Reklama

Młodzieżowa Grupa Nikodema

O. Mariusz Han SJ, O. Stanisław Czarnecki SJ
Niedziela w Chicago 46/2003


Pamiątkowe zdjęcie w czasie świętowania Jubileuszu 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II

70 lat mija od przyjazdu polskich jezuitów do Chicago. Kilka lat temu zwrócili oni szczególniejszą uwagę na młode pokolenie Poloni. Dlatego też powstało przy kaplicy na Avers szereg grup młodzieżowych. Jedną z nich jest Grupa Nikodema, powołana do istnienia dwa lata temu. Dziś liczy ponad 50 osób w wieku od 18 do 35 lat. Tematyką spotkań jest duchowość jezuitów i ich założyciela św. Ignacego. Młodzi poznają również tajniki Biblii, poruszają współczesne problemy podstawowych relacji międzyludzkich: koleżeństwa, przyjaźni, miłości. Spotkania odbywają się, co tydzień, a raz w miesiącu prowadzona jest dyskusja poświęcona wybranemu przez grupę filmowi. Wspólne gry, warsztaty, a także wyjazdy pomagają wewnętrznemu wzrastaniu każdego z uczestników. Nieodłącznym elementem spotkań jest modlitwa.
W ubiegłym roku zorganizowany został wyjazd do Toronto z okazji kolejnych Światowych Dni Młodzieży (16-28 lipca 2002). W czasie ostatnich wakacji część grupy była w Colorado (Rocky Mountain Natl. Park, Zion Natl. Park), ponadto uczestniczyła w rekolekcjach ignacjańskich, które odbyły się w Crivitz (WI). W ciągu roku zastanawiamy się nad nowymi celami podróży. Systematycznie poznajemy nowe miejsca Chicago i okolic. Czynimy to pieszo, rowerami, a także samochodami. Odkrywanie ich „własnymi oczami” jest jakby nieodłącznym elementem naszego wspólnego bycia ze sobą. W ostatnim czasie (12 października 2003 r.) część Grupy Nikodema uczestniczyła w imprezie zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej i klasztorze Karmelitów Bosych w Munster (IN). Była to jedna z wielu imprez zorganizowanych przez tę Fundację z okazji obchodów 25-lecia wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wykładu ks. prof. Gene Szarka C. R. na temat małżeństwa, podyskutować na ten temat w małych grupach, zwiedzić groty, wziąć udział we wspólnej Mszy św. prowadzonej przez o. Stefana Filipowicza SJ oraz zabawić się na koncercie Sala Solo. Ks. Szarek przedstawił wizję małżeństwa chrześcijańskiego sięgając do Księgi Rodzaju i tekstów Nowego Testamentu, a także wypowiedzi Jana Pawła II na ten temat. O. Stefan w czasie homilii nawiązał do wypowiedzi papieża wzywającego do aktywnego opowiedzenia się po stronie Chrystusa.
Można zapytać, dlaczego nazywamy siebie Grupą Nikodema? Późna pora naszych wspólnych spotkań była inspiracją wybrania takiej właśnie nazwy. Nikodem - dostojnik żydowski przyszedł do Jezusa nocą. Tę porę uznał za najlepszą, aby porozmawiać z Jezusem, poznać Go i dowiedzieć się, kim On jest. Wieczorne spotkania faktycznie mają szczególną atmosferę, której nie zastąpią żadne inne pory dnia.
Dziś możemy cieszyć się nowymi salkami i pomieszczeniami oraz aulą w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, które zapewne przyczynią się do rozwoju naszej grupy. Odnowiony Ośrodek w dużej mierze ułatwi Grupie Nikodema podejmowanie nowych wyzwań. Już dziś planujemy m.in. stworzenie kółka fotograficznego, kółka rowerowego oraz scholi, która będzie ubogacać nasze niedzielne wieczorne Msze św. Nowe miejsce może stać się centrum kultury młodej Polonii. Zapraszamy na spotkania odbywające się w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 8 pm. w Jezuickim Ośrodku Milenijnym przy 5835 W. Irving Pk. Rd. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o nas oraz o jezuitach polskich w Chicago, zapraszamy na naszą stronę internetową: www.jezuicichicago.org lub www.jezuici.org.

Reklama

Procesja rezurekcyjna - rano czy wieczorem?


Edycja warszawska 16/2006

Paweł Wysoki

W niektórych kościołach Wigilia Paschalna kończy się procesją rezurekcyjną. W innych uroczysta procesja rezurekcyjna jest prowadzona w Niedzielę Zmartwychwstania, przed Mszą św. rezurekcyjną. Skąd wynikają takie rozbieżności? Kiedy najlepiej byłoby, aby ta procesja się odbywała?
Władysław z Łowicza

Odpowiada: ks. prał. Zygmunt Malacki
proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu

- Liturgicznie procesja rezurekcyjna powinna się odbywać po liturgii Wielkiej Soboty. Ale w tradycji polskiego Kościoła uroczysta procesja w większości parafii poprzedza Mszę św. rezurekcyjną w niedzielny poranek Wielkanocny. To wynika wyłącznie z naszej tradycji, która w Kościele ma szczególne znaczenie. Rzeczywiście jest tak, że w niektórych kościołach, na ogół w dużych miastach, Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę kończy się uroczystą procesją. Uważam, że to bardzo dobrze, że jest taka różnorodność, niemniej cały czas podkreślam, że należy pamiętać o tradycji. Jestem przekonany, że dużo byśmy stracili, gdybyśmy jednoznacznie podjęli decyzję o tym, że procesja musi odbywać się po liturgii sobotniej. Gdyby takie przepisy się pojawiły, powstałby problem, bo i tak w niedzielny poranek wielu wiernych czekałoby na uroczystą procesję, szczególny znak Wielkanocy. Powstałby wielki dylemat, gdybyśmy zaprosili wiernych na procesję rezurekcyjną w późnych godzinach wieczornych. Doskonale wiemy, że liturgia Wigilii Paschalnej to kilkugodzinne nabożeństwo, które dodatkowo kończyłoby się uroczystą procesją. W tym momencie należy postawić pytanie, czy w Wielką Sobotę wierni przyszliby tak masowo do kościoła, jak na poranną procesję i Mszę rezurekcyjną. Czy w sobotni wieczór wytrzymaliby kilka godzin w kościele?
Procesja organizowana w niedzielny poranek wynika z troski duszpasterskiej. Wyraźnie widać tutaj ogromną mądrość Kościoła i troskę o wiernych. Rzeczywiście jest tak, że procesja sobotnia byłaby bardziej zgodna z przepisami liturgicznymi. Są takie głosy wśród księży, że może należałoby poprowadzić Liturgię Wielkosobotnią wieczorem po zmroku i zakończyć ją procesją, co weszłoby na stałe do tradycji, podobnie jak bożonarodzeniowa Pasterka. Przecież już w sobotę śpiewamy Alleluja! Więc to jest moment, w którym głosimy, że Chrystus Zmartwychwstał, śmierć została pokonana i to w tym momencie zakończeniem uroczystości powinna być radosna procesja. Przecież procesja jest niczym innym, niż głoszeniem tej radości na zewnątrz i wyjściem z dobrą nowiną o tym, że Pan Zmartwychwstał. Kościół, zgadzając się na procesję w niedzielę, przedłuża czas radości, pozwala każdemu wziąć udział w tym najważniejszym w życiu każdego chrześcijanina wydarzeniu.

Wysłuchał Remigiusz Malinowski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kamiński do dziennikarzy: jesteście współczesnymi głosicielami Dobrej Nowiny

2019-04-23 19:15

mag / Warszawa (KAI)

Jesteście współczesnymi głosicielami Dobrej Nowiny – powiedział do dziennikarzy bp Romuald Kamiński zachęcając ich do pełnego entuzjazmu i odwagi dzielenia się ze światem prawdą o Zmartwychwstaniu Chrystusa. W siedzibie redakcji Tygodnika Idziemy odbyło się wielkanocne spotkanie pracowników mediów diecezjalnych, a więc Fundacji bł. ks. Kłopotowskiego, Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy oraz telewizji internetowej SalveNet.

wellphoto/fotolia.com

Składając świąteczne życzenia bp Kamiński wskazał dziennikarzom za wzór do naśladowania postawę św. Piotra Apostoła po Zesłaniu Ducha Świętego. – Ten kto wejdzie w głębie relacji z Chrystusem, w Jego realną bliskość, ten nie może powstrzymywać się by nie przekazać tej wieści o Zmartwychwstaniu innym. Jako pracownicy mediów posiadacie właściwy oręż, przygotowanie, oraz swoją wiarę i zaufanie do Chrystusa by zanieść to innym, by ci którzy usłyszą tę prawdę od was, byli niejako nią powaleni – powiedział biskup warszawsko-praski.

Podkreślił, że ten kto spotkał Zmartwychwstałego, nie musi już lękać się tego świata, ponieważ to Chrystus jest Panem historii. - Świata niekoniecznie musi nas kochać czy lubić. Mimo to niech nas nie zrażają ludzkie reakcje – zaapelował bp Kamiński.

Życzył dziennikarzom sił i radości z przeżywania na co dzień chrześcijaństwa, oraz z przekształcania świata ku zwycięstwu ku dobru, pięknu, ku miłości.

W imieniu pracownikom mediów życzenia pasterzowi diecezji złożył red. naczelny Tygodnika Idziemy, ks. prał Henryk Zieliński. – Niech orędzie ewangeliczne, które biskup proklamuje można było jak najdłużej głosić w naszej Ojczyźnie bez skrepowania i by rozbrzmiewało ono jak najszerzej – powiedział duchowny.

Wielkanocne spotkanie zwieńczyła wspólna agapa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem