Reklama

Studia Ignatianum

Duda: będę realizował swoje, prezydent się nie boi

2016-03-08 19:40

wpolityce.pl

Archiwum Kancelarii Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Otwocku odniósł się do bieżących sporów.

Są ludzie, którzy mają inną wizję Rzeczypospolitej, którzy uważają, że nasze zmiany doprowadzić mogą do podważenia ich pozycji, pozycji, jaką zajmowali przez 27 lat, przywilejów, jakie udało im się zdobyć. Wizje państwa mogą być różne, ja jednak przede wszystkim chcę dwóch rzeczy. Chcę, by Polska była krajem sprawiedliwym, a to oznacza m.in. zrównoważony rozwój. Dla mnie to przede wszystkim mniej więcej równe szanse w każdym miejscu Rzeczypospolitej. To jest trudne zadanie, którego nie da się osiągnąć szybko. Moim zadaniem jest choćby ten proces rozpocząć. Nie obawiajcie się, prezydent się nie boi — mówił prezydent Duda. Jego słowa wzbudziły falę oklasków.

Prezydent zaznaczył, że będzie realizował swoje obietnice wyborcze.

Reklama

Chcę jasno powiedzieć: spokojnie, będę realizował swoje. Nie zniechęci mnie do tego żaden krzyk, żadne kalumnie rzucane przez ludzi, którzy zostali odspawani od stołków, na których wydawało im się, że będą siedzieć przez lata. Czasem z przykrością patrzę, jak wielu ludzi przyzwoitych daje się uwieść propagandzie, kiedy działania które prowadzą zaprzeczają temu, co mówi. Jeśli ktoś mówi, że demokracja wymaga ochrony, a jednocześnie może to mówić wszędzie, to przecież na tym polega demokracja, że może mówić w każdym miejscu i czasie, że jest niezadowolony. Na tym polega demokracja. Jeśli może to robić, to czego on broni? — pytał prezydent Duda.

Zaznaczał, że „patrzy na to z przykrością”.

Widzę na tych manifestacjach twarze ludzi, którzy bardzo wiele stracili… Jak to się niektórzy śmieją: ojczyznę dojną racz nam wrócić panie - niektórzy tak mówią. Ale są i tam ludzie przyzwoici, którzy dają się zwieść próbom zastraszania. Spokojnie, nie ma się czego bać. Są ludzie, którzy na naprawie III RP stracą wiele, ale na ogół oni zyskali wiele nieuczciwie, niesprawiedliwie. Albo uznajemy, że polityka to roztropna i uczciwa troska o dobro wspólne, albo nie. Ja i wierzę, że ci którzy rządzą RP też uważają, że to właśnie troska o dobro wspólne. A to oznacza równy podział dóbr i obywateli. To jest to, do czego dążymy — mówił Prezydent RP.

Odnosił się również do sprawy „szafy Kiszczaka”.

Dziś próbuje się zadeptać to pytanie, choćby jaki wpływ miały te dokumenty przetrzymywane w prywatnych domach na kształtowanie się III RP przez 27 lat? Jaki one miały wpływ? To próbuje się relatywizować. A to niezwykle ważne pytanie, dlaczego niektórzy ludzie w ciągu tych lat zachowywali się tak, a nie inaczej, dlaczego na pewne rzeczy się godzili, czemu podpisywali się po wieloma rzeczami. To nasza historia, ale ona wymaga prawdy. Tylko na prawdzie możemy ułożyć nasze relacje, żeby one były relacjami uczciwymi. Inaczej być nie może — mówił Andrzej Duda.

Nie dajmy się zwieść różnego rodzaju panice, rozsiewanej przez pewne środowiska. Są tacy w III RP, którzy mogą stracić naprawdę wiele, gdy Polska stanie się równa dla obywateli. Będą się bronić wszelkimi sposobami, będą zwodzili, rozsiewali strach, propagandę, niepokój. Powtarzam - spokojnie, zrealizujemy naprawę Rzeczypospolitej. Krok po kroku. Wierzę, że ona zostanie przeprowadzona. I wierzę, że na koniec kadencji parlamentu i na koniec mojej kadencji, czyli za 4,5 roku ocenicie Państwo moją pracę. To będzie dla mnie ocena wymierna. **Nie dajcie się zwieść niektórym mediom, które krzyczą, „gdzie są obietnice wyborcze”, „nie zostały zrealizowane”. A gdzie były te media przez ostatnie 8 lat, gdy rządzili tacy, którzy nie spełnili niemal żadnych obietnic? A teraz rząd ma być rozliczany po 6 miesiącach. Rozliczenie będzie następowało pod koniec kadencji — podkreślał prezydent Duda.

Dodał, że on i rząd „dołożą starań, by obietnice zostały spełnione”.

Wierzę w to, że dzięki realizacji odważnych planów gospodarczych przyspieszymy rozwojowo, że to będzie dla państwa odczuwalne w tej kadencji. Będziemy w tym kierunku działali zdecydowanie. Wszelkie nieuczciwe działania będą sankcjonowane. Na nie w uczciwej Polsce nie ma miejsca. RP będzie naprawiana, nie poprzestaniemy na tym co już zostało zrobione — zapowiadał prezydent.

Dodał, że musi dojść także do zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Te zmiany muszą nastąpić. One zostaną przeprowadzone. Dopiero wtedy będzie prawdziwa demokracja. Ci, którzy bronią demokracji chcą by było tak jak przez 8 lat. Tych afer, które były zamiatane przed dywan, takich wyborów, jak ostanie samorządowe, gdzie wynik zaprzeczał rzeczywistości, i wszyscy wiedzą, ale nic nie można było zrobić. Wtedy była demokracja? Gdzie były wtedy instytucje europejskie? Gdzie była Komisja Europejska? Dlaczego wtedy nie interweniowano? Gdzie byli europejscy liberalni demokraci? — zaznaczał.

Na koniec zachęcał Polaków: Czas najwyższy, abyśmy powiedzieli, że w Polsce to my jesteśmy ludźmi pierwszej kategorii, że nasze interesy muszą być przede wszystkim realizowane, że nasze interesy muszą być realizowane na arenie europejskiej. (…) Mamy prawo także do tego, by nie kierować się pseudoeuropejską poprawnością polityczną, która wiedzie na manowce, do staczania się a nie do rozwoju.

Tagi:
Duda Andrzej

Prezydent Duda: Alfie, modlimy się za ciebie i twoje wyzdrowienie!

2018-04-25 11:55

lk / Warszawa (KAI)

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie cierpiącego na poważne uszkodzenie mózgu 2-letniego Alfie Evansa, którego brytyjscy lekarze chcą odłączyć od aparatury podtrzymującej oddychanie. "Alfie Evans musi zostać ocalony, modlimy się za ciebie i twoje wyzdrowienie!" - napisał po angielsku na Twitterze prezydent Duda.

Catholic News Agency
Alfi Evans

"Alfie Evans musi zostać ocalony. Jego dzielne małe ciało udowodniło raz jeszcze, że cud życia potrafi być silniejszy od śmierci. Być może to, czego trzeba, to odrobina dobrej woli ze strony mocodawców. Alfie, modlimy się za ciebie i twoje wyzdrowienie!" - napisał Andrzej Duda w języku angielskim na swoim prywatnym profilu na Twitterze.

W nocy z poniedziałku na wtorek, na mocy wcześniejszej decyzji sądu, chłopcu przebywającemu w szpitalu dziecięcym w Liverpoolu odłączono maszynę umożliwiającą oddychanie. Przez dziewięć godzin Alfie Evans oddychał samodzielnie. Potem, jak ogłosili rodzice dziecka, zapewniono mu ponownie tlen. Chłopiec dostaje też wodę.

Dwulatek od urodzenia cierpi na niezdiagnozowaną chorobę układu nerwowego. Lekarze określają jego stan jako wegetatywny i od wielu miesięcy niezmiennie pogarszający się.

W walkę o życie chłopca zaangażowały się również włoskie władze, które przyznały Alfiemu włoskie obywatelstwo. Wydawało się, że w ten sposób sprawa zostanie rozwiązana. Rodzice Alfiego zabiegają bowiem o przewiezienie chłopca do należącego do Watykanu szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus w Rzymie. Wbrew protestom włoskiego konsula w Wielkiej Brytanii sędzia podtrzymał jednak decyzję o odłączeniu Alfiego od aparatury.

Rodzice Alfiego Evansa poinformowali przez swojego adwokata, że złożyli odwołanie od decyzji sądu. Jeszcze w środę po południu ma się odbyć przesłuchanie w sądzie apelacyjnym.

Wczoraj sędzia zapytał o opinię przedstawicieli szpitala dziecięcego Alder Hey w Liverpoolu, gdzie leży Alfie, z prośbą, by rozważyli, czy można przetransportować chłopca do jego domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Ojciec Alfiego Evansa: nie ma słów podziękowania za poparcie polskiego prezydenta

2018-04-26 11:20

pgo, abd, lk / Londyn (KAI)

"Trudno mi uwierzyć w takie wsparcie, w te wszystkie flagi. To dla mnie bardzo ważne, to wiele z znaczy. Takie wsparcie kolejnego kraju… Nie ma słów podziękowania za poparcie, jakiego udzielił nam polski prezydent – powiedział dziennikarzom ojciec Alfiego Evansa. Wczoraj na Twitterze prezydent Andrzej Duda w języku angielskim wyraził swoje wsparcie dla rodziców chłopca.

Alfies Army Official / Facebook
Alfie Evans

"Alfie Evans musi zostać ocalony.Jego dzielne małe ciało udowodniło raz jeszcze, że cud życia potrafi być silniejszy od śmierci. Być może to, czego trzeba, to odrobina dobrej woli ze strony mocodawców. Alfie, modlimy się za ciebie i twoje wyzdrowienie!" - napisał wczoraj Andrzej Duda w języku angielskim na swoim prywatnym profilu na Twitterze.

W rozmowie z dziennikarzami ojciec Alfiego Evansa podkreślił, że jest „ujęty polską serdecznością.” „ Polska jest niesamowita!” – mówił. Podziękował także za udzielone poparcie zarówno Polakom, jak polskiemu prezydentowi. „Trudno mi uwierzyć w takie wsparcie, w te wszystkie flagi. To dla mnie bardzo ważne, to wiele z znaczy. Takie wsparcie kolejnego kraju… Nie ma słów podziękowania za poparcie, jakiego udzielił nam polski prezydent” – podkreślił. Wczoraj po blisko pięciogodzinnej rozprawie Sądu Apelacyjnego w Londynie, zapadł wyrok w sprawie dwuletniego Alfiego Evansa, cierpiącego na niezdiagnozowaną i najprawdopodobniej nieuleczalną chorobę neurologiczną. Sąd odrzucił apelację złożoną przez ojca chłopca. Tym samym choremu dziecku po raz drugi odmówiono zgody na wyjazd do Włoch, w celu kontynuowania leczenia, argumentując to faktem, że "nie jest to w jego najlepszym interesie".

Alfie Evans przebywa obecnie w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu. W poniedziałek został odłączony od aparatury podtrzymującej życie, na polecenie sądu i wbrew woli jego rodziców. Po 11 godzinach chłopcu ponownie podano tlen, a władze szpitala poinformowały, że kontynuowane będzie leczenie paliatywne. Rodzice chłopca walczyli o przetransportowanie go do należącego do Watykanu szpitala pediatrycznego Dzieciątka Jezus w Rzymie. Także dyrektor szpitala przybył do Liverpoolu, by osobiście porozmawiać z władzami placówki, w której przebywa chłopiec, jednak nie został wysłuchany.

Apele o ratowanie chłopca ponawia wiele środowisk Kościelnych i świeckich. Kilkukrotnie prosił o to papież Franciszek, wezwanie ponawiał także prezes papieskiej Akademii Życia abp Vicenzo Paglia. Wiele instytucji zbiera podpisy pod petycjami o pomoc dla Alfiego. CitizenGo zebrała ponad 200 tys. podpisów pod apelem skierowanym do władz szpitala Alder Hey.

Z kolei ojciec Alfiego Thomas Evans, prowadzi w internecie zbiórkę podpisów pod prośbą do królowej Elżbiety II i brytyjskiego Parlamentu.

Niespełna 2-letnie Alfie Evans cierpi na niezdiagnozowaną i najprawdopodobnie nieuleczalną chorobę neurologiczną. Od grudnia 2016 r. przebywa w szpitalu Alder Hey w Liveropplu, gdzie, wg lekarzy, utrzymywany jest przy życiu jedynie dzięki aparaturze medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Siła różańca

2018-04-27 09:02

Weź do ręki, noś go przy sobie, odmawiaj go a nie zginiesz, co więcej, uratujesz innych ludzi.


Czy rzeczywiście żyjemy w epoce Maryi? Czy ludzie, którzy gromadzą się wokół Niej, z najlepszą bronią – różańcem, są zdolni przemieniać teraźniejszość i walczyć o lepszą przyszłość pod znakiem Niepokalanej?

W drugiej części „Siły Różańca” odsłaniamy kolejne Boże komunikaty, zawarte w tej pięknej i prostej modlitwie.- Ta modlitwa gwarantuje nam wysłuchanie każdej modlitwy. Ale to Pan Bóg wybiera czas – przypomina br. Grzegorz Filipiek OFMCap.

Być może, jak zauważa Grzegorz Kasjaniuk, dla niektórych jest to zbyt bajkowe. Biorę koraliki, paciorki i prowadzę innych do zbawienia? - Tak, bo moje serce jest wypełnione wtedy modlitwą. Nie modlę się ustami, ale sercem. Bo różaniec to modlitwa serca – przekonuje znany dziennikarz muzyczny.

Jest jednak ktoś, komu, jak wskazuje Wincenty Łaszewski, ten różaniec straszliwie nie pasuje i zrobi wszystko, abyśmy go nie odmawiali. W jednym z egzorcyzmów diabeł krzyknął: „gdyby ludzie wiedzieli, jaką różaniec ma moc, byłoby po mnie”. A czy ty już wiesz, jaką różaniec ma moc?

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka „Siły Różańca”, produkcji zrealizowanej przez Fundację Holy Mary Team.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem