Reklama

Dobry Wieczór z Mocą - w Ramionach Miłosiernego Ojca

2016-04-12 10:13

Jowita Kostrzewska

Jarosław Kaczmarkiewicz

W niedzielny wieczór 10 kwietnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbył się kolejny wyjątkowy koncert zespołu 77 FM Formacja z Mocą z cyklu „Dobry Wieczór z Mocą”.

Koncert, odbył się w szczególnym czasie, bo w Oktawie Święta Miłosierdzia Bożego, w trwającym Roku Miłosierdzia, dlatego wypełniony był nie tylko radosnym muzycznym uwielbieniem i wspólną modlitwą, ale także ogromem słów o mocy Bożego Miłosierdzia.

- Kiedy w 1925 roku, Helena Kowalska przekraczała bramy klasztoru, nie zdawała sobie sprawy, że jej imię - Faustyna, będzie znane na świecie jako sekretarka i apostołka Bożego Miłosierdzia, ale co więcej, że Miłosierdzie Boga jako Jego największy przymiot, będzie znane na całym świecie, a obraz Miłosiernego Jezusa z napisem „Jezu Ufam Tobie”, będzie znany na wszystkich kontynentach świata - mówił na rozpoczęcie Andrzej Filipski, muzyk z zespołu.

Gościem specjalnym niedzielnego spotkania był Krzysztof Witkowski - założyciel Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, który opowiadał o tym jak zmierzył się z ciężką chorobą, oraz podzielił się historią powstania Muzeum.

Reklama

Jarosław Kaczmarkiewicz

Zespół 77FM wykonał znane piosenki uwielbieniowe takie jak: „Cieszę się Jezus zbawił mnie”, „Uratowani”, czy „Błogosław Duszo moja Pana”, ale także wyjątkowy utwór „Miłosierdzie Twe”, niedawno powstałą piosenkę poświęconą Matce Bożej - „Cała jesteś piękna” , czy najnowszą kompozycję, zatytułowaną „Jeruzalem”.

- Kiedy podejmiemy złe życiowe decyzje obrywamy wtedy, albo od przełożonych, albo od swoich bliskich. Czasami bardzo surowi jesteśmy wszyscy dla siebie, ale Bóg ma zupełnie inne podejście do nas - nigdy się nie strudzi w przekonywaniu nas, że to Jeruzalem, które śpiewaliśmy, jest naprawdę dla nas. Nigdy nie zwątpi w Ciebie ani we mnie i nie przestanie nas kochać bezwarunkową miłością - brzmiał komentarz nawiązujący do utworu.

Koncert uatrakcyjnił taniec trzech uczennic z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Częstochowie, a wszyscy bardzo licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania, otrzymali do rozważenia cytaty z Dzienniczka św. s. Faustyny.

Hymn Światowych Dni Młodzieży - „Błogosławieni Miłosierni” tradycyjnie już, zamknął „Dobry wieczór z Mocą” z zespołem 77FM . Na zakończenie ks. Tomasz Turczyn, który jest także muzykiem Formacji, podkreślił, że „Bóg jest tak dobry, tak miłosierny, że zdrajcę, który wyparł się Go po trzykroć, za chwilę zapytał trzy razy, czy Go kocha, czy kocha Go więcej aniżeli Ci?” - Chciałbym żebyśmy zawsze umieli Panu Bogu tak odpowiadać - kocham Cię więcej aniżeli Ci - bo komu wiele się wybacza, ten więcej miłuje - podsumował ks. Turczyn, a następnie udzielił wszystkim błogosławieństwa.

- Każdy z koncertów jest dla nas wydarzeniem szczególnym i wyjątkowym. Staramy przygotować się do każdego z nich najlepiej jak tylko się da. Ważnym momentem jest nasza wspólna modlitwa przed wyjściem na scenę, kiedy oddajemy Duchowi Świętemu wszystko co będzie się za chwilę działo. Wspieramy się wtedy nawzajem, czujemy jedność i wychodzimy umocnieni - dzielił się z nami jeden z członków zespołu 77FM Formacja z Mocą. Dodał też, że „często do zespołu docierają relacje uczestników z przeżyć jakich doświadczyli w trakcie koncertów lub wydarzeń bezpośrednio związanych z koncertami”. - Jeden z uczestników napisał do nas, że „widać jak Duch Święty w tym wszystkim działa. To się czuje.

Są takie momenty podczas koncertów, że człowiek dotyka swojego wnętrza, zastanawia się nad sobą i chce wchodzić w głębszą relację z Panem Bogiem, oddawać Mu swoje serce…”. Takie relacje umacniają nas w przekonaniu, że w trakcie koncertów stajemy się narzędziem Ducha Świętego i wtedy realizujemy tylko Jego plan, nie nasz. To dla nas ogromna satysfakcja i dowód, że to co robimy jest potrzebne i daje dobre owoce. Kiedy widzimy ze sceny podniesione ręce, twarze pałające silnym wzruszeniem, oczy często nabrzmiałe od łez, czujemy tak silne działanie Ducha Świętego, że oddajemy się całkowicie jego władzy. Sławek - basista wiele razy wspominał, że w trakcie koncertów czuje jakby unosił się nad ziemią. Wzruszenie, uniesienie i entuzjazm towarzyszy nam grającym i śpiewającym tak jak i pozostałym uczestnikom „Dobrych wieczorów z Mocą” - podsumował członek grupy 77 FM.

Kolejny koncert z cyklu „Dobry Wieczór z Mocą” odbędzie się już 26 maja w Uroczystość Bożego Ciała na Placu Biegańskiego w Częstochowie.

Tagi:
koncert

Koncert laureatów 10. Festiwalu „Gaudium”

2019-01-16 11:11

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 3/2019, str. II

Na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury odbył się 5 stycznia finałowy koncert laureatów jubileuszowego, 10. Wojewódzkiego Festiwalu Kolęd i Piosenek Świątecznych „Gaudium”

Joanna Ferens
Wspólny utwór wszystkich laureatów

Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju we współpracy z Biłgorajskim Centrum Kultury oraz Zamojskim Klubem Jazzowym „Kosz”. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Biłgoraj oraz Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kolęda

Alumn Grzegorz Gęsikowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 51/2002

Termin calendae w starożytnym Rzymie oznaczał pierwszy dzień miesiąca. Najbardziej zaś uroczyście obchodzono calendae styczniowe (festum Calendarium), które rozpoczynały nowy rok. Wtedy to odwiedzano się po domach, obdarowywano podarkami i składano sobie życzenia. Podobnie czyniono w całej Europie w wiekach późniejszych, łącząc już ów zwyczaj ściśle ze świętami Bożego Narodzenia.
Tymczasem w Polsce dawnej 1 stycznia kapłani rozpoczynali odwiedziny duszpasterskie, które określano właśnie mianem kolędy. Trwała ona do 2 lutego - Święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Najdawniejsza wzmianka o tej praktyce pochodzi z 1607 r. Wtedy to na synodzie prowincjonalnym w Piotrkowie polecono, aby plebani według starożytnego zwyczaju nawiedzali swoich wiernych po domach, uczyli ich pacierza, prawd wiary i by wchodzili w szczegóły życia, czy jest ono prawdziwie chrześcijańskie. Polecano także, by strapionych pocieszali, a ubogich wspomagali. Z kolei synod chełmski (1624 r.) zachęcał, aby proboszczowie spisywali swoich parafian i zachęcali do częstego korzystania z sakramentów. Owa wizyta miała wpłynąć na ożywienie życia religijnego i moralnego parafii.
Dla wielu rodzin kolęda jest bardzo ważnym wydarzeniem. Już od samego rana trwają w mieszkaniach przygotowania do przyjęcia kapłana. Wizyta duszpasterza jest doskonałą okazją do wspólnej modlitwy, do wyproszenia Bożego błogosławieństwa dla domowników, ale także okazją do szczerej rozmowy.
Jak należy przeżyć wizytę duszpasterską kapłana? Przede wszystkim należy się przygotować duchowo. Najlepiej uczynimy to, przystępując w czasie świąt do Komunii św., a także biorąc czynny udział w modlitwie. Nie wolno też zapomnieć o zewnętrznym przygotowaniu samego miejsca spotkania. Stół należy nakryć białym obrusem, postawić na nim krzyż, zapalone świeczki, Pismo Święte i wodę święconą. Przy tak przygotowanym stole winna zgromadzić się cała rodzina. Obrzęd kolędy nie jest wcale skomplikowany i na pewno sprzyja serdecznemu spotkaniu duszpasterza ze swoimi parafianami. Z jednej strony kapłan ma doskonałą okazję nie tylko poznać swoich wiernych, ale i wgłębić się w ich konkretną sytuację życiową, poznać jej radości, smutki i wyjść naprzeciw z konkretnym działaniem. Z drugiej strony i parafianie mają możliwość bliżej zainteresować się życiem parafii - życiem wspólnoty lokalnego Kościoła.
Jak wygląda kolęda? Zgodnie z wielowiekową tradycją kolęda w Polsce ma następujący przebieg: przed wejściem (bądź w trakcie wchodzenia) do mieszkania (domu) ministranci wraz z domownikami śpiewają kolędę, a w tym czasie jeden z chłopców kreśli na drzwiach napis: C + M + B + bieżący rok, co oznacza: Christus manisionem benedicat ("Niech Chrystus mieszkanie błogosławi"). Następnie kapłan wchodzi do mieszkania i pozdrawia obecnych słowami: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!" (odpowiadamy: "Na wieki wieków. Amen"). Kapłan może również zacząć od słów: "Pokój temu domowi" (tym razem odpowiemy: "I wszystkim jego mieszkańcom"). Następnie wszyscy - jak jedna rodzina, zgromadzona przy jednym stole odmawiają modlitwę, którą nauczył nas Jezus Chrystus (tzn. Ojcze nasz). Po niej kapłan, wypraszając Boże błogosławieństwo dla domowników, modli się następującymi lub podobnymi słowami: "Pobłogosław + Panie, Boże Wszechmogący, to mieszkanie (ten dom), aby w nim trwały: zdrowie i czystość, dobroć i łagodność oraz wierność w wypełnianiu Twoich przykazań; aby zawsze składano Ci dzięki. A błogosławieństwo Twoje niech pozostanie na tym miejscu i nad jego mieszkańcami teraz i na zawsze. Amen". Po czym następuje końcowe błogosławieństwo: "Niech to mieszkanie i wszystkich w nim mieszkających błogosławi Bóg Ojciec i Syn + i Duch Święty. Amen". Pięknym zwyczajem jest, gdy duszpasterz teraz weźmie ze stołu krzyż stanowiący własność rodziny i poda każdemu do ucałowania. Po tym dopiero kropi mieszkanie i domowników wodą święconą i stosownie do potrzeby duszpasterskiej nawiązuje rozmowę, której zawsze powinna towarzyszyć roztropność, delikatność i chrześcijańska zasada miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

350 toreb charytatywnych zostało przekazanych na Ukrainę

2019-01-17 12:31

Kamil Krasowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przekazała torby charytatywne na Ukrainę. Akcja w naszej diecezji została zorganizowana po raz czwarty, natomiast torby trzeci rok z rzędu zostały przekazane do dyspozycji naszych sąsiadów i tamtejszej Caritas Spes.

caritaszg.pl
Siostra Anastazja i Siostra Teresa przyjechały, aby zabrać torby przekazane przez liczne instytucje, organizacje, urzędy i firmy.

– Potrzeby na Ukrainie są bardzo duże. Mamy bieżący kontakt z br. Sebastianem z Caritas Spes. Wiemy, że jeżdżą z termosami i wożą zupę dla bezdomnych, jak im pomagają, jakie są dochody i potrzeby na Ukrainie. Nasze torby trafiają przede wszystkim w rejon Donbasu, gdzie tak naprawdę trwa jeszcze wojna – mówi Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy diecezjalnej Caritas. 

Caritas wydrukowała i rozdysponowała w tym roku 700 toreb. 250 sztuk zostało przekazane do Parafialnych Zespołów Caritas i parafii, które wykorzystały je na pomoc dla swoich podopiecznych. Natomiast ok. 350 pełnych toreb jeszcze przed świętami pojechało na Ukrainę. W torbach znalazła się przede wszystkim sucha żywność, środki czystości, odzież i artykuły dla dzieci. Do akcji w ramach torby charytatywnej włączyło się ok. 60 instytucji, ale też firmy, przedsiębiorstwa, placówki oświaty, redakcje medialne, jak i osoby prywatne. – Myślę, że akcja będzie kontynuowana, bo jest bardzo pozytywny oddźwięk. Ludzie widzą taką potrzebę wsparcia. Swego czasu my jako Polska dostawaliśmy takie wsparcie też od innych krajów, więc teraz warto, żeby to poszło w drugą stronę – dodaje Anna Maria Fedurek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem