutną śmierć na krzyżu, by ustanowieni kapłani mogli dla nas powtarzać słowa i gesty Jezusa z Ostatniej Wieczerzy, byśmy mogli uobecniać ofiarę i jej owoce każdego dnia. Byśmy mogli spożywać Ciało i Krew Pana, które są zdolne przemienić Judasza w człowieka podobnego do Jezusa” – dodał i wskazał, że człowiek może się zmienić na gorsze, gdy odchodzi w swoim sercu od podobieństwa do Jezusa.

Duchowny zachęcił, by gorliwie uczestniczyć w Wieczerzy, którą Jezus ustanawiał, pozwalając się przemieniać na” podobieństwo do Niego”.

Po homilii, upamiętniając gest Jezusa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy, ordynariusz obmył i ucałował nogi dwunastu mężczyznom. Na zakończenie liturgii duchowny przeniósł Ciało Chrystusa do tzw. ciemnicy, czyli do bocznego ołtarza w katedrze. Adoracja będzie tu kontynuowana przez cały Wielki Piątek, aż do liturgii Męki Pańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem