Reklama

Doba Peregrynacyjna w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Gorzędowie

Miłosierni Miłosierdzia dostąpią

Barbara Sopota, Lena Gaworska
Edycja częstochowska 45/2003


Modlitwa poświęcenia

3 i 4 lipca br. parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Gorzędowie przeżywała uroczystość peregrynacji obrazu Chrystusa Miłosiernego.
Do tego niezwykłego święta parafia przygotowywała się od dłuższego czasu przez odmawianie Koronki i Nowenny do Bożego Miłosierdzia. Parafianie uczestniczyli również w Misjach, które odbyły się w dniach 29 czerwca - 1 lipca pod hasłem: Miłosierni miłosierdzia dostąpią. Misje prowadził ks. Stefan Wyporski, dyrektor Caritas sosnowieckiej.
Z okazji nawiedzenia przygotowano również nowy plac kościelny, który dzięki staraniom proboszcza - ks. Józefa Kosa został ogrodzony i przygotowany do poświęcenia.
Przejęcie Obrazu Chrystusa Miłosiernego nastąpiło na drodze wiodącej do Chrzanowic - parafii, z której przybył obraz. Uroczysta procesja składająca się z parafian, kapłanów, zaproszonych gości - przedstawicieli władz gminnych, strażaków OSP w Gorzędowie i orkiestry z Kamieńska, z modlitwą i śpiewem ruszyła na nowy plac kościelny. Przed krzyżem nastąpiło błogosławieństwo obrazem Chrystusa Miłosiernego.
Abp Stanisław Nowak poświęcił krzyż, nowy plac jako podwaliny pod budowę świątyni oraz parking. Następnie strażacy przenieśli obraz Jezusa Miłosiernego do naszego zabytkowego kościoła. Tu nastąpiło podziękowanie ks. Tomasza Wrony- proboszcza parafii Chrzanowice. Obraz powitał w naszej parafii proboszcz ks. Józef Kos. Podziękował Chrystusowi Miłosiernemu za świątynię, w której już od 25 lat sprawowane są sakramenty i głoszone jest Słowo Boże.
Z miłością i ufnością powitali Chrystusa Miłosiernego przedstawiciele rodzin, młodzieży i dzieci. Mszę św. rozpoczynającą czas nawiedzenia celebrował abp Stanisław Nowak. W słowie Bożym Ksiądz Arcybiskup wskazał na dar miłosierdzia Bożego i gratulował „odwagi na przyszłość w budowaniu nowej świątyni”.
Po wyznaniu wiary odbyła się procesja z darami: Żywy Różaniec - 5 róż lista uzupełnionych róż do 20 osób; Dziecięca żywa róża - lista tej róży; Rycerstwo Niepokalanej - dar modlitwy czuwań jasnogórskich 11 każdego miesiąca; Caritas parafialna ofiarowała chleb, aby go nigdy nie zabrakło na polskim stole; rodzice dzieci z drugiej klasy ofiarowali ornat, w którym sprawował Eucharystię Ksiądz Arcybiskup; Tadeusz Gaworski - ufundował krzyż na poświęconym placu kościelnym; Starosta radomszczański, Burmistrz Kamieńska i Przewodniczący Rady - dar parkingu wybudowanego przy nowym placu kościelnym.
Całodobowa adoracja rozpoczęła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu. W czasie doby nawiedzenia parafianie z poszczególnych ulic, róże Żywego Różańca, młodzież i dzieci adorowały Chrystusa Miłosiernego prosząc o łaski i miłosierdzie.
Podziękowania i prośby parafianie składali w Księdze Zawierzenia Miłosierdziu Bożemu.
O północy wierni licznie zgromadzili się na Mszy św., która została odprawiona za zmarłych parafian i śp. ks. Kazimierza Grzegorczyka (byłego proboszcza naszej parafii). Mszę św. celebrowali rodacy: ks. Grzegorz Rozpończyk i ks. Marek Turlejski oraz brat Księdza Proboszcza, ks. Piotr.
Następnego dnia przed południem Mszę św. odprawił ks. Piotr Kos, słowo o św. s. Faustynie Kowalskiej wygłosiła siostrzenica Księdza Proboszcza s. Diana Kuczek ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia z Łagiewnik.
Peregrynacja Chrystusa Miłosiernego zakończyła się dziękczynną Mszą św. odprawioną pod przewodnictwem proboszcza ks. Józefa Kosa.

Relikwie św. Jana XXIII w jego rodzinnych stronach

2018-05-24 17:18

Włodzimierz Rędzioch

Włodzimierz Rędzioch
Peregrynacja ciała Jana XXIII

24 maja o godz. 7,00 w Bazylice św. Piotra miała miejsce szczególna uroczystość – kard. Angelo Comastri, archiprezbiter bazyliki watykańskiej i wikariusz papieża dla Państwa Watykańskiego, bp Vittorio Lanzani, delegat Administracji Bazyliki św. Piotra, liczni biskupi z Lombardii, którzy w tych dniach przebywają w Watykanie na spotkaniu Episkopatu Włoch, kanonicy Bazyliki Watykańskiej oraz pracownicy Bazyliki żegnali św. Jana XXIII, którego relikwie, za zgodą Papieża Franciszka, transportowano w jego rodzinne strony do Bergamo i Sotto il Monte.

Od czasów jego beatyfikacji ciało zmarłego Papieża znajduje się w przezroczystym sarkofagu w ołtarzu św. Hieronima w prawej nawie Bazyliki. Po krótkiej ceremoni pożegnalnej, sarkofag wyniesiono ze świątyni przez boczne drzwi zwane Drzwiami Modlitwy, gdzie czekał specjalnie przygotowany do transportu papieskich relikwii karawan.

Zobacz zdjęcia: Peregrynacja relikwii św. Jana XXIII

Auto wyruszyło z Watykanu o godz 7.20, a eskortowali go watykańscy żandarmi – przyjazd do Bergamo zaplanowano na godz. 15.30. Relikwie będą tam wystawione trzy dni – pierwszym etapem będzie miejscowe więzienie (ma to przypomnieć historyczną wizytę Jana XXIII w rzymskim więzieniu Regina Coeli, 26 grudnia 1958 r., kilka tygodni po jego wyborze na Stolicę Piotrową), następnie seminarium diecezjalne, które jest dedykowany właśnie Papieżowi, a następnie katedra, gdzie sarkofag będzie eksponowany aż do niedzieli, 27 maja.

Następnie sarkofag zostanie przewieziony do Kaplicy „Nostra Signora della Pace” w pobliskiej miejscowości Sotto il Monte, gdzie 25 listopada 1881 r. urodził się Angelo Roncalli.

Po drodze relikwie św. Jana XXIII „odwiedzą” Sanktuarium Matki Bożej Cornabusa w dolinie Imagna (Papież był bardzo przywiązany do tego sanktuarium , a 1958 r. przewodniczył nawet koronacji obrazu NMP) i klasztor w Baccanello Calusco.

Podczas wystawienia w Sotto il Monte najważniejszymi inicjatywami będą: procesja diecezjalna w Corpus Domini, w czwartkowy wieczór, 31 maja, której będzie przewodniczył biskup Bergamo, Francesco Beschi, a 3 czerwca - Msza św. upamiętniająca rocznicę śmierci Jana XXIII (w 1963 r., w piątym roku pontyfikatu) pod przewodnictwem arcybiskupa Mediolanu, Mario Delpiniego; koncelebrować będą wszyscy biskupi Lombardii. Wreszcie, 10 czerwca, doczesne szczątki Papieża Jana powrócą do Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Paglia: wynik irlandzkiego referendum to owoc hiper-indywidualizmu

2018-05-26 15:06

st (KAI) / Watykan

Konieczne jest przeciwdziałanie kulturze hiper-indywidualizmu, prowadzącej do myślenia jedynie o korzyściach indywidualnych, za które niekiedy płaci się wysoką cenę – tak skomentował wyniki referendum w Irlandii abp Vincenzo Paglia. Prezes Papieskiej Akademii Pro Vita w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego odniósł się do faktu, że 68 proc. uczestników opowiedziało się za depenalizacją aborcji. Jak zaznaczył, powinno to nas jeszcze bardziej pobudzać nie tylko do obrony życia, ale także jego promowania.

TV Trwam

Abp Paglia zaznaczył, że wynik irlandzkiego referendum nie może być dla nikogo powodem do świętowania, bo zawsze odbieranie życia jest dramatem, a zwłaszcza gdy chodzi o istnienie niewinnej istoty ludzkiej, uśmiercanej przed urodzeniem. Przypomniał słowa bł. Óscara Arnulfo Romero, który przypominał, że Sobór Watykański II wzywa wszystkich, by byli męczennikami, to znaczy by dawali życie, a nie je zabierali. Podał przykład matki, która przyjmuje w swym łonie dziecko, rodzi je, troszczy się o nie. Ta matka jest męczennicą, bo oddaje życie. „A dzisiaj, w świecie, gdzie jakże łatwo dopomaga się brudnemu dziełu śmierci. Wolałbym radować się za każdym razem, gdy ludzkie jest bronione, wspierane i promowane. Tego rzeczywiście potrzebuje cały świat” - stwierdził prezes Akademii Pro Vita.

Abp Paglia wskazał, że przyczyną takiego wyniku irlandzkiego referendum jest postawa indywidualizmu, która zaciemnia i pobudza do zapomnienia o prawach wszystkich ludzi, w tym tych, którzy powinni się urodzić. Dlatego trzeba wspierać tych, którzy stoją w obliczu pokusy targnięcia się na życie swoich nienarodzonych dzieci i odwieść ich od tak dramatycznych kroków. Konieczne jest także umocnienie praw wszystkich, zwłaszcza osób najsłabszych. Nikogo nie można porzucać. „Jest to kultura, która musi być promowana przeciwko temu, co nazwałbym «hiper-indywidualizmem», prowadzącym do myślenia jedynie o korzyściach indywidualnych, za które niekiedy płaci się wysoką cenę” – powiedział włoski hierarcha kurialny.

Abp Paglia zauważył, że dramat współczesności polega na tym, że mamy do czynienia z kulturą, która na drugi plan spycha prawo do życia, a na plan pierwszy wysuwa tych, którzy chcą wyeliminować drugiego, by ocalić samych siebie. „Dlatego konieczne jest, aby zdecydowanie wspierać obronę, towarzyszenie i promocję życia ludzkiego w każdym jego momencie” – stwierdził prezes Papieskiej Akademii Pro Vita.

.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem