Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 46/2003

Dni Kultury Chrześcijańskiej

Pod hasłem Z Maryją w Trzecie Tysiąclecie 28 i 29 października w Czudcu odbywały się Dni Kultury Chrześcijańskiej. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Czudcu i wspólna modlitwa różańcowa. W programie dwudniowej imprezy znalazły się ponadto koncerty muzyki religijnej w wykonaniu Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Grzegorza Oliwy oraz występ Kwintetu Instrumentów Dętych z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie pod kierunkiem Józefa Nawojskiego, a także program poetycko-muzyczny przygotowany przez Stanisławę Mikołajczyk-Madej (sopran), Grzegorza Łobaza (organy) i Andrzeja Szypułę (recytacja). Dni Kultury Chrześcijańskiej zorganizowały Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i parafia Trójcy Świętej w Czudcu.

Konkurs Poezji Religijnej

Ruszyła 13. edycja Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej. 28 października odbyły się eliminacje rejonowe w Boguchwale dla uczestników z Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, 4 listopada w Lubaczowie (powiaty jarosławski, lubaczowski i przemyski), 5 listopada w Łańcucie (powiat łańcucki i przeworski). Eliminacje odbywać się będą w 12 rejonach naszego województwa. Laureaci poszczególnych edycji spotkają się 12 grudnia na finale w Sędziszowie Młp. Najlepsi będą reprezentować województwo w konkursie ogólnopolskim w Częstochowie. Konkurs zorganizowały: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Młp., Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sędziszowie Młp.

Konferencja w Łagiewnikach

28 października w Łagiewnikach odbyła się ogólnopolska konferencja Katechizm Kościoła Katolickiego i jego recepcja w Polsce. Spotkanie otworzył bp Kazimierz Nycz z Krakowa. Tematyka dotyczyła czterech wymiarów Katechizmu: doktrynalno-dogmatycznego, chrystologiczno-eklezjologicznego, katechetyczno-pedagogicznego i moralnego. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: ks. prof. Janusz Nagórny z KUL-u, ks. Jerzy Bagrowicz z Torunia oraz ks. prof. Seweryniak z Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego z Warszawy. Diecezję rzeszowską na konferencji w Łagiewnikach reprezentowali: ks. dr Janusz Podlaszczak i ks. dr Krzysztof Budzyń z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Reklama

Spotkanie parafialnych zespołów Caritas

28 października w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Czudcu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli parafialnych zespołów Caritas z dekanatu czudeckiego. Uczestniczyło w nim ok. 40 osób. Zebranych powitał ks. Antoni Kocoł. Spotkaniu przewodniczył ks. prał. Stanisław Słowik, dyrektor Catitas. Omówiono sprawy organizacyjne związane z działalnością parafialnych zespołów Caritas.

Dziękczynienie za 25 lat Pontyfikatu Papieża

30 października nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie świętowali 25. rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła modlitwa różańcowa w kościele św. Józefa na Staromieściu. Po nabożeństwie odbyła się część artystyczna pod tytułem Ile ciszy potrzeba, by usłyszeć Twój głos. Młodzież zaprezentowała piosenki i wiersze o tematyce religijnej. Następnie ks. dr Janusz Podlaszczak i ks. dr Marek Dzik wygłosili prelekcje na temat nauczania Jana Pawła II.

Spotkanie w Przybyszówce

30 października w Domu Rekolekcyjnym w Przybyszówce odbyło się spotkanie odpowiedzialnych na szczeblu diecezjalnym za poszczególne wspólnoty, grupy, ruchy i stowarzyszenia działające w naszej diecezji. Celem tego spotkania było podsumowanie rocznej pracy formacyjnej i omówienie planów na obecny rok katechetyczny. „Chcieliśmy pokazać bogactwo życia Kościoła, które m.in. objawia się w różnych ruchach i stowarzyszeniach działających w naszej diecezji” - mówi ks. Paweł Tomoń, duszpasterz młodzieży. W spotkaniu wzięli także udział: bp Kazimierz Górny, ks. Jan Szczupak, kanclerz Kurii, ks. Wiesław Szurek, wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej, ks. Jerzy Buczek, rektor WSD oraz kapłani zaangażowani w działalność poszczególnych grup i wspólnot.

Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, Mszy św. i procesji za zmarłych na cmentarzu komunalnym Wilkowyja przewodniczył bp Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie. „Tajemnica dzisiejszego święta ukazuje nam Kościół w całej rzeczywistości. Patrzymy na społeczność zbawionych, którzy cieszą się z otrzymanej nagrody. Myśląc jednak o tych, którzy są już uwielbieni, modlimy się, aby ci, którzy oczyszczają się jeszcze w czyśćcu, jak najszybciej dołączyli do grona zbawionych, szczęśliwych w domu Ojca” - mówił Kaznodzieja.

Dzień Zaduszny

2 listopada w kościele Trójcy Świętej w Rzeszowie bp Edward Białogłowski odprawił Mszę św. za zmarłych, a następnie poprowadził procesję na cmentarzu. Podczas uroczystości został poświęcony symboliczny grób Ofiar II wojny światowej. Modlono się za bohaterów, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Kwesty na cmentarzach

1 i 2 listopada na rzeszowskich cmentarzach Pobitno i Wilkowyja, a także w 24 mniejszych miejscowościach wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zbierali datki na wyposażenie powstającego w Racławówce schroniska dla bezdomnych kobiet. Budynek przekazały władze gminy Boguchwała, brakuje jednak środków na zaadaptowanie placówki. Wolontariuszom udało się zebrać ponad 70 tys. zł. Część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na bieżące potrzeby podopiecznych Towarzystwa. Na cmentarzach kwestowali głównie wolontariusze, młodzież ze szkolnych kół Caritas, harcerze i znane osobistości regionu. 1 i 2 listopada została również przeprowadzona I Rzeszowska Kwesta na Rzecz Ratowania Pomników Nagrobnych Starego Cmentarza w Rzeszowie.

Reklama

Sri Lanka: arcybiskup Kolombo apeluje do chrześcijan o rozwagę

2019-04-23 13:49

ts (KAI) / Kolombo/Watykan

Po serii terrorystycznych ataków na kościoły i hotele arcybiskup Kolombo, kardynał Albert Malcolm Ranjith, zaapelował do chrześcijan o roztropność. W rozmowie z portalem Vatican News powiedział w Poniedziałek Wielkanocny, że akty terrorystyczne zaskoczyły go, gdyż w ostatnich latach rzadko dochodziło w Sri Lance do napięć między muzułmanami, buddystami i chrześcijanami.

wikipedia.org

Kard. Ranjith jeszcze w niedzielny poranek odwiedził kościół w Kolombo, w którym na skutek wybuchu bomby zginęło ok. 50 osób. Po tym zaapelował do wiernych o zachowanie rozwagi „aby nie doszło do samosądu i żeby pogrzeby mogły się odbyć w spokoju”. "Zaapelowałem do katolików, aby wzięli za wzór Jezusa Chrystusa, który na krzyżu przebaczył tym wszystkim, którzy go ukrzyżowali" - powiedział lankijski kardynał.

Najnowsze dane donoszą, że w dziewięciu niedzielnych zamachach na Sri Lance zginęło 310 osób, a ponad 500 zostało rannych. Według przewodniczącego Konferencji Biskupów Sri Lanki, tych aktów terrorystycznych nie można było przewidzieć. „Nie, byliśmy zaskoczeni, gdyż od 10 lat nigdy nie dochodziło do takich dramatów”, stwierdził purpurat i dodał: „Sytuacja była ogólnie raczej pokojowa, turyści znowu zaczęli przyjeżdżać do kraju, którego gospodarka odzyskiwała siły i wszyscy mieliśmy nadzieje”.

Zdaniem przewodniczącego episkopatu Sri Lanki zamach był „osobliwy”. „Istniały wprawdzie napięcia między wspólnotą islamską i buddyjską większością, ale nigdy bym nie przypuszczał, że sytuacja stanie się tak dramatyczna i że dojdzie do takiego zamachu” - powiedział.

Teraz rząd musi szczegółowo i „poprawnie” zbadać przyczyny tych tragicznych zamachów, stwierdził kard. Ranjith. Jak powiedział, za serią aktów terrorystycznych mogą stać powiązania międzynarodowe, ale jednocześnie jest przekonany, że sprawcami były grupy lokalne. „Nie można wskazywać na określoną grupę”, uważa arcybiskup Kolombo. Jego zdaniem, „jeśli rząd skorzysta ze swego autorytetu i dokładnie zbada całą sprawę, może znaleźć tę komórkę, to niewielka grupa. A jeśli ją znajdzie i zneutralizuje, sytuacja powróci do normalności”.

Tymczasem rząd Sri Lanki odpowiedzialnością za niedzielne zamachy samobójcze obciąża lokalną grupę radykalnych islamistów National Thowheeth Jama'ath. Ponadto rzecznik rządu oświadczył, że zamachowcy mieli wsparcie międzynarodowej sieci.

Kard. Ranjith przyznał, że liczy na współpracę wyznawców różnych religii. „Między wspólnotami islamskimi i innymi w kraju istnieje umiarkowany pokój i zgoda. Tę sytuację możemy pogłębiać”, stwierdził arcybiskup Kolombo. Dodał, że „wspólnota międzynarodowa powinna wspierać rząd i lokalnych zwierzchników religijnych w poszukiwaniu rozwiązań, ale bez mieszania się w wewnętrzne sprawy kraju”.

W poniedziałek Wielkanocny kard. Ranjith odwiedził szpitale, w których leczeni są ranni w zamachach. „Niestety, wielu z nich straciło w tym samym zamachu rodziny: ojców, matki, dzieci. To niezwykle smutne, nie wiadomo, co można powiedzieć tym ludziom, którzy przecież wszyscy uczestniczyli w modlitwie do Pana. Teraz wśród chrześcijan panuje strach i poczucie niebezpieczeństwa”, ubolewał arcybiskup Kolombo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Trzeba przylgnąć do serca Chrystusa

2019-04-23 21:00

mip (KAI/AW) / Warszawa

Nie wystarczy poznać Chrystusa intelektem, ale w relacji do niego powinniśmy uruchomić to, co nazywamy sferą uczuć, symbolicznie określaną sercem. Trzeba przylgnąć do Jego serca - powiedział bp Piotr Jarecki. Warszawski biskup pomocniczy odprawił we wtorek w stołecznym kościele św. Wojciecha dziękczynną Mszę świętą z okazji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii biskup zwrócił uwagę na to, czego uczy nas dzisiaj Maria Magdalena. Hierarcha wskazał, że jest ona przykładem postawy nieustannego powracania do Chrystusa, przywoływania jego Zmartwychwstania. – Jest ona także świadectwem, że nie wystarczy poznać Chrystusa intelektem, ale w relacji do niego powinniśmy uruchomić to, co nazywamy sferą uczuć, symbolicznie określaną sercem. Trzeba przylgnąć do Jego serca – podkreślił hierarcha.

Bp Jarecki przypomniał również, że Maria Magdalena jest znakiem Bożego miłosierdzia. – Ona osobiście doznała miłosiernej miłości Boga i odpowiedziała na tę miłość. Na miłość odpowiada się miłością – zaznaczył biskup. Hierarcha zaznaczył, że Maria Magdalena uczy nas pogłębionego chrześcijaństwa. – Jest ona dobrym przykładem również dla nas, jak w pogłębionej formie poznać Chrystusa i jak prawdziwie głosić Chrystusa światu – podkreślił biskup. Zachęcił do naśladowania świętej.

Odnosząc się do obchodzonego jubileuszu bp Jarecki wskazał, upływa on w kontekście wielkiego dziękczynienia Bogu i ludziom za dobro, jakiego doświadczył najpierw w życiu kapłańskim, a potem biskupim. Przyznał także, że jest to okazja do wyrażenia pokory, uznania własnej słabości i błagania o przebaczenie, a także do wołania o Bożą łaskę, „bez której człowiek nic nie znaczy”.

Słowa uznania dla posługi biskupa przekazał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. „Przez 13 lat służył pomocą Archidiecezji w czasie pasterzowania kardynała Józefa Glempa, a od 12 lat jest jednym z moich najbliższych współpracowników. Serdecznie dziękuję i zapraszam cały Kościół warszawski do modlitewnego dziękczynienia za biskupa Piotra” – napisał kardynał w komunikacie do wiernych archidiecezji warszawskiej.

Mszę dziękczynną jubilat odprawił w kościele św. Wojciecha na stołecznej Woli. Od lat hierarcha pielgrzymuje tam w dniu swoich święceń, by dziękować i zawierzyć swoje posługiwanie liturgicznemu patronowi tego dnia - świętemu Wojciechowi, biskupowi i męczennikowi, głównemu patronowi Polski.

- To miejsce, z którym jestem szczególnie zżyty. Jeszcze przed święceniami kapłańskimi posługiwałem tutaj jako diakon – przypomniał biskup. Wskazał także na szczególną osobistą cześć wobec patrona świątyni – świętego Wojciecha.

W liturgii uczestniczyli duchowni i świeccy – przyjaciele i współpracownicy biskupa Piotra Jareckiego. Przybyły delegacje Akcji Katolickiej oraz przedstawiciele wspólnot zakonnych z terenu archidiecezji warszawskiej.

***

Bp Piotr Jarecki jest doktorem nauk społecznych, biskupem tytularnym Avissa i pomocniczym archidiecezji warszawskiej.

Urodził się 29 czerwca 1955 roku w Sierpcu na terenie diecezji płockiej. Syn Józefa i Jadwigi z domu Melibruda. 1 czerwca 1980 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przyjął z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego święcenia prezbiteratu. Dwa lata pracował jako wikariusz w par. Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie.

Studiował w seminariach duchownych płockim i warszawskim, a także w Akademickim Studium Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie uzyskał licencjat z teologii w zakresie katolickiej nauki społecznej. Studia doktorskie odbył w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Po powrocie z Rzymu był referentem w Sekretariacie Prymasa Polski oraz pełnił obowiązki wykładowcy nauk społecznych w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 1994 r. został desygnowany na urząd zastępcy sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Ogłoszony biskupem 16 kwietnia 1994 r., konsekrowany został przez kard. Józefa Glempa 23 kwietnia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Współkonsekratorami byli pierwszy biskup warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Marian Duś oraz sekretarz Kongregacji ds. Biskupów abp Jorge María Mejía. Jako dewizę biskupią bp Jarecki przyjął słowa „Testimonium perhibere veritati” (Dawać świadectwo prawdzie).

Na początku swojej posługi biskupiej bp Jarecki był mocno zaangażowany w reaktywowanie Akcji Katolickiej w Polsce. Stąd w latach 1996-2003 był jej Krajowym Asystentem Kościelnym.

Od grudnia 2004 r. do 2012 r. był przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Unii Europejskiej oraz przedstawicielem polskiego episkopatu w COMECE, której od 2006 r. do 2012 r. był wiceprzewodniczący. Przez dwie kadencje był również członkiem Papieskiej Rady „Iustitia et pax”.

W kurii warszawskiej bp Jarecki, podobnie jak pozostali biskupi pomocniczy, pełni funkcję wikariusza generalnego. Jest archidiakonem Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej, członkiem Rady Biskupiej, Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem