Reklama

Dobry Wieczór z Mocą - w Ramionach Miłosiernego Ojca

2016-04-12 10:13

Jowita Kostrzewska

Jarosław Kaczmarkiewicz

W niedzielny wieczór 10 kwietnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbył się kolejny wyjątkowy koncert zespołu 77 FM Formacja z Mocą z cyklu „Dobry Wieczór z Mocą”.

Koncert, odbył się w szczególnym czasie, bo w Oktawie Święta Miłosierdzia Bożego, w trwającym Roku Miłosierdzia, dlatego wypełniony był nie tylko radosnym muzycznym uwielbieniem i wspólną modlitwą, ale także ogromem słów o mocy Bożego Miłosierdzia.

- Kiedy w 1925 roku, Helena Kowalska przekraczała bramy klasztoru, nie zdawała sobie sprawy, że jej imię - Faustyna, będzie znane na świecie jako sekretarka i apostołka Bożego Miłosierdzia, ale co więcej, że Miłosierdzie Boga jako Jego największy przymiot, będzie znane na całym świecie, a obraz Miłosiernego Jezusa z napisem „Jezu Ufam Tobie”, będzie znany na wszystkich kontynentach świata - mówił na rozpoczęcie Andrzej Filipski, muzyk z zespołu.

Gościem specjalnym niedzielnego spotkania był Krzysztof Witkowski - założyciel Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, który opowiadał o tym jak zmierzył się z ciężką chorobą, oraz podzielił się historią powstania Muzeum.

Reklama

Jarosław Kaczmarkiewicz

Zespół 77FM wykonał znane piosenki uwielbieniowe takie jak: „Cieszę się Jezus zbawił mnie”, „Uratowani”, czy „Błogosław Duszo moja Pana”, ale także wyjątkowy utwór „Miłosierdzie Twe”, niedawno powstałą piosenkę poświęconą Matce Bożej - „Cała jesteś piękna” , czy najnowszą kompozycję, zatytułowaną „Jeruzalem”.

- Kiedy podejmiemy złe życiowe decyzje obrywamy wtedy, albo od przełożonych, albo od swoich bliskich. Czasami bardzo surowi jesteśmy wszyscy dla siebie, ale Bóg ma zupełnie inne podejście do nas - nigdy się nie strudzi w przekonywaniu nas, że to Jeruzalem, które śpiewaliśmy, jest naprawdę dla nas. Nigdy nie zwątpi w Ciebie ani we mnie i nie przestanie nas kochać bezwarunkową miłością - brzmiał komentarz nawiązujący do utworu.

Koncert uatrakcyjnił taniec trzech uczennic z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Częstochowie, a wszyscy bardzo licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania, otrzymali do rozważenia cytaty z Dzienniczka św. s. Faustyny.

Hymn Światowych Dni Młodzieży - „Błogosławieni Miłosierni” tradycyjnie już, zamknął „Dobry wieczór z Mocą” z zespołem 77FM . Na zakończenie ks. Tomasz Turczyn, który jest także muzykiem Formacji, podkreślił, że „Bóg jest tak dobry, tak miłosierny, że zdrajcę, który wyparł się Go po trzykroć, za chwilę zapytał trzy razy, czy Go kocha, czy kocha Go więcej aniżeli Ci?” - Chciałbym żebyśmy zawsze umieli Panu Bogu tak odpowiadać - kocham Cię więcej aniżeli Ci - bo komu wiele się wybacza, ten więcej miłuje - podsumował ks. Turczyn, a następnie udzielił wszystkim błogosławieństwa.

- Każdy z koncertów jest dla nas wydarzeniem szczególnym i wyjątkowym. Staramy przygotować się do każdego z nich najlepiej jak tylko się da. Ważnym momentem jest nasza wspólna modlitwa przed wyjściem na scenę, kiedy oddajemy Duchowi Świętemu wszystko co będzie się za chwilę działo. Wspieramy się wtedy nawzajem, czujemy jedność i wychodzimy umocnieni - dzielił się z nami jeden z członków zespołu 77FM Formacja z Mocą. Dodał też, że „często do zespołu docierają relacje uczestników z przeżyć jakich doświadczyli w trakcie koncertów lub wydarzeń bezpośrednio związanych z koncertami”. - Jeden z uczestników napisał do nas, że „widać jak Duch Święty w tym wszystkim działa. To się czuje.

Są takie momenty podczas koncertów, że człowiek dotyka swojego wnętrza, zastanawia się nad sobą i chce wchodzić w głębszą relację z Panem Bogiem, oddawać Mu swoje serce…”. Takie relacje umacniają nas w przekonaniu, że w trakcie koncertów stajemy się narzędziem Ducha Świętego i wtedy realizujemy tylko Jego plan, nie nasz. To dla nas ogromna satysfakcja i dowód, że to co robimy jest potrzebne i daje dobre owoce. Kiedy widzimy ze sceny podniesione ręce, twarze pałające silnym wzruszeniem, oczy często nabrzmiałe od łez, czujemy tak silne działanie Ducha Świętego, że oddajemy się całkowicie jego władzy. Sławek - basista wiele razy wspominał, że w trakcie koncertów czuje jakby unosił się nad ziemią. Wzruszenie, uniesienie i entuzjazm towarzyszy nam grającym i śpiewającym tak jak i pozostałym uczestnikom „Dobrych wieczorów z Mocą” - podsumował członek grupy 77 FM.

Kolejny koncert z cyklu „Dobry Wieczór z Mocą” odbędzie się już 26 maja w Uroczystość Bożego Ciała na Placu Biegańskiego w Częstochowie.

Tagi:
koncert

Reklama

Koncert parafia NSPJ Lubojna

2019-03-22 09:24

Koncert odbędzie się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubojnie, ul. Strażacka 2, 42-233 Mykanów, 1 maja 2019 roku, o godzinie 18.45. Będzie on poprzedzony Mszą świętą o godzinie 18.00, na której zagrają i zaśpiewają również wykonawcy.

Jest on organizowany z racji siódmej rocznicy pobłogosławienia organów piszczałkowych w tej świątyni, którego dokonał biskup Antoni Długosz 1 maja 2012 roku. Wejście na koncert jest darmowe.

Wykonawcami koncertu będą: Paweł Grabczyński (organy); student Akademii Muzycznej w Krakowie, Anna Chruściel (organy); studentka Akademii Muzycznej w Katowicach, s. Sylwia Marciniak (skrzypce); studentka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, oraz Natalia Zielonka (sopran); studentka Akademii Muzycznej w Łodzi.

W programie koncertu zostaną wykonane dzieła: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Michała Lorentza, Eugène Gigouta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jan Paweł II wyciągał ostre konsekwencje wobec sprawców przestępstw seksualnych

2019-03-26 17:11

md / Kraków (KAI)

Papież nigdy nie akceptował pedofilii i zawsze wyciągał ostre konsekwencje wobec sprawców – powiedział kard. Stanisław Dziwisz proszony przez dziennikarzy o skomentowanie wydanego w ubiegłym tygodniu oświadczenia „Jan Paweł II wobec wykorzystywania seksualnego w Kościele”. Jak podkreślał, dzięki konsekwencji polskiego papieża „nie było tak, jak jest dzisiaj”.

Graziako

Kard. Stanisław Dziwisz brał udział w prezentacji 1 tomu „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły, która odbyła się dziś w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Po spotkaniu dziennikarze pytali go m.in. o sprawę Maciela Degollado. Jan Paweł II był pomawiany o to, że ukrywał jego przestępczą działalność. Były sekretarz papieża powiedział, że Ojciec Święty podjął decyzję o rozpoczęciu dochodzenia w sprawie oskarżeń natychmiast, gdy się o nich dowiedział, czyli w grudniu 2004 r.

Odniósł się również do głosów na temat „dewojtylizacji” Kościoła, nazywając je „legendami”. Według niego, jest wręcz przeciwnie. „Kościół i świat na nowo odkrywa Jana Pawła II. Kiedy się pojawiają nowe problemy, ludzie uciekają się do jego pism i twórczości. Jego nauczanie jest ponadczasowe. Było ważne kiedyś, jest ważne także na dziś i na jutro” – dodał.

Dziennikarze pytali hierarchę również o spotkanie z autorem kontrowersyjnej książki „Sodoma”, które Frédéric Martel opisał na jej kartach. Kardynał stanowczo podkreślił, że nie doszło do żadnego wywiadu. „Wszedł przypadkowo, bo drzwi akurat były otwarte. Nie było żadnej rozmowy. Nie było żadnego wywiadu. Zostawił mi tylko jakąś swoją książkę” – wyjaśnił.

W ubiegłym tygodniu kard. Dziwisz wydał oświadczenie, w którym podkreślał, że Jan Paweł II nie tolerował przestępstw pedofilii w Kościele i wydał im walkę. Pisał, że pojawiające się opinie, jakoby Jan Paweł II był „opieszały w kierowaniu odpowiedzią Kościoła na wykorzystywanie seksualne małoletnich przez niektórych duchownych” są „krzywdzące” i przeczą im historyczne fakty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezentacja tomu „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły

2019-03-26 18:27

md / Kraków (KAI)

W sali Okna Papieskiego Domu Arcybiskupów Krakowskich odbyła się prezentacja 1 tomu „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły. Zebrano w nim "Juwenilia" - utwory młodzieńcze przyszłego papieża, powstałe w latach 1938-1946.

Biały Kruk/archiwum
Ks. Karol Wojtyła

Publikacja całości „Dzieł literackich i teatralnych” zakończy się w 2020 r., w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

Podstawą edycji są przede wszystkim rękopisy i maszynopisy przechowywane w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Przy okazji spotkania zaprezentowano trzy rękopisy: „Psałterza - Księgi Słowiańskiej”, „Ballady wawelskich arkad” i niepublikowanego dotąd utworu „Ciągle jestem na tym samym brzegu”.

Na początku prezentacji Henryk Woźniakowski, prezes wydawnictwa Znak, które wydało publikację, przypomniał związki Karola Wojtyły ze środowiskiem Znaku i Tygodnika Powszechnego. Podkreślił, że przyszły papież, do dnia wyboru na Stolicę św. Piotra, opublikował ok. 100 tekstów w tych mediach. „Jednym z owoców tej przyjaźni i współpracy były książki, które wydaliśmy już po wyborze Jana Pawła II” – mówił Woźniakowski. Dodał, że poza tekstami literackimi Znak publikował również jego dzieła filozoficzne i teologiczne.

„Możemy dzięki lekturze i analizie tych, którzy opracowali te dzieła, prześledzić drogę rozwoju duchowego młodego Karola Wojtyły, zwłaszcza czas poprzedzający jego wstąpienie do seminarium” – mówił podczas spotkania metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Przewodniczący Komitetu Naukowego wydania dzieł literackich Karola Wojtyły prof. Jacek Popiel zaznaczył, że pierwsza idea krytycznej edycji pism zrodziła się już w latach 90. ub. wieku w kręgu historyków literatury w Krakowie i Warszawie. „Prace mogły się rozpocząć dopiero w 2015 r., kiedy kard. Dziwisz powołał komitet naukowy i dal prawo pełnego wglądu w archiwa kurii” – dodał.

Prof. Popiel mówił, że teksty zawarte w 1 tomie publikacji mają charakter bardzo osobisty. „Pisał je 18-20 letni człowiek, który próbuje zrozumieć swoje miejsce w świecie i stopniowo dojrzewa do decyzji o kapłaństwie” – tłumaczył.

Owocem pracy naukowców jest kilka odkryć, m.in. zmiana datowania utworu „Pieśń o Bogu ukrytym” z 1944 r. na czas między latami 1942 a 1943. Nowością jest też publikacja nieznanego wcześniej utworu Wojtyły „Ciągle jestem na tym samym brzegu”. Odkryła go Anna Karoń-Ostrowska. „Tekst czekał na odnalezienie 41 lat. Opowiada o szczególnym momencie w życiu Karola Wojtyły, między śmiercią jego ojca w lutym 1941 r. a październikiem 1942 r. Opisuje w nim czas zmagań z ludzką miłością” – mówiła podczas prezentacji.

Sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz podkreślał, że wtorkowa prezentacja publikacji była przeżyciem spotkania z Janem Pawłem II. „On powiedział o swojej twórczości: jakbym nie został papieżem, nikt by się tym nie interesował" – mówił hierarcha. Dodał, że dzięki tej publikacji odkrywamy papieża. „Poprzez odkrycie jego twórczości literackiej możemy poznać jego ducha, kim on był jako człowiek” – stwierdził.

Zauważył również, że nie można wykluczyć odnalezienia kolejnych tekstów Karola Wojtyły. „Sam dostałem niedawno od jednej z rodzin tekst, który miał być zapisem Brata naszego Boga, a okazał się zupełnie innym utworem” – wyjawił.

Oprócz tekstów literackich w publikacji zamieszczone są listy Karola Wojtyły do Mieczysława Kotlarczyka i przyjaciela z Wadowic, artysty Wincentego Bałysa oraz utwory niepotwierdzonego autorstwa, których styl wskazuje na to, że wyszły spod ręki młodego Wojtyły.

Każdy z tekstów znajdujących się w książce opatrzony jest notą, która zawiera informację, czy zachował się on w rękopisie czy w maszynopisach, kiedy doczekał się publikacji i jakie były odmiany tekstu. Podczas prac rozstrzygnięto także, które poprawki zostały dokonane ręką autora.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem