Reklama

Modlitewna łączność ze zmarłymi

Ks. Jan Okuła
Edycja łomżyńska 44/2003

Różne są sposoby komunikowania się żyjących. Pierwszym i podstawowym jest wymiana słów. Mowa należy do tych cech, które charakteryzują istoty wolne i myślące. Inną metodą porozumiewania się jest wzrok i dotyk. Szczególnie widać to w relacji małego dziecka do rodziców. Nie zna ono jeszcze słów, bądź nie umie jeszcze ich formułować. Jego związek z osobami najbliższymi jest tak silny, że gdy odejdzie od niego matka, od razu to odczuwa i niejednokrotnie zaczyna płakać.
Ważną rolę w porozumiewaniu się z ludźmi odgrywa pismo. Tak wielu ludzi pisze do siebie listy i kartki z pozdrowieniami. Są różne formy komunikowania się przez pismo: oficjalne dokumenty, podania, zawiadomienia, listy dotyczące interesów, korespondencja rodzinna czy też prywatna. Łączność listowa ma swoją wymowę. Jest dokumentem, który zostaje w archiwum prywatnym. Często może być też upubliczniony.
Każdy z nas odczuwał kiedyś pragnienie otrzymania długiego listu bądź krótkiej wiadomości od osób bliskich. Także wiele razy odczuwaliśmy też pragnienie podzielenia się z kimś wiadomościami o naszym życiu w formie listu. Mógł być on pisany tak od razu, może zabieraliśmy się do niego wiele tygodni lub też pisaliśmy list etapami, zaznaczając dokładnie dzień i godzinę.
Inną formą komunikowania jest rozmowa telefoniczna bądź też krótka wymiana myśli poprzez Sms-y. Można powiedzieć, że przestrzeń przestała być przeszkodą. Człowiek, posiadając wiele sposobów komunikowania, ciągle poszukuje nowych i udoskonala już istniejące.
Gdy ktoś odchodzi z tego świata, to ludzkie sposoby porozumiewania ustają. Wydaje się, że komunikacja nie istnieje. Możemy mówić do zmarłego - nie uzyskamy od niego informacji zwrotnej. Jest to doświadczenie na wskroś bolesne. Tak bowiem pragnęlibyśmy dokonać wymiany informacji, a w zamian otrzymujemy milczenie.
Istnieje jednak sposób porozumiewania się ze zmarłymi. Jest to modlitwa. Łączy ona rzeczywistość ziemską z rzeczywistością królestwa Bożego.
Modlitwa, jako kontakt ze zmarłymi, jest w pierwszej kolejności kontaktem z Bogiem. Modlimy się do Niego za naszych zmarłych. To On przez swoją miłość kontaktuje nas ze zmarłymi. Płaszczyzna modlitwy za zmarłych jest płaszczyzną miłości Bożej ukierunkowanej na każdego człowieka. To Bóg poprzez wiarę łączy nas z tymi, którzy od nas odeszli, których „kochaliśmy lub też kochaliśmy zbyt mało”. To poprzez pamięć modlitewną Bóg ogarnia zmarłego swoją miłością. Jego miłość zawiera także i nasze ludzkie przywiązanie.
Listopad jest szczególnym czasem modlitewny za zmarłych. Niech on nas zmobilizuje do codziennej pamięci przed Bogiem, za tych, którzy przekroczyli, bądź przekraczają „próg nadziei”. Najwspanialszą modlitwą za zmarłych jest Eucharystia. Jest to bowiem Chrystusowa ofiara miłości. Zawiera ona także i nasz trud, naszą pamięć, miłość i tęsknotę za tymi, którzy nas uprzedzili w drodze do niebieskiej ojczyzny.

Licheń: Rowerowa pielgrzymka ze Słońska i Bogdańca

2018-07-16 17:27

Robert Adamczyk

Po pokonaniu 650 km uczestnicy 12. Rowerowej Pielgrzymki ze Słońska i Bogdańca dotarli do Lichenia.

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

„Wyruszyliśmy ze Słońska i tym razem postanowiliśmy dotrzeć do Lichenia podróżując przez Wrocław, który bardzo nam się spodobał. Na trasie mieliśmy bardzo różną pogodę – raz padało, raz świeciło słońce; zdarzyła się też i burza. Jednak nie narzekamy, wręcz przeciwnie – cieszymy się z osiągniętego bezpiecznie celu” – powiedział Wojciech Stybel, organizator.

Zobacz zdjęcia: Rowerowa pielgrzymka ze Słońska i Bogdańca

Najstarszym uczestnikiem pielgrzymki był 65-letni ks. Gabriel Stożek z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bogdańcu, który w podróży pełnił rolę opiekuna duchowego grupy: „Uczestniczę po raz 10. w tej pielgrzymce i muszę przyznać, że w tym roku jechało się bardzo dobrze. Grupa była zgrana i równa. Siłę i moc do pokonywania kilometrów dawały nam intencje, z którymi jechaliśmy m.in. o łaskę zdrowia, szczęśliwe przebycie operacji, ale także za naszą Ojczyznę, gdyż przeżywamy setną rocznicę odzyskania niepodległości”.

Po przybyciu do Lichenia pielgrzymi wraz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi wzięli udział w Eucharystii sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odkryli 16 nowych chorób

2018-07-17 08:56

azr (KAI) / Rzym

16 nowych rzadkich chorób odkryli w 2017 r. badacze watykańskiego Szpitala Dziecięcego Bambino Gesù w Rzymie. Na co dzień w tej placówce pracuje ponad 700 naukowców, a pod opiekę szpitala trafiło w 2017 r. ponad 13,2 tys. młodych pacjentów z rzadkimi schorzeniami.

jarmoluk/pixabay.com

Podczas dorocznej konferencji prasowej, prezentującej bilans działalności watykańskiej placówki medycznej, zaprezentowano wyniki prac personelu naukowego i medycznego szpitala Bambino Gesù w roku 2017 r. Jedne z najbardziej imponujących danych, to te, dotyczące osiągnięć naukowych placówki. W ubiegłym roku, kadra badawcza placówki, licząca ponad 700 naukowców, odkryła 16 nowych rzadkich chorób, co pozwoliło zdiagnozować ponad połowę pacjentów, zgłoszonych z nierozpoznanymi dotąd schorzeniami. Pracownicy naukowi mogą się też poszczycić 663 publikacjami naukowymi o łącznej wartości punktowej 2700 IF (punkty tzw. Impact Factor). Z kolei personel medyczny przyjął w 2017 r. aż 13 203 młodych pacjentów z rzadkimi schorzeniami.

W minionym roku watykański szpital przyjął ponad 84 tys. młodych pacjentów z wielu stron świata, a dla najbliższych rodzin ponad 3,5 tys. hospitalizowanych dzieci zorganizował ponad 89,5 tys. noclegów na terenie szpitala na czas leczenia. Personel szpitala przeprowadził ponad 2 mln zabiegów ambulatoryjnych a także blisko 29,8 tys. operacji. Wdrożono też projekt "Nascita OPBG", zapewniający opiekę przed- i okołoporodową matkom, których ciąża zagrożona jest przedwczesnym rozwiązaniem, a dziecko narażone jest na śmierć.

Jako jedyny w Europie, szpital Bambino Gesù jest w stanie przeprowadzić każdego rodzaju przeszczep u dziecka. W 2017 r. przeprowadzono ich w tej placówce 321.

Placówka pediatryczna założona w 1869 r. z inicjatywy zamożnej rzymskiej hrabiny Arabelli Salviati. W 1924 r. szpital ofiarowano papieżowi Piusowi XII i odtąd stał się on placówką watykańską. Obecnie personel Szpitala Dziecięcego Bambino Gesù liczy ponad 3,3 tys. osób. Współpracuje z nim także 116 stowarzyszeń wolontariackich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem