Reklama

Droga Miłosierdzia – nowe nabożeństwo dla Kościoła powszechnego

2016-03-30 10:56

pra / Kraków / KAI

Graziako

Droga Miłosierdzia, czyli 21 spotkań Jezusa zapisanych na kartach Ewangelii zilustrowanych filmami nakręconymi we współczesnej Warszawie. Tak będzie wyglądało nowe nabożeństwo, którego pierwsza część, po raz pierwszy zostanie odprawiona 2 kwietnia, w wigilię Święta Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach i pokazana widzom TVP Polonia i TVP3.

„Jest Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, dlatego są też nadzwyczajne wydarzenia, które pomagają nam w tym, abyśmy głębiej weszli w tę tajemnicę, abyśmy mogli odkryć, jak we współczesnym świecie Pan Jezus na różne sposoby puka do ludzkiego serca, pochyla się nad naszymi słabościami, ukazuje drogę nadziei, pomaga często, może nawet po latach, uporządkować swoje życie” – mówi ks. Franciszek Ślusarczyk, twórca nowego nabożeństwa Droga Miłosierdzia.

Tajemnice pierwszych siedmiu z dwudziestu jeden stacji Drogi Miłosierdzia będzie można rozważać w czasie nabożeństwa odprawianego w ramach wieczornego czuwania w wigilię Niedzieli Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Spotkania Jezusa z kart Ewangelii zostaną zilustrowane współczesnymi materiałami filmowymi przygotowanymi specjalnie do tego nabożeństwa przez Telewizję Polską. Uczestnicy nabożeństwa zobaczą je na telebimach w łagiewnickiej bazylice. Całe nabożeństwo będzie transmitowane przez TVP Polonia i TVP3 o godz. 21.30.

Droga Miłosierdzia zbudowana jest na wzór Drogi Krzyżowej. Pierwsze siedem stacji dotyczy spotkań Jezusa, które budują wiarę napotkanych osób. Ks. Ślusarczyk wymienia np. niewidomego, trędowatego, jawnogrzesznicę czy przypadek wskrzeszenia zmarłego. „Te kolejne spotkania są nie tylko historycznymi spotkaniami – one wciąż się dokonują. Dlatego też ilustracją poszczególnych spotkań będą krótkie trzyminutowe filmy, które ukazują aktualność Ewangelii we współczesnym świecie” – wyjaśnia twórca nabożeństwa i dodaje, że w filmach będą ukazane sceny z ulic Warszawy, „kiedy współczesny człowiek zmaga się z podobnymi problemami i również – w głębi serca – tęskni za doświadczeniem przebaczenia, miłości, pokoju”.

Reklama

Kolejne siedem stacji to spotkania Pana Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej, kiedy to niejako On potrzebuje miłosierdzia od ludzi. W tej części autor wskazuje na spotkania z Weroniką, Szymonem z Cyreny, Matką Bożą, płaczącymi niewiastami czy łotrem na krzyżu. „Jezus, który sam potrzebuje niejako umocnienia, miłosierdzia ze strony ludzi, nie zapomina także o tym, żeby uczestnikom tych spotkań otworzyć oczy w nowy sposób” – mówi ks. Ślusarczyk.

Ostatnia część dotyczy siedmiu spotkań po zmartwychwstaniu, kiedy Jezus spotyka się z niewiastami, z Apostołami; kiedy udziela im władzy odpuszczania grzechów, obdarza darem pokoju i wysyła z orędziem miłosierdzia do całego świata. „Szczególnymi przewodnikami na Drodze Miłosierdzia będą: oczywiście sam Jezus, który spotyka poszczególne osoby, ale także św. siostra Faustyna, przez którą Bóg przypomniał w minionym stuleciu o tajemnicy miłosierdzia i św. Jan Paweł II, który tę tajemnicę na przełomie tysiącleci przekazał całemu światu jako szczególne orędzie nadziei” – mówi kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W realizacji Drogi Miłosierdzia brał udział m.in. ks. Łukasz Piórkowski. „Jest to pierwsze nabożeństwo w Kościele powszechnym, które wykorzystuje bogactwo środków multimedialnych. Narracja jest osadzona w realiach ewangelicznych – to są fragmenty historii ewangelicznych, w których Chrystus ukazuje miłosierdzie, ale przeniesione do współczesnej Warszawy. Duża metropolia, szybka akcja. To zupełnie nowa jakość – obraz przystosowany do percepcji młodego człowieka, przeniesiony do współczesnej Warszawy. Jestem przekonany, że będą państwo zaskoczeni owocami pracy TVP i innych ośrodków medialnych, które zaangażowały się w tę pracę” – mówi ks. Piórkowski.

Całość nabożeństwa zostanie niebawem wydana w formie książkowej, którą uzupełnią płyty z filmami ilustrującymi poszczególne stacje. Ks. Ślusarczyk wyjaśnia, że nabożeństwo przygotowano i opracowano tak, żeby jego nową formę można było przeżyć także w niewielkiej wspólnocie, w parafii.

Autor nabożeństwa mówi, że jeśli ono się przyjmie, to będzie mogło być rozwijane na wzór Drogi Krzyżowej – schemat jest jeden, ale rozważań są tysiące.

Koncepcja nabożeństwa narodziła się pięć lat temu. Ks. Ślusarczykowi chodziło o połączenie przestrzeni sanktuariów w Łagiewnikach i Białych Morzach – miejsc, gdzie znajduje się grób św. siostry Faustyny i obraz Jezusa Miłosiernego, bazylika konsekrowana przez papieża Polaka i nowe sanktuarium dedykowane św. Janowi Pawłowi II. Myśląc o młodzieży kapłan marzył, żeby tak jak w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie są kolejne kaplice Drogi Krzyżowej, tak samo w Łagiewnikach, stanęły kioski multimedialne.

„Jest np. spotkanie Chrystusa z człowiekiem trędowatym. Młody człowiek może odczytać sobie fragment Ewangelii na ekranie, fragment encykliki o miłosierdziu Bożym; może poznać fragment „Dzienniczka” i to, czym jest duchowy trąd, jakie niesie niebezpieczne skutki. Może zobaczyć fragment filmu ze spotkania Jana Pawła II z trędowatymi na Madagaskarze, żeby postawił sobie kilka pytań dotyczących siebie samego, żeby zobaczył jak ten duchowy trąd objawia się we współczesnych realiach życia i żeby z tego spotkania wyniósł jakieś światło nadziei dla siebie, dla swoich bliskich, dla swojej rodziny” – mówi ks. Ślusarczyk.

Tagi:
modlitwa wiara Rok Miłosierdzia

Kraków: modlitwa za chrześcijan prześladowanych w Ziemi Świętej

2018-03-22 08:47

eko / Kraków (KAI)

Za chrześcijan doświadczających prześladowań w Ziemi Świętej oraz za tych, którzy ich prześladują, modlono się w Sanktuarium św. Józefa przy klasztorze sióstr bernardynek w Krakowie. Mszę odprawił ks. Rafał Cyfka, dyrektor regionalnego biura papieskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Grażyna Kołek

Nabożeństwo wpisało się w obchody oktawy uroczystości św. Józefa, dlatego kaznodzieja porównał chrześcijan Bliskiego Wschodu do świętego patrona, który jest wzorem odpowiedzialnej miłości. - Chrześcijanie zamieszkujący Ziemię Świętą, mimo iż ich liczba spada, biorą odpowiedzialność za to, co zostało im powierzone: za ich rodziny oraz za tajemnice Bożego Narodzenia, Bożego Grobu czy za tajemnicę przepowiadania Jezusa – mówił ks. Rafał Cyfka. Podał, że przez ostanie 100 lat liczba chrześcijan w Betlejem spadła z 50% obywateli do zaledwie 10%.

- Ziemia, na której przyszło im żyć, nie jest dla nich ziemią łatwą – zauważył kaznodzieja i przytoczył historię swojego spotkania z mieszkańcami Betlejem. Wspomniał, jak jeden z nich, ponad siedemdziesięcioletni rzemieślnik, nazwał tereny współczesnego Izraela i Palestyny „ziemią diabła”, gdzie trwa niekończąca się wojna i szerzy niekończąca się nienawiść i przemoc. „Ziemia święta jest u was, tam w Polsce czy we Włoszech” - miał powiedzieć ze łzami w oczach.

Ks. Cyfka podkreślił, że Pomoc Kościołowi w Potrzebie stara się towarzyszyć przebywającym na Bliskim Wschodzie wierzącym, by nie musieli opuszczać swoich domów w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Jedną z inicjatyw jest sprzedawanie wyrobów chrześcijan z Betlejem. W Polach Dialogu można nabyć ręcznie rzeźbione figurki z drzewa oliwnego oraz plecione różańce. Kapłan zwrócił także uwagę, że w okolicach bazyliki w Betlejem czy przy innych miejscach kultu sprzedaż pamiątek związanych z Bożym Narodzeniem, życiem, męką i śmiercią Jezusa coraz częściej prowadzona jest przez osoby innych wyznań, co sprawia, że kolejne rodziny chrześcijańskie tracą jedyne źródło dochodu i utrzymania.

Kaznodzieja przytoczył także rozmowę z trzydziestoletnim Ronym, który po długim dniu pracy nie chciał jeszcze iść do domu, do rodziny odpocząć. „Ksiądz nic nie rozumie, my tu mamy teraz chwilę pokoju, ale w każdej chwili na nowo może rozpocząć się wojna. To co ja teraz zarobię, będą miał na tamten czas” – odpowiedział mu.

Według prognoz, za kilka lat ostatnimi chrześcijanami na tamtych terenach zostaną tylko franciszkanie odpowiedzialni za Kustodię Ziemi Świętej. - Co chwilę w mediach słyszymy informacje o atakach na chrześcijańskie świątynie, choćby w Galilei czy Jerozolimie, gdzie nieznani sprawcy, których się praktycznie nigdy nie odnajduje, dokonują zniszczeń tego, co dla nas chrześcijan jest święte – stwierdza przedstawiciel PKwP.

- Tamci chrześcijanie, wpatrując się w przykład św. Józefa, żyją miłością odpowiedzialną, bo wiedza jakie dziedzictwo zostało włożone w ich ręce i pomimo trudów, wielu z nich chce tam pozostać – stwierdził na zakończenie celebrans.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie modli się za prześladowanych chrześcijan szczególnie w 3. środy miesiąca. To jedna z inicjatyw wspierania prześladowanych za wiarę, którym poświęcone są także inne wydarzenia w Polach Dialogu, to m.in. prelekcje dla grup, spotkania z gośćmi, projekcje filmowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Morderca Heleny Kmieć skazany

2018-03-21 07:30

Kasper Mariusz Kaproń Ofm/ S. Savia Bezak SBDNP

Morderca śp. Heleny Kmieć, Romualdo Mamio Dos Santos, przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, poprosił o skróconą formę procesową i otrzymał karę 30 lat więzienia, bez możliwości ubiegania się o skrócenie wyroku. Karę będzie odsiadywał w więzieniu El Abra w Cochabambie.

Flickr

Romualdo Manio Santos pochodzi z północy Boliwii. Zszedł na złą drogę. Był już wcześniej karany za popełnione przestępstwo. W polskich mediach pojawiły się informacje, że był wychowankiem naszej szkoły, a ostatnio czytałam, że ochronki. Nie jest to prawdą, nie był siostrom znany. Do Cochabamby przybył ok. dwa lata wcześniej, a w pobliże dzielnicy, gdzie znajduje się nasza misja, sprowadził się dwa tygodnie przed tą tragedią. Ale czy tam rzeczywiście mieszkał – nie wiemy. Tam odnaleziono rzeczy skradzione z ochronki. W wizji lokalnej nie odtworzył on przebiegu tego bolesnego wydarzenia. Nie przyznał się, dlaczego to zrobił i czy miał wspólników. Nie padł na kolana, o czym też było głośno w mediach, żeby przeprosić. Wzruszył się, to prawda, gdy nasze siostry Boliwijki dały mu coś do jedzenia i ciepły koc oraz gdy powiedziały, że my (siostry) i rodzice Helenki przebaczyliśmy mu i że modlimy się, by Pan Bóg dał mu łaskę nawrócenia. Wyraził się, że nie jest godzien otrzymywać dobroć i dary od sióstr, wtedy wypowiedział nawet słowo „przepraszam”. To wskazuje, że jakieś uczucia skruchy się w nim wzbudziły, i za to dziękuję Bogu, ponieważ gdy zobaczyłam jego fotografię tuż po aresztowaniu, a potem na naszym monitoringu, to już sam jego wygląd wzbudzał we mnie lęk. Zło przebijało z wyrazu jego twarzy, był jakby bez uczuć. Ale do prawdziwego nawrócenia wciąż bardzo daleko.

Przeczytaj także: Świadectwo z Cochabamby
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Warszawa: 2 kwietnia – wieczorne czuwanie w 13. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

2018-03-22 20:11

CMJPII, lk / Warszawa (KAI)

„Nie lękajcie się!” – słowa wypowiedziane podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat papieża są hasłem 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II przypadającej w drugi dzień Wielkanocy. Tegoroczne wspomnienie będzie także początkiem obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Tomasz Lewandowski

2 kwietnia od godz. 21.00 Centrum Myśli Jana Pawła II będzie obecne na placu Piłsudskiego w Warszawie, aby towarzyszyć warszawiakom w tradycyjnym w tym dniu wieczornym czuwaniu. Wezmą w nim udział także kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Zgromadzonym na placu towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Spotkamy się tego dnia, aby przywołać atmosferę sprzed 13 lat. Wtedy byliśmy razem w poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności za jej budowanie. Dziś wspólnie odwołujemy się do tamtych przeżyć. Chcemy też na nowo zrozumieć zobowiązania, które wówczas podjęliśmy” – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Po zmierzchu na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego, zostanie wyświetlona specjalna animacja z wizerunkiem Papieża. Zgromadzeni usłyszą także jego głos dzięki przygotowanym fragmentom z papieskich przemówień.

Centrum Myśli Jana Pawła II cytat ze słowami „Nie lękajcie się!” uczyniło hasłem obchodów 2 kwietnia nie przez przypadek. Tymi słowami instytucja przypomina jeden z filarów pontyfikatu swojego patrona – dawanie nadziei, która szczególnie mocno wybrzmiewa w Święta wielkanocne.

„2 kwietnia to dla nas nie tylko wspomnienie, ale także początek obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża” - wyjaśnia Michał Senk. - Słowami «Nie lękajcie się» Jan Paweł II otworzył swój pontyfikat i wielokrotnie do nich wracał. Właśnie ten aspekt nauczania Papieża chcemy przypominać podczas obchodów jubileuszu Jego wyboru w roku, w którym równolegle świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości - dodaje.

Dla Jana Pawła II wolność wspólnoty jest połączona z wolnością osoby. Jednym z największych zniewoleń człowieka może być lęk, który zamyka go w jego egoizmie i nie pozwala wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. A to właśnie takie spotkanie jest jednym z fundamentów budowania solidarności - tłumaczą organizatorzy czuwania.

„W 100. rocznicę odzyskania niepodległości, Centrum Myśli Jana Pawła II przypomina, że wolność ma swój głębszy wymiar. I do tego głębokiego wymiaru wolności będziemy wracać przy okazji kolejnych wydarzeń związanych z rocznicą wyboru Wojtyły na papieża” – podsumowuje Michał Senk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem