Reklama

U progu Unii

Dydaktyka z wartościami

Marek Kuczyński
Edycja zielonogórsko-gorzowska 41/2003

Bez względu na to, czy Unia Europejska jawi się nam jako szansa czy jako zagrożenie, musimy przygotować się do funkcjonowania w jej strukturach. Kardynalnym elementem tego przygotowania jest znajomość języków obcych. W ostatnim czasie kwestia ta jest z większą uwagą podejmowana w naszym systemie szkolnictwa, jednak wraz z nowym podejściem pojawiają się nowe problemy.
W ostatnich latach można zauważyć, że szkoła staje się obszarem walki o odwartościowanie spojrzenia na świat - młody człowiek nie ma być zdolny do czynienia osądów moralnych, tylko przygotowany do sprawnego zaspokajania swoich rozmaitych popędów. Umiejętności pragmatycznych nie należy oczywiście w szkole zaniedbywać, lecz sprowadzenie całego prawie cyklu nauczania do treningu w umiejętnym funkcjonowaniu w materialistycznym świecie jest bardzo niepokojącym sygnałem.
Zadaniem pedagoga jest z jednej strony analiza rzeczywistości, czego owocem mogą być choćby takie właśnie spostrzeżenia, z drugiej zaś - podejmowanie odpowiedzialnych działań, które będą próbą odpowiedzi na zauważone wyzwanie. Jako jedna z takich prób pojawiły się książki do języka angielskiego dla wszystkich grup wiekowych, których zadaniem jest, oprócz propagowania dobrej metodologii, załatanie tej moralnej luki, jaka pojawiła się w podręcznikach. Moim założeniem nie jest to, aby materiały do nauki języków były podręcznikami do katechezy, lecz jedynie przekazanie uczniom materiałów treściowo kompletnych, a więc również nie pozbawionych moralnego wymiaru spojrzenia na rzeczywistość.
W ramach przyjętej interdyscyplinarności jako autor stwarzam sposobność, by ucząc się języka obcego, odbiorca jednocześnie poszerzał wiedzę z historii, geografii, fizyki, matematyki, etyki, filozofii, astronomii, najnowszych dziejów Polski oraz Europy, zdrowego odżywiania się i wielu innych obszarów. Szczególny nacisk kładę na podkreślanie konieczności pracy nad sobą. Do tej pory z powyższego zamysłu zrodziły się i weszły na rynek następujące książki:
Angielski jakiego potrzebujesz, Kanion, Zielona Góra (poziom słabo zaawansowany dla szkoły średniej i wyżej);
Eastern Treasure, PWSZ, Sulechów (poziom średniozaawansowany dla szkoły średniej i wyżej);
Angielski dla twoich potrzeb, Glottiverbum, Psary (poziom początkujący dla szkoły podstawowej);
Angielski dla twoich celów, Glottiverbum, Psary (poziom słabo zaawansowany „lower intermediate: dla gimnazjum).

Dr Marek Kuczyński jest pracownikiem Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ocalała kopia Ikony Jasnogórskiej znajdująca się w Kaplicy Polskiej w Katedrze Notre Dame

2019-04-16 10:54

it / Częstochowa (KAI)

W katedrze Notre-Dame w Paryżu, w której w poniedziałek wybuchł ogromny pożar, znajduje się Kaplica Polska z kopią ikony Matki Bożej z Jasnej Góry i relikwiami św. Jana Pawła II. Została ona uroczyście zainaugurowana w grudniu ubiegłego roku. Z nieoficjalnych informacji przekazanych nam przez służby ratownicze wynika, że ikona nie uległa zniszczeniu.

polskifr.fr

W czasie Apelu Jasnogórskiego paulini i pielgrzymi z bólem modlili się za ratujących katedrę Notre-Dame i z wdzięcznością wspominali umieszczenie w niej kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej z 1 grudnia ubiegłego roku. Według nieoficjalnych wiadomości, które od służb będących po pożarze w katedrze, uzyskał polski portal informacyjno-społecznościowy we Francji, ikona Matki Bożej z Jasnej Góry, znajdująca się w Kaplicy Polskiej w Notre Dame - ocalała.

Na zakończenie wieczornej modlitwy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski powiedział: „Doświadczamy kolejnego bolesnego dramatu religii chrześcijańskiej w Europie, katedra Notre Dame spłonęła, tak jak już przynajmniej kilka kościołów w Europie w ostatnim czasie”. - Europa patrzy czy ta cywilizacja przetrwa czy potrzebna będzie interwencja z Nieba – dodał metropolita częstochowski i zachęcił: „prośmy Matkę Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, aby ogień miłości panował wśród ludzi, a oddalał nienawiść i wszelką przemoc”.

Polską kaplicę w katedrze Notre Dame w Paryżu pw. Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i św. Germana, z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry oraz relikwiami św. Jana Pawła II, odsłonięto 1 grudnia 2018 r. W uroczystości wzięły udział setki Polaków z kraju i mieszkających we Francji.

Mszę św. celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Uczestniczył w niej też marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. To pierwsza narodowa kaplica w paryskiej katedrze. - To wielki dla nas honor, że możemy w takim miejscu mieć znak, który będzie inspirował nie tylko Polaków – mówił wówczas abp Gądecki.

W odczytanym podczas uroczystości liście prezydent Andrzej Duda podkreślił, że „losy naszego narodu i dzieje zmagań o niepodległość po wielekroć i na trwałe splotły się z historią Francji”. „Współtworząc rodzinę wolnych narodów, zjednoczonych w imię najwyższych wartości republikańskich i obywatelskich, których źródłem jest chrześcijańska miłość bliźniego, chcemy nadal pielęgnować łączące nas więzi i razem budować bezpieczną, pomyślną przyszłość obu naszych narodów. Niech więc to szczególne miejsce będzie odtąd symbolem wspólnego polsko-francuskiego dziedzictwa duchowego, które ma moc inspirować nas do pracy dla dobra całej ludzkości” – napisał prezydent RP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej

2019-04-18 17:33

Anna Majowicz

Dla nas Wielki Czwartek to dzień, w którym wracamy do początków. Bez względu na to, ile minęło od naszych święceń kapłańskich, stajemy w tym miejscu, w którym większość z was przyjmowała ten właśnie sakrament, by po raz kolejny wypowiedzieć przed Bogiem: ,, Oto jestem” – przypomniał kapłanom abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przewodniczył w katedrze wrocławskiej Mszy św. Krzyżma, podczas której wspólnie z księżmi odnowił przyrzeczenia kapłańskie.

Anna Majowicz
Abp Józef Kupny wlewa wonności do oleju i przyrządza krzyżmo
Zobacz zdjęcia: Msza św. Krzyżma w katedrze wrocławskiej

Hierarcha w homilii zwrócił uwagę na dwa słowa, które stanowią fundamentalną podstawę kapłańskiej posługi: ,,słuchaj” i ,,kochaj”. – Pan Jezus mówi nam, byśmy słuchali Słowa Bożego i kochali Boga całym sercem, umysłem, duszą i mocną. Ze wszystkich sił – pokreślił metropolita wrocławski. - Słuchaj i kochaj. Proszę dziś razem z wami Boga, by dał nam wystarczająco dużo siły i łaski, by te słowa nie pozostały jedynie jakąś teorią. Niech staną się żywe w historii każdego z nas. Niech staną się żywe w naszym wrocławskim Kościele – nauczał.

Posłuchaj całej homilii:

https://drive.google.com/file/d/1tTz0WnL_gprbdpaCUTaNXRmu8TvSGdxW/view?usp=sharing

W trakcie Eucharystii abp Józef Kupny pobłogosławił olej katechumenów i dokonał konsekracji krzyżma.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem