Reklama

Łódź: Święto żołnierzy wyklętych

2016-03-03 21:05

Piotr Drzewiecki

Piotr Drzewiecki

O życiu w okresie komunizmu, ukrywaniu prawdy, cichej walce o wolną Polskę oraz o bohaterstwie żołnierzy wyklętych opowiadali przedstawiciele kombatantów walczący m.in. w armii Stanisława Sójczyńskiego „Warszyca”, podczas święta żołnierzy wyklętych 3 marca w Łodzi.

Wydarzenie w Zespole Szkół Salezjańskich zorganizowała Rzgowska Młodzież Patriotyczna. Spotkanie rozpoczęło przedstawienie postaci i historii żołnierzy wyklętych. Uczniowie prezentowali wydarzenia z życia bohaterów, recytowali wiersze, przytaczali cytaty i wypowiedzi. Następnie chór Zespołu Szkół Salezjańskich pod dyrygenturą Marcina Paździora wykonał kilka pieśni patriotycznych, nawiązujących do wydarzeń wojennych i powojennych. Uczniowie zaśpiewali m.in.: „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, „Dnia pierwszego września”. Następnie Rzgowska Młodzież Patriotyczna i uczniowie Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego przedstawili trzy scenki: „Warszyc”, „Inka”, „Pilecki”, opowiadające o najbardziej znaczących postaciach wśród żołnierzy wyklętych.

Zobacz zdjęcia: Święto żołnierzy wyklętych

Najważniejszym punktem wydarzenia było spotkanie z trzema kombatantami: podpułkownikiem Tadeuszem Michalskim ps. „Ryś” z oddziału Groźnego, przewodniczący Rady Kombatanckiej w Łodzi, kapitan Jerzy Włodzimierz Stawski ps. "Lubicz" z KWP „Warszyca” oraz Władysław Trzaska - Korowajczyk - uczestnik Szarych Szeregów w Wilnie - AK na Kresach RP.

Żołnierze opowiadali historie udziału w walkach II wojny światowej oraz życia w trakcie komunizmu - okresu, podczas którego walczyli żołnierze wyklęci. Kapitan Jerzy Stawski przytoczył wydarzenia z walk u boku legendarnego dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Stanisława Sójczyńskiego ps. „Warszyc” - żołnierza niezłomnego. Na zakończenie uczeń Adam Brzeziński opowiedział o swoim pradziadku, żołnierzu wyklętym, zabitym przez komunistów.

Reklama

Uczniowie i goście obecni w auli, zadawali także pytania kombatantom. Wszyscy zgodnie podkreślili, że obecnie ich zadaniem jest przekazanie historii tych wydarzeń i ludzi młodym pokoleniom. Na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn państwowy. - Dzisiejsze święto to wspaniała okazja, aby przerwać głuchą ciszę i mówić głośno o ludziach, o których młode pokolenia nie mogą zapomnieć. Dzisiaj wszyscy razem świadczyliśmy o polskości i dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów z życia ludzi, którzy nie bali się zginąć za wolną Polskę - podsumowuje spotkanie Sara Pikala, organizator święta.

Święto Żołnierzy Wyklętych zorganizowała Rzgowska Młodzież Patriotyczna, pod opieką Mariusz Bojanowskiego, na co dzień nauczyciela geografii ze Rzgowa, przy współudziale uczniów Zespołu Szkół Salezjańskich z Łodzi. Spotkanie zostało włączone w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Łodzi, organizowanego w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych”. Patronat narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Duda.

Tagi:
żołnierze wyklęci

Reklama

Wyklęci za patriotyzm

2019-02-21 11:47

Adrian Musiał

Tak jak co roku, Europoseł Jadwiga Wiśniewska zaprasza na wydarzenia uświetniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku dla mieszkańców województwa śląskiego wystąpi Michał Gasz oraz muzycy zespołów De Press i Armia Koncerty „Myśmy Rebelianci” odbędą się 1 marca o godz. 17 w Kinie Amok w Gliwicach oraz 2 marca o godz. 15 w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie.

1 marca już po raz dziewiąty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony z inicjatywy Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który podkreślał, że „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”.

Do wspólnego uczczenia pamięci o Żołnierzach Niezłomnych mieszkańców województwa śląskiego zaprasza Europoseł Jadwiga Wiśniewska: 1 marca oddajemy hołd żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i stanęli do heroicznej walki z komunistycznym okupantem. Wyklęci za swoją niezłomność i za swój opór zapłacili najwyższą cenę. Do dziś ich bezimienne groby rozsiane są po całym kraju. Komuniści grzebiąc niezłomnych w bezimiennych dołach, posiali ziarno, z którego wzrosło nowe pokolenie Polaków poszukujących prawdy o Wyklętych Bohaterach. Dzięki nim Armia Wyklęta powraca. Udowadniają to uczestnicy organizowanego przeze mnie od 4 lat Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Tradycyjnie galom finałowym konkursu towarzyszą koncerty zespołów rockowo-patriotycznych i spektakle teatralne. W poprzednich latach zagrali Forteca i Contra Mundum, a Przemysław Tejkowski przedstawił monodram „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki”. W tym roku, w Gliwicach i Myszkowie, wystąpi Michał Gasz wraz z muzykami zespołów De Press i Armia. Na scenie usłyszymy nieznane dotąd teksty utworów powstałych w oddziałach Żołnierzy Wyklętych z płyty „Myśmy Rebelianci” – zaprasza Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Partnerem strategicznym gliwickiego koncertu jest Specjalna Strefa Ekonomiczna w Katowicach, zaś koncert w Myszkowie jest organizowany z inicjatywy Starosty Myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka oraz Burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki.

- Stało się tradycją, że co roku gromadzimy się, by wspólnie oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. Zapraszam mieszkańców powiatu myszkowskiego 2 marca do Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie. Uroczystości rozpoczniemy od nagrodzenia najmłodszych mieszkańców, laureatów konkursu „Polscy Bohaterowie. Żołnierze Wyklęci”. Następnie, z rockowymi aranżacjami utworów patriotycznych wystąpią znani artyści w koncercie „Myśmy Rebelianci” – zachęca Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą organizowane w całej Polsce Biegi Tropem Wilczym, które odbędą się 3 marca. Na zwycięzców Biegu w Gliwicach czekają bilety na wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czy Ośrodek dla niepełnosprawnych przetrwa?

2019-02-23 01:26

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk w rozmowie z rodzicami i nauczycielami Ośrodka

W piątek (22.02) trzy godziny trwało spotkanie rodziców, dyrekcji i nauczycieli z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty Romanem Kowalczykiem, dyrektorem Departamentu Edukacji Jarosławem Delewskim i ks. Robertem Sitarkiem szefem Fundacji Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Ks. M. Lutra. Do zainteresowanych o los Ośrodka dołączyli radni Piotr Uhle z Nowoczesnej i Piotr Pieńkowski z PiS.

Uhle podkreślał, że przyszedł, bo chciał wysłuchać, o co walczą rodzice i nauczyciele, chciał zrozumieć ich stanowisko. W krótkim wystąpieniu podkreślił, że wrocławscy radni mieli za mało czasu i za mało danych przed sesją Rady Miasta (odbyła się 21.02. – przyp. red.), na której przegłosowano likwidację Ośrodka, aby odnieść się właściwie do sytuacji.

(Piotr Uhle nie oddał głosu w czasie głosowania, pozostali radni Nowoczesnej zgodnie głosowali za likwidacją)

– Teraz jestem mądrzejszy, dziękuję, że mogłem Państwa wysłuchać – mówił.

Robert Pieńkowski apelował o wypracowanie stanowiska, z którym zgodzą się obydwie strony – miasto i walczący o placówkę rodzice i nauczyciele.

Spotkanie zostało zorganizowane na prośbę Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, który – przed wydaniem opinii na temat decyzji podjętej przez Radę Miasta – chciał zapoznać się z sytuacją w miejscu, którego ona dotyczy.

Pełna relacja ze spotkania już wkrótce.

Fotorelacja ze spotkania tutaj: http://wroclaw.niedziela.pl/zdjecia/2710/Czy-Osrodek-dla-niepelnosprawnych


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Otwarte uszy i serca

2019-02-23 17:23

Katarzyna Krawcewicz

Już jutro (24 lutego) o godz. 18.30 w parafii św. Urbana w Zielonej Górze odprawiona zostanie kolejna Msza św. w intencji: o dobrą żonę i dobrego męża. Tym razem homilię wygłosi ks. Krzysztof Hołowczak. – Będę mówił m.in. o tym, żeby osoby szukające drugiej połówki otwierały się na to wszystko, co Pan Bóg dla nich przygotowuje. Żeby miały otwarte serce dla Pana Boga i na Pana Boga, a następnie dla drugiego człowieka i na drugiego człowieka. To będzie takie główne przesłanie: chcieć słuchać Pana Boga. Chcę zachęcić te osoby, żeby realizowały się w tym, co już w tej chwili robią, a jednocześnie cały czas nasłuchiwały, co Pan Bóg chce im powiedzieć – opowiada ks. Hołowczak. Msze święte o dobrego współmałżonka organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Po Eucharystii wszyscy chętni zaproszeni są na spotkanie na plebanii.

Maciej Krawcewicz
Ks. Krzysztof Hołowczak zaprasza na Mszę o dobrego współmałżonka
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem